Sayfa 398/852 İlkİlk ... 298348388396397398399400408448498 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,177 - 3,184 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ons altında yeniyiz, tabi neye göre nasıl davranıyor öğrenme aşamasındayım.

Geçmişte aldığım ekonomi eğitiminden dolayı kabataslak neler döndüğünü biliyorum ancak detay bilmiyorum, tecrübe az, sonradan yaptığım meslekte para piyasaları ile alakalı değil.

Hali ile bende öğreniyorum.

ONS altının EUR/USD paritesinden etkilendiğini biliyordum ancak bu kadar göbekten bağlı olduğunu bilmiyordum.

İki grafiği üst üste koydum, resmen ikiz gibiler.

Sadece trilyonluk teşvik paketleri dönemlerinde biraz ayrışmışlar.

Sonra biraz anlamını düşündüm, ons altın NEDEN EUR/USD paritesine göre hareket ediyor.?

Ekonomik bir açıklaması yok.

abd güçlü olduğu için, dünyadaki herşeyi kendi emrine almaya çalışmıyormu.?

Çalışıyor, başarmış durumdada. USD kullanmayanın kafasını kesiyor. Saddam, Kaddafi taze örnekler.

ons altınıda USD ye bağlamışlar.

Ünlü ırkçı, seri katil, soykırımcı siyonist ne diyor.? "Para kontrolu bende olsun dünyayı yönetirim."

abd ve ingilizteredeki para basma yetkisi bu sebeple siyonistte ve bırakmıyorlar.

Peki neden bir FON çıkıpta "kardeşim ben siyonistin bu oyununu oynamak istemiyorum, pariteye bağlı alıp satmayacağım, ons u ilgilendiren arz talep koşullarına bağlı ons altını alıp satacağım" dese ne olur.?

Bir askerin savaş esnasında, "kardeşim benim bu orduya karşı savaşmam için sebep yok, suçlu diğer ordu, diğer orduya karşı savaşacağım" demesine benzer. tek başına gidip başka ordu ile savaşman gerekir.

Hali ile tüm dünya mecburiyetten abd nin bu oyununu oynuyorlar olsa gerek.

İşin kötü yanı EUR/USD paritesini tahmin etmek çok zor. Başlıbaşına bir meslek bu pariteyi tahmin etmek işi.

Her neyse, para piyasasını kapatıp, akşam 16:30 da abd piyasasının açılmasını bekleyeyim. abd piyasasıda ons altın satarsa, o zaman bir karar almam gerekecek. pariteye kafa yormak işime gelmez. Dağıtırım iyice.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu arada orman bakanından sms geldi.

sms de kısaca diyorki "ormanları yakma".

Çok sinirlendim hemen cevap döşedim. "Kardeşim yanan ormanların yerine yapılan binalara bak. Yakan onlar. Hangi bina bana ait çıktı.? Söyle, bir tanesi bana ait çıksın, atayım kendimi balkondan aşağı. Hayvan değilim ben. Yanan ormanların yerine yapılan O binalar siyasetçiler ve beraber yürüdükleri iş adamlarına ait."

Orman bakanı çok üzüldü "Durumu biliyoruz keçi bey" dedi. "Ancak her ay medyaya bu türden ilanlar vererek, medyadaki arkadaşları paraya boğmamız gerekiyor. Bu arkadaşlara sizin vergileri, "reklam veriyo", "sms atarak halkı uyarıyo" ayaklarında aktarıyoruz. Kotamız var kusura bakma." dedi.

Bende hak verdim, "haaaa tamam o zaman" dedim, vedalaştık, helalleşmeden ayrıldık.

3. Alicemal Bey banada tarım bakanligindan bir sms geldi.
    Ama içeriği farklı.
    Kısaca diyor ki...
    Gida maddelerini israf etmeyelim.
    Bu konuda söz verirmisin diyor.

Bu ne demek şimdi şaşırdım ya.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    boshyatirim, aynı bakan, sanada farklı sms atmış.
    Kotayı doldurmaya çalışıyor. sms firmasını bakanlık bütçesinden zengin edecek.

Aynı bakanın başka suçu da var.

TV lere "tarım alanına bina yapmayın lan." diye reklamlar veriyor, kanallara milyonlar ödüyor.

Ama aynı bakanın içinde olduğu hükümet durmadan mera alanlarını imara açıyor, ormanları imara açıyor, tarım alanlarını imara açıyor, zeytinlikleri imara açmaya çalışıyor.
    Üzerine gidip somali de 1milyon m2 tarım alanı kiralayıp bizim vergileri oraya aktarıyor. paraların ve işin akıbeti belirsiz.

Hali ile bizle kafa buluyor. Ya bunlar deli, yada bizi delirtmeye çalışıyorlar.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ONS altın abd seansında düştü ama teknik destekte tutundu. abd seansına gelmeden saatler kala ilginç şekilde avrupa seansında fiyatı çok artırdılar.

abd lilerde "bana yükseltip devredemezsiniz" deyip düşürdü gibi.

Hisse senetlerinin hızlı iniş trendine girdiği bu günlerde, ons altının yükselmesi gerekir diye hesap yaptım. Netçede hisseden çıkan paranın bir kısmı altına gitmeli. Ayrıca güvenli liman gözü ile bakılıyor.

Ama yükselmedi.
    Buralarda küçük dalgalarda ekstra alıp satmaya başladım.

Bir kaç gün daha sabredeyim. Yükselmezse longları kaparım. Zaten fazla yok. Benim için fazla riske girilecek dönem değil.

Sorun şu oldu USD nin EUR a karşı fiyatı hızla yükseldi. Bir kaç günde 1.18 lerden 1.16 lara geldi. Dahada aşağı inerse korkusu var. Bu problem olmasa belki altın fiyatı hızlı yükselecekti.

Şu da varki, dün EUR/USD ve ons altın 5 dakkalık grafiklerini üst üste koydum.

ONS altın USD ile negatif korelasyonlu. Genelde ters hareket ediyorlar.

Takip ederken Grafikte şunu gördümki, bazen EUR/USD seviyesi ons altını etkiledi, bazende ons altın EUR/USD yi etkiledi.

Biri diğerini peşinden sürüklemiyor. İkiside birbirini peşinden sürüklüyor.

Beni bilirsiniz, grafiğe bakıp kural çıkarmam. Arkasında ne döndüğünü anlamaya çalışırım. Neticede o grafiği çizenler global dev FONlar. Para sahipleri. Yani insanlar.

Hali ile bunu yapan kişinin niyetini anlamaya çalışırım.

Şu sonucu çıkardım.

Ne biliyoruz.?
    Siyonistler dünyayı soyarken birleşiyorlar. Birbirleri ilede rekabetleri var ancak sözkonusu olan kendilerinden olmayanlarsa, o kişilere karşı birleşiyorlar.

Başka ne biliyoruz.?
    Dünyanın en büyük finans devleri siyonistlerin elinde.
    Başka.?
    Finansın aktığı elektronik sistem siyonist üretimi, onların elinde.

Tüm verileri birleştirince, global siyonist yahudi devler, EUR/USD ve ONS altınla, çıkarlarına göre hareket ediyorlar. Belli bir ekonomik karşılığı yok. Kendi çıkarlarına göre endeksleri hareket ettiriyorlar.

İyi tarafı ise, kendi yarattıkları kurallara uyuyorlar. Şu an, sadece bir kaç gün içinde tüm paramı kaybetmiş de olabilirdim. Ama tekniğe uydular.

Azcık düşününce sebebini anlıyorsun. Piyasadaki herkesi soysalar, tüm cepleri boşaltsalar, piyasa diye bişey kalmaz ortalıkta. hali ile piyasa kontrolleride kalmaz. Geride sadece siyonistler kalır.

Milleti azılı hırsız gibi bitirmiyorlar. Kurallara uyuyorlar. kendilerinden bile olsa, uymayanı cezalandırıyorlar. Tabi onların ödediği ceza SIFIR değerinde. kasalarını bedavadan FED dolduruyor, ingiliz ve abd devleti dolduruyor.

BIST de ise milleti azılı hırsız gibi soyuyorlar.

O yüzden BIST ilerleyemiyor. Güvenilirliği kalmıyor. Kumarhane gözü ile bakılıyor.

Burada suçlu soyan değil, göz göre göre soyduran. Soydurmamak için BIST den maaş alanlar. Suçlu, BIST yönetimleri.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Hisse senetlerinde ne olacak.

Fransa ülkeyi karantinaya aldı. Şu an fiyatlara girdi.

Almanya, İtalya gibi diğer büyük ülkelerden biri daha ülkeyi kapamazsa, Avrupa endeksleri bu civarda oyalanırlar. Küçük yukarı tepkiler görülebilir.

Bu civarda yataya sarar.

Büyük başka bir ülkenin kapama ihtimaline karşı yükseliş trendine başlayamazlar.

Almanya nında benzer karar alması yüksek ihtimal. O zaman düşüş biraz daha devam eder. Günlük vaka sayıları ilk dalgada en fazla 5 bindi, şimdi ise 20bini geçti. Şu ana kadar DAX %16 düşmüş. %7 daha düşme ihtimali var eğer ülke kapama olursa.

Almanyadan gelecek haberler önemli olacaktır. "Ne olursa olsun biz ülkeyi kapamayacağız" mesajı gelirse, Avrupa borsaları daha fazla düşmez. Tabi tüm diğer büyük ülkeler kapanırsa, o zaman durum değişir, Almanyanın aldığı kararın anlamı olmaz.

Sonuçta kapama kararları gelmezse, bu civarda bir müddet, yukarı aşağı küçük kısa vade dalgalarla oyalanacaktır. Üç beş günde sürebilir, bir kaç haftada. Aşıya ne kadar yaklaştığımız ve gelen, sıkılaştırma, ülke kapama haberlerine bağlı.

BISTin durumu daha farklı. Etkileyen sebepler daha fazla ve tahmin edilemez.

yabancıların düzenli sattığı aşikâr, ancak karşılayanların ne halt yediği net değil. Aynı olaylarla bir gün bankaları yüksek satıyorlar, sonra yüksek alıyorlar.
    BISTi direk etkileyen tayyip kararlarının tutarlılığı yok. 1 ay faiz artırıyor, aynı ortam diğer ay artırmıyor. Arka plandaysa faiz zaten artmış.

Sonra BIST de silkeleme olayı var. Yükseltmeden önce hızlı bir veya birkaç silkeleme geliyor ve bunu piyasa oyuncuları normal görüyor. Alışmışlar.
    Silkeleme Manipulasyonun ta kendisidir. Küçük tahtalara alışmıştık, uzak duruyorduk ama BIST in tamamında yapılmasına ben alışık değildim doğrusu.
    Silkeleme adındaki bu manipulasyon, normal bir şey gibi TV lerde ekonomi yorumcuları tarafından konuşuluyor. "tabi önce bir silkelerler" diyor ekonomistin biri.

"yaw silkelemenin tanımını yap, manipulasyonun tanımını yap... ikiside aynı"

O kadar pisliğin içinde yaşamaya alışmışlarki, pisliği benimsemişler.

maymun deneyi vardır ya, neden yaptıklarını bilmeden diğer maymunların muz yemesini engellerler. Aynı durum.

Her nayse, batıda ne olacağı belli. BIST de tahmin yapmak zor.

.
    Son düzenleme : alicemal; 31-10-2020 saat: 12:14.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yine bir zenginleştirme hareketi planlanıyor.

Bir kaç kez yazmıştım, 20 yıl önce sokak aralarında kamyonetlerle süt satanlar, büyük süt fabrikalarına para kazandırabilmek için ortadan kaldırılmıştı. Medya desteği ile büyük kampanya düzenlenmişti.

Sokak arası sütçüler ortadan kalkınca, fabrikaların bize kaktırdığı beyaz sıvıları çok pahalı içer hale gelmiştik.

İnternet sayesinde millet dönenleri öğrenmeye başlayınca, yeniden sokak arası sütçülere dönmeye başladık.

Bunu neden hatırlattım.?

Şimdide 2. el araba piyasası hakkında medyada operasyon yapılıyor.

2. el piyasasında sahtekârlık varmış. Sahte şekilde fiyatları çok artırıyorlarmış. Bir çözüm bulunmalıymış.

Komediye bakarmısınız.?

Evet 2. el fiyatları çok arttı ama sebep sahtekârlık değil.

Sıfır araba fiyatları uçunca, doğal olarak 2. el araba fiyatlarıda uçtu.

Ortalama sıfır bir arabanın fiyatı 200bin TL. olmuş. Az yaksın, orta büyüklükte ve konforda olsun derseniz, 200bin TL.

Millet sıfır araba alamaz hale gelince mecburen 2. ele yönelmiş. 2. ele talep artıncada fiyatları artmış.

2. el araba fiyatı artmasının diğer önemli sebebide. Adam 2. el arabasını satıp yenilemek istese, yenileyemiyor. Sıfır arabalar öyle uçmuşki, yenisine taksitle bile parası yetmiyro. Ev satıp araba alması lazım, fiyatlar öyle uçuk. Yenisini alamayacağı içinde eskisini satmıyor. Arz düşünce fiyat ister istemez artıyor.
    2. el arabasını satsa yine biraz daha az yıllanmış başka 2. el araba alacak.

Sonuçta 2. el araba fiyatlarının artamsı son derece doğal.

Peki komedi nerde.

Medyaya bakıyorsunuz, SIFIR ARABA FİYATLARI UÇTU diye yazan yok. 2. el araba fiyatları uçtu diye yazıyorlar ve belliki bir kampanya başlatmışlar.

Biliyorsunuz, medya sizin yanınızda değil. Çıkar gruplarına hizmet ediyorlar. TV lerde haberci ve yorumcu olarak gördüğünüz o takım elbiseliler, sizin dostunuz değiller.

Tamamen çıkar gruplarına hizmet ediyorlar.

Bu şekilde haberler yapıp eni sonu devlete bir karar çıkartacaklar ve o kararla devletle iş yapan birileri tonla para kazanacak.

Şimdiden haberini vereyim sizde hazır olun.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu sabah yazacak bir şey yok. Hafta sonu kısa vade değerlendirme yaptım.

Batı borsaları önce yataya saracak, eğer başka kapama gelmezse yukarı yükseliş başlayacak.

BIST i tahmin etmek zor.
    USD ye atak var. MB yi faiz artırmaya zorluyorlar.

Yabancı satışı devam edecektir. Karşılayanlar ise manipulatörler. Kendi pozisyonlarına göre indir çıkar yapıyorlar.

Yarın enflasyon haberi çok önemli.

Enflasyonun altındaki mevcut MB politika faizini destekleyecek bir rakam gelirse BIST yukarı dönebilir. Gelmezse ne olur bilmiyorum.

Bugün için tahminim yok.

BIST ve abd %10, Almanya %16 düştü.

---

ONS altında günlük grafikte Çanak görüntüsü devam ediyor. 1870 e inebilir, çanak bozulmaz demiştik. 1860 a kadar düştü.

Şimdi biraz yükseldi. Kısa vade yükselişe geçti.
    KISA VADE de yine küçük dalgalarla yükselişi koruyacaktır.

ABD seçimi ons altını nasıl etkiler bilmiyorum. Ana yapıyı değiştireceğinide sanmıyorum, belki üç beş saatlik bir tepki olur. Sonra yine trilyonluk paket, aşı ve EUR/USD seviyesine odaklanır.

viop X30 da hala kenardayım, ONS altında long pozisyonum devam ediyor. Geçen hafta longları artırdım. Risk yüklendim. O sebeple viop X30 a girip riskimi çok yükseltemem.

Sayfa 398/852 İlkİlk ... 298348388396397398399400408448498 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •