Sayfa 57/344 İlkİlk ... 747555657585967107157 ... SonSon
Arama sonucu : 2746 madde; 449 - 456 arası.

Konu: SELEC - Selçuk Ecza Deposu

1. Ayrıca eşleşmede AK yatırımın yoğun çabalarıyla 6.08 kapanış yapmaya çalışmak da manidar...

Alıntı Originally Posted by puzzle2010 Yazıyı Oku
    Ayrıca eşleşmede AK yatırımın yoğun çabalarıyla 6.08 kapanış yapmaya çalışmak da manidar...
    Yarın sabah, salı günü de yoğun satış yapan ak yatırımın kimin adına satış yaptığını takas sonuçlarını görünce öğreneceğiz.
    Sabah ola, hayrola:-)

Hissemiz zirveyi denerken pazartesi günü yoğun satış yapan maalesef tahmin ettiğimiz gibi citibank yabancı imiş, 750 bin lot ile alan herkese vermiş, aynı işlem dün de devam etmişti. Muhtemelen aynı miktara yakın dün de vermiştir, toplamda 1,5 mln lota yakın hisseyi 2 günde piyasada meraklısı olan herkese vermiş.
    Elbette verecek, alırken (yıllar önce bir şey demiyorduk:-)
    Bugün ortalıkta yok nihayet.
    Çekildiği anda, alış ağırlığına döner umarım. Ama bugün de piyasalar bozuldu.
    Hisse derinlik kazanıyor, mallar bu maliyetler dağıtılıyor.
    Daha önce de yazdığım gibi , bu hisse de yeni yılın ilk çeyrek bilanço beklentileri için mart-nisan aylarına kadar bekleme sabrı gösterildiği taktirde, daha iyi seviyelere gelecektir.

gün içinde iyi sarktı 5,75 lere kadar.
    Biraz daha ekledik bakalım günün dibine yakın fiyatlarından.
    Artık bölgesel riskler ve tehlikeli sulardaki riskli senaryolar yerine bazı hisseler için bilanço ve performans konuşsak ne güzel olurdu...
    Ama yabancılar (son 2 gündür) fiyat veya bilançoya aldırış ederek bakmadı maalesef.
    En azından bugün şu ana kadar bu hissede satışta değil görünüyor yabancılar.
    Her fırtınanın ardından elbet güneş açar...

5. Kesinlikle katılıyorum size..Keşke bilanço verimliliği konuşabilsek...Ama şu konuda şanslıyız ki; SELEC için kendi bilanço döneminin en iyisi olacağı aylara giriyoruz.
    Ayrıca sn.abc şu günlerde yeni bir şey de öğrendim.Her yılın şubat ayı ortasında ilaç fiyatları revize edilirken belli basamaklı ilaçlarda belli kar marjları var ilaç depolarına kalan.
    Genelde bu marj fiyatı 150 TL.ye kadar olan ilaçlarda düşük ve ilaç dağıtıcılarının elindeki ilaçların %50-60 arası olan bu fiyatlı ilaçlardan oluşuyor.
    Kulis olarak bu fiyatın 350 TL.ye çıkarılması dillendiriliyor.
    Eğer bu olursa ( ki bu limit 350 TL.ye çıkarılırsa) SELEC de başka bir boyuta geçeriz sn.ABC. Çünkü yüksek kar marjı fiyatı 150 TL.nin üzeri olan ilaçlarda gerçekleşiyor.
    Tabii realite kazanmasını şubat ortasında görebiliriz ancak...(olur mu olmaz mı)

Alıntı Originally Posted by puzzle2010 Yazıyı Oku
    Kesinlikle katılıyorum size..Keşke bilanço verimliliği konuşabilsek...Ama şu konuda şanslıyız ki; SELEC için kendi bilanço döneminin en iyisi olacağı aylara giriyoruz.
    Ayrıca sn.abc şu günlerde yeni bir şey de öğrendim.Her yılın şubat ayı ortasında ilaç fiyatları revize edilirken belli basamaklı ilaçlarda belli kar marjları var ilaç depolarına kalan.
    Genelde bu marj fiyatı 150 TL.ye kadar olan ilaçlarda düşük ve ilaç dağıtıcılarının elindeki ilaçların %50-60 arası olan bu fiyatlı ilaçlardan oluşuyor.
    Kulis olarak bu fiyatın 350 TL.ye çıkarılması dillendiriliyor.
    Eğer bu olursa ( ki bu limit 350 TL.ye çıkarılırsa) SELEC de başka bir boyuta geçeriz sn.ABC. Çünkü yüksek kar marjı fiyatı 150 TL.nin üzeri olan ilaçlarda gerçekleşiyor.
    Tabii realite kazanmasını şubat ortasında görebiliriz ancak...(olur mu olmaz mı)
    Bu bilgi ilginç sn. Puzzle,
    Ama benim sektörle ve ilaç fiyatları ve dağıtımı ve de eczanelerin kar marjlayla da ilgili, ankara da bir komitenin bu fiyatları ve de kar marjlarını kurallarla belirlediklerini, şirketin faaliyet raporunda ve sektörel gerçeklerde ise sizin yazdığınızın tam tersi bir uygulama olduğunu okumuştum.
    Yani; ilaç dağıtımında 3 grup kar marjı belirlenmiş;
    İlki, fiyatı düşük olan ( sanırım 4 tl altı) ilaçlarda % 8,
    İkincisi, orta grup fiyat ( galiba 4-8 tl) ilaçlarda % 7 ,
    Sonuncusu da 8 tl nin üstinde olan ilaçlarda. % 6
    Yüzdesel oranlardan eminim ama fiyat aralıklarını yanlış yazmışsam , öğrenir sonra düzeltirim.
    Fakat mantıken de baktığımız da , fiyat arttıkça marjındüşmesi makuldür. O yüzden sizin duyumunuz ilginç geldi.
    Bildiğiniz gibi selec in brüt kar marj ortalamadı bu yıl %8,5 civarında bekliyorum ve cironun da 17,5 milyar civarında olacağını tahmin ediyorum.
    Yukarıda yazdığım oran ortalamasından , daha yüksek bir kar marjı gerçekleşmesinin ise 2 sebebi var kanımca:
    İlki, fiyat artışlarında eldeki stokların ortalama karı yükseltmesi, diğeri ise ilaç dışı kozmetik ürünler veya satış için reçete ihtiyacı duyulmayan diğer grup ürünlerdeki kar marjı devlet tarafından belirlenmediği için daha yüksek kar marjıyla satılması.
    Şirketin toplam satışlar içindeki ilaç ve diğer ürünler kırılımını bilmiyorum, onu da öğrenmeye çalışacağım.
    Özetle, sizin belirttiğiniz ve benim bilmediğim ya da yeni bir gelişme ise bu bilgi, elbette kar marjı daha yükselecektir....umuyoruz tabiiki.
    Ben bu yıl genel kurula da katılmayı planlıyorum , fırsat bulduğum ölçüde faaliyet detaylarıyla ilgili ek bilgiler öğrenmeye çalışacağım ve elbette bu yıl için yüksek temettü taleplerimizi de iletme fırsatımız olacak inşallah.
    Bu yılın mart-nisan aylarında güzel bir fiyat seviyesine ulaşacağımıza inanıyorum.
    Ortadoğu ve akdeniz fazla ısınmazsa tabii...

7. Şimdi daha detay yazayım,belki de anlam karışıklığı oldu:

0-10 fiyatlı olan ilaçlarda kar marjı: % 9
    10-50 : % 8
    50-100 : % 7
    101-200 : % 4
    200 TL.ve üzeri : % 2

150 TL.fiyat ve üzeri ilaçlarda kar marjı düşük.
    Buradaki limit 150 TL.den 300 veya 350 TL.ye çıkarılırsa kar marjı artacak ve % 6 lı gibi bir rakamlara ulaşacak.Böylece dağıtıcının karlılığı çok yükselecek.
    Belki daha detaylı anlatabildim.(Tabii bunu belirleyen bir kurul var.Çıkacak kararı merakla bekleyeceğim)

8. 10 Temmuz 2015 Tarihli ve 29412 Sayılı Resmİ Gazetede yayımlanan 2015/7752 Sayılı BEŞERİ TIBBİ ÜRÜNLERİN FİYATLANDIRILMASINA DAİR KARAR.

Yukarıda belirttiğim fiyat aralıkları 10/07/2015 tarihinde alınmış.(detay 29412 tarihli resmi gazete)
    Aradan dört buçuk yıl geçmiş Sn.Abcd ,tahminimce revize edilmesi için istek ve talepler var.
    Eğer bu fiyat aralıkları revize edilirse SELEC için daha yüksek karlılıkları beraberinde getirecektir.

Sayfa 57/344 İlkİlk ... 747555657585967107157 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •