Sayfa 333/367 İlkİlk ... 233283323331332333334335343 ... SonSon
Arama sonucu : 2935 madde; 2,657 - 2,664 arası.

Konu: SAYAS - SAY Yenilenebilir Enerji Ekipmanları San. ve Tic. A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by ikasemre Yazıyı Oku
    integral raporunda 2023 cirosu 869 milyon tahmin edilmiş. 2024 tahmini cirosu ise 2,8 milyar tl. 10 milyon$ lık bir yatırımla böyle bir fark oluşturabilmesi gerçekten muazzam.

Aklıma en çok takılan olay ise halka açıklığının %54 olması. Patron sıklıkla hisse satıyor mu, neden bu kadar yüksek bu açıklık bilen var mıdır?

Rapor aşağıda

https://news-files.foreks.com/attach...rketRaporu.pdf
    Erkan Güldoğan 39,07 den 5 milyon lot sattı. Satılan tutar ile ilişkili şirket Ateş Wind Power’a fabrika yapımında kullanılıyor.

Halka açıklık oranı %54 yüksek gibi görünse de Türkiye Hayat ve Emeklilik A.Ş.’nin %9,92 payı, İstanbul Portföy’ün %8,77 payı da olduğunu yani dolaşımda %36,24 lot olduğunu belirtmek isterim. Not:18.08.2023 tarihi itibariyle.

2.  Alıntı Originally Posted by Gueno_33 Yazıyı Oku
    Öncelikle satılan her ürünün cirodaki etkisi farklı, adet yerine tonaj kullanıyorlar diye biliyorum. Yanlışım olabilir. Sonra patron evet mal satıyor. Bu şirketi daha önce almama sebebim ateş wind in şirkette partnerlik içinde herhangi bir alakası olmamasaydı.

Integralinn raporundan ben de şüpheliyim, ancak Twitter'da bir arkadaş bunların hepsini yatırımcı ilişkilerine sordu ve farklı bir cevap gelmedi teyit ettiler.

Açıkçası çok çok özellikli bir iş yaptığını düşünmüyorum, ancak hazırlar ve piyasada çok fazla oyuncu yok.
    Ateş Wind Power kule, kanat ve jeneratör üretiyor. Ortaklarımız aynı. Yurtiçinde sattığımız malların neredeyse tamamı bu şirkete yapılıyor. Ateş büyüdükçe #sayas büyür.

İntegral Raporu gerçek olamayacak kadar güzel ve hayaldi. Ancak kapasite artışı ve GE’den gelen ve daha fazla gelebilme potansiyeli olan siparişler ile 2024 yılında hayal gerçeğe dönüşeceğe benziyor.

Evet çok özellikli bir iş değil ancak en önemli kısma geliyorum. #sayas ekipmanları dünyanın en büyük türbin üreticilerine satıyor. Bunlara önce deneme siparişi verilir ve sonra büyük siparişler ile devam edilir. Onaylı tedarikçi olunur ve artık o dünya devleri ekipmanı sizden alır. Peki Çin’e satacak kadar ucuz, Güney Kore’ye satacak kadar kaliteli, ABD’ye satacak kadar ne yapıyor da öne çıkıyor???

Cevap şirketin internet sitesinde: Eksiksiz paket sunuyoruz. İzmir Kemalpaşa’daki tesislerimizde, rüzgâr santrali elemanları üretmenin yanı sıra, müşterilerimiz için gerekli diğer tamamlayıcı parçaların tedarik zinciri yönetimini de üstleniyoruz. Talep ve sipariş idaresinden başlayarak, planlama, üretim, satın alma, depolama, depo yönetimi, teslimata hazırlık ve sevkiyat aşamalarının tamamını yürütüyor; müşterilerimize tek noktadan eksiksiz bir paket sunuyoruz.

Şirket’in yaptığı işi Türkiye’de yapan 4 firma var. Ancak tüm parçaları üretip veya tedarik edip ilgili ülkeye kadar gidip kurulum yapan tek firma. Ayrıca Türkiye’de pazar payı %40.

Peki güneş enerjisi gibi bir anda herkes bu alana geçmek isteyip pastadan pay alabilir mi? Cevap: Bu işte onaylı tedarikçi olan tüm siparişleri yıllar boyunca alır. Ben bu alana gireceğim diyip Enercon’u, GE’ Vestas gibi (not:15 onaylı tedarikçisi var) şirketleri yanınıza çekemezsiniz. Ayrıca “Eksiksiz Paket Sunma” hizmetini sunmak çok zor ve deneyim istiyor. Uzun süre bu böyle gider.

3.  Alıntı Originally Posted by sekiz Yazıyı Oku
    Ateş Wind Power kule, kanat ve jeneratör üretiyor. Ortaklarımız aynı. Yurtiçinde sattığımız malların neredeyse tamamı bu şirkete yapılıyor. Ateş büyüdükçe #sayas büyür.

İntegral Raporu gerçek olamayacak kadar güzel ve hayaldi. Ancak kapasite artışı ve GE’den gelen ve daha fazla gelebilme potansiyeli olan siparişler ile 2024 yılında hayal gerçeğe dönüşeceğe benziyor.

Evet çok özellikli bir iş değil ancak en önemli kısma geliyorum. #sayas ekipmanları dünyanın en büyük türbin üreticilerine satıyor. Bunlara önce deneme siparişi verilir ve sonra büyük siparişler ile devam edilir. Onaylı tedarikçi olunur ve artık o dünya devleri ekipmanı sizden alır. Peki Çin’e satacak kadar ucuz, Güney Kore’ye satacak kadar kaliteli, ABD’ye satacak kadar ne yapıyor da öne çıkıyor???

Cevap şirketin internet sitesinde: Eksiksiz paket sunuyoruz. İzmir Kemalpaşa’daki tesislerimizde, rüzgâr santrali elemanları üretmenin yanı sıra, müşterilerimiz için gerekli diğer tamamlayıcı parçaların tedarik zinciri yönetimini de üstleniyoruz. Talep ve sipariş idaresinden başlayarak, planlama, üretim, satın alma, depolama, depo yönetimi, teslimata hazırlık ve sevkiyat aşamalarının tamamını yürütüyor; müşterilerimize tek noktadan eksiksiz bir paket sunuyoruz.

Şirket’in yaptığı işi Türkiye’de yapan 4 firma var. Ancak tüm parçaları üretip veya tedarik edip ilgili ülkeye kadar gidip kurulum yapan tek firma. Ayrıca Türkiye’de pazar payı %40.

Peki güneş enerjisi gibi bir anda herkes bu alana geçmek isteyip pastadan pay alabilir mi? Cevap: Bu işte onaylı tedarikçi olan tüm siparişleri yıllar boyunca alır. Ben bu alana gireceğim diyip Enercon’u, GE’ Vestas gibi (not:15 onaylı tedarikçisi var) şirketleri yanınıza çekemezsiniz. Ayrıca “Eksiksiz Paket Sunma†hizmetini sunmak çok zor ve deneyim istiyor. Uzun süre bu böyle gider.
    Sayas bildiğim kadarıyla rüzgar enerjisi ekipmanları üretimine 2020 yılında başlıyor, öncesinde reklam panoları ve endüstriyel işler yapıyor, yani toplamda 3 yıldır bu işin içinde diyebiliriz. Fakat avantajı patronların ateş wind tarafındaki tecrübelerinden geliyor gibi zira orada iş 2013 yılından beri devam ediyor. heralde 2013 de sayas paylarını arz edip gelen parayla ateş windi kurdular daha katma değerli iş o tarafta galiba.

Şu kısmı çok anlamış değilim nasıl oluyorda eksiksiz paket sunuyorlar?

"Talep ve sipariş idaresinden başlayarak, planlama, üretim, satın alma, depolama, depo yönetimi, teslimata hazırlık ve sevkiyat aşamalarının tamamını yürütüyor; müşterilerimize tek noktadan eksiksiz bir paket sunuyoruz."

Bu süreç nasıl işliyor çok anlayamadım. atıyorum enercon sipariş listesi atıyor, sayas bunu inceliyor, şunları şunları ben üretiyorum fiyat bu, bunları bunlarıda gerekli yerlerden tedarik ederim fiyat bu. sonrasında bütün bu sipariş listesini burada toplar, depolar ihtiyacın olduğu zamanda sevkiyatı gerçekleştiririm ve son aşamada yerinde kurulum hizmetide veriririm gibi mi ilerliyor?

4. Sayın İkasemre;

Sayas rüzgar türbini ekipman üretimine faaliyet alanı olarak 2020 gözükse de daha önceden sanırım 2018 yılı gibi Ateş Çelik’e üretimleri söz konusu.

Ateş Çelik, sayasın içinden çıktı ve bizi ciro, kar, piyasa değeri vs geçti. Katma Değer konusunda türbin üreten çok şirket var ama tek elden eksiksiz paket sunan bir firma var. Burası Ateş halka arz olsa detaylı konuşulacak bir konu. Katma değerli bir iş yaptığımız evet söylenemez.

Şimdi asıl soruya gelelim. Nasıl eksiksiz paket sunuyorlar?
    Firmalar ihtiyaçları kadar teklif alıyor. #sayas teklif veriyor. Sonra kabul/ret cevabı geliyor. Ben hiç red cevabı aldıklarını duymadım.

Toplayacak olursak şöyle baştan açıklayayım. Rüzgar türbini 4 parçadan oluşuyor.
    1)Kule
    2)Kanat
    3)Jeneratör (direct drive- Türkiye’de tek Ateş Wind yapıyor. Bu ekipman buradan alınıyor.)
    4) Kule içi ekipmanlar (125 ile 160 parçadan oluşuyor. Peki neleri Sayas üretiyor?Aşağıdaki linkte üretilen ürünler mevcut.
    https://irp-cdn.multiscreensite.com/...N%20082020.pdf

Bu ekipmanlardan bir kısmı Hamax Europe isimli aynı fabrikada bulunduğumuz (not: yakında taşınacak ve o alanı biz kullanacağız) bu şirketten alıyoruz. Bu Japon şirket vida gibi bağlantı ekipmanı üretiyor. Ürettiği ürünler detaylı aşağıda 👇
    https://irp-cdn.multiscreensite.com/...ower_Flier.pdf

Bu Hamax şirketinin %50’si Japonların, %50’si Ateş Wind Power’ın. Bu parçaları da buradan aldıktan sonra ortaya şu sonuç çıkıyor.

Kule ve kanadı olan tüm rüzgar türbini kurulumu yapacak olanlara geri kalan tüm ekipmanları gördüğünüz gibi tek elden sunuyoruz.

Ekipmanlar gemi ile ilgili ülkeye gönderiliyor. Şirketin navlun giderleri bunlardan oluşuyor. Uçakla ilgili ülkeye personel gidiyor ve sahada kurulumu yapıp dönüyor.

Peki şimdi siz kule ve kanat üreten bir şirket olsanız böyle bir hizmet veren şirketi tercih etmez miydiniz? Büyük şirketler küçük siparişlerle başladılar. Baktılar bu küçük ve yeni şirket eksiksiz ve hatasız bir ürün satıyor Enercon ilk olarak Ateş Wind üzerinden Yeka-2 için ekipman alımı gerçekleştirme kararı aldı. Sonra GE (General Electiric) 2024-2028 yıllarını kapsayan ve daha da büyüyecek ilk büyük anlaşmanın siparişini verdi. Dikkat ederseniz yeni yeni ülkelere ilk siparişler geliyor. Cuma günü Portekizli şirketten 500 bin euro’luk bir sipariş geldi. İlk sipariş düşük gelir sonra bakarlar ve daha büyük siparişleri verirler.

Çok uzatmış olabilirim. Keyifli okumalar. 👋

5.  Alıntı Originally Posted by sekiz Yazıyı Oku
    Sayın İkasemre;

Sayas rüzgar türbini ekipman üretimine faaliyet alanı olarak 2020 gözükse de daha önceden sanırım 2018 yılı gibi Ateş Çelik’e üretimleri söz konusu.

Ateş Çelik, sayasın içinden çıktı ve bizi ciro, kar, piyasa değeri vs geçti. Katma Değer konusunda türbin üreten çok şirket var ama tek elden eksiksiz paket sunan bir firma var. Burası Ateş halka arz olsa detaylı konuşulacak bir konu. Katma değerli bir iş yaptığımız evet söylenemez.

Firmalar ihtiyaçları kadar teklif alıyor. #sayas teklif veriyor. Sonra kabul/ret cevabı geliyor. Ben hiç red cevabı aldıklarını duymadım.

Toplayacak olursak şöyle baştan açıklayayım. Rüzgar türbini 4 parçadan oluşuyor.
    1)Kule
    2)Kanat
    3)Jeneratör (direct drive- Türkiye’de tek Ateş Wind yapıyor. Bu ekipman buradan alınıyor.)
    4) Kule içi ekipmanlar (125 ile 160 parçadan oluşuyor. Peki neleri Sayas üretiyor?Aşağıdaki linkte üretilen ürünler mevcut.

Bu ekipmanlardan bir kısmı Hamax Europe isimli aynı fabrikada bulunduğumuz (not: yakında taşınacak ve o alanı biz kullanacağız) bu şirketten alıyoruz. Bu Japon şirket vida gibi bağlantı ekipmanı üretiyor. Ürettiği ürünler detaylı aşağıda 👇

Bu Hamax şirketinin %50’si Japonların, %50’si Ateş Wind Power’ın. Bu parçaları da buradan aldıktan sonra ortaya şu sonuç çıkıyor.

Kule ve kanadı olan tüm rüzgar türbini kurulumu yapacak olanlara geri kalan tüm ekipmanları gördüğünüz gibi tek elden sunuyoruz.

Ekipmanlar gemi ile ilgili ülkeye gönderiliyor. Şirketin navlun giderleri bunlardan oluşuyor. Uçakla ilgili ülkeye personel gidiyor ve sahada kurulumu yapıp dönüyor.

Peki şimdi siz kule ve kanat üreten bir şirket olsanız böyle bir hizmet veren şirketi tercih etmez miydiniz? Büyük şirketler küçük siparişlerle başladılar. Baktılar bu küçük ve yeni şirket eksiksiz ve hatasız bir ürün satıyor Enercon ilk olarak Ateş Wind üzerinden Yeka-2 için ekipman alımı gerçekleştirme kararı aldı. Sonra GE (General Electiric) 2024-2028 yıllarını kapsayan ve daha da büyüyecek ilk büyük anlaşmanın siparişini verdi. Dikkat ederseniz yeni yeni ülkelere ilk siparişler geliyor. Cuma günü Portekizli şirketten 500 bin euro’luk bir sipariş geldi. İlk sipariş düşük gelir sonra bakarlar ve daha büyük siparişleri verirler.

Çok uzatmış olabilirim. Keyifli okumalar. 👋
    Kişisel fikrimce ; sayın sekizin verdiği bilgiler milyonluk degere haiz. Gerçekten yüce gönüllülük. Şahsen ben olsaydım paylaşmazdım. Emeğinize ve yüreğinize sağlık.

6.  Alıntı Originally Posted by sekiz Yazıyı Oku
    Sayın İkasemre;

1)Kule
    2)Kanat

Bu ekipmanlardan bir kısmı Hamax Europe isimli aynı fabrikada bulunduğumuz (not: yakında taşınacak ve o alanı biz kullanacağız) bu şirketten alıyoruz. Bu Japon şirket vida gibi bağlantı ekipmanı üretiyor. Ürettiği ürünler detaylı aşağıda ��

Çok uzatmış olabilirim. Keyifli okumalar. ��
    Üstadım gerçekten harika bi genel anlatım olmuş, teşekkür ediyorum.

Firma ne yapar ne eder çok daha kafamda oturmuş duruma geldi. Yapılan işte büyük bir katma değer olmasa dahi farklı bir iş modeli oluşturması sebebiyle firma kendince bir giriş bariyeri(moat) oluşturmuş durumda. Bu çok kıymetli.

Burada elde edilen müşteriler arttıkça sürekli kapasite artışları ile desteklenerek çok farklı noktalara gelebilir gibi hissediyorum.

Sizin bu noktada firmadan gelecek beklentilerinizi merak ediyorum, mesela farklı endüstriyel parça üretimleri yapabilme kapasitesinde beklentide olmalı mıyız? yahut offshore ürünleri ile ilgili bir gelişme olacak mı? Yani gelecek için kilit noktalar ne olacak?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,948
    Hangi firsat hissesine baksam ordasin
    hassas burnun var , cok cabuk kokuyu aliyorsun

tavandan briaz insin aliyorum, aranizdayim, olmasada , yarinki tavandan geliyorum
    Saving-Accumulation-Investment
    In God We Trust

8. İSTANBUL POTFÖY DENEN MANİPLASYONCU EKİP ; kağıda devre kestirdi. amaçları belli cezaya sokup kredili alış satışı yasaklatmak. yoksa böyle bir tahtada ve arkasında böyle bir rüzgar varken kimse böyle mal satmaz.

Sayfa 333/367 İlkİlk ... 233283323331332333334335343 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •