Sayfa 317/367 İlkİlk ... 217267307315316317318319327 ... SonSon
Arama sonucu : 2930 madde; 2,529 - 2,536 arası.

Konu: SAYAS - SAY Yenilenebilir Enerji Ekipmanları San. ve Tic. A.Ş.

1. Windbaba’nın Stratejik Çözüm Ortağı Bülent Yüce: Deniz üstü RES’te %400 büyümeye hazır olalım

Rüzgâr enerjisi santrallerinin, yenilenebilir ve temiz enerji kaynakları içindeki payı hızla artarken, örnekleri daha çok Kuzey Avrupa ülkelerinde görülen Deniz Üstü (Offshore) RES’lerin teknolojilerinde baş döndürücü gelişmeler yaşanıyor. Windbaba’nın Stratejik Çözüm Ortağı By Danışmanlık’ın kurucusu Bülent Yüce, deniz üstü RES’te yüzde 400 büyümeye hazır olunması gerektiğini söylüyor.

Deniz tabanına sabitlenerek inşa edildiği için bugüne kadar Baltık Denizi ve Kuzey Denizi gibi sığ denizlerde kurulabilen deniz üstü RES’ler, artık yüzen temel teknolojileri sayesinde Ege, Akdeniz, Karadeniz gibi derin denizlerde de rahatlıkla kurulabilecek. Rüzgâr enerjisi sektöründe Türkiye’nin ilk online eğitim ve belgelendirme hizmetleri sunan platformu Windbaba’nın Stratejik Çözüm Ortağı ve Akredite Kobi Danışmanı Bülent Yüce, 2020 yılında dünyada 86 bin 900 megavat (MW) gücünde karasal rüzgâr türbini devreye alınırken, deniz üstü RES’lerdeki kurulumun 6 bin 100 MW seviyesinde gerçekleştiği bilgisini paylaştı.

Sektörün üretim üssü İzmir olabilir

Global Rüzgâr Enerjisi Konseyi (GWEC) verilerine göre 2025 yılında karasal RES pazarının yıllık 88 bin 300 megavata, deniz üstü pazarın ise dört kat artışla yıllık 23 bin 900 megavata yükselmesini beklediklerini kaydeden Yüce, İzmir’in bu sektördeki altyapısı ve kümelenme başarısı ile rahatlıkla üretim üssü olabileceğini dile getirdi.

Kurulu güç ve üretim altyapısı ile ‘rüzgâr enerjisinin başkenti’ olan İzmir’in, Türkiye’de kurulu dört rüzgâr türbin kanadı fabrikasının tamamına ev sahipliği yaptığını hatırlatan Bülent Yüce, şu değerlendirmeyi yaptı: “İzmir 4 kanat fabrikasının yanı sıra üç ayrı kule ve bir jeneratör fabrikasına da ev sahipliği yapıyor. Avrupa’da dahi yenilenebilir enerjide bu ölçekte kümelenen başka bir şehir bulunmuyor. Bugüne kadar edindiği üretim tecrübesi ile İzmir; Karadeniz, Ege ve Akdeniz havzasındaki 30’dan fazla ülkeye doğrudan üretim yapabilir konumda. İzmir’im, Türkiye’nin sıfır noktasında olduğu, buna karşılık en az 30 bin megavat potansiyel kurulu gücü olduğu deniz üstü RES pazarına odaklanması gerektiğini düşünüyoruz. Biz de bu gerçekten hareketle eğitim programlarımızda odak konularımızın arasında deniz üstü RES projelerini almış durumdayız. Ege, Akdeniz ve Karadeniz; derin denizler olmaları nedeniyle bugüne kadar deniz üstü RES kurulumuna sahne olamadı. Ama teknoloji baş döndürücü hızla ilerliyor artık rüzgâr türbinleri ölçek anlamında büyümeye başladı. Kanatlar 80 metrelerin üzerine çıkıyor, kuleler daha da büyüyor. Deniz tabanına çakılı olmayan yüzer deniz üstü rüzgâr türbinleri kısa zamanda dünya denizlerinde görülmeye başlanacak. Türkiye olarak çevre denizlerimizdeki bu dev potansiyelin farkında ve bir parçası olmalıyız. Türkiye’de konuşlu şirketler milyarlarca dolarlık bu üretim pastasından yararlanmalı, değer zincirinde aktif olmalılar.”

https://www.ruzgarenerjisi.com.tr/wi...-hazir-olalim/

2. 16/12/2021 tarih ve L 450 sayılı Avrupa Birliği Resmi Gazetesi'nde yayımlanan (AB) 2021/2239 sayılı Komisyon Uygulama Tüzüğü aracılığıyla Çin Halk Cumhuriyeti menşeli çelik rüzgar kulesi ithalatlarında, imalatçıya göre % 7,2 ila % 19,2 arasında değişen oranlarda dampinge karşı kesin önlem (vergi) alınmasına karar verilmiştir. Önlem beş yıl boyunca yürürlükte kalacak ve uzatılabilecektir.

Yatırımcılarımızdan gelen sorular nedeniyle bahse konu önleme ilişkin değerlendirmelerimizin paylaşılması yerinde görülmüştür.

Avrupa Birliği tarafından alınan önlemin Şirketimizin Çinli müşterilerine olan satışlarını etkilemeyeceği öngörülmektedir. Nitekim Çinli müşterilerimizce tedarik edilen aksam ve kitler, Avrupa Birliği dışı ülkelere yönelik projelerde kullanılmaktadır.

Öte yandan dampinge karşı kesin önlemin, coğrafi yakınlık ile birleşince Türk rüzgar kulesi üreticilerinin Avrupa Birliği pazarında rekabet gücünü arttırdığı ve bunun bölgeye ihracatları olumlu etkileyeceği, buna karşılık YEKDEM kapsamında yerli katkı fiyatı uygulaması nedeniyle Çinli üreticilerin atıl kapasitelerini Türk pazarına yönlendiremeyeceği düşünülmektedir.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

3. 18 Kasım 2021 tarihli özel durum açıklamamızda belirtildiği üzere Çin Hlak Cumhuriyeti'nde mukim ve 300.000 ton yıllık kapastesiyle dünyanın en büyük rüzgar türbin kulesi imalatçılarından olan Fujian Fuchuan Yifan (FFY) şirketine 1.210.395 EUR tutarında bir teklif verilmiştir.

Bahse konu teklif onaylanmış bulunmaktadır. Öte yandan teslimat sürecinin hızlandırılması amacıyla sipariş FFY yerine kulelerin nihai alıcısı olan Almanya merkezli Enercon GmbH tarafından geçilmiştir. Bilindiği üzere Enercon GmbH dünyanın en büyük beş rüzgar enerji türbini üreticisinde yer almakta olup şirketimiz onaylı tedarikçileri arasındadır.

Kamuoyuna ve yatırımcılarımıza saygılarımızla duyurulur.

4. 22 Kasım 2021 tarihli özel durum açıklamamızda Çin Halk Cumhuriyeti'nin en büyük rüzgar kulesi üreticisi olan Titan Wind Energy'ye 2.503.506 EUR tutarında yeni bir teklif sunulduğu belirtilmiştir.
    Bahse konu teklif onaylanmış bulunmaktadır. Öte yandan teslimat sürecinin hızlandırılması amacıyla sipariş Titan Wind Energy yerine kulelerin nihai alıcısı olan Almanya merkezli Enercon GmbH tarafından geçilmiştir. Bilindiği üzere Enercon GmbH dünyanın en büyük beş rüzgar enerji türbini üreticisinde yer almakta olup şirketimiz onaylı tedarikçileri arasındadır.

Kamuoyuna ve yatırımcılarımıza saygılarımızla duyurulur.

5. Bilindiği üzere Şirketimiz onaylı tedarikçisi olduğu gruplar üzerinden dünya genelinde rüzgar enerjisi projelerini takip ederek uygun gördüklerine teklifler vermektedir.

Bu çerçevede rüzgar enerjisi teknolojileri alanında dünyanın en büyük beş grubu arasında yer alan Enercon GmbH tarafından Kanada'da gerçekleştirilecek 42 hibrit kuleli türbinden oluşan Jenner projesinin tübüler çelik kule iç aksam tedariği işleri uhdemizde kalmış bulunmaktadır.

Bahse konu kulelerin 22 tanesi Türkiye'de, 10 tanesi Güney Kore'de, 10 tanesi ise Çin Halk Cumhuriyeti'nde imal edilecektir. Enercon GmbH Çin'de üretilecek kuleler için doğrudan sipariş geçerken diğer siparişler sırasıyla Ateş Wind Power ve Win & P tarafından geçilmiştir. Yönetim Kurulumuz tarafından 3/1/2022 tarih ve 2022/1 sayılı Karar ile birlikte onaylanan siparişlerin toplam tutarı 3.035.800 EUR olup imalatın 2022 yılı birinci çeyreğinde tamamlanması öngörülmektedir.

SPK Özel Durumlar Tebliği kapsamında ihale sürecine ilişkin içsel bilgilerin açıklanması 6/12/2021 tarih ve 2021/87 sayılı Yönetim Kurulu Kararımız ile ertelenmiştir.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur,

6. Çok önemli bir ihale kazanımı Dikkat ederseniz, siparişlerde miktarlar yükselmeye başladı. Yeni yıla çok iyi bir başlangıç yaptı. Tebrikler

7. Özel Durumlar Tebliği (II-15.1)'nin, Sermaye yapısına ve yönetim kontrolüne ilişkin değişiklikler ile ilgili 12. Madde'sinin açıklama yükümlülüğüne ilişkin olarak 1. Fıkra b) bendi:

"Bir kurucuya ait yatırım fonlarının doğrudan veya dolaylı olarak ihraççının sermayesindeki payının veya toplam oy haklarının %5, %10, %15, %20, %25, %33, %50, %67 veya %95'ine ulaşması veya söz konusu oranların altına düşmesi halinde kurucu tarafından, yerine getirilir."

Hükümleri uyarınca ve 19.01.2022'de gerçekleşen işlemlerden sonra, İstanbul Portföy Yönetimi A.Ş.'nin kurucusu ve yöneticisi olduğu Yatırım Fonlarının Portföylerindeki Say Yenilenebilir Enerji Ekipmanları Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye ait pay senetlerinin toplamı, 19.01.2022 tarihi itibariyle 1,658,037.00.-adede ve toplam oy hakları 6.43898%'e çıkmış olup,

Tasarrufçulara ve Kamuoyuna duyurulur.

8. Yenilenebilir Enerji şirketlerini tek tek inceledim
    Çünkü, artık dünyada herşey
    Yenilenebilir Enerji üzerine kurulacak
    Elektrikli Otolar da geldimi ülkemizde
    Tek gerçek, Yenilenebilir Enerji şirketleri olacak. Bitkoin furyasının dünyanın %20-30 elektriğini çektiği, dünyada Enerji krizi vs, iklim değişikliği ,var da var..
    ---///
    Tek tek , tüm Yenilenebilir Enerji şirketlerinin bilançolarını inceledim,
    Borsa Piyasa değeri en düşük (850 milyon Tl ) şirket bu şirket çıktı lakin ;
    Özsermaye karlılığı en yüksek şirket te bu şirket %127 inanılmaz müthiş������
    Özsermaye karlılığı en potansiyelli Sayas, piyasa değeri de diğerlerine göre ucuz kalmış ve de döviz artısı var.
    Sayas: Özsermaye karlılığı %127 çok iyi
    Aktifleri/Özsermayesi artmış
    Döviz durumu artıda, yaklaşık 50 milyon Tl
    F/K çarpanı 12..
    Özsermaye karlılığı müthiş
    Bilançosu çok güçlü, Dövizde Nette artıda, Kambiyo kar ı da yazacaktır.
    --///
    Yenilenebilir Enerji şirketleri içinde en yüksek Borsa Piyasa Değeri, Aydem diye bir şirkette, 4.5 milyar Tl piyasa değeri var
    Sayas ın piyasa değeri 850 milyon Tl piyasa değerinde kalması çok tuhaf ki
    Sektördeki en yüksek Özsermaye karlılığı %127, bu şirkette. İnanamadım
    Piyasa buna nasıl uyanamamış, aklım almadı
    Yatırım tavsiyesi değildir

Sayfa 317/367 İlkİlk ... 217267307315316317318319327 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz