Sayfa 351/852 İlkİlk ... 251301341349350351352353361401451851 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 2,801 - 2,808 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    1125 direncinden satış geldi, buraya kadar normal. Fon yöneticilerininde beklediği ciddi bir dirençti.
    16:30 sonrası gelen satış işlemleri görüntüsü pek normal değildi. Küçük bir tahtada manipulasyon yapan manipulatörün hareketleri gibiydi.

Birazda haber üzerine gelen satış gibiydi. Trend değiştirmeyen haberle gelen hareket, başladığı yere döner ama bu "dönmedim, dönmeyecem" der gibi.
    Bilinçli bir hareket gibiydi. Sürü hareketine benzemiyordu, öyle bir ortam yok. Sürü satışı ana hareketten sonra geldi. Bizim sürü o konuda usta, cacığı görünce atlıyor.

Kapanışıda aşağı doğru 1100 sınırına dayadılar. "yarında satacam ona göre" demek istiyorlar.
    Bunu demesi şu aşamada pek normal değil. Daha çok merkez bankası üzerine oynanan bir oyun gibi. Bi numaralar dönmüş olabilir.

Her neyse, 1125 direncinde long azaltan veya tamamen kapatanlar için fırsat doğmuş oldu.

2. normalde haberlerin etkisi olurdu dövizlere. ancak son günlerde bu kur neye dayanır anlamıyorum

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    karahindiba, tamamen TR deki bankaların manipulasyonu.

Banka sahipleri ile medya sahipleride aynı kişiler(grup) olunca, bankalar manipulasyon yapıyor, TV ler, gazeteler, internet haber siteleride bu manipulasyona destek oluyor, hali ile ortaya böyle mezbaha gibi bir para piyasaları ortamı çıkıyor.

Örneğin virus un dibi gösterdiği mart ayından sonraki dax ve S&P grafiklerine bak. %6 ve %8 lik realizasyonlarla normal ilerlemişler.

Birde BIST grafiğine bak, baltayla yukardan vurmuşlar gibi %20 lik bir realizasyon.

İnişler korku salarak yapılıyor, agresif ve vahşice.

Hem hükümetin para piyasaları kararlarını, hemde borsayı manipule etmek için, USD dende destek alıyorlar. Çok kolaylıkla USD yi indirip çıkarabiliyorlar. Uluslararası kurumlardanda bu konuda destek alıyorlar. Tamamen oyuncak durumdayız.

At sahibine göre kişner, Türkiyede akp nin karakterine göre hareket ediyor. Para piyasaları tamamen Türk siyasetçisinin eseri, onların karakterini, yönetim şeklini yansıtıyor.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST de dün akşam ne oldu bilemiyorum. Hareket aslında normal. Fon yöneticilerinin dillendirdiği 1125 1135 aralığı gibi ciddi direnç seviyesine gelmişiz.

1100 e kadar iniş normal, hatta 1070 e kadar filan inişte normal.

Fakat son %20 lik anormal mezbaha ortamı yeni bitti, hali ile etkisinden kurtulmak zor. Acaba yinemi yapacaklar diye düşünmeden edemezsin.

İşlemlerde normal değil.

8 ay çarpı 20 iş günü = 160 gündür satış gelen bankalar, 1 günde %6 yükseltiliyor.
    Yükseltilmeden önce 3 küsür F/K lara inmişler, bedavalar yaw.

USD ile bu halkı maymuna döndürmüşler(tabi asıl suçlu siyasiler)..

Her neyse, geleneksel ağlama seansına ara verip bugün ne yapacağımı düşüneyim.

BENCE 1070 in altına %70 ihtimalle inmemesi lazım. Sizide etkilemek istemem çünki piyasa normal değil.

Dünki 1125 dirençte uygun pozisyon aldı iseniz sorun yok.

Benim sinirlerim laçka oldu. Böyle bir düzenin içinde yaşamak kolay değil.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dün Oruç Reis e saldırı olmuş galiba.
    Belkide dün akşam BIST deki satışların sebebi oydu.

Sebep o ise Bugün BISTin normale dönmesi gerekir. Şu an için egede sorun görünmüyor. Basit bir dalaşma olmuş.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dün pek ekran başında değildim. Ekran başında olduğum kısa sürede, satışların bir kaç kağıda baskı şeklinde değilde, baştan itibaren genele yayıldığını gördüm. Bu açıdan yabancı operasyonuydu, yada değildi diyemem.

Sorun USD tarafında, satışı USD yi yükselterek desteklediler. Sürüyü harekete geçirmek istediler. Bu taktik yabancı taktiği olsa gerek.
    Yabancı derken bir tek yurt dışı yabancıyı kast etmiyorum. Türkiyedeki bankalarında çoğu yabancı. Operasyonları bu bankalar aracılığı ile yurt içinden yapıyorlar. Gerekirse yurt dışından yardım alıyorlar.

Mesela açığa satış konusunda MSCI 'ın TR ye baskısı. USD yi merkez bankası tutmaya çalışırken, IMF den yetkilinin Türkiyede USD daha yüksek olmalı benzeri açıklaması yada barclays ın USD/TL daha yüksekte olmalı, aynı şekilde JP Morgan ın USD/TL açıklaması. Hepside Türkiyedeki yabancı operasyonuna destek amaçlı.

Son satış USD/TL yi görmemezlikten gelirsek teknik bölgedeki realizasyon görüntüsündeydi.
    Önemli Teknik dirençten satışa geçti, yine teknik dirençlerden birinde durdu. En fazla 1070 olmalı demiştim yukarda.

Endeksteki son görüntü, "satış isteği azaldı" görüntüsü. Dip yapma çalışması var görüntüsü.

Satış devam ederse, yabancı operasyonu ihtimali artacak. Yine USD yi yükseltip satışa başlarlarsa, tamamen yabancı saldırısıdır diyebilirim.
    Temeli yok, mantığı yok.? Şirketlerin durumları iyi ve özellikle bankalar çok ucuz, TR resmi verileride iyi geliyor. Daha yeni ağır satışla anormal %20 indirmişsin, şimdi ikinciye başlamışsın. Böylesinin normal piyasalarda şu anki şartlar altında örneği yok.
    Satış devam ederse yine Türk halkını soyma girişimi diyeceğim. BISTI Yukarı aşağı sallayarak, soyabildiklerini soyuyorlar. Onlarda en zayıflar oluyor.

USD yi devletin tutması çok zor, USD basan merkez bankamız yok.

Ancak BISTi kontrol edebilir. BIST TL ile çalışıyor. BIST i kontrol etse, USD seviyesinin Türkiyede yarattığı panik havasıda düşük olur.

USD seviyesinden akp memnundur çünki büyük ihtimalle şu anki en büyük USD stoğu, TR yahudilerinden sonra akp tayfasında vardır.
    O kadar USD stoğu ile Ülke batsa onları etkilemez. abd de yatırımları var, paralarının bir kısmı yada tamamıda göründüğü kadarı ile ingiltereye bağlı yerlerde.

Ne ülke ama.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Geçen günki %20 lik satışta, BIST e yeni giren 400 bin kişiden en az %20 si yanmıştır. 80 bin kişi eder.

Bu şekilde anlamsız bir kaç AŞIRI satış olursa, bu yıl sonuna kadar yeni giren 400 bin kişiden 200 bini kuyruğu titretir. Bir kısmı batar, diğer kısmı da "lanet olsun" deyip kalan paraları ile çıkarlar.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST işlemlerim konusunda hala yarı amatör gibi davranıyorum.
    Bu son satışı yerleri ile bildiğim halde, hala alım satımlarımı tahminlerime göre yapamıyorum.
    İlerleme var. Bu kez azcık gelişme kaydettim, eksiğimin ne olduğunun az çok farkındayım.

Tam gün piyasa seyretmememin etkisi büyük.
    Son 1 haftadır riskli pozisyonum ve anormal endeks hareketleri sebebi ile tam gün piyasa seyrettim ve tahminlerimdeki doğruluk payı çok yükseldi. Oyun tarzımda gelişti.

Her neyse. bakalım nasıl ilerleyeceğiz.

Sayfa 351/852 İlkİlk ... 251301341349350351352353361401451851 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •