Sayfa 367/367 İlkİlk ... 267317357365366367
Arama sonucu : 2936 madde; 2,929 - 2,936 arası.

Konu: SAYAS - SAY Yenilenebilir Enerji Ekipmanları San. ve Tic. A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Simdiye kadar aciklanan bilançolarda sayas ile benzer finansal yapiya sahip şirketler negatif etkilendi. Yani zarar yazdi.

Sebebi ise diyelimki, enflasyon muhasebesi oncesi kkm de 1 milyonu vardı. Usd %25 yukseldi ve 250 bin kar yazdi. Şimdi ise enflasyonunda %25 olduğunu farz edersek ortada o 250 bin tl lik kar olmayacak. Yani onceki ceyreklerde kkm den elde ettigi karlar buharlasacak.Hatta enflasyon %30 olur ise %5 zarar yazmış olacak. Bu durum onceki ceyreklerede uygulanacagi icin buyuk ihtimalle sayas olumsuz etkilenecek.

Bu benim gozlemim ve şahsi düşüncem tabiki. Yaniliyor olabilirim veya sirket bu negatif etkiyi ortadan kaldirabilecek bir atraksiyon yapmış olabilir.

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Teşekkür ederim cevabın için, birebir aynı şeyi düşünüyoruz, tahminim 20-30 milyon TL civarı bir kar silecek enflasyon muhasebesi.

2.  Alıntı Originally Posted by Gueno_33 Yazıyı Oku
    Teşekkür ederim cevabın için, birebir aynı şeyi düşünüyoruz, tahminim 20-30 milyon TL civarı bir kar silecek enflasyon muhasebesi.
    kkmden gelen gelir buharlaşacaksa yatırım faaliyetlerinden elde edilen gelirler de net kardan çıkması lazım o zaman? 86 milyondu sanırım. Onu da çıkaracağız.

3.  Alıntı Originally Posted by Gueno_33 Yazıyı Oku
    Karı etkileyen tek unsur enflasyon muhasebesi degil. Stoklu calisan ve stok suresi uzun olan sirketlerin kar marji daralacak. Bu da bir etken.

4.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Simdiye kadar aciklanan bilançolarda sayas ile benzer finansal yapiya sahip şirketler negatif etkilendi. Yani zarar yazdi.

Sebebi ise diyelimki, enflasyon muhasebesi oncesi kkm de 1 milyonu vardı. Usd %25 yukseldi ve 250 bin kar yazdi. Şimdi ise enflasyonunda %25 olduğunu farz edersek ortada o 250 bin tl lik kar olmayacak. Yani onceki ceyreklerde kkm den elde ettigi karlar buharlasacak.Hatta enflasyon %30 olur ise %5 zarar yazmış olacak. Bu durum onceki ceyreklerede uygulanacagi icin buyuk ihtimalle sayas olumsuz etkilenecek.

Bu benim gozlemim ve şahsi düşüncem tabiki. Yaniliyor olabilirim veya sirket bu negatif etkiyi ortadan kaldirabilecek bir atraksiyon yapmış olabilir.

Sayın Balıkadam merhaba

“Enflasyon muhasebesi parasal kıymetlere uygulanmaz” demiştim.

https://img.imgyukle.com/2024/04/21/yblkBc.jpeg

Açtım ilgili tebliği okudum.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...31230M2-13.pdf

İlgili tebliğin 39. sayfasında parasal kıymetler sayılmıştır. Ben kur korumalı mevduata enflasyon muhasebesi uygulanmayacak diye biliyorum ve hala bu sözümün arkasındayım.

Şirketi genel olarak nasıl etkiler o konuda çok etki etmeyeceği düşüncesindeyim. Naten veya gents gibi kar yazdığımız dönemi zarar olarak düzeltmeyiz demek istiyorum. Kar 50-100 oynayabilir.

Kkm’ye enflasyon muhasebesi uygulanacağı konusunda kararlı iseniz kaynak paylaşmanızı rica ederim. Okuyup öğrenmeye açık biriyim. Saygılar sunarım. 👋

5.  Alıntı Originally Posted by sekiz Yazıyı Oku
    Sayın Balıkadam merhaba

�Enflasyon muhasebesi parasal kıymetlere uygulanmaz� demiştim.

https://img.imgyukle.com/2024/04/21/yblkBc.jpeg

Açtım ilgili tebliği okudum.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...31230M2-13.pdf

İlgili tebliğin 39. sayfasında parasal kıymetler sayılmıştır. Ben kur korumalı mevduata enflasyon muhasebesi uygulanmayacak diye biliyorum ve hala bu sözümün arkasındayım.

Şirketi genel olarak nasıl etkiler o konuda çok etki etmeyeceği düşüncesindeyim. Naten veya gents gibi kar yazdığımız dönemi zarar olarak düzeltmeyiz demek istiyorum. Kar 50-100 oynayabilir.

Kkm�ye enflasyon muhasebesi uygulanacağı konusunda kararlı iseniz kaynak paylaşmanızı rica ederim. Okuyup öğrenmeye açık biriyim. Saygılar sunarım.
    Hocam yukarida olayi örneklerle gayet net anlattım. Gelen bilancolarda bununla ilgili bir çok örnek var.

Farklı düşünüyor olabiliriz. Kisa süre sonra bilanço gelince olay ortaya çıkacak zaten. Umurim siz haklı çıkarsınız.

6.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Hocam yukarida olayi örneklerle gayet net anlattım. Gelen bilancolarda bununla ilgili bir çok örnek var.

Farklı düşünüyor olabiliriz. Kisa süre sonra bilanço gelince olay ortaya çıkacak zaten. Umurim siz haklı çıkarsınız.

hangi örnekte var? KKM gelirleri buhar olmuyor.

7. İşin nihayetinde ciro favök v yeni kapasite önemli. Hemen hemen hiçbir şirket parasal pozisyonu artı yada eksi önemsemedi. akenr gibi birkaçı hariç.

8. Tahta dağınık, patron olduğunu düşündüğüm hesaplar, bir gün alıcı da bir gün satıcıda, arada dökülenler çok güzel zamanları çok. Niyetleri yükseltmek değildi o yüzden gelecek bilançoya çok güvenmiyorum. Amaçlarına uygun bilanço yollayacaklardır.

Sayfa 367/367 İlkİlk ... 267317357365366367

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •