Sayfa 211/852 İlkİlk ... 111161201209210211212213221261311711 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 1,681 - 1,688 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by kemer77 Yazıyı Oku
    Ali cemal bey peki borsa ucarsa ne olacak ulke duzene mi kavusacak?

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    kemer neye dayanarak bunu yazdın bilmiyorum. Yaşın 16 dan küçük olsa gerek.
    Önce baştan sona bütün sayfaları oku.? Ama "okudum" diye yalan söyleme, yalancıyı 5bin 227 metreden tanırım.
    Sonra sınava alıcam. Geçersen sorunu yanıtlamama gerek kalmayacak...

Geçemezsen.?

Sana doğal gaz veren oluşuma git, "geçemedim naaapiiim" de.? Yada deme kimin umrunda.? Benim deil.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

2. Orta Uzun Vadeli Yatırım : Ege Gübre

Ek 23327

Tablodaki veriler Ege Gübrenin son 10 yılına ait, genelde bu kadar uzun vadeli analiz yapan olmaz ama bazen ağaçlara bakıp ormanı ıskalıyor insan. İsmi ege gübre olmasına rağmen aslında ciddi nakit üreten bir liman şirketi.

Özellikle tahtasının dar olması sebebiyle pek bir yatırımcı gelemiyor şirkete, ama fiyat 50-100 TL olsa herkes buraya gelecek gibi.

Tablodan görüleceği üzere eggub son 10 yılda çoook ciddi yol aldı.

Limanı yapımından kalan 43 Milyon dolarlık borcunu kapattı.

Liman cirosunu kurdaki artışa rağmen 20 milyon dolar seviyesine çıkarttı (bunun yaklaşık 9 milyon doları konteyner liman kirası)

İsmi ege gübre olmasına rağmen esasında liman gözüyle bakmalı, liman kar marjı neredeyse %75 düzeyinde. Konteyner limanını devralırsa liman cirosu yükselecek ama karlılık %60'ın altına düşmez. Dünyanın her yerinde liman işi imtiyazlı ve karlı bir iştir. Çünkü her isteyen liman kuramaz, çok büyük yatırımlar gerektirir bu sebeple yatırım sonrası işletme karı yüksektir. Ege gübre konteyner limanı türkiyede en büyük ilk 10 liman içindedir, konteyner işi yapan 20 liman vardır.

Limandan istikrarlı ve yükselen şekilde yılda 15 milyon dolar civarında faaliyet karı elde ediyor, borcu yok, piyasa değeri ise 60 milyon dolar civarında. 4 yıllık faaliyet karı ile işlem görmesi hiç makul değil. Dünyada limanlar yıllık kazançların 15-20 katı ile işlem görüyorlar.

Türkiye borsasında gelirleri dolar bazında gelişen ve istikrarlı kara sahip çok az sayıda şirket vardır. Konteyner işletmecisi şirketin paylarının alınması ile liman cirosu daha da büyüyecek. Büyük ihtimalle de aynı çatı altında yıllık 15 milyon doların daha da üzerinde faaliyet karı elde edilecek.

Limanın bulunduğu bölge Aliağa her geçen gün konteyner trafiğinden daha fazla pay alıyor. Yıllık 15 milyon dolar faaliyet geliri Aliağa Bölgesindeki fazla kapasiteye (ege gübre, nemport ve petlim limanlarının toplam kapasitesi 3 milyon TEU, yıllık iş hacmi ise henüz 1 milyon TEU) rağmen elde ediliyor. Bölgedeki kapasite doldukça liman hizmet fiyatları yükselecek ve karlılık daha da artacak.

Ege gübrenin 700 dönüm kendine ait arsası var, Türkiye'de bu ölçüde büyük alana sahip başka bir liman varmı bilmiyorum, liman geri sahası iş hacmini büyütmek için kritik önemde, çünkü liman sahasının içinde ne kadar büyük operasyon (depolama / gümrüksüz saha) yapabilirseniz o kadar değerli. Arsanın dönümü 1 milyon TL olsa arsanın değeri 130 milyon dolar eder, şu andaki piyasa değerinin 2 katı. Arsa dışında liman yapım izni almak türkiye'de yıllar alır. Aliağa gibi derin denizi olan doğal limanlar işletme için büyük avantaj, çünkü yeni nesil gemilere uygun. İzmir limanına yeni nesil büyük gemiler gelemiyor. Limanı yapmak için de yaklaşık 100 milyon dolar yatırım gerekir.
    Arsa ve liman yatırımı ve ekipmanlar ile birlikte çok rahat 250 Milyon dolarlık bir yatırım değerinden bahsediyoruz. Sıfırdan yapılsa bu yatırımı devreye almak ise en az 5 yıl.

Yatırım değeri piyasa değerinin en az 4-5 katı bir şirketten bahsediyoruz.

Gübre işinden bahsetmeyi gereksiz buluyorum. Yatırımcılar gübre işine bakarken "kuşa bak kuşa" kandırmacasında olduğu gibi şirketi ıskalıyorlar. Gübre işinden her yıl ortalama 2-3 milyon dolar zarar ediliyor. Bu zarar temel olarak ithal girdilerin fiyatlara yansıtılmamasından kaynaklanıyor. Gübre işini kapattık deseler şirket 15 milyon dolar faaliyet karı ile göz kamaştıracak. Gübre işindeki kritik konu döviz kurunun yatay seyretmesi, 2019 yılı bu anlamda gübre sonuçlarını olumlu etkileyecek. Belki de gübreden hiç zarar yazılmayacak. Kur hızlandığında ise yine yılda 2-3 milyon dolar ortalama zarar olabilir.

Takip edilecek ilk konu TCE EGE şirketinin satın alınması olacak. Bakalım nasıl bir alışveriş olacak. Şirketi almak için ne kadar para ödenecek, şirketin ne kadar borcu var? TCE EGE nin ne kadarlık ekipman vb mal varlığı var. 15 milyon dolarlık liman faaliyet karı ile kaç yıl içinde üstlenilecek borçlar tümden temizlenmiş ve "kiracısız, kendi ekipmanları ve ekibi ile kendi limanında hizmet veren şirket" haline geleceğiz.

10 yıl içindeki gelişimine bakınca bu duruma gelmesi çok uzun süre almayacak görünüyor, ama birçok yatırımcı için 1 yıl daha beklemek çok zor oluyor biliyorum.

Ama borsa hayatımda değeri ortaya çıkmayan şirket görmedim.

Sabreden hak ettiği değere kavuşacak diye düşünüyorum.

Tavsiye değildir.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    gundwane ye cevap vermeme gerek yok kendi kendine takılmış. En güzeli böylesi. Burada değilde, başka topikte kendi kendine takılacaksın.

gundwane'nin fanatiği olduğu parti yada futbol takımı gibi bi gruba geçirdiğimde, "bende seni adam sanıyodum" diyecek gibi bi hava sezdim.

Fazla heyecan varsa, bi tarafta fanatiklikte vardır.

Her neyse önemli deil...

Gelelim dünki harekete? Ne oldu.?
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dün gece bayağı bi ekonomi kanalı seyrettim, Cuma günki harekete yanıt bulamadım.

VOB tarafını okudum, sağolsunlar bazı ip uçları vermişler.

Yaw acaip yükselmiş kazanmışsın, niye bağcıyı soruyorsun diyenleriniz olacaktır.

Amatörsünüz derim. Normalin dışında yükselsede, düşsede sebebini bilmeniz gerekir.

Kocanız size durup dururken gül getirmişse, sebebini bilmeniz gerekir. Boynuzunuza yeni bir dal takmış olabilir.
    Karınız o gün size fazla ilgi göstermişse sebebini bilmeniz gerekir. Son çocuk sizden değil kapıcıdan olabilir, yani apartman yönetim asistanında.

Os sebeple biraz kafa yordum, ancak net bişey çıkmadı.
    Son düzenleme : alicemal; 28-09-2019 saat: 15:54.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Böyle durumlarda en önde gidenleri analiz etmek, faydalı olabilir.

Örneğin. fetö darbesinden 2 iş günü önce sinden merrill lynch denen abd merkezli yahudi finans kurumu, BIST de yüklü VIOB satışlarına başlamıştı. Ne olduğunu anlayamamıştık.?

2 iş günü sonra fetö darbesi başladı.

merrill lynch denen yahudi finans kurumu, darbeyi önceden biliyordu. Neden. ?
    Çünki fetö yü yaratan ve besleyen abd li siyonist yahudiler, merrill in sahibide siyonist yahudiler, tüm abd finans devlerinin hatta FEDin olduğu gibi. Tüm
    Dünyadaki bi kaç istisna hariç büyük finans gruplarıda siyonist yahudilerin elinde.

İmdi cuma günki alışlara bakalım kim almış.?

Bende detay ekran olmadığından, VIOB tarafında dün yazılanlara baktım.
    CITI ve finans bank öne çıkmış.

Kimdir bu citi ve finansbank emşerim.?

citi bank siyonist yahudilerin bankası(Rockefeller) hemde en hayvan(katliamcı) olanlarından.

Peki finansbank?

Kuran kişi hünü özyeğin denen TR yahudisi. Tüm şirket kuran TR yahudilerinin siyonist yahudilerle göbek bağı vardır.
    hüsnü denen yahudi, bankayı 2015 de Katarlı QNB ye satmış.

Peki QNB nin sahibi, siyonist yahudi uşağı katarlılarmı? yoksa batılı fon larmı.? Daha önce ne demiştik. Dünyada bir şirketin sahipleri, BATILI uluslararası fonlarsa, o şirketin sahibi büyük ihtimalle yahudilerdir.

Bu şirket sahibinin öğrenilmesini zorlaştıran fon sistemini kuranlar yahudiler. tepki çekmeden dünyanın anna koymak istiyorlar, ama karşılarında az da olsa benim gibi insanlar var. Umarım kaybedecekler. Hem yahudiler hemde tüm dünyadaki uşakları olan partiler.

QNB nin sahibi %51 olarak katar devleti görünüyor. katar ve suudi arabisten yahudilerin yani şeytanın uşağılar son 100 yıldır. Abd(yani abd ve ingiltereyi yöneten yahudiler) emreder, suudi katiller ve katarlı kaatiller yapar. Ülkemizdeki tüm önde gelen din adamı kılığındaki tarikat liderlerinin arkasında bu 2 ülke vardır. Emri siyonist yahudiler yani abd ingiltere gibi ülkeleri yönetenler verir. katarlı ve suudi sunni-selefi-vahabi katiller uygularlar.

katardan ispatlayabileceğimiz bir şey yok, geriye siyonist yani ruh hastası siyonistlerin bankalarından biri olan citi kalıyor.

Cuma günki hareketten ne çıkaracağız.?

Şimdi bu citi ve katarlılar siyonist abd köteği olduğuna göre, abd ile bir anlaşma gerçekleşmiş ve açıklanmamış olabilir.

Bir kaç İŞ günü geçerse anlarız.
    Alışlara bakılırsa, 105 üzerinde duracak gibiydi. Tabi bu ayın 2 sinden beridir hacme bakarsak, çoktan 110 görülmüş olmalıydı ama tayyipin dans pistindeki kıvraklığı sebebi ile 110 bini göremedik. Uzaktan bile seyredemedik.

İmdi normalde EN AZ 110 bin de olmamız gerkiyorken 100 binlerde dolaşmamız, anlamsızdı. Ne kadar kötü haber gelirse gelsin netçede bir ülkeyiz, en kötü ihtimalle bile 100bin üzerinde olmalıydık. Kongo denen afrika ülkesi bile olsam 100bin üzerinde olmalıydık.

Ancak yular bu ülkeyi düşünen insanlarda değil o sebeple her türlü anomallik bizde normal. adanalı gibi kafa yapısına sahip olanlar yüzünden.
    Tabi suç onlarda değil, genetik bir olay. Sürü liderin kimse onun verdiği ritm ile kıvırırsın.

Her neyse.

Bi kaç gün içinde en fazla 3 gün diyelim yani çarşamba, bi abd ile anlaşma haberi gelirse, "haaa bu sebeple imiş" diyeceğiz.

Yok herhangi bir anlaşma haberi gelmezse, 103 bini Ekim ayında tekrar görürüz. 100 bin altını görme ihtimalimiz çok çok küçüldü. Savaş çıkarsa filan. yada bi kaç banka abttığını ilan ederse.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    swing muşmulası araya girmiş.
    Anladığım kadarı ile ailesi tarafından şımartılmış bir tip. Göster bakiim pipini teyzene denenlerden.
    Dünyayı kendi ekseninde dönüyo sananlardan, bu topiği takip edenler bilirlerki, dünya keçinin etrefında döner.

Sürekli yazı yazılan bi kaç topiğe bu yazısını asmış olmalı. Ya spek yancısı, ya iyi niyetli ama şımarık saygısız bir tip, yada elindei senetleri kakalamaya çalışan hak gaspçısı biri. Tam bizim ülkeye layık biri ama sırbistandada iş yapar.

Reklamını yaptığı senedin grafiğini inceleyin, yılbaşından bu yana endeks in epey üzerinde prim yapmışsa, swing denen lavuğa negatif energinizi gönderin.

Bana yeterince gönderiyorsunuz, birazda swing e gönderin de nefes alayım.
    hak ediyorum o ayrı mavzu.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dün gereğinden fazla sivri ve iddialı yazmışım. Muhataplardan özür dilerim. Dün kafa yerinde değildi.

Geçen gün dünyada dönen oyunu anlatan program için ismi zaytung filan demiştim, yanlış.
    Programın İsmi zeitgeist addendum 2
    Kanal antalya da arada sırada gösteriyorlar. Belki internettede vardır ama yandex ile arayın google filtreleme yapıyor, yahudilere zarar verici görünen bazı şeyleri bulamıyorsunuz.
    Tabi yandexte kendi çapında filtreleme yapıyordurda, bu programı filtrelemek işlerine gelmeyebilir.
    @NeAcaipDunya

Alicemal bey
    Yaklasik bir aydir hergun sayfanizi takip ederim.ve yazilarinizi da begenerek okuyorum.sizinle ayni goruslerinizi paylastigimi belirtmek isterim.
    Ben tayyip erdogan iktidarda oldukca sellciyimdir.
    Ama gecen hafta cok ilginc bir görüntü oldu.
    Sanki birileri masaya saglam bir para koydu.
    Bu demek degildir tabiki piyasaya para giriyor hergun siftah yapamadan dukkani kapatip evine giden esnaf bir sonraki gun full is yapacak.isin finansal kismindaki fiyatlamalarin biraz daha yukari cikacagini bu yuzden kisa pozlarimi bir muddet kapamayi dusunuyorum.
    102800 altina inmeden de sort acmamayi dusunuyorum.
    Fikrim şudur ki borsa real ekonomiyi hic ama hic yansitmiyor.ulkenin temel goruntusu cok kotu.piyasa kan agliyor.ben turizm bölgesinde calisiyorum ve bir aya kalmaz 500 bin uzeri turizm calisani askiya alinacak yeni sezona kadar issizler ordusuna katilacak.ulkede ciddi.bir kriz var.avm ler bile zararda .sanayi kuruluslarinin coguda zarar etmemek icin çırpınıyorlar.ama gel gelelim piyasa belki daha da cok yukarilara cikabilir sadece bunu belirtmek istemistim.insallah sizlerin kalbini kirmamisimdir.cok hassasimdir bu konularda.tesekkurler
     Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    kemer neye dayanarak bunu yazdın bilmiyorum. Yaşın 16 dan küçük olsa gerek.
    Önce baştan sona bütün sayfaları oku.? Ama "okudum" diye yalan söyleme, yalancıyı 5bin 227 metreden tanırım.
    Sonra sınava alıcam. Geçersen sorunu yanıtlamama gerek kalmayacak...

Geçemezsen.?

Sana doğal gaz veren oluşuma git, "geçemedim naaapiiim" de.? Yada deme kimin umrunda.? Benim deil.
    SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 211/852 İlkİlk ... 111161201209210211212213221261311711 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •