Sayfa 11/28 İlkİlk ... 91011121321 ... SonSon
Arama sonucu : 218 madde; 81 - 88 arası.

Konu: Piyasalar nereye gidiyor? Gün içi canlı yorumlar, hisse tespitleri , trade fırsatları

Alıntı Originally Posted by parasever Yazıyı Oku
    Not indirimi zaten beklenen bir durumdu olumsuz etkisi olmaz tersine bir kötü haber daha geride bırakıldığı için etkisi olumlu bile olabilir.

Bu arada yüksek gelecek temmuz enflasyonu da fiyatların içinde.
    Ya da başka bir kurumun olası not indirimi de öyle

Güven düşük seviyelere gelmiş durumda bu nedenle piyasa riskleri önceden hızlı bir şekilde satıyor, sattı.
    Belirsizlik olarak algılanan yeni kabine olayı da büyük oranda fiyatların içinde

Piyasa bir sorunun cevabını istiyor
    Enflasyonu nasıl kontrol altına alacaksın ?

Piyasada enflasyonla mücadelede algı şu yönde , düşüreceksen daraltıcı önlemler alacaksın.
    Ekonomi bakanı ise ihracata dayalı büyüme modelinden söz ediyor , iç piyasaya daha önce olduğu gibi destekleyici aşırı dozlar verilmeyecek sanırım.

Açıklanacak program güven verirse 94 000 -95 000' e hareket olur.

Doların artışı alım gücünün reel olarak düşmesine neden oldu.
    Zaten faizlerin geldiği noktada daralma kaçınılmaz olacak.
    Bunlar enflasyonun düşmesini doğal olarak sağlayacak.

Enflasyonun 2. ayağı kur.
    Piyasalara güven verip doların yönünü aşağı çevirmek gerekiyor.
    Merkez Bankası faiz artırır ve ben yeni dönemde de faiz artırabiliyorum sinyali verirse , orta vadeli program açıklandığında piyasa bence güvenmeyi tercih eder ; güvendiği için değil, ucuz borsa - yüksek faiz - yüksek kur noktaları nedeniyle tepki yapıp para kazanma isteğinden. Geride net bir haber olarak karşımıza konulabilecek olumsuz bir durum kalmadığı için olumlu yönden bakmayı tercih eder . Zaten bilanço dönemindeyiz satmak isteseler yukarı çekip alıcı bulup rahat satarlar...

Borsa düştüğü yerden en az 7000 puan yukarı tepki verme gücüne sahipken 89 000 altında olumsuz olmanın bence anlamı yok

Yine de kabine sürprizinden sonra bir olumsuz sürpriz de açıklanacak programla yaşar mıyız korkusu yatırımcılarda olacaktır.
    Güven dibe vurdu umarım yetkililer bunun ciddiyetinin farkındadırlar.
    Not indiriminden sonra youtube üzerinden ya da internet sitelerinden borsa olumsuz etkilenir yorumları yapıldı.
    Vadelilerde açılıp %0.66 yukarıda

Önceki yazıda belirttiğim kabine fiyatların içinde.
    Fakat gelişmeleri öylesine sattılar ki "yatırımcılar yabancı yatırımcı sonrasının hala daha kötü olacağını düşünüyor"
    Yabancı her zaman en doğru hareketi yapmaz "o kadar da gözümüzde bütütmememiz gerek"
    101 000' e giderken yabancı ile gitmedik.
    Önemli olan bir strateji oluşturabilmek ve bu stratejiyi adım adın gerçekleşenlerle test etmektir. Eğer her adım doğru atılıyorsa
    borsa da hedefine doğru gider.
    Piyasa şimdi Bakan Albayrak' ın hangi isimlerle çalışacağına hangi adımları atacağına bakacaktır. Kabine açıklandığında etkisi çok sert olsa da piyasa bundan sonra gelişmelere rasyonel olarak yaklaşacaktır.
    Nihayetinde herkes burada para kazanmak istiyor ve hisselerin %62 kadarı da zaten yabancılarda.

Son dönemlerde yabancı kurumlar Türkiye ile ilgili çok kötümser yorum hatta yalan haber yapıyorlar , bu konu ile ilgili konuşan bütün yorumcular da bu yapılanın haksızlık olduğunu, yazılanların gerçek dışı olduğunu söylüyorlar.

Bu yorumları 15 Temmuz sonrası aniden yapılan not indirimleriyle yine yabancı basında çıkan Türkiye İmf ile anlaşabilir yazılarıyla , Halkbank olayının sürekli canlı tutulmasıyla , Amerika'lı rahip olayıyla birlikte düşündüğümüzde 120 000 ' den beri gelen ilk başlarda anlam veremediğimiz satışların şimdi anlam kazanmaya başladığına tanık oluyoruz.
    Maalesef bizim içeride yaptığımız hatalarla bunlar birleşince kur ve faiz istemediğiniz yerlere geldi.
    Bu gidişatı durduracak , tersine çevirecek şey "orta vadedi program ve bu programı uygulayacak ekiptir"
    Bu olursa piyasa çok güçlü bir tepki yapacaktır.
    Bu nedenle açıklamalar gelmeden önce piyasa, daha önce 94 500/93 500' de 101 000 hedefim derken söylediğim gibi "olumsuz haberleri görmezden gelip orta vadeli program beğenilecekmiş gibi " hareket edecektir .

Aım adım dirençleri destekleri takip edeceğim.
    Son düzenleme : parasever; 16-07-2018 saat: 10:37.

Açılış %0.87 yukarıdan

Arkadaşlar gördüğünüz gibi 21 saatlik ağırlıklı ortalamanın üzerindeyiz.
    "Tepkilerin güç kazanabilmesi için saatlik periyotta bu ortalamanın öneminden bahsetmiştim"
    Birkaç yazı geriye giderseniz 91 000 -91 300 hedef olabilir ama 21 ağrılıklı ortalama ilk seferde güçlü bir haber desteği olmadan çoğunlukla açılamıyor bu nedenle 89 100 -89 500 desteklerine geri çekilebilir demiştim. Bu teknik olarak olması gereken sağlıklı bir geri çekilmeydi. RSI ye bakarsanız 92 500 seviyesindeki değerinin bile üzerinde yani şu anda RSI 92 500' e doğru bir hareketin olası olduğunu söylüyor. 21 ağırlıklı ortalama üzerinde kaldığımız sürece 50 ağırlıklı ortalamanın da geçtiği 92 500 hedef olacaktır.
    91 000 üzerinde kapanış görmemiz bu hedefi daha da netleştirecektir.

Bankalar endeksi daha ne kadar baskılayacak ? Bu sorunun cevabı da endeks açısından önemli.
    Özellikle garan izlemeye devam.

Dolar için de 4.82 - 4.83 önemli.
    Altında kalması borsa için çok iyi olur.
    Bu seviyelerin üzerinde kalırsa ısrarla , yukarı girer, bu durumda ben borsanın bir noktadan sonra kuru fiyatmalayacağını düşünürüm

Bu kadar da olmaz dedirten benzerlikler "teknik analiz şablonları"

Daha önce bu konudan endeks özelinde bahsetmiştim "grafiklerin farklı periyotlarda geçmişine bakın ve benzerlikler arayın" demiştim
    Yakın tarihte olan bir benzerlik aşağıda...

Alıntı Originally Posted by parasever Yazıyı Oku
    ODAŞ

Yerli kömüre dayalı santrali için yaptığı yatırım nedeniyle yüksek miktarda euro borcu var.
    Bu yönden riskli olsa da
    Santral bu ay içinde açılıyor , favök beklentilerini kapa bildirdi bu beklentiler gerçekleşirse 2019 yılında çok iyi rakamlar görebileceğini düşünüyorum.

KUTPO

6 aylık karı geçen yılın 2 katı gelebilir
    2017/3 0.5
    2018/3 7.5

DMSAS

%60 civarında ihracat yapıyor, faaliyet karındaki artış dikkat çekiyor.
    3 aylık karı çok iyi geldi , 6 aylık geçen yılın 2 katı gelebilir.

TLMAN

6 aylık karı iyi bekleniyor satışları döviz bazlı
    Halka arz sırasında temettü garantisi verdi bu nedenle bulunduğu fiyatlar bilanço öncesi bence uygun

JANTS

%75 ihracat yapıyor , bedelsiz potansiyeli yüksek , 6 aylık karı ihracat nedeniyle iyi bekleniyor.

KATMR

Savunma sektörü yatırımları dikkat çekiyor.
    6 aylık bilanço faaliyetler açısından olumlu olsa da finansallar açısından olumsuz olacak borçlar nedeniyle.
    KATMR yazdığımda 8 liralardaydı sanırım
    şimdi 8.90
    Günlük yükseliş %10.46 devre kesici geldi

8. Yunsa da fena değildi bu ortamda bana iyi geldi

Sayfa 11/28 İlkİlk ... 91011121321 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz