Sayfa 192/852 İlkİlk ... 92142182190191192193194202242292692 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 1,529 - 1,536 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Pek takip edemedim. BIST de Epey bi ortalık karışmış. Bu son derece normal.

VOB daki sanal plan şimdilik tuttu. Aşağı çok salladıkları ve ilavetende bazı söylentilerle çok korkuttukları için, vob da aşağı kademelere yazdıklarımın çoğu yada hepsi geldi diyelim.
    Şu an zararda değilim çünki çok altlara yazdım. Tabi vob satanlar o kadarda aşağıda sattılarmı bilmiyorum. Sattılar varsaydık.

100 altına düşmez ve 103 ü geçerse, malı götürdüm, 105 i geçerse voleyi vurdum olarak varsayacağım. Herkese ejder suyu. Tabi vob hesabı gibi oda sanal.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Hayrettin bir durum, benim sanal vob işlemime müdehale eden çok olur diye stresteydim "keşke yazmasaydım" derdindeydim. Kimse müdehale etmedi.
    Sanırım bu ülkenin kurtulması için yazdığım tonla yazı işe yaramış olmalı. Ülkeyi kurtarmama ramak kalmış. Yeniden ümitlenebilirim mi.?

vob işlemime gelirsek, umduğum gibi olmadı. amb işi bozdu. Vole vuramadım. Ancak iyi para bırakır o pozisyon. en azından 103 geçilene kadar tutulmalı.
    VOB sanal işini tadında keseyim.

Daha ilk gün AMB kararı sebebi ile TR de moral bozulmuş, umduğum alışlar gelmemiş. AMB olayı hesapta yoktu. Peki kurtarırmı.? Kurtarmaz tabiki AMB yide iyi bir temel analistin hesaba katması gerekirdi. Bi arada FED i hesaba dahil etmemiştim.

AMB sebebi ile neden bu kadar korktu oyuncular.? Netçede AB nin verileri kötü idi, daha da kötü açıklandı. Üstelik işleri kötüden daha kötüye getiren abd başkanıda değişmedi.

Çünki TR de bir hikaye yok. Bizdeki başganda aynı. Ekonomimiz kötü ama baz etkisinden dolayı şu aylardan itibaren, ekonomimiz toparlıyor gibi görünecek hepsi o. Piyasayı hoplatacak ana karar IMF veya benzeri kurumla anlaşma kararı. tayyip de halkın parasının, malının mülkünün kontrolunu kaybetmek istemiyor. Daha satacak şeyler bulmuş demektir bu. Sonuçta balinaların(Büyük oyuncuların) acele etmesine gerek yok. Sanırım son 3 gün pek ortada değillerdi.

Tam haşlanan kurbağa hikayesi zamanı.

Kurbağa gül gibi normal ortamından alınmış ve ısınan tencereye konmuş. --- akp nin gelmesi.
    Tencere ısınmaya başlayınca aptal kurbağa sevinmiş. "Oh" demiş "iliklerim ısındı" --- akpnin ülkede herşeyi satışını serbest bıraktığı, ithalatı serbest bıraktığı, kamu mallarını satmaya başladığı 2003 den sonraki 2013 e kadarki dönem. Para bolluğu aptalları sevindirmişti.
    Tencere iyiden iyiye ısınıp kaynamaya başlayınca kurbağa "yandım anam" demiş --- akp nin 2013 den donraki döneminde milletin durumu.
    Son düzenleme : alicemal; 27-07-2019 saat: 09:15.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    İşin ilginci, 2003 ve 2013 arasında olanları çok iyi eğitimli MUHALİF akademisyenlerimizin bile anlamamış olması. Eşeği çok iyi eğitsende beyni yine eşek beyni.

Nasıl trump dünyayı tehdit etmeye başlayınca, hemen "kısa vadede iyi gibi görünür ama uzun vadede abd nin batışını hızlandırır" dedim.

Aynısı TR de 2003 de yabancıya koşulsuz gayrımenkul satışı serbest bırakıldığında dedim. Çünki bizden zengin ülkeler geldi 100 kat yüksek fiyata mal mülk aldı ama o parayı alan bizim cahil bilinçsiz halk, parayı ithal lüks mallar alarak o parayı yurt dışına iade etti. O para yatırıma dönmedi. Lüks ürün ithalatını patlattı.

Ortalık lüks araba ve TV ceptel gibi ithal ürünlerle doldu taştı.
    Üzerine akp nin batıya koşulsuz kapıları açması, batının bize aferin deme yöntemi olarak dovizi düşürmesi fed in amb nin dağıttığı paralar, ülke mallarının yabancıya satışı vb.. sebeplerle faizlerde çok düştü. Ülkeye faydası olmayan sebeplerle doviz düştü faiz düştü dünya konjunktüründen dolayı tüm dünyada para bollaştı. TR de faiz düştü çünki batıya teslim olan kararları akp almış kapıları açmış, kamu şirket ve arazilerini satmaya başlamış. Faizde düşünce millet hücum etti borca.
    Borç 120 milyardan 450 milyar dolara zıpladı. Buda ülkedeki parayı bollaştırdı. Halkın borcu yoktu 10 yılda borca gömüldü.

10 yıllık para bolluğunda, finans kesiminin yüzü bolca güldü.

Finans kesiminin bayramı ortada bolca para döndüğü dönemlerdir. Bu paradan komisyonlarını alırlar. Ne kadar çok para dönerse, o kadar iyi.

Para bolluğu ister üretim artışından kaynaklansın, ister millet yada devlet malı mülkü satsın, ister halk kendini satsın, finans kesimini ilgilendirmez. Finans kesimi bu paradan payını bolca alır.

Para bol olacak ve dönecek. Aynen 2003 ve 2013 arasında olduğu gibi. 10 yıl boyunca finans kesiminin kaymak tabakasının her biri onlarca milyon doları servetlerine eklediler.

Bolluk dönemi bitti, borçlanacak ve satacak mesafe azaldı, finans kesimi ağlamaya başladı. Ufaktan yardım istiyorlar.

Otomotiv ağlamaya başladı. O kadar pahalı satıyorlarki ancak zengin ülkelere satabiliyorlar, artık TR içinde satamıyorlar. Çünki millet artık tarlasını satamıyor, borçlanacakta yeri kalmamış.
    Yetmemiş tayyip YİD lerle halkın geleceğinide satmış. Belli kesimlerin cebine paralar girmiş. Milyoner milyarder sayılarımız son 10 yılda uçmuş gitmiş.

Şimdi o millet malını mülkünü satıp geleceklerini borçlanırken gülüp oynayan, servetlerine servet katan hayvanlar ağlamaya başladı.

Devletten yardım istiyor. Gelirim azaldı, halktan al bana ver diyorlar.
    Musluk kesildi.

2 gece önce tek kulaklı sarışın yine bluumbergde idi.
    Oda akp döneminde ne olduğunu anlamayanlardan. 2013 e kadar çok iyiydi diyor. Neden.? Bolluk içindeydi kendiside ondan. Başka şeyi görecek kadar bakışlarının menzili yok.
    İşin kötü yanı okuldada gençleri eğitiyor bu miyop insanlar.

Akşamları yahudi kanallarına çıkıpta ahkam kesen ekonomistlerde zerre beyin yok. Durmadan eveleyip geveliyorlar. Aynı konuşmaları yıllardır aynı şekilde yapıyorlar. Yahudi kanalların kadrolu elemanları mübarek. hepsini toplasan tek adam etmez.
    Çok nadir olarak bilgi verebilen insana denk geliyorum.
    Gündüz vakti Çakır diye bir adam çıktı. Her söylediği sağlam bilgiydi. Şaşırdım tabi.

Birde CNN Türk te de "para doktoru" diye bir adam çıkıyor. CNN in yabancı ortağı yahudi. Yerli ortak yahudi aydın doğandı, ama akp döneminde satıldı şimdi her hükümete yandaş demirören grubu cnn Türkün yerli ortağı.
    Bu "para doktoru" denen adam hakkatende bu ülke için çok faydalı şeyleri program yapıyor. yahudi aydın doğan dönemindede vardı, o zaman bu adamı atarlar diyordum, atmadılar hala cnn Türk te.

1000 adam çıkarıyorlar 10 tanesi bu ülkeye faydalı geri kalanı sülük.

Her neyse, bu yazıdan sonrada ülkeyi kurtaramadıysam, koyver gitsin. Akşama bakayım kurtuldukmu.?
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Orta halli geliri olan bir adamsınız.
    Orta halli bir araba olmuş 150 bin tl LİSTE fiyatı. Az yaksın, geniş rahat olsun, engelde dursun, filan gibi teknolojik şeyler isterseniz, tutuyor 150bin LİSTE fiyatı.

150 bin tl ye neler alabilirsin.?
    İstanbul bodrum gibi kolay para kazananların bol olmadığı, marmaris gökova gibi bina yapımının kısıtlanmadığı herhangi bir yerde, ikinci el, orta halli güzel bir ev alabilirsiniz.

200 bin TL lik SUV fiyatınada orta halli sıfır güzel bir ev alabilirsiniz.
    Yada iyi yerde üç beş dönüm bağ bahçe tarla zeytinlik vb. alabilirsiniz.

Sonuç:
    20 yıl sonra araba aldıysanız gelmiş 20 yaşına ekonomik ömrü çoktan dolmuş. Üstelik bu arabaya verdiğiniz kadar bir parayı devlete vergi, sigortacılarada trafik sigortası ve kasko olarak ödemişsiniz. 150 binlik araba size 300 bine patlamış. tamir ve benzin hariç.
    Şimdi aynı harcamayı yeniden yapmanız gerekiyor. Arabayı yenileyeceksiniz.?

Ama ev arsa vb. almışsanız. Onlar hala aynı değerde duruyor. üstelik ürün yetiştirdi iseniz yada kiraya verdiyseniz, cebinize ilave para girmiş.

Peki bu size ANORMAL gelmiyormu.?
    Sizce araba fiyatları NORMAL mi.?

Aman cevap vermeyin susun, sinirlerimi oplatmayın.!

Neden bizde araba lüks.?

Araba fabrikalarının sahiplerine bakarsanız, bu durum normal. Nerdeyse hepsi yahudi. Orta sınıf bir aile iseniz hayatınız yahudiler için çalışmakla geçiyor. Alttaki %40 dansanız zaten yahudilerin tenceresinde ısıtılıyorsunuz.

Peki neden uygun fiyatlı araba boşluğu varken, hiç bir fabrika ortaya çıkıpda uygun fiyatlı araba üretmiyor. Serbest pazar sisteminde, şimdiye kadar 10 tane fabrika uygun fiyatlı araba üretmeye başlamış olması gerekirdi.?

Çünki medyan ve devletinde patronların emrinde. Sen böyle bir fabrikayla çık. Onlara uşaklık etmezsen, medyada karalanır, devletçe engellenirsin.? Uşaklık edersende arabanı o fiyata satamazsın hali ile batarsın, dolayısı ile o işe hiç girmezsin.

Hintli Çinli firmalar TR ye otomobilleri ile girdiğinde. Fiyatlar yarıya düşecek ama bu ülkenin kaymağını yiyenler buna izin vermezler.

Ben yapacamda yerim dar.
    Bi atelye lazım, bi ilgili mekanik mühendisi lazım. Geri kalanı üniversitelere ve aselsan gibi TR firmalarına üretiriz. Yarı fiyatına aynı kalitede arabayı satmazsam, bende bişey bilmiyorum...

Yaw bu işin içindekiler atlamasın hemen şu lazım bu lazım diye, çekerim dişinizi.? ben üst seviye proje yöneticisiyim. kestirme olsun diye öyle yazıyorum, kalkıpta projeyi komple düşünüp buraya yazacak halim yok. mevcut tecrübeme dayanarak söyledim.

Benzeri başıma 2 kez geldi. yaparım dedim yaptırmadılar, 5milyon dolara satın aldılar. Transfer edilerek iş değiştirdim ve daha iyisini 2 kez yaptım. yapamazsın diyen beyni ezilmişler her yerde bolca var, birde siz eklenmeyin. karşınızda sıradışı biri var. Kırmıyım kalbinizi.
    Kırmam ama, bazen mecbur bırakıyorsunuz, kaçacak yerim kalmıyor.

Bunu, araba yapmak için yardım istiyorum gibi algılamayın. Sadece hayallerimdeki projelerden biri.
    Yanlız çalışırım.
    Son düzenleme : alicemal; 27-07-2019 saat: 12:29. Sebep: colored
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    s 400 konusunda ilginç bilgiler okudum.
    Bugün epey bilgi okudum, aslında bu pek olmaz. Her girdiğim sitede bilmediğim bişeyler vardı. En önemlisi s-400.

Aslında eski haber ancak bugüne kadar gelişen olaylarla birleştirince gerçeklik kazanıyor.

abd ve TR yönetimi arasında aylardır karşılıklı iyi niyet gösterileri var. TR, suriye ve İran konusunda abd politikalarına uymuş görünüyor.

TR içindeki yahudi bankalar, son aylardaki pek çok olumsuz habere rağmen USD yi oplatmadılar sakin kaldılar.

Eski haber şuki.!
    abd, tayyip den s-400 leri 2020 ye ertele demiş.
    Son haftanın haberi ise, tayyip sistemi aktif etmeyecek, o işi 2020 ye ertelemiş.

Bu durumda caatsa yaptırımlarında beklenen olacak gibi. yani TR yi pek etkilemeyecek yaptırım kararları çıkacak.

Bu arada Çin ülkesi karakteri hakkındada acaip korkutucu bilgiler edindim. Resmen tırstım. Çevrede sığınacak mağaraları şimdiden araştırmaya başladım, o kadar tırstım yani.!!!
    Bu güne kadar batılıların vahşetini görüyor ve biliyorduk.

Tarihte Türkler, Moğollarda asya ırkı olarak çok vahşet yapmışalar.
    Japonlar her ne kadar çok fazla prensipli olsalarda, ilk fırsatta sağa sola saldırdıklarını biliyoruz. Saldırgan milletler.

Çin liler hakkında fazla şey bilmiyordum. Kendi içlerinde tarihte epey savaşmışlar gibi görünüyor ama sağa sola saldırdıklarını ben okumamıştım. O sebeple acaba Çin liler çok saldırgan değillermi? Diye düşünüyordum. Aslında Japon, Moğol Türk farklı SOY lar olsada aynı IRK tanlar.
    IRK aynı olduğundan içgüdüleri aynı, farklı soylar olduğundanda kültürleri farklı.

Acaba diyordum, çin liler uysalmı.? Bu dileğimdi tabi çünki gelecek Çin lilerin. Aynı IRK oldukları içinde Çin lilerinde Türkler, Japon lar ve Moğollar kadar saldırgan olmaları gerekir. Doğa kanunu bu.? Buda gelecekte bir çinlilnin elinde bıçakla boğazıma yapışacağını gösterir. Fakat yinede Çin liler saldırgan olmasın istiyordum, çocukça tabi.

Maalesef bazı ip uçları yakaladım. Sanırım Türk, Moğol yada Japon dan farkları yok. Yinede bekleyip görmek lazım. Güçlendiklerinde ne halt yiyecekler görmek lazım. Görmesek daha iyi gibi görünüyor ya.!
    Son düzenleme : alicemal; 28-07-2019 saat: 10:48. Sebep: colored
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,394
     Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    s 400 konusunda ilginç bilgiler okudum.
    Bugün epey bilgi okudum, aslında bu pek olmaz. Her girdiğim sitede bilmediğim bişeyler vardı. En önemlisi s-400.

Aslında eski haber ancak bugüne kadar gelişen olaylarla birleştirince gerçeklik kazanıyor.

abd ve TR yönetimi arasında aylardır karşılıklı iyi niyet gösterileri var. TR, suriye ve İran konusunda abd politikalarına uymuş görünüyor.

TR içindeki yahudi bankalar, son aylardaki pek çok olumsuz habere rağmen USD yi oplatmadılar sakin kaldılar.

Eski haber şuki.!
    abd, tayyip den s-400 leri 2020 ye ertele demiş.
    Son haftanın haberi ise, tayyip sistemi aktif etmeyecek, o işi 2020 ye ertelemiş.

Bu durumda caatsa yaptırımlarında beklenen olacak gibi. yani TR yi pek etkilemeyecek yaptırım kararları çıkacak.

Bu arada Çin ülkesi karakteri hakkındada acaip korkutucu bilgiler edindim. Resmen tırstım. Çevrede sığınacak mağaraları şimdiden araştırmaya başladım, o kadar tırstım yani.!!!
    Bu güne kadar batılıların vahşetini görüyor ve biliyorduk.

Tarihte Türkler, Moğollarda asya ırkı olarak çok vahşet yapmışalar.
    Japonlar her ne kadar çok fazla prensipli olsalarda, ilk fırsatta sağa sola saldırdıklarını biliyoruz. Saldırgan milletler.

Çin liler hakkında fazla şey bilmiyordum. Kendi içlerinde tarihte epey savaşmışlar gibi görünüyor ama sağa sola saldırdıklarını ben okumamıştım. O sebeple acaba Çin liler çok saldırgan değillermi? Diye düşünüyordum. Aslında Japon, Moğol Türk farklı SOY lar olsada aynı IRK tanlar.
    IRK aynı olduğundan içgüdüleri aynı, farklı soylar olduğundanda kültürleri farklı.

Acaba diyordum, çin liler uysalmı.?

Maalesef bazı ip uçları yakaladım. Sanırım Türk, Moğol yada Japon dan farkları yok. Yinede bekleyip görmek lazım. Güçlendiklerinde ne halt yiyecekler görmek lazım. Görmesek daha iyi gibi görünüyor ya.!
    antik çini bir türk sülalesi 300 yıl yönetti.....Ama boşver ali cemal abi çini....cin şişeden bizde çıkıyor gibi..şu yazıya yorumunu merak ediyorum...http://www.hakanozyildiz.com/2019/07...la-artyor.html

Beni az çok bilirsin..yazılarını sessizce dışarıdan takip ederim.Ama bu yazıyı yorumlaman da isterim doğrusu...
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    human okudum.
    Yazının bildiğim kısmı, hazinenin geçen yılın 2 katı borçlandığı. Birazda seçimlere bağlamıştık.
    Bilmediğim kısmı borcun %50 sinin doviz olduğu. TL bulamayınca, ülkenin satacak malı mülküde azalınca, dovize saldırmaya başlamış.
    2003 dede doviz borç oranı %50 imiş ama bu yılki borç, 2003 deki borcun nerdeyse 8 katı.

Tabi devenin bi yerinin daha eğri olduğunu öğrenmek gibi bişey. O kadar çok rezillik varki, işte bi rezillik daha diyorsun.

Devlet IMF gibi bir kurumla anlaşma yapmazsa, ülke bi kaç yılda karman çorman olacak. Çok kısa sürede olmaz. Şu ana kadarki her şey BIST de fiyatların içinde.

ANCAK.

Fiyatların içinde olan bi şey daha var, batı bizim tayyibi (yani bizi) kurtaracak. Ya IMF ile ya başka şekilde. Herkes bunu umuyor o sebeple fazla panik yapmıyor.

İş tayyibe kalırsa, gelecek seçimlere kadar BIST kapıya kilidi asar. adam haalaaa ülkenin satacak şeylerini arıyor kendinin ve çevresinin servetine eklemek için. batı da bunu kullanıyor. Sırtını sıvazlıyor aferim diyor. tayyip bizi her sattığında, batı liderleri tayyiple resim vererek aferim diyorlar. tayyiple yanyana görünmek, aferim anlamına gelir.
    Sadece batı değil tüm dünya liderleri aynı. rusya doğu akdeniz petrol ve gazını tayyip ten alırsa, oda aferin diyecek tayyiple resim verecek.

Şu an çocuklarımızın torunlarımızın rızkını satıyoruz yabancılara. Şu an derken özal ailesinden beri satıyoruz. akp tüy dikti, şimdide kazanın dibini kazıyor.

Her neyse, okumam gereken 20 yazı daha var. Bugün geç kaldım.
    Son düzenleme : alicemal; 28-07-2019 saat: 11:08. Sebep: ek
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,394
    Eline sağlık,
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 192/852 İlkİlk ... 92142182190191192193194202242292692 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •