Sayfa 101/852 İlkİlk ... 519199100101102103111151201601 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 801 - 808 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Madem bugün haftasonu, biraz ekonomiden uzaklaşalım ve bilim şeedelim diyorum.

Canlı nedir? diye başlıyalım.

Taş canlımı.?

Taş canlı olsaydı, bizim gibi aya giderdi.! Ayda taş varmı.? Var. Demekki canlı.

Yarında başka konuya dalarız.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,340
     Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Madem bugün haftasonu, biraz ekonomiden uzaklaşalım ve bilim şeedelim diyorum.

Canlı nedir? diye başlıyalım.

Taş canlımı.?

Taş canlı olsaydı, bizim gibi aya giderdi.! Ayda taş varmı.? Var. Demekki canlı.

Yarında başka konuya dalarız.
    Ali Cemal abi titre ve kendine gel.......bilim mi ? O ne...nerde...kim kaybetmiş kim bulmuş....? keçi dedigin ne anlar bunlardan....

MI MAX cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    human bilim hepimize lazım. Atatürk ne demiş "oyarım olm hepinizi, keçi hariç." demiş. fetullah ne demiş. "genç beyaz erkekler kalsın, kalanı niye geldi." hükümet ne demiş "bilo, vakıfa yeni depo yap, kasa gibi barnaklayıp gireyim. Dibinde de ingiltereye kadar hızlı tünel olsun ama japona yaptır."

Poşet satışı mantıklıydı ama amaç marketlere kıyak yapıp çalışanın sırtına yıkmak olduğundan kızmıştım.

Bakan açıklamış içecek poşetlerine depozit gelecek diye.
    Bak buna kızmam çünki markete kıyak gibi görünmüyor. Vatandaşada kıyak değil yük. Ama mantıklı bir karar.
    Markete kıyak değil. Tüm içeceklere ambalaş zammı yapacaklar, geri getirirsen o zammı geri sana verecekler. Getirmezsen cebe indirecekler, ancak geri alımda personele yük olacağından, markete pek faydası olmayacak. Yinede geri getirilmeyen çok olur, biraz kazançları olur.
    Vatandaşada yük, hem ambalaj zammı yiyecek, belki tüm içecek ambalajlarları Cam'a geçecek, taşıması zor olacak, satış düşecek. Hemde geri getirme derdi var.

Ama karar mantıklı. Buna kızamam.
    Bu karara marketler itiraz ederse, bakın nasıl geri alacaklar. Vatandaş itiraz ederse, maaşını ödediği coplu polisler karşında.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Çetin Ünsalan isimli ekonomi yazarı, USD ortadan kalkarsa mahvoluruz diye bir yazı yazmış. Yani CIA para verse ve bizim çıkarlarımızı koruyan, bir yazı yaz dese, ancak böyle bir yazı yazılır. Belki kendisi yahudidir, kendi sürüsünün geleceği için gönüllü yazıyordur.

Para ile yazan yada ülkenin değilde kendi sürüsünün çıkarını düşünerek yazan çok yazar var. Çoğu ölçüyü kaçırmıyor ve kolay saklanıyorlar. Ama iğrenç ötesi yazılarla ölçüyü kaçıranlarda var. 3 tanesinin adını yazdım. 2 tanesi habertürk gazetesinden.

Çin büyümesi, alıştıklarının çok altında geldi. Bizim son dönem yetiştirdiğimiz devlet adamlarını gönderelim, kaç istiyorlarsa ona göre büyüme rakamı çıkarsınlar.

Çin in düşük büyümesinin bize bi faydası yada zararı olurmu.? Çinle enerji yada başka konuda pek bir bağımız yok. Onlara karşı büyük ticaret açığı veriyoruz. Görünürde bi zarar görünmüyor.
    Avrupada sorun yaşanırsa bize etkisi olur. TVlerde kötü etkileniyoruz deniyor ama şüpheliyim. Avrupalı harcamayı keserse, ilk nerden kesilir. Lüks maldan. Avrupada üretilen maldan. Ucuza yönelinir. Yani bir şansımız olabilir, ama böyle bir yönetimle geleceği konuşmak çok saçma, ne yazabilirimki.? Avrupa ucuza yönelirse, asya ya yönelir. Bizede gelirlerde biz at pazarlığına gireceğimizden, birbirimizi soymaktan, durumu fark edemeyiz. Daha ormanları yağmalayacağız. Sonra gölleri filan...
    Son düzenleme : alicemal; 21-01-2019 saat: 11:31.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BISTin geldiği seviyede artık iş ciddiye bindi. 100 bini geçirmek ciddi bir karar.

Balinalar el atmazsa, 100bini geçemeyiz. Geçmek için ekonomik ve politik, umut verici bir gelişme yok. O sebeple iş büyükler, yani balinalara kalıyor.

Eğer geçirmeye niyetleri varsa, önce bir tartacaklardır. 100bine yaklaşınca ne kadar satış yeniyor.?
    Ortamı analiz edip, sora kendilerine en kârlı gelecek şekilde geçireceklerdir.

Yok eğer henüz geçmeye niyetleri yoksa, yüksek hacimle biraz mal dağıtıp, BISTI kendi haline bırakacaklardır. Çobansız kalan sürü korku ile hareket eder, hali ile satışlarla aşağı.

Geçermiyiz geçmezmiyiz NET fikrim yok. Uzun vadeci olduğumdan konuyu ciddi düşünmedim. Ciddi gibi görünen alışlarla buraya kadar geldiğimizden, geçme ihtimalimiz var. Hissi olarak geçecez gibi geliyor. Tabi hacim grafiğinide dün incelemiştim, oradada geçecez yazıyordu.

Kalıcı olurmu.? Geçerse olur gibime geliyor.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Her Salı günü çarşı iznine çıkıyorum, söke starbaksa. Bi kaç haftadır hayrete düşüyorum.
    Bugünde börgır king müşterileri ile doluydu. Orta sınıf aile çocukları doldurmuştu. Söke ilçesi beni kovalamaya çalışıyor sanırımsa.

Hani okullar tatil olmuş olsa, o çocuklar yine starbaksa gelmez, börgır king e gider. Sakatat dan yapılma kırmızı boyalı köfteleri ile kanserojen ketçaplarını höpürdetirler. Yada hormonlu tavuk etlerini yutarlar. yanında da bol alışkanlık verici maddeye bulanmış içeceklerini hüpletirler.

Hiç düşündünüzmü, ays tii denen ve üzerinde ice tea yazan poşet sular neden bu kadar içiliyor diye.? Bildiğin su.

Ben düşündüm.
    Etiketinde yazmıyor ama, içine bişey koymuşlar, içtikçe içesin geliyor. Tat yok, ama içmek istiyorsun.

Ne anladınız.?

Hiç bişey. İşte keçiler bu yüzden var, sizin yerinize analiz edip yazıyorum ama yinede nafile.

İçine çin tuzu denen, gübre bile yesen, tekrar yeme isteği veren madde türü bişey katıyor olmalılar. Formülü, mono sodyum glutamat.
    Patates ve mısır cipsi paketlerini okuyun, tüm markalarda var. Ama bence pek çok yiyecek ve içeceğede katıyorlar ve etikete yazmıyorlar.

Japonların, deniz yosunundan ürettiği bu çin tuzu denen madde yani E622 yada monosodyum glutamat, bildiğim kadarı ile kendisi direk zararlı değil, kanser filan yapmıyor. Ancak sürekli yeme isteği uyandırdığından, hem obez oluyorsunuz, hemde içine katıldığı şeyler kanserojen olabiliyor.

Etiketlere mutlaka yazılmalı. İsteyen alır. Ama millette şuur, ,rade yokki. Eğitim versen yinede tam kurtarmaz. Alın SSCB, toptan üniversite eğitimliydi, ama yahudiler içten çürütebildiler. Sonunda battı. O kadar eğitime rağmen neler döndüğünü anlayamadılar.

Her neyse...

Nooluyor bu söke starbaksa aakedeş.?
    Bu arada sanırım bardakların boyunu %15 kadar küçültmüşler.
    Starbaks son 6 ayda 2 kez küçük zamlar yaptı. Yinede Türk marka kahve satanlardan daha ucuza, daha çok kahve veriyordu. Bardaklarıda küçülterek üçüncü bir zam daha yapmış oldular. Belkide küçültmemişlerdir ben yanılmışımdır ama sanmıyorum. Her neyse, kahve miktarı için değil, kendi yanlızlığımda sakin kahve içip saatlerce huzur dolu vakit geçirmek için gidiyorum. Ama söke bozuldu...

Umarım geçicidir.. Yaw kışın ortasında böyle kalabalık olursa, havalar ısındığında ne olacak acaba.?

Starbaks harici bana uygun yerde yok.? Taşınmanın zamanı gelmiştir belkide.?
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST de ne oluyor.?

Kontrolum dışında bişey yok. O sebeple fazla piyasaya bakmıyorum.

Önceki BIST yazımda ne yazmıştım. Çıkış ciddiye benziyor, 100bini geçme ihtimali var. Devamında ne yazmıştım.?
    Büyükler 100bin gibi önemli bi direnci nasıl geçirir. Kendilerine en avantaj sağlayacak şekilde.

Önce oraya gelinince endeksle oynayıp, alış satışları analiz ederler.

Geçrimeye karar verirlerse, bi kaç kötü haber eşliğin de aşağı hamle yapar sora düşük hacimle bile geçirebilirler. medya önemlidir.

103 bin 105 bin aralığında üzerine gelecek malları niye 98binde 99 binde almasınlar değilmi.?
    Önce besleme ekonomi kanallarına kötü haberler yaptırırlar. 100 binden aşağı salmış gibi yaparlar, millet satar. hepsini yan ceplerine koyarlar.

Kötü haberler ekonomi kanallarında devam eder. Küçük hacimle gösterişsiz bi şekilde 100 bini geçirirler, sora hacme başlayıp yeşili yakarlar.
    Canlanan yerliler lan geçti galiba deyip 103binde mala saldırır. 103 - 105 aralığında, 99 ortalama ile aldıkları malları geri verirler. o arada endeks düşer gibi olunca, 104 ortalamalaı mal alanların bir kısmı lan düşüyor tuzağamı geldik diye 101 civarı malları geri verir filan feşmekan..

yani sürüden olabildiğince faydalanıp öyle geçmek varken, neden dümdüz yüksek hacimle geçsin.

BIST de paralı çok giriş yokki herkes kazansın. Mevcut sürü de zor bir sürü ve sinekten bile yağ çıkarmak zorundalar. Normal yatırımcı bırakmadılar BIST te ve tek suçluda BIST yönetimi.

Geriye kumarbazlarla, mecburi kurumsallar kaldı.
    Herhalde %80 böyledir. kalan %20 de, amatör ve işini iyi yapan küçük ve orta büyüklükte yatırımcılardan oluşuyordur.

BIST de büyüklerinde küçüklerinde kazanması çok zor... o sebeple grafikteki her çizgi, entrika ve bizans oyunları ile şekillenmiş.

Uzun vadeci olduğumdan ve iyi bir temel analist olduğumdan, fazla etkilenmiyorum. Şunuda belirteyim, benim temel analizden anladığımla sizinki farklı olabilir. Kafaya takmayalım. hayat kısa hepimiz öleceeez...

Bana hala BIST 100 bini geçecek gibi geliyor... en fazla 2 hafta içinde BENCE geçeriz. İhtimali %60 civarı görüyorum...
    Tabi bu arada hükümet yeni bi numara icad etmezse. Allahtan yerel seçime yaklaştık ve pek artislik yapmıyor. Biraz kendini tutuyor...
    @NeAcaipDunya

8. Ali Cemal bitli misin ?
    Yumurtacı mı ? yoksam paşa popçuuu hayyy aksi yaa klavyem sürştüü topçu olcaktı oo çarşı izni nedir Abi yaa

İyi insan olmanın da ,hoşgörünün de , sevmenin de sermayesi bedava.. Sevin lan birbirinizi !
    S.Alışık

Sayfa 101/852 İlkİlk ... 519199100101102103111151201601 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •