Sayfa 214/344 İlkİlk ... 114164204212213214215216224264314 ... SonSon
Arama sonucu : 2746 madde; 1,705 - 1,712 arası.

Konu: SELEC - Selçuk Ecza Deposu

1. Dediğinizde çok haklısınız,

Eğer spekülatif bir hisse olsaydık, çarşamba günü tavan olacağımız garantiydi, ama değiliz...Ve bizim spek bizi hep yerden yere vuruyor...O zaman biraz rakamsal bakalım:

Bunlar şahsi görüşlerim olup, Selec’de yatırımım olduğu için objektif olmayabilir
    Normal şartlarda,
    1) 2017 yılından beri incelediğimde selec ilk çeyrek ne ciro yapmışsa 3 aşağı 5 yukarı her çeyrek aynı ciroyu gerçekleştirmiş dolayısıyla 22-22,5 arası bir senelik ciro beklerim
    2)2017 yılından beri ilk çeyrek ile senelik net kar marjı arasında en az 1,5 puan düşüş olmuş dolayısıyla sene sonu marjını da 3 ya da hemen o civarda yani toplam karını en iyi ihtimalle geçen sene civarında beklerim
    3) Stok kalemi 2017/2018 geçişinde de yüzde 30 bir artış göstermiş olduğu ve o sene de çeyreklerde normal kar gidişini sürdürdüğü için burdan extra bir kar rakamı beklemem

Yani bu pandemi olmasa çok kolaylıkla tahmin edilebilecek ve fiyata bağlı olarak 7,7-8,5 f/k ile değerlendirilebilecek bir firmamız olmuş olur ki, deva ile kıyaslandığında ve az çok temettüsü ile karşılaştırıldığında ucuz kalır,ki benim için öngörülürlük ayrıca önemli olup , Deva’nın bir sonraki çeyrekte aynı başarıyı gösterip gösteremeyeceği riskini almak istemem

Lakin, çok acayip dönemlerden geçiyoruz, bu nedenle yukarıda yazdıklarımın hepsi çöp olmuş olabilir, hem iyi hem kötü anlamda, bu nedenle ben çevremdeki eczacı arkadaşlardan nisan ve sonraki yaz aylarını geçmiş yıllarla kıyaslamasını isteyeceğim, sonuçları burada paylaşırım, twitterda da yazıp yardım isteyeceğim burdaki eczacı arkadaşlardan da bu bilgileri bizlerle paylaşmasını rica ediyorum..

Benim yatırımımı devam ettirmek veya pozisyon arttırmak ile ilgili kafamdaki sorular şöyle:

1) Aynı sektördeki oyunculara baktığımızda bizim f/k rakamlarımızın ucuz bulunup diğerlerinin seviyesine çıkartılması olasılığı yani yeni bir fiyatlama evresine geçiş ihtimalimiz var Dediğinizde çok haklısınız,

Eğer spekülatif bir hisse olsaydık, çarşamba günü tavan olacağımız garantiydi, ama değiliz...Ve bizim spek bizi hep yerden yere vuruyor...O zaman biraz rakamsal bakalım:

Bunlar şahsi görüşlerim olup, Selec’de yatırımım olduğu için objektif olmayabilir
    Normal şartlarda,
    1) 2017 yılından beri incelediğimde selec ilk çeyrek ne ciro yapmışsa 3 aşağı 5 yukarı her çeyrek aynı ciroyu gerçekleştirmiş dolayısıyla 22-22,5 arası bir senelik ciro beklerim
    2)2017 yılından beri ilk çeyrek ile senelik net kar marjı arasında en az 1,5 puan düşüş olmuş dolayısıyla sene sonu marjını da 3 ya da hemen o civarda yani toplam karını en iyi ihtimalle geçen sene civarında beklerim
    3) Stok kalemi 2017/2018 geçişinde de yüzde 30 bir artış göstermiş olduğu ve o sene de çeyreklerde normal kar gidişini sürdürdüğü için burdan extra bir kar rakamı beklemem

Yani bu pandemi olmasa çok kolaylıkla tahmin edilebilecek ve fiyata bağlı olarak 7,7-8,5 f/k ile değerlendirilebilecek bir firmamız olmuş olur ki, deva ile kıyaslandığında ve az çok temettüsü ile karşılaştırıldığında ucuz kalır,ki benim için öngörülürlük ayrıca önemli olup , Deva’nın bir sonraki çeyrekte aynı başarıyı gösterip gösteremeyeceği riskini almak istemem

Lakin, çok acayip dönemlerden geçiyoruz, bu nedenle yukarıda yazdıklarımın hepsi çöp olmuş olabilir, hem iyi hem kötü anlamda, bu nedenle ben çevremdeki eczacı arkadaşlardan nisan ve sonraki yaz aylarını geçmiş yıllarla kıyaslamasını isteyeceğim, sonuçları burada paylaşırım, twitterda da yazıp yardım isteyeceğim burdaki eczacı arkadaşlardan da bu bilgileri bizlerle paylaşmasını rica ediyorum..

Benim yatırımımı devam ettirmek veya pozisyon arttırmak ile ilgili kafamdaki sorular şöyle:

1) Aynı sektördeki oyunculara baktığımızda bizim f/k rakamlarımızın ucuz bulunup diğerlerinin seviyesine çıkartılması olasılığı yani yeni bir fiyatlama evresine geçiş ihtimalimiz var mıdır?Bu bence en önemli nokta ,eğer ki piyasa: Bu şirket bu dönemde düzenli ve karını arttıracak bir şirket, piyasaya yeni oyuncu girmesi de zor, o zaman biz de bunu en az deva f/k sı ile fiyatlayalım derse zaten çift haneler bizim için yeni normal olur, o yüzden ben ne yazarsam yazayım, piyasanın nasıl algılayacağı en önemli kriter olarak karşımıza çıkmakta

2)Bodrum’da yaşıyorum, normalde bu aylarda yerli ve yabancı turist ile dolması gerekirken sokaklar ıssız ve tüm yaz da buna benzer geçecek bu nedenle yaza özel ürünlerde ve kuaförlerin açılmasıyla kozmetik ürünlerde ve biizm gibi düzenli ilaç kullananların mart ayında stoklamasıyla ikinci çeyrekte ciro düşüşü olacak mı? Supplement ve vitamin takviyelerinin ya da A ve B grubu ilaçların ciro geçişkenliği nasıl olacak?

3)Alınan banka kredisi ne için kullanılacak? Mevduat ile bir arbitraj yakalanmışsa bu ne kadar sürdürülebilecek? Bu arbitrajın 22 milyar ciroda net marja katkısı ne olacak? Yoksa likit kalmak için alınmış ise zaten düşük olan marjımızda exta bir baskı mı oluşturacak?(şirkeete soracağım)

4)Bulunması muhtemel aşı veya evde tanı kiti, bizim için en önemli katalizör olarak duruyor, özellikle aşı konusunda , bunun eczanelere dağıtılıp dağıtılmayacağını( ki iş yükünün dağılması ve hızlı aksiyon için bence gerekli) ve bu iki üründen ciro/kar alıp almayacağımızın da belirlenmesi güzel olacaktır.(şirkete soracağım)

Bu bir yatırım tavsiyesi değil, bilgi paylaşımıdır, KY olarak sadece bilgilerimizi paylaşarak SPEKleri yenebiriz...Lütfen yanlışlarımı düzeltiniz, varsa buraya sorularınızı ilave ediniz(Şirkete mesaj atacağım)
    Herkese iyi bayramlar bol kazançlar...

Alıntı Originally Posted by ebcim Yazıyı Oku
    Borsadaki birçok hisseyi inceleyin ve bunların ne kadar pahalı olduğunu göreceksiniz.Buranın gerçekten kıymetli yorumcuları bence fazla "İnce eleyip sık dokuyorlar".Öyle şirketler var ki borç içerisinde.Zaten bazı şirketler hala kapalı ve üretim dahi yapmıyor...Bir de Milpa diye bir hisse var; arsası belki değerlenebilir diye 1.80'den 5 liraya doğru gidiyor ! O kadar çok örnek var,inanın sizleri sıkmak istemiyorum hatta sizler bunları benden daha iyi biliyorsunuz.Bizim kağıt bundan sonra düşerse de şaşırmam !Çünkü,bizim borsa da gerçekten garip işler oluyor.Selec'deki tek garip iş ise kasan da o kadar nakit varken niye hala kredi çekiyor !?...Yoksa borsanın samimi olarak söylüyorum en ucuz hisselerinden birisi.Ama,inatla gitmiyor.Belki şu iğne veya ilaç bulunur da istediğimiz noktaya gelir...

2. F/k olarak hala en ucuzu Selec.Son verilere göre aşağı-yukarı Deva, 10, Eczacı İlaç,20 ,Selçuk ise 9. Yani en ucuzu Selçuk.Ayrıca kar neredeyse geçen yıla yaklaşık geldi.Hatta tahminlerin üstünde.Ben bile , 220-250 milyon arası bekliyordum.Genellikle tahminler 180-220 milyon arasındaydı.Bilançoyu inceledim.Mükemmel.her geçen gün şirket istikrarlı şekilde büyüyor.Boşa yatırım neredeyse sıfır.Sadece niye kredi aldı diye sorgulabilinir.Bence onun da mutlaka bir nedeni vardır.Önümüzdeki günlerde TÜBİTAK açıklama yapacak.İğne veya ilaç bulunması Selçuk'un işlerini katlar.Bu defa gece 23'e kadar değil 24 saat çalışmaya başlarlar.Ben bir duyum aldım ama doğruluğunu araştırıyorum; kredi bulunacak iğne veya ilaç için alınmış.Dediğim gibi doğrulanmamış bir bilgi.Ama,bilgi doğru ise özellikle Selçuk iyi bir çıkış yakalar..Arkadaşlar,bilanço harika.Yıl sonu, 1000-1200 arası kar gelir.Daha ne olsun !Niye şikayet ediyoruz, gerçekten anlamış değilim !...Tabi ki burası borsa.Ne yazık ki ,spek belirliyor her şeyi.Uçmayan uçaklar,borçlu spor kulüpleri.kapalı şirketler vb gibiler tavan yapıyor bizim Selec şahane bir bilanço getiriyor ve önümüzdeki özellikle 6 aylık bilançolar da diğerleriyle farklı derece de ayrışacak Selec düşecek ! Çok komik ! Ama ,traji-komik !..Son söz olarak 34 yıllık borsacı olarak kesinlikle şunu tavsiye ederim: İyi olan mutlaka ama mutlaka kazanır.Sadece sabırla bekleyin ,kredisiz kendi paranızla Selec almaya devam edin.Tabi ki,bütün bu yazdıklarımız tecrübe,bilgi ve tahminden ibarettir...

3. Pandemi henuz yayılmamisken ocak ayında 8tl ye dokunmuş bir kağıdı heleki sektör olarak krizden etkilenmediği gibi en çok nemalanacak bir kağıda yüzde 20-40 yani 6.5a kadar geri çekilirse girilebilir demek vicdansizliktir. Heleki benim gibi yukarıdan yakalanmış zarar etmiş insanların umutlarını tüketmek moralini bozmak kimsenin hakkı değil. Üstelik ortada somut veri olsa amenna diyeceğim bir durumda yokken.

4.  Alıntı Originally Posted by Karakalpakli Yazıyı Oku
    Pandemi henuz yayılmamisken ocak ayında 8tl ye dokunmuş bir kağıdı heleki sektör olarak krizden etkilenmediği gibi en çok nemalanacak bir kağıda yüzde 20-40 yani 6.5a kadar geri çekilirse girilebilir demek vicdansizliktir. Heleki benim gibi yukarıdan yakalanmış zarar etmiş insanların umutlarını tüketmek moralini bozmak kimsenin hakkı değil. Üstelik ortada somut veri olsa amenna diyeceğim bir durumda yokken.
    Bazı arkadaşlar,çok olumsuz yazılar yazıyorlar.Ayrıca ciddi bir gerekçe de göstermeden.Bu sözlere,yazılara çok dikkat etmemek gerekir.DARAT 6741,abcd ve birkaç değerli arkadaşlar gayet bilimsel yazılar yazıyor.Bence bu arkadaşları takip etmek gerekir diye düşünüyorum....İlaç hisseleri ve gıda önümüzdeki ayların en sağlam sektörleri.Selec'i sabırla elinizde tutmanızı tavsiye ederim...

5. Begenmeyen satsin gitsin tutan yok...su donem zararda olan fazla yoktur zaten...rtalb marstan donuyor isteyen ugrasin yada ureten deva ya gitsin kalabaliga gerek yok...

6.  Alıntı Originally Posted by ebcim Yazıyı Oku
    Bazı arkadaşlar,çok olumsuz yazılar yazıyorlar.Ayrıca ciddi bir gerekçe de göstermeden.Bu sözlere,yazılara çok dikkat etmemek gerekir.DARAT 6741,abcd ve birkaç değerli arkadaşlar gayet bilimsel yazılar yazıyor.Bence bu arkadaşları takip etmek gerekir diye düşünüyorum....İlaç hisseleri ve gıda önümüzdeki ayların en sağlam sektörleri.Selec'i sabırla elinizde tutmanızı tavsiye ederim...
    Hocam bu hisse o fiyatlari gorur ama nasil endeks tekrar 90000 e dayanirsa...benim gorusum 100 bin uzerinde endeks guc kazaniyor.ytd

7. dolar bazlı neredeyiz,üsttemi alttamı kaldık,dolar bazlı bakabileceğimiz bir site varmıdır!!
    yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir,lütfen forumun ğirişindeki yazıyı okumadan foruma ğirmeyin.232/643

8. link verene yıldız..
    yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir,lütfen forumun ğirişindeki yazıyı okumadan foruma ğirmeyin.232/643

Sayfa 214/344 İlkİlk ... 114164204212213214215216224264314 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •