Sayfa 177/852 İlkİlk ... 77127167175176177178179187227277677 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 1,409 - 1,416 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Moruk doğru diyosun.

---

Evet ay değişti bilançoyu yazayım. BDDK dan aradılar, 1 gün geç kaldın dediler.
    Dünki yükseliş bilançoya yansıdı. Her neyse zaten paraya çevrilmediğinden kağıt üzeri herşey.

Son durum.
    Banka ve şirket hisse senedi FON toplamı %86,78
    Nakit %13,22 (son altın satışından gelene, geçen ayki gelirden artan eklendi.)

K/Z yılbaşından bu yana +%18,03

Son bi kaç ay iyi işler yapmış olmalıyım. Endeks 105 binde iken K/Z +%20 civarıydı. Şimdi 100binde yaklaşık aynı orana yaklaşmışım.

ons altın çin-abd yakınlaşması sebep edilerek düşürülüyor, USD/TL de dip yaptığı zaman, TR altın alım fırsatı verecek.

Herkese bol şans.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Endekste 100bin altında bekliyor.

Ya shortçuların birikmesini bekliyorlar, yada aşağı inecek.

VOB cu açısından ne stres ama. Bi kaç yıl VOB oynamıştım, stresi kaldıramadım bıraktım. Aslında şimdi oynasam o kadar stres yapmam. Oyun tarzı açısından bayağı olgunlaştım.

Benim açımdan aşağıda yukarıda uyar. Aşağı inerse nakitim var, senede takviye yaparım. Yukarı çıkarsa senedim bol, kazancım artar.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    yılmaz özdil bu kez tarihe not alınması gereken hatırlatmalar yapmış. Millet sen ne yaptın demiş.
    Tabi milleti cahil bırakanlarda yılmaz özdil gibi halkın ezilenin yanında değilde patronların yanında yer alan zihniyet, onun farkında değilde o ayrı konu.

Yazı mutlaka okunmalı.

https://www.sozcu.com.tr/2019/yazarl...filan-5208657/
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST kararını bugüne erteledi. Şu an yukarıda kalma olasılığı biraz arttı. Dün kötü bir haber gelmedi.
    BIST, korkular sebebi ile olması gerekenden aşağıda duruyor. Korkular azaldıkça, yerine doğru geliyor.

Yılbaşında söylediğimiz şeyler vardı. 2. yarı baz etkisi ile işler iyiymiş gibi görünecek, yeni krizde çıkmazsa, abd de FEd etkisi, piyasada para bolluğu filan borsa hafif toparlanır filan demiştim. Bi kaç madde daha sıralamıştım ama not almadığımdan unutmuşum.

Mevcut kriz yumuşadı, seçimler geçti, yeni bir kriz alevlenmesi olmazsa, 100bin üstünde rahat kalır. 2 hafta içinde kısa vade tepeyi zorlarız. Siyasi gelişmelere bağlı olarak geçeriz veya geçmeyiz. Hükümetin tepesini saraya kapayıp ağızlarınıda bağlasak rahat geçeriz.

Hep derim meclise 550 vekil yerine 550 sığır bağla, ülke çok daha kalkınmış olur diye. Sığırların tüm yükü bir miktar saman. Siyasilerin faydasından çok zararı var, birde ölene kadar besliyoruz yedi sülalelerini.

Ons altın dünden bugüne zıplamış. Sanırım çin-abd anlaşmasının o kadarda rahat olmayacağı, dünki açıklamalardan anlaşıldı. Birde negatif faizler, para bolluğu filan. Ons altının buralarda durması abes. 2bini çoktan geçmiş olmalıydı.

Tabi bu söylediklerim normaller. Dünyada hiç bir şey normal seyrinde değil, çıkar gruplarının istediği gibi gider.

Ahşam bluumberg 22:00 ekonomistlerine bakayım dedim. Görüntüsünden hoşlandığım kadın Özlem vardı. Zayıflamış, kemikleri öne gelmiş. Söyledikleri değerli değildi, kendisi değerliydi. Biraz seyredip kapadım. Ağzı oynuyordu sanırım bişeyler anlatıyordu ama emin değilim, "yemek verin" filanda diyor olabilirdi.
    Yemek geldiysede, yanındaki şişko yemiştir. Yazık kadına yaw.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Haziran enflasyon açıklandı. 0.03.
    Son 6 aylık RESMİ enflasyon kaç. Yaklaşık %5.

tayyip enflasyonu hesaplayan grubun başındaki herifi değiştirince, enflasyon yarıya düştü. Zaten düşük açıklanıyordu, şimdi tüy diktiler.

Şimdide RESMİ ENFLASYONA GÖRE MAAŞ ZAMMI ALANLARIN YEDİĞİ KAZIKTAN BAHSEDELİM.

Mevcut yöntem ne.
    Gelecek altı aylık enflasyon tahminine göre zam oranı veriliyor. 6 ay sonra bakılıyor, eğer enflasyon, tahminden fazla çıkmış ise, 6 aylık fark veriliyor.

Örneğin.
    Geçen yıl sonu aralık maaşın 1000 TL.
    Gelecek 6 aylık hedef enflasyon %10 dendi ve sana gelecek 6 ay için %10 zam yapıldı, Ocak ayında maaşın oldu 1100 TL. 6 ayda maaş olarak toplam aldın 6.600 TL.
    Temmuz ayına geldik, geçmiş altı aya baktık, gerçekleşen enflasyon %15. Ama %10 zam almışltın. Hemen eksik kalan %5 hesaplanıyor. 6 ay 300 TL eder, çalışana veriliyor. Toplamda 6 ayda aldığın maaş ne oldu. 6600+300 = 6900.

Çok adil değilmi.?
    ....
    Aklımdan türlü türlü ağır kelimeler geçirdim ama yazamadım. Hoş benim ağır kelimelerim çoğunuza çok hafif gelir.

Adil değil, kazık yiyor enflasyona göre maaş alanlar.

Enflasyonun olduğundan çok düşük açıklanmasını geçtim. Oradan ayrı kazık yeniyor. Ama resmi maaş hesabından yenen kazıkta var. Matematik işi. Kimse bu hesabı yapıp söyledimi onuda bilmiyorum.

Önceki örneğe dönersek.
    Gelecek 6 ay enflasyon tahmini %10 du ama %15 çıkmıştı ve fark verilmişti.
    Ocak ayında %10 zam yapmak ile %15 zam yapmak arasında uzun vadede büyük fark oluyor. 6 ay sonra farkı vermen durumu kurtarmıyor.

Ocak ayında %10 zam yaptın maaş haziran sonuna kadar 1100 TL oldu. Temmuzdan yıl sonuna kadarki devlet tahminide %10 enflasyon diyelim. 1100 maaşına %10 daha ekle, temmuz maaşın 1210 TL olur.
    Ama yılbaşı Ocak ayında gerçek enflasyon %15 zam alsaydın maaşın Ocakdan hazirana kadar 1100 değil 1150 TL olacaktı. Temmuzda 1150 TLL üzerine %10 daha zam yapılacaktı. Yine geçmiş altı ayda toplamda 6.900 TL alacaktın ama temmuz maaşın olacaktı 1265 TL.

Devletin fark verme hesabına göre Temmuz maaşın 1210 TL oldu. Gerçek enflasyona göre maaş hesabında temmuz maaşın 1265 TL oldu.
    Temmuz ve sonraki 6 ayda her ay 55 TL yani %4 daha az para alacaksın. Sadece 6 aylık dönemde aylık 55 TL fakirleştin. 6 Ayda oran olarak %4 fakirleştin.

Her 6 ayda bir %4 fakirleştin yılda basit hesapla %8 fakirleştin, yıllar geçtikçe maaşın azaldı azaldı kuşa döndü. hayat kalitende kuşa döndü.

Yapılması gereken hesap, temmuz ayına gelindiğinde geçmiş farkı verdin. Yeni maaşı 1150 TL üzerinden hesaplayacaksın. Ocak %10 zamma göre değil ocakta %15 zam yapmış gibi hesaplayacaksın. O zaman en azından uydurma enflasyona göre adil maaş almış olursun. fark vermek kurtarmıyor.

5 milyon emekliye geçiriyorlar. Tabi vekil ve gazeteci emeklileri hariç. Onların zammı ayrı hesaplanıyor. Onların mabadı altından olmalı.

Bu hesabı yayın, dağıtın derim ben. Yinede siz bilirsiniz, netçede bana girmiyor. Ülkedeki en az 10 milyon kişiyi ilgilendiriyor. Birde ortalama emekli maaşları daha yüksektir. 2bin TL desek, 6 ayda aylık 110 TL fakirleşiyorsun.

Başkalarının problemini yazınca aklıma "sen ne yaşadın" diyen süzme geliyor. Dişlerini kırasım, beynini çorba yapasım geliyorda o çorbayı içmem. Belki limonla ve sarımsakla bişey olurmu. Birazda işkempe parçaları filan. Olabilir denemek lazım.

Görmesek sorun değil bende başkasına sen ne yaşadın derimde, görüyoruz işte. Benim lanetimde bu. Salak salak mutlu gezmekte var.

Yaw adamın lafı kötü koymuş... aklıma geldikçe sinirleniyorum..
    Son düzenleme : alicemal; 03-07-2019 saat: 11:58. Sebep: colored.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Aslında öğle sonrası endekse bakarak karar vermek daha mantıklıydı ancak, saat 14:00 de benim bankanın fon alımı kapandığından, şu an alış emri girdim.

Elde kalan nakitin yarısı ile hisse FON alış emri girdim. Yarın hesaba yansır.

Neden aldım.?
    Uzun vade oynadığım için ve yıl sonu kapanışın, bu seviyelerden daha yukarda olacağını düşündüğüm için. TABİ YENİ SİYASİ KRİZ VEYA ESKİ KRİZLERDE HARARETLENME OLMAZSA. Bunu hep belirtiyorum.

Herkese bol şans.

Bu arada bizim bankanın fon yönetimi benden daha kötü iş çıkarmış. Kira ve yabancı sepet hariç, diğer bütün fon çeşitlerinde benden daha az kazandırmış.
    Ancak yılbaşından bu yana hisse FON artış rakamını hatalı vermiş olmalı.

Benim hesabım gerçek kazanca göre hesap. Şu ana kadar portfoy toplamında %18 i geçtim.
    Onlar ise yılbaşında FON fiyatı kaçtı.? Şimdi kaç.? Aradaki farkı kazanç olarak gösteriyorlar. Yani yıl başını maliyet alıyor, sonra hiç fon alım satımı yapılmamış gibi oranı hesaplayıp gösteriyor. Halbuki her para girdiğinde onlarda yeni maliyetlerle senet alıp FON a ekliyorlar. Ortalama maliyetleri her alımda değişiyor.

Her neyse yaw... bana ne.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Alış emri yazdık, ardından abd yetkilisinden sert açıklama gelmiş. tayyip e "oyun oynama hesabını vereceksin" gibisinden.

Alış emrini iptal edeyimmi diye düşündüm, normalde bir miktar düşeceği malum. Ancak emri iptal etmeyeceğim.
    Yazdığım gibi, G20 de atla deve olmadı. Malum şeyler oldu, ancak BIST bayram yaptı. bayramın tek sebebi G20 değildi diye belirtmiştim. Suriye ve Iran konusunda abd yoluna girdik ve onlar fiyatlanmamıştı s400 korkusu ile.
    s400 de G20 vasıtası ile yumuşama görününce, fiyatlanmaya başlamıştı.
    Bence s400 krizi hala 95-100 aralığında iken fiyatların içinde. Ancak soft bir kriz fiyatların içinde. Sertleşirse fiyatlarda değil. Şu an hala soft durumdayız. Yani f35 ler iptal edilir, caatsa denen maddelerden bi kaç yumuşak uygulamaya konur.

Şu an büyükler(balinalar) ne yapar? Ben olsam ne yapardım.? Param çok inadına yukarı çekermiydim.? Hayır, zaten önümüz temmuz ağustos tatil ve oyalanma ayları, s400 olayı da net değil normaldede 110bin altında eylüle kadar oyalanılacaktı. O zaman yukarı gitmekte ısrarcı olmazdım.
    Gelmesi muhtemel satışlar için aşağı çeker orada bekler, ortamı tartardım.

Her neyse, alış emrini çekmedim. İlk tepkiyi doviz vermeliydi, tepki vermedi birazda ona güvendim, belkide düşürmeye pek hevesli değillerdir. Bekleyelim bakalım.
    Son düzenleme : alicemal; 03-07-2019 saat: 17:12. Sebep: ek:heves
    @NeAcaipDunya

8.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    kitapçı emeklinin ölümü olayını bilmiyor anladığım kadarı ile.
    Emekli vekil ölünce vekil emekli maaşı, belli şartlara bağlı olarak karısına ve kızına kalır. Ölene kadar alırlar o maaşı. Benim akraba 30 yıldır alıyor, bir 40 yıl daha yaşar.

Vekil emeklisi hariç diğer emeklilerdede var benzer durum ama 2bin TL nin kalması ayrı, 15bin TLnin kalması ayrı. Biri 30 yıl çalışmış en az 2bin TL emekli maaşı hak etmiş, diğer 2 yılda meclis koltuğunda hiç bir iş yapmadan oturmuş vermişler 2bin yerine 15 bin TL artı kıyak sağlık hakları ve diğer haklar.
    Hayır doğru biliyorum Ali cemal abi, gönderim silinmiş dediğim şeyse. genç bayanların yaşı ilerlemiş m. vekili avı idi. Karısı ölmüş yaşlı bir vekille evlenip ölene kadar katlanınca vekil emekli maaşını alıp yan gel yat şaban yapıyorlar. kendisi zengin devletin verdiği imkanı kullanmayan erkeğe sözüm yok, kendi kazancı, kendi mirası bana ne. Örnek m.ali, şahin karısı öldü kızıda yoksa mevta olunca devlete yük olmayacak. 40 yaşında bir hanımla evlenince birde 40 sene yaşarsa (taze gelin) alın size devlete ekstre YÜK.
    Son düzenleme : kitapci34; 03-07-2019 saat: 18:53.

Sayfa 177/852 İlkİlk ... 77127167175176177178179187227277677 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •