Sayfa 923/955 İlkİlk ... 423823873913921922923924925933 ... SonSon
Arama sonucu : 7640 madde; 7,377 - 7,384 arası.

Konu: KRONT - Kron Telekomünikasyon

1. Şirketin yatırımcı ilişkileri aranıp çeşitli bilgiler alınabilir, ama unutulmamalıdır ki hiç kimse benim yoğurdum ekşi demez. Yani yatırım kararları alınırken sadece tek kaynaktan ( hele hele sadece şirketten) Bilgi almak çok yanlış ve yetersiz olacaktır. Şirketler beklentilerini hep yüksek tutacaklardır doğal olarak. İnce eleyip sık dokumak lazım. Sözkonusu kront olunca birkaç kez düşünülmeli. Faaliyet gösterdiği sektör iyi bilinmeli, rakipleri kimlermiş. Türkiye’de bunun yaptığı işi yapan yerli firma var mı? Türkiye’deki ve dünyadaki pazarın büyüklüğü nedir. Ve en önemlisi hedeflere ulaşırken olası bir gecikme/aksilik ile karşılaşılınca bekleyebilecek yapıda bir yatırımcımısınız? Gibi deli sorulara cevap verdikten sonra pozisyon alınmalı. Saygılarımla......

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

2. Burayi okuyan Ky arkadaslar icin bir bilgilendirme yapalim. Forumda eski ve yeni yatirimcilar var.Eski yatirimcilar birbirini tanir.Birbirimize kaydiriyoruz bazi zamanlar ama buda yatirim anlayisimizdan , bakis acimizdan kaynakli.Hic hisseniz olmasa bile bu forumu takip ederek borsa , sirket nasil takip edilir, binbir cesit sirket bilgisi nerelerden bulunur, yine verilerin nasil okunmasi gerektigini ogrenebilirsiniz.

Konuya donelim, simdi arkadaslar nereye bakalim biz.Bende yeni tartisma cikarayim Yazin bakalim Ciro mu , EFK mi , net kar mi?

Bu adamlar kambiyo karida yapiyor, bu iyimi kotumu notr mu algilanir?

Normal sartlarda EFK cok onemli.Esas isinden gelen kar, benim anlamadigim su, bu kagidin ederi ne abiler? Biri ciksin desinki ben hesapladim ederi 3 lira 5 lira 100 lira 1000 lira desin neyse artik.
    Diyoruz ki vergi kotu neye gore , kiyas ne? Veya vergi iyi neye gore iyi kiyas ne yani?

İronsphere amerikada , krontech geri kalan bolgelerde satis yapiyor , yapmiyor diyemeyiz, reklamda yapiliyor az cok ( metlife itonsphere yazin malum siteye ).

Kimseye kizdigim yokta duserse dusecek yapacak bisi yok kendi adima, ben halen bulundugu sektor bakimindan begeniyorum, kotu diyemem daha daha iyi olur diyebilirim.Benim icin iyi olan sizin kotu olur onuda tartisabiliriz.

Zarar yazdigi yok sirketin, buyume var, ciro artisi var ....

Bilancoya bakacaz bakalim, vergi bildirimine bakip , bilanco su gelecek babayigit yoktur bu kagitta.

Krontech/ironsphere konsolide olup, eliminasyon yapilacak ve diger ayrintilar girecek.

Onceden haber varsa zaten selale olur, ha beklentiyi vermediyse ne bekleniyordu onuda sormak isterim.

Bilanco gercekleri gostericek bize....Fondotendi, epilasyondu, estetikti isleri olmazsa tabi

Ytd.

3. Sayın Yatırımcımız,

2019 3. Çeyrek sonuçları ile ilgili sorularınıza cevaplarımızı aşağıda bulabilirsiniz.
    ........
    Yatırımcılarımıza vereceğimiz en önemli mesaj; 2019 ilk 9 ayında %77 büyüyen(sizce tatmin edici bir ciro artışı olarak görünmese de) şirketimizin önümüzdeki dönemlerde de aynı hızla büyüyeceğini öngörmekte olduğumuzdur.
    İlginize teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

Kron Yatırımcı İlişkileri

Yatırımcı ilişkilerine gönderdiğim maile gelen yanıt buydu. Yaptığım telefon görüşmesinde ise yıllık ciro beklentisini sorduğumda bir problem görünmüyor şeklinde yanıt verdi Fuat Bey.

Açıkçası buradan 2020 ya da daha sonraki yıllarda %77'lik büyüme gerçekleşecek diye bir yorum çıkarmak iddialı olur. Henüz 2019 bilançosu bile açıklanmamışken, yani bu %77'lik büyümenin 2019 yılında bile gerçekleşeceğinin garantisi yokken, 2020 yılında gerçekleşecek büyüme oranı hakkında çıkarım yapmak iddialı bir yaklaşım olurdu. Hele ki bunu şirketin yatırımcı ilişkileri söylüyorsa.

Çimento ya da demir çelik üreticileri bile yıl sonu ciro ve kar tahminlerini yapmakta güçlük çekerken, bir yazılım şirketinin sene sonu ciro tahminini yapmak, önceki yılın bilançosu dahi açıklanmamışken, oldukça zor olsa gerek.

%77'lik büyümenin gerçekleşeceğini bilemeyeceklerini düşündüğüm gibi, gerçekleşmeyeceğini de bilebileceklerini düşünmüyorum. Yıl içinde 2-3 büyük satış yaparsınız bir anda o büyüme gerçekleşir, yeni satış yapamazsınız gerçekleşmez. PoC yapılan müşteriler üzerinden tahmin yapıyor olabilir şirket, ancak heryerde reklamı yapılan GTT satışının dahi fos çıktığını ya da Netaş sayesinde yapılan satışların Netaş'ın ZTE'ye satılması ardından nasıl bir anda bıçak gibi kesildiğini (satışlarda Netaş katkısının ZTE sayesinde artması beklenirken) göz önünde bulundurmak gerekir.

4.  Alıntı Originally Posted by Forza korfez Yazıyı Oku
    Sayın Yatırımcımız,

2019 3. Çeyrek sonuçları ile ilgili sorularınıza cevaplarımızı aşağıda bulabilirsiniz.
    ........
    Yatırımcılarımıza vereceğimiz en önemli mesaj; 2019 ilk 9 ayında %77 büyüyen(sizce tatmin edici bir ciro artışı olarak görünmese de) şirketimizin önümüzdeki dönemlerde de aynı hızla büyüyeceğini öngörmekte olduğumuzdur.
    İlginize teşekkür ederiz.

.
    bahsettiğim yazı buydu. Bunu sordum yatırımcı ilişkilerine ve bana 2020 için böyle bir beklenti yok, yanlış anlaşılma olmuş dedi. Bu beklenti yüzde 77lik büyüme beklentisi 2019 yılı için geçerli dedi.

5. https://m.borsagundem.com/haber/mali...-farkli/173868
    https://www.google.com.tr/amp/s/www....r-finans-51949
    https://www.global.com.tr/Default.as...D=216&nID=5687

Buradan vergi dairesine sunulan kar, borsaya bildirilen kar hakkında fikir verir denemez sonucunu çıkarmak hatalı olmaz sanırım.

Bir de hisse fiyatlaması açısından bakarsak,
    - Ciro büyümesi önemli diye düşünürken ciro artmasına rağmen kar yükselmediği için hisse fiyatı yükselmedi,
    - Sonra bu yılki vergi dairesine bildirilen bilançoda ciro da kar da yükseldi, hisse fiyatı yükselmeyince esas faaliyet karı düşük diye yorumluyoruz.
    Borsada zarardan kara geçti ya da zararı küçüldü diye hatta bunların hiçbirisi yokken fiyatı çılgın gibi artan hisse dolu. O yüzden ben ciro artışının, kar artışının ya da esas faaliyet karı artışının bahane olarak kullanılabileceğini düşünüyorum. Eğer hisse yükselecekse bahane bulunur.

6.  Alıntı Originally Posted by Forza korfez Yazıyı Oku
    https://m.borsagundem.com/haber/mali...-farkli/173868
    https://www.google.com.tr/amp/s/www....r-finans-51949
    https://www.global.com.tr/Default.as...D=216&nID=5687

Buradan vergi dairesine sunulan kar, borsaya bildirilen kar hakkında fikir verir denemez sonucunu çıkarmak hatalı olmaz sanırım.

Bir de hisse fiyatlaması açısından bakarsak,
    - Ciro büyümesi önemli diye düşünürken ciro artmasına rağmen kar yükselmediği için hisse fiyatı yükselmedi,
    - Sonra bu yılki vergi dairesine bildirilen bilançoda ciro da kar da yükseldi, hisse fiyatı yükselmeyince esas faaliyet karı düşük diye yorumluyoruz.
    Borsada zarardan kara geçti ya da zararı küçüldü diye hatta bunların hiçbirisi yokken fiyatı çılgın gibi artan hisse dolu. O yüzden ben ciro artışının, kar artışının ya da esas faaliyet karı artışının bahane olarak kullanılabileceğini düşünüyorum. Eğer hisse yükselecekse bahane bulunur.
    sayın forza, doğru hisse yükselicekse her zaman bahane bulur ancak hissede olan bitenler geçkten inanılmaz,2016 yılında ;

favök marjı : yüzde52
    brut kar marjı: yüzde 86
    efk marjı : yüzde 45
    netkar: yüzde 46

özsermaye karlılığı yüzde 48 lerde

Herşey olumlu ,faaliyat raporunda yazınlar , gtt satışı , patronun hisse alması 12,6 dan vs

hisse 20lere geliyor ve ne oluyorsa bundan sonra oluyor

3 sene boyunca arge arge arge pazarma pazarlama diye diye yukardaki bütün marjlar yüzde 5-20 arasına iniyor.
    valla şimdi piyasa en kötüyü bile fiyatlasa kimse neden bu kadar düştü diyemez çünkü marjlar ortada.Diğer taraftan yükselse yine kimse bir şey diyemez arge yatırım ve sektör hikayesi var diye.

Uzun lafın kısası ben yatırımcıyım arkadaş, kumar oynamıyoruz biz ....

risk alırım ama bir değerleme yapabileceğim hisselerde alırım .Bunda nasıl değerleme yapacağım bu saatten sonra? değerlemenin imkansız hale getirdiler bence bu şirketi. Bu sebeble kalanlara bol şans.

7. Cevap veren bilgilendirme adina, hem bana hem de forumda bulunlara ayrintili bir bicimde açıklama yapan tum abilerime cok tesekkür ediyorum. Bugune kadar ziyaretci olarak tum yazılarınızı okuyordum simdi ne kadar dogru bir yerde olduğumu daha iyi anladım.

8. son olarak bir bilgilendirme daha yapayım ;

Bilişim sektörlerindeki şirketlerin arge ve pazarlama giderleri; 2018 yılı

ARGe; Pazarlama ;

Kront 7.005.157 , 18.698.958

Ard 3.158.205 , yok

KAfein 3.592.522 , 407.770

Smart 6.465.522 , 657.910

Link 1.551.618 , 2.305.481

bunlar benzer büyüklükteki şirketler
    özet olarak kront ortalama 5 kat daha fazla arge ve pazarlamaya para harcıyor.

Sayfa 923/955 İlkİlk ... 423823873913921922923924925933 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •