Sayfa 205/852 İlkİlk ... 105155195203204205206207215255305705 ... SonSon
Arama sonucu : 6815 madde; 1,633 - 1,640 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Bankalardan yatırım fonu kullanımı %70 artmış.?

Bana çok ilginç geldi.
    Buraya üye olduğumdan beri fon alıp satıyorum ve bunu yazıyorum. Benim etkim bu yükselişte ne kadar olmuştur acaba.?

Medyada yazılan şeylerin etkisi tahminlerinizden çok daha yüksek oluyor.

FON almanın hisse senedi almaktan çok da bir farkı yok.

Farklardan biri, hangi senedi alsam diye düşünmüyorsunuz. Sizin yerinize fon yöneticisi karar veriyor desem günümüzde yanlış olur. Yapay zekalar karar veriyordur. Fon yöneticileri, paramızı yiyen ve havasını atan kesim.

Diğer fark ise, hisse senedi alımınıza göre daha az kazanırsınız, daha az kaybedersiniz. FON da pek çok büyük senedin ortalaması alındığı için.

Başka bir fark, senetde batma olasılığınız var, çünki söylentilere aldanıp kısa yoldan para kazanayım diye şişirilmiş uyduruk bir kağıda girersiniz. Senedin tahtasının sahibi manipulatör ve şirket patronunun ortak operasyonu ile sizin gibi o tahtadan tüm senet alanları batırırlar.

Fon almanın kötü yönü, endeks kadar kazanırsınız. İyi bir senet seçen kişi çok daha fazlada kazanabilir. Belki parayı parçalamak gerekir. Çok iyi olduğunu düşündüğünüz bir kaç kağıda paranızın yarısını, kalan yarıyıda fona gibi..

Her neyse bunlar önemli değil.
    Normalde ben büyük ölçüde IMKB30 senet alırdım. Ancak 3 senedir başka işle uğraştığımdan, para piyasalarına günde bi kaç saat ayırabiliyorum, o sebeple benim için FON almak mantıklı geldi.

FON dada senetdede ortak olan bir şey var.

Alım satım zamanlamasını sizin yapmanız gerekiyor. FON alıp yatmamanız gerekiyor. Bu durumda eğer tek işiniz para piyasaları ise, FON almak mantıklı değil.
    Ama ek iş olarak para piyasalarında iseniz, benim gibi FON almak mantıklı.

Tabi tekrar söyleyeyim, öyle fon alayım yatayımla para kazanamazsın. Sadece fon yönetimi ve banka kazanır senin işin şansa kalır.
    Alım satım yapman ayrıca uzun vade trendi ve zamanlamayı yeterli ölçüde tutturman gerekir.

FON alımında etkim olmuşsa, neden doviz almayın yerine aynı işi gören altın ve emtia yuro bond FON ları filan alın lafıma uymuyorsunuz.? DTH(döviz hesapları) hep arttı aynı dönemde. Çocuklarınızın geleceğini bellediniz ökkeş sürüsü.
    Du yaw, bu doğru olmadı, döviz almasanızda aynı şeyler farklı şekilde olacaktı. Çocuk ve torunlarımız, dedelerimiz bizi nasıl belledi ise, onlarada aynı şey olacak. Her cumayı ülkeyi bu hale getiren dedelerimizin mezarlarına işiyerek kutsayalım diyorum.

Daha doğru hareket, sadece siyasetçi ve medya mensuplarının mezarlarına işeme töreni yapalım, NASIL.? Her cuma. Mızıka takımı, davullar ve ponpon kızlarda olsun.
    Son düzenleme : alicemal; 11-09-2019 saat: 11:18. Sebep: sana ne emşerim yaw.?
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    yahudilerin dünyayı yönlendirmek için kullandığı kanallardan bluumberg de şu haber var.

"Küresel piyasalarda bankacılık hisselerine talep artıyor."

BENCE dünya çapında bankacılık hisselerinden çıkacaklar, almaya istekli sürü yaratmaya çalışıyorlar.

ABD bankacılık sektörü, fiyatları çok şişmiş olmalı.

Benimkisi sadece çıkarım. Ama biraz tecrübe, bolca akıl ve yeterince bilgiye dayalı bir çıkarım, boş değil.

ABD endekslerini bolca yükselttiler, bir kaç aydır alıcı yaratmaya çalışıyorlar.

Geçen ayki haber neydi, konuya değinmiştim ama detayı unuttum. 5 dolara bile senet alabileceksiniz gibi bişeydi. YERSEN Bize müjde olarak sunuyorlardı, yine yahudi kanallarında bluum, ntv ve fox.
    @NeAcaipDunya

Geç gördüm bu topiği, güzel tespitleriniz var Cemal bey, teşekkürler.
    DOLAR 5 GAYME OLACAK!
    Bu imza, Subat 2017 tarihine aittir!

Alıntı Originally Posted by reha kaya Yazıyı Oku
    Geç gördüm bu topiği, güzel tespitleriniz var Cemal bey, teşekkürler.
    temel analiz konusunda Alicemal gibi değerli bir dostumuzda, Cemal Erzengin de vardı keşke bunlar daha fazla yazıp
    orta yerdeki serseri takımı kaybolsa güzel olacak

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    yaw övgü ayaklarında benim ansiklopedik yazımı yukarı atmışsınız, sizi şark kurnazları. yermiyim,
    yedirmezzlerr. Ahanda aldım aşağı.

Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    "Üretim artmadan birilerinin cebine para giriyorsa, mutlaka ve mutlaka diğerlerinin cebinden çıkıyordur."

Üretim artma veya artmama lafını, zenginleşme fakirleşme olayında mutlaka kullanıyorum. Sebebini açıklamaya çalışayım.

En basit hali ile anlatayım. Köy örneğide süperdi, bu dahada basit.

Elma ağacı: Türkiye üretimi.
    Muhtar: Hükümet, siyasetçiler, yargı, devlet gibi tüm yöneten, denetleyen, yargılayan kesim.
    3 kişi: TR deki sektörler, veya toplumun farklı kesimleri.

3 kişi 1 elma ağacına bakıyorsunuz. Yıllık ürünü eşit ortaklar olarak bölüşüyorsunuz.
    Elma ağacının ürününü her yıl Üç kişi arasında eşit paylaştırılıyor, paylaştıran muhtar, bu görevi karşılığı ona %10 veriyorsunuz.(VERGİ)

Bu yıl da önceki yıllarda olduğu gibi 100 elma verdi. Muhtar 30 ar tane 3 kişiye paylaştırdı, 10 tane kendi %10 payını aldı.

Ertesi yılda elma ağacı 100 elma verdiğini biliyorsunuz, Muhtar size 25 elma getirdi.!

Üretim aynı 100 elma, ama siz bu yıl daha az kazandınız.?
    Bu ne anlama gelir.?
    Sizin cebinize girmeyen 5 elma, diğer 2 kişi ve muhtar arasından birilerinin cebine girdi.? Ayarlayan mutlaka muhtar yani devlettir. Herşeyi bilen o. Organizasyonu yapan o. Kuralları koyan ve uygulayan o.

SOYULDUĞUNUZU ANLAMAK İÇİN HERŞEYİ BİLMENİZ GEREKMEZ. HER YIL AYNI ÇALIŞIP YİNEDE HAYAT ŞARTLARINIZ ZORLAŞIYORSA, SOYULUYORSUNUZDUR. Tek şart ülkede üretim düşmemiş olmalı.

Bu yıl Üretim düştü, elma ağacı 90 elma verdi, o zaman cebinize giren elma azalır. Ama herkeste azalır, diğer 2 kişi ve muhtardada azalır. herkes fakirleşir.

Ertesi yıl muhtar geldi size 35 elma verdi.! Toplam üretim yine 100 elmaydı.? Nasıl olduda 35 elma aldınız.

FAZLADAN ALDIĞINIZ 5 ELMA DİĞER 2 KİŞİDEN ÇIKTI.

Muhtar(hükümet) size 5 elmayı gözünüzün hatırına vermez. Demektirki muhtar da cebine fazla elma indirdi, size sus payı verdi. Bu durumda siz ya yargı sistemisiniz yada ordu ya medya. Muhtarı denetleyen, yaptıklarını duyuran kişisiniz.
    Muhtar sizi suçuna ortak etti, hırsızlık payınızı verdi, susmanız karşılığında.
    Sizde aşağılık soytarı iseniz fazladan aldığınız 5 elmayı cebe indirdiniz.

Sık sık görürsünüz, polise yargıya şu kadar fazladan zam yapıldı diye. Askere şu kadar zam yapıldı diye. Gazetecilerin emeklilik şartları milletvekilleri ile eşitlendi diye. Bunlar, hırsızlığın sus paylarıdır.

Peki hırsızlık olmadan gelirinizin artması nasıl olur.

Atadan kalma malı mülkü satma olayı konumuzun dışında.?

nasıl olur. TEK BİR ŞARTI VAR, ÜRETİMİN ARTMASI.

Elma ağacı o yıl 120 elma verir. Muhtar %10 u olan payını alır, 12 elma eder. Üretim artışından kendi payıda 2 elma artar. kalan108 elmayı 3 eşit parçaya böler. Kişi başı 36 elma düşer. Bu yıl 6 elma fazla aldınız zenginleştiniz. Ama herkes eşit şekilde zenginleşti, bu sebeple zenginliğinizi fark edemezsiniz. Yani adil.

MUHTAR(DEVLET=hükümet, polis, savcı,hakim, ordu, ortakları medya) HIRSIZ DEĞİLSE, FAZLA ÇALIŞMANIN KARŞILIĞI TÜM ÜLKEYE YAYILIR.

Üretim azaldı bu yıl 80 elma oldu. Herkes eşit şekilde fakirleşir. Ama herkesin yediği yaptığı azaldığından, kimse kendini fakir hissetmez. Kıyaslayacağı kimse yoktur.(TV ler o dönem yok var sayıyoruz. Lanet TVler tüm dünyanın anna koydu.)
    Zenginliğide farkedemezsiniz çünki herkes zenginleşiyor, kıyaslayacağınız kimse yok. Beyaz yoksa siyahın siyah olduğunu anlayamazsınız.(TVler malum... Şu TVleri serbest bırak diyen ökkeş nerde kafasını kırmak isterimde ne muhatab olacam yaw... koyver gitsin, kırmaya kalksan milyarlarcası var, niye uğraşasın salak olman lazım.)

Her neyse, konuyu çok kolay dağıtma yeteneğim var. Allah vergisi, yada beyinde arıza var. Doğrusu sebebinide biliyorumda, sizi ilgilendirmez, adamı sinir etmeyin...

Her neyse... Üretim olayını anladınız.

Üretim aynı, fakirleştiniz. Muhtar sizi soyuyor.
    Üretim arttı ama siz aynı kaldınız. Muhtar ebenizi seviyor.
    Üretim 10 arttı ama siz 3 zenginleşmeniz gerekirken 1 zenginleştiniz, muhtar anna koyuyor.
    Üretim 10 düştü siz fakirleşmediniz ama ülkede fakirleşenler oldu, sen milletin anna koyan kesimindesin. (her dönem siyasetçisi ve medyası, pop top kültürü, sağlık kesimi, finans kesimi, devletten ihale alan siyasetçi çevresi kesimi ve yahudi şirketleri)

Her neyse... buda böyle bi yazı oldu...

Kesip saklayayım, arada hatırlatmak için asarım.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Dün yahudi medya sitesinde cüneyt başaran ın yazısını okudum.
    tim marshall isimli batılı bir analistin görüşlerini yazmış.

tim marshall demişki, "dünya ticaret savaşında, ilk zora düşen Çin olur. avrupa ve abd bu ticaret savaşına daha hazır" demiş ve bazı makro sebepler yazmış.

Doğrudur yada yanlıştır tartışılır. Bense farklı düşünüyorum. İlk zora düşen batı ve abd olur.

Neden emşerim.?

Çünki kültürler çok çok farklı.
    Çinli günde 1 ekmek yer, oh der bugün güzel geçti. abd li günde 3 öğün yanında patatesi ile beraber tavuklu hamburger yemez, koca bardak kolasını kavesini içmezse ortalığı ayağa kaldırır.

En basit hali ile anlatacağım konu bu. Kültür farkı yada insan yapısı farkı.

Çevrenizde çok şahit olursunuz, kimin ayağına kıymık batsa ortalığı ayağa kaldırır, kimi kanser olur ölümüne 3 gün kalmıştır acı çekmesinler diye ailesine bile söylemez.
    Kimi günde 1 taş taşır bu gün çok çalıştım der, diğeri sabahtan 100 taş taşır, daha yeni başladım der.

Şimdi gerçek örneklere geçelim.

Yunanistan halkı hep bizden daha refah yaşar. Bunu her alanda görürsünüz. Alt gelir gurubunu kast ediyorum, halkın %60 ını. 2008 sonrası krize girip yardım edin öldük bittik dediklerinde bile bizim ortalama halktan çok daha refah içindeydiler.
    Bizde kaymağı yiyen ve yiyenlerden faydalanan bir %40 var. Onlar uçuk. Birde kaymak üretipte bu yüzde 40 a veren %60 ezilen soyulan kesim var.

Üstteki %40 ları karşılaştırırsan biz fark atarız. Diğer %60 ı karşılaştırırsan onlar fak atar.

Her neyse konuyu esnetmeyeyim asıla geçeyim.

Yunan halkı yaptıkları işe kıyasla fazla yüksek maaşlar alıyolardı. Bunu sahte verilerle AB den fazla para çekerek yapmışlardı. Bu ortaya çıkıp maaşları kesilmek isteyince, hemen Yunanistan şehirlerini ayağa kaldırdılar. maaşları kesilse bile bizdeki aynı gruptan kat kat fazla maaş alıyorlardı.
    Bizim insanlarımızdan tık çıkmaz, yunanlı dünyayı ayağa kaldırdı. hatta bizim insanımız kendini soyan için hayatını verecek kadar aptallaştırılmıştır yada yedi düvelden beridir böyleyiz bilmiyorum. Konu bu değil.

Başka örnek.
    İstanbulda 3 gün elektrikleri geceleri kes. Hırsızlık tecavüz talan adam öldürme gibi olayların sayısı pek değişmez aynı miktarda olur.
    ABD de new yorkta bir gece arızadan dolayı 2 saat elektrikler kesildi, o 2 saatte kesilen bölgedeki tüm mağazaların camları kırıldı yağmalandı.

Bizde olsa halk mağazaların önüne gider korurdu o yahudi mağazalarını. yaw bize üstteki cümlelerde fazla hakaret ettim gibi. Şimdi vicdan şeytti. Aptalız ama kötü değiliz. başımızdakiler kötü, bizde onları yansıtıyoruz hep.

Her neyse...

Batının acıya yokluğa katlanma derecesi ile doğunun ki aynı değil. Uzaktan yakından alakası bile yok.

Vietnam savaşını hatırlayın.
    batı askerleri teknolojik ürünler ve rahat yerlerde savaşırken, vietnamlı askerler çamur içinde bıçakla, mağaralarda 10 gram pirinç yiyerek savaşıyorlardı.

Netçe, sen ne diyon hemşerim.?
    tim marshall vasat biri, onun yazısını eleştirmeden aynen yayınlayan dolayısı ile değer vermiş olan cüneyt başaranda vasat biri. Ama malı götürüyor o kanalda. aklı olsa o kanalda yaşatmazlar zaten.

her neyse...

Ticaret savaşının kaybedeni batı olur. Son sebep ise, batı çalışmadan yemeye çok alıştı. Özellikle abd halkı. ABD para basıyor dünyaya veriyor mal alıyor, ithal ediyor. Halkıda yiyor. 50 yıldır böyle. Halk kolayı yiye yiye bu hale gedi. Artık geri döndüremezsin.

Şimdiden ağlamaya başlayanlar var. Hemde halktan değil abd nin dev firmalarından.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Bugün sanırım 14:00 de TCMB faiz kararı var.

Geçen sefer sınırın hafif üstünde bir rakam açıklamıştı. Bu seferde öyle olur diye tahmin ediyorum. Beklenti ne.? 3 e yakın değilmi.? Tam takip etmedim sanırım 3 dü.

Enflasyon kaç.? %15 ve yıl sonu %13 filan bekleniyor.
    TCMB mevcut faizi kaç, 19,75 miydi.?

Demekki 3 indirse sorun olmaz. 4 indirse bocalama olur ama BIST yola devam eder.
    Sınır neresi 4... Demekki o civarda bir indirim olacak. 3.50 yada 3.75 filan...

5 ve üstünde faiz indirimi, BISTi kısa vadede geri çevirir. Düşünmek bile istemem ortalık karışır, piston iner. Sonucunu tahmin etmek mantıklı olmaz.
    Peki en fazla sınır indirdi ama açıklamada "BU YIL içinde dahada indireceğiz" sinyali verdi. O zaman BIST in ayağına gülle bağlanmış olur. ne kadar o gülle kalır emin değilim. yani hissede olanlar için iyi haber olmaz.

%100 hisse FON ile yolculuk devam ediyor.

ons altına şaşırdım, 1500 ün altına indirdiler. Bugün yine çıkmış...

Yılbaşında yaptığım makro tahminlerden şu ana kadar sapma yok. Arada ekstrdan çıkarılan 3-4 krizle gecikme var, ama bi şekilde yoldayız hala...
    Son düzenleme : alicemal; 12-09-2019 saat: 12:51.
    @NeAcaipDunya

Cuneyt basaran gercegi soylese kovarlar.
     Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Dün yahudi medya sitesinde cüneyt başaran ın yazısını okudum.
    tim marshall isimli batılı bir analistin görüşlerini yazmış.

tim marshall demişki, "dünya ticaret savaşında, ilk zora düşen Çin olur. avrupa ve abd bu ticaret savaşına daha hazır" demiş ve bazı makro sebepler yazmış.

Doğrudur yada yanlıştır tartışılır. Bense farklı düşünüyorum. İlk zora düşen batı ve abd olur.

Neden emşerim.?

Çünki kültürler çok çok farklı.
    Çinli günde 1 ekmek yer, oh der bugün güzel geçti. abd li günde 3 öğün yanında patatesi ile beraber tavuklu hamburger yemez, koca bardak kolasını kavesini içmezse ortalığı ayağa kaldırır.

En basit hali ile anlatacağım konu bu. Kültür farkı yada insan yapısı farkı.

Çevrenizde çok şahit olursunuz, kimin ayağına kıymık batsa ortalığı ayağa kaldırır, kimi kanser olur ölümüne 3 gün kalmıştır acı çekmesinler diye ailesine bile söylemez.
    Kimi günde 1 taş taşır bu gün çok çalıştım der, diğeri sabahtan 100 taş taşır, daha yeni başladım der.

Şimdi gerçek örneklere geçelim.

Yunanistan halkı hep bizden daha refah yaşar. Bunu her alanda görürsünüz. Alt gelir gurubunu kast ediyorum, halkın %60 ını. 2008 sonrası krize girip yardım edin öldük bittik dediklerinde bile bizim ortalama halktan çok daha refah içindeydiler.
    Bizde kaymağı yiyen ve yiyenlerden faydalanan bir %40 var. Onlar uçuk. Birde kaymak üretipte bu yüzde 40 a veren %60 ezilen soyulan kesim var.

Üstteki %40 ları karşılaştırırsan biz fark atarız. Diğer %60 ı karşılaştırırsan onlar fak atar.

Her neyse konuyu esnetmeyeyim asıla geçeyim.

Yunan halkı yaptıkları işe kıyasla fazla yüksek maaşlar alıyolardı. Bunu sahte verilerle AB den fazla para çekerek yapmışlardı. Bu ortaya çıkıp maaşları kesilmek isteyince, hemen Yunanistan şehirlerini ayağa kaldırdılar. maaşları kesilse bile bizdeki aynı gruptan kat kat fazla maaş alıyorlardı.
    Bizim insanlarımızdan tık çıkmaz, yunanlı dünyayı ayağa kaldırdı. hatta bizim insanımız kendini soyan için hayatını verecek kadar aptallaştırılmıştır yada yedi düvelden beridir böyleyiz bilmiyorum. Konu bu değil.

Başka örnek.
    İstanbulda 3 gün elektrikleri geceleri kes. Hırsızlık tecavüz talan adam öldürme gibi olayların sayısı pek değişmez aynı miktarda olur.
    ABD de new yorkta bir gece arızadan dolayı 2 saat elektrikler kesildi, o 2 saatte kesilen bölgedeki tüm mağazaların camları kırıldı yağmalandı.

Bizde olsa halk mağazaların önüne gider korurdu o yahudi mağazalarını. yaw bize üstteki cümlelerde fazla hakaret ettim gibi. Şimdi vicdan şeytti. Aptalız ama kötü değiliz. başımızdakiler kötü, bizde onları yansıtıyoruz hep.

Her neyse...

Batının acıya yokluğa katlanma derecesi ile doğunun ki aynı değil. Uzaktan yakından alakası bile yok.

Vietnam savaşını hatırlayın.
    batı askerleri teknolojik ürünler ve rahat yerlerde savaşırken, vietnamlı askerler çamur içinde bıçakla, mağaralarda 10 gram pirinç yiyerek savaşıyorlardı.

Netçe, sen ne diyon hemşerim.?
    tim marshall vasat biri, onun yazısını eleştirmeden aynen yayınlayan dolayısı ile değer vermiş olan cüneyt başaranda vasat biri. Ama malı götürüyor o kanalda. aklı olsa o kanalda yaşatmazlar zaten.

her neyse...

Ticaret savaşının kaybedeni batı olur. Son sebep ise, batı çalışmadan yemeye çok alıştı. Özellikle abd halkı. ABD para basıyor dünyaya veriyor mal alıyor, ithal ediyor. Halkıda yiyor. 50 yıldır böyle. Halk kolayı yiye yiye bu hale gedi. Artık geri döndüremezsin.

Şimdiden ağlamaya başlayanlar var. Hemde halktan değil abd nin dev firmalarından.
    SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 205/852 İlkİlk ... 105155195203204205206207215255305705 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •