Sayfa 200/852 İlkİlk ... 100150190198199200201202210250300700 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 1,593 - 1,600 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399

Buralardayım.
    Eylülü beklerken piyasalara bakma hevesim pek kalmamıştı. Bide bi kaç haftadır beni fazla meşgul eden bi gelişme oldu. O gelişme sonuçlandı bitti.

Eylüle de geldik.

Artık piyasalara daha fazla vakit ayırabilirim sanırım. Tabi hala hevesim yok ya.!

Endeks 103bini geçsin, belki gaza gelirim.

Bilinenin dışında iyi bi gelişmede yok. Kötüler malum. Ekstra kötü gelişmeleride tayyip güzel yaratıyor, insanda moral bırakmıyor. Tayyibi sarayda sağlam bi ağaca bağlasalar, ağzınıda tıkasalar.
    Bizim ekonomide Baz etkisi ile bu yılın kalan ayları güzel geçer. BIST de 110 bini zorlar belki geçer. Damadı da aynı ağaca aynı şekilde bağlasalar, 120bine bile gidebiliriz. bilal oğlanıda bağlasalar 130 bini parçalarız. derken tüm parti liderlerini... ver elini 200 bin

gaza geldim.

hayal kurmak güzel.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Doğal gazda %30 zammı çalışana kaydırdılar.

Dün 2 köşe yazarı konuya değinmiş. Biri diyorki TR, doğalgazı AB ülkelerine göre %33 daha palhalı alıyor.
    Diğeride %50 pahalı alıyor diyor.

Biz ortalama alalım %40 diyelim. Doğalgaz alış şartları ve fiyatını bizim devlet gizliyor çünki anlaşmayı 2 devlet yapmadı, arada mafya elemanları flanda var. mesut yılmaz denen yaşam formu ile Rusya, mavi akım doğal gaz anlaşmasını yaptıktan sonra, mesut yılmazın ailesi holding sahibi oldu, ali şen denen silah kaçakçısıda paraya ihtiyacı kalmayacak kadar zenginleşti. Artık yatıyor. Rusyaya ödediğimiz her doğalgaz kuruşundan bunların cebine para girdiği söyleniyor.

Böyle bir kazığı Türk milletine geçiren adam, bu ülkede hala yaşıyor ve eminim saygıda görüyordur.

Neyse.

%40 zamlı alıyoruz.

AB ülkeleri vatandaşları ortalama bizden 3 kat zengin.

Şimdi hesaba gelelim.

Benim işçim ayda 1000 avro kazanıyor, doğalgaza 140 avro ayda ödüyor.
    AB işçisi ayda 3000 avro kazanıyor, doğalgaza ayda 100 avro ödüyor. (3 kat zengin ve Rusyaya m3 başına %40 az ödüyor.)
    (maaşlar örnek, kıyas ve oranlar gerçek.)

Bizim işçinin maaşının %14 ü doğalgaza gidiyor. AB işçisinin maaşının %3 ü doğalgaza gidiyor.

Kaç kat.?
    5 kat.

Bu ne demek.? Biz avrupadan 5 kat pahalı doğalgaz kullanıyoruz demek.

Bunu başaran KİM.?

mesut yılmaz ve akp.

arada bi koalisyon hükümeti ve çiller var. onlar küçük hırsızlar... büyük iş beceremediler, vakit yetmedi. çiller büyük vuramadı belki eğitimi sebebi iledir, koalisyonun ise zamanı ve ortamı yetmedi, çok kalabalıktılar.

Bu kadar açık bir kazığı doğalgazdan yedik, yiyoruz ve hala mesut yılmaz zengin bir TC vatandaşı olarak ortalıkta geziyor.
    mavi akım anlaşması yapıldığında, Türki cumhuriyetler, size Rusya nın yarı fiyatı doğalgaz veririz demişlerdi.

İnanılmaz... medya sustu, susturuldu, onlarda siyasetçi ile ortak. Eğer beslersen ses çıkmaz.
    Yargı sustu. (polis ve yargı tamamen fetö nün ve beraber yürüdüğü grupların elindeymiş yeni öğrandik.)
    partilerden zaten ses beklemek abes...

Böyle bir ülkede yaşıyoruz.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Sinir bozucu yazılara başladım, hayırlı uğurlu olsun.
    Ne demişler.
    "Çağırırken dikkat et, gelme ihtimali var."

Ahanda keçi geldi, aldınız belayı.

Ay değişti, bilançoya bakayım. Dün iyiki biraz yükselmiş yoksa bilanço rahatsız edici görünecekti. Bugünki hali ile idare eder.
    Bakalım K/Z kaça düşmüş.

Dünki uyduruk bi veriden dolayı fazla yükselttiler. Belliki yükseltmeye bahane arıyorlar.
    Diğer seçenek ise, balinalar karışmadı, "eyvah, balinalar alacak, çıkışı kaçıracağız" diye orta boy fon yöneticileri saldırdılar.

100 bini bu hafta geçersek, balinalar(büyük oyuncular, endeks trend belirleyiciler) devreye girmiş demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Ay değişti, bilançoyu yazıyorum.
    Şu an Portfoy tamamen hisse FON.
    Yılbaşından bu yana K/Z: +%12,66

Dünki yükselişte işlem hacmi, ortalamanın biraz üzerinde. Bugünki hacme bakarsak, böyle giderse dünüde geçecek.
    Hissede olanlar için, bi kaç gündür işler iyi gidiyor. Enflasyon verisi geldi ama konuşmanın anlamı yok. Sadece kredileri iyi yönde etkileyeceği için sevindirici. ne kadar sürer bellisiz. abd ve rusyaya, geleceğimizi ne kadar vereceğimize bağlı.
    @NeAcaipDunya

5. Alicemal bey, engin bigilerinizden mahrum etmediğiniz için sagolun varolun.. saygılar..

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    blumberg de komedi şeklinde verilen bir haber var. "ABD'de ISM imalat endeksi Ağustos'ta sürpriz biçimde daraldı"

Yaw neresi sürpriz.??? Grafiğine bak, her ay aşağı doğru inmiş, bundan önceki 50 üstünden 50 ye indi, şimdide 49.

Buna sürpriz demek için, ya hiç bişey bilmiyor olmak lazım, yada bir çıkarcı planın vardır.?

Devletlerin bence en önemli ekonomik verisi imalat sektörü verileridir. Ana sanayi dalıdır. Ülkenin gelecekte var olup olmayacağını belirleyen en önemli faktörlerdendir.

abd verilerinin ilginçliğini aylar öncede yazmıştım.
    dev Sanayi ve finans kesiminde işten çıkarılan onbinleri yazmıştım. İmalat verilerinin aşağı gittiğini yazmıştım.

Ancak ilginç bir şekilde büyüme verisi hep iyi geldi. Bu veriye dayanarak abd liler, süper gidiyoruz filan diyorlardı bende şaşırıyordum. Bunuda bi kaç ay önce yazmıştım.

Diğer sektörlerdeki olumlu veriler, sanayideki kötüye gidişi kapatıyordu.

Dünyaya hakim medya sektörü sayesinde, abd deki yazılım devleri hep çok büyük paralar kazanacaklar. Çünki tüm dünyada her gün milyonlarca kez BEDAVA reklamları yapılıyor.
    Bizim TV lerde gazetelerde her gün yüzlerce kez "facebook""twitter" "google""instagram" kelimeleri geçiyor, dizi artisleri, haber sunucuları sürekli kullanıyorlar ve reklama girmiyor.!!!

İlginç bir şekilde yahudi yazılım devlerinin isimleri, reklama sokulmuyor.
    Bir Türk sitesinin adı geçse, reklam yaptın diye ceza kesip vergi salarlar, ancak yahudilerinki reklam sayılmıyor.

Bu sayada abd yazılım devleri daha uzun süre dünya lideri olur ve trilyonları kazanırlar. O sebeple gelen paralarda, abd nin endüstrisinin kötüye gidişini gizliyor. Konvansiyonel sanayi denen sanayisi gidiyor.

SSCB yi hatırlarmısınız.
    Uzayda abd ile yarışıyordu. ABD gibi süper silahları vardı. Türkiyeden süper ülke olarak görünüyordu, çünki en ileri teknoloji olan uzay sanayiinde süperdiler.

AAaaa sonra bi baktık, çöktüler. Çünki gerçek sanayileri yokmuş. Silah ve geleneklsel tarım hariç bişey üretmemişler. battılar.

Her neyse...

Her zaman olduğu gibi kâhin keçi, çok önceden geleceği gördü ve söyledi.

Söylediğim çoğu şey on yıllar sonra gerçekliği kabul ediliyor. Konunun uzmanı akademisyenler bile sığır sürü sü içinde mööölerken, kâhin keçinin meeelemeleri hep geleceği şimdiden söylüyor.

Bu möö ve mee olayına girmeseydim iyiydi.
    Yazının değeri kalmadı.
    Amaaan kimin umrunda.

Bu arada PMI ve ISM gibi veriler var. İşim olmadığı için detayı karıştırabiliyorum, 10 kere ezberlesemde aklımda kalmıyor.
    Mesela TR nin otomobill üretim ve satış verilerini medyadan okuyunca kafayı üşütüyorum. Çünki ihracat var, ithalat var, yurt içi satış var. Bunları belirtmeden medyada rakamları yayınlıyorlar. Hangi rakam nedir bir süre sonra karıştırıyorsun.
    Üreticiler derneğinin sitesinden okuyorum. Medya ile alakası yok...
    Hali ile bazen otomotiv konusunda benim verdiğim rakamlarda hatalı olabiliyor.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Altında fena yükselmedi.
    İlk yarıda sanırım 255TL ortalama ile(gr altın fiyatı) elimdeki altın fon larını parça parça satmıştım. Şu an 280 TL civarı. %10 kadar yükselmiş.

neye dayanarak satmıştım. Seçim sonrası, yıl sonuna kadar, hisse senetleri, TR altından daha iyi kazandıracak varsayımına dayanarak.

Sonra ne oldu.
    Seçim sonuçları kabul edilmedi. BIST yürümedi.
    akp, öyle har vurup harman savurduki, devletin tüm kasaları boşaldı ağır borçlandık, ekonomi bakanları harıl harıl yurtdışında %7,5 faizle doviz arar hale geldi ki, dünyada 12 trilyon dolar eksi faizde, %7,5 faizle TR ye para satan yok. Ülkenin hali bu durumdayken, MB nin yedek akçelerine göz dikildi, iş bankasına göz dikildi filan BIST yine yürümedi.
    IMF ile veya benzeri kurumla mutlaka anlaşırlar dedim. Oda olmadı, BIST yürümedi.
    Derken suriyede Rus kucağından kalktı tekrar abd kucağına oturdu, Ruslar bizim orduyu kuşattırdı. BIST yürümedi.

Afrika ülkeleri ve petrolu olmayan müslüman ülkelerle benzer duruma geldik. kültürel açıdan aynı kafadayız, en azından görüntü ve devlet eylemleri öyle. gerçek anlamdada oraya doğru hızla gidiyoruz. Bizim geleceğimiz iyi eğitimli kesim yurtdışına kaçıyor. Yobazlar ve suriyelilerle başbaşa kalıyoruz.

Planımın yürümesi için en azından bu yılki GERÇEK enflasyonu kurtarmam için BIST 110 olmalı, geçen yılıda kurtarmam için BIST 120 olmalı.

Mevcut göstergelerle, yıl sonuna kadar bu şansım var ve yüksek. En azından 110 geçilmesi yüksek ihtimal. Sadece şu tayyip olmasaydıda kör sağır kolsuz, ayaksız, ağızsız biri orada oturuyor olsaydı. Yeni kriz çıkaramazdı.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    İyi giden şey yokmu.? Var tabiki.

Hırsız siyasetçilerin oyuncağı olmuş fanatikler bi süredir benim sayfalara uğramıyorlar.

Borsada kısa sürede çok para kazandırmadım diye efelenen kalmadı, bu görev neden benim oluyorsa? Maaşmı veriyorsun.?

Sidik yarıştırmaya kalkanlar uğramıyorlar. En çokta buna seviniyorum. Bana ne senin kazandığından, sanane benim kazandığımdan. Ortak bilgiden faydalanalım yeter. Bilançoyuda, oyun tarzım başarılımı onu göstermek amaçlı yayınlıyorum. Oyun tarzı sonucu çok kaybedenlere, "bakın böyle bir oyun tarzıda var ve sonucu bu" demek için. Geçen yıl +%4 le kapadık ama fon'ların ve ky nin büyük çoğunluğunun yüksek eksilerde kapadığını gördük, +%4 geçen sene için kabul edilebilir bir sonuç olmalı.

Bir yazımı okuyupta beni kendi tuttuğu siyasi partiyi savunuyorum sanan, sora o partiyede geçirdiğimde "bende seni adam sanmıştım" diyerek medenice hakaret edip ağlayarak gidenlerde kalmadı. bak en çokda "bende seni adam sanmıştım" diyenleri özleyeceğim galiba.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 200/852 İlkİlk ... 100150190198199200201202210250300700 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •