Sayfa 212/852 İlkİlk ... 112162202210211212213214222262312712 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 1,689 - 1,696 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    TRENDHOUND tatilden dönmüş. Kendisi sanırım ÖZEL fon yöneticisi, ayrıca Türkiyede tarım alanlarında yatırımları var diye hatırlıyorum. Para piyasaları hakkında derin bilgiye sahip. HALKB topiğinde yazıyor.
    Onun bilgisine saygı duyarım. Eski bir forumdaş kendisi. Para Piyasaları Bilgisi benle kıyaslayınca süper ancak tüm profesyonellerin bazen analiz konusunda yanıldığı oluyor. Bunu yazmazsam aha çoban bulduk diye saldırırsınız adama. Kimsenin günahına girmeyeyim.

Dediğine göre cuma yükselişi, dünyadaki para bolluğunun neticesi. Her zaman hatırlattığımız negatif faizlerdeki 17 trilyon dolardan bir kısmı TR ye girdi diyor. Yani bu dev paralara sahip olan kesimden bazıları gidecek yer bulamıyor, TRyi tercih ettiler.?

Mümkün.
    Ancak neden cuma gününü tercih etti.? O dev gibi boşta duran para yeni değil 2008 den beridir artarak devam ediyor. Geçmişte TR ye bu paradan giren çıkan çok oldu, bu yıl pek gelmiyordu.?

Neden Cuma.?

Yine benim dediğime geliyoruz, bi kaç iş günü bekleyeceğiz. Alan bankalar abd ile bağlı bankalar olduğundan abd ile bi anlaşma yapılmış olabilir. Yada IMF veya benzeri kurumla.

Böyle bir anlaşma ortada yoksa.
    Biraz yabancı alışı gelince, bizim fon yöneticileri saldırdı aldı diyeceğiz. Yani normal bir hareket biraz sıra dışı hale geldi. Bu sene yabancılar ilk defa almıyor. Arada alıp satıyorlar, cuma belki biraz daha fazla almış olabilirler.
    Ayın 2 sinden beridir yükselen hacmi de unutmamalıyız. Endeks siyasi olaylarla baskı altında tutuldu. Cuma günü stress kopması yapmış olabilir. Bu durumda, hafif aşağı gidebiliriz, ancak paniklik bir durum yok. Tabi siyasiler rahat durursa, mevcudun haricinde anormallik yapmazsa.
    Bu ay sonu, tayyipin ABD ye verdiği 2 haftalık sürenin sonu doluyor. Belki orda bi anlaşma oldu, henüz duyurmadılar. Önümüzdeki hafta tayyip in restinin sonucu netleşir.

Netçede beklemek gerekiyor.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Tüh kemer i unutmuşuz, onada dün yazmışım. Dedimya kemer dün kafa yerinde değildi, ekran başına oturmamalıydım. hafif içmiştim. Sanada saygısızca yazmışım özür dilerim.
    Kafa yerinde olmadığı için yazdığın cümleyi normal algılamamışım, her an bi yerlerden saldırı beklediğimden, senin cümlede o kafayla bana kötü görünmüş.

Para piyasasında karar verirken, hiç bir konuda taraflı olmamalıyız. Elimizdeki veri neyse ona göre karar vermeliyiz, siyasi ne yaparsa yapsın uyum sağlamalıyız. Eleştiri başka şey, alım satım kararı alırken duygusal davranmak başka şey.
    Duygularından kurtulmak için VERİLERE BAĞLI KALMALISIN. Yoksa yolunan sürü içine gireriz.
    @NeAcaipDunya

Derin paylasimlariniz icin cok tesekkurler.
    Inanin zevkle okuyorum yazilarinizi.
    Hele serviste ise gidip gelirken cok hos oluyor.Allah sizi ailenize bagislasin

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Son iki yilda reis sayesinde sellden kazandiklarimi gecen hafta %25 ini verdim.
    Haklisiniz taraf olmamak gerek.ama temelci olmamdan dolayi verilerin de disina cikamiyorum.yani umut ışığı göremiyorum madem piyasa ben daha da cok cikacagim goruntusu ciziyor gidene dur demem.
    Kenara cekilip izlerim.
    Kimse benden bir gram buy poz beklemesin.
    Dunyada istedigi kadar bosta gezen bol para olsun.sonucta yukari cikarirken kazanacaklari kadar dusustende kazanip ceplerini herturlu doldurup gidecekler.
    Arada yine ezilen bizler olacagiz
    Sabah isine giden biz ,dukkanini acan esnaf vergisini verecek hemde daha cok alacaklar hernekadar vermek istemesekte .bir sekilde oyunu kuran masadan her zaman karli cikacaktir.
    Aslinda gecen hafta yahudilerle foto cekerken bunu dusunmem gerek idi .
    Ama yoğunlaşamadim

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Tahtaya müşteri lazım sanırım

Alıntı Originally Posted by swing Yazıyı Oku
    Ek 23327

Tablodaki veriler Ege Gübrenin son 10 yılına ait, genelde bu kadar uzun vadeli analiz yapan olmaz ama bazen ağaçlara bakıp ormanı ıskalıyor insan. İsmi ege gübre olmasına rağmen aslında ciddi nakit üreten bir liman şirketi.

Özellikle tahtasının dar olması sebebiyle pek bir yatırımcı gelemiyor şirkete, ama fiyat 50-100 TL olsa herkes buraya gelecek gibi.

Tablodan görüleceği üzere eggub son 10 yılda çoook ciddi yol aldı.

Limanı yapımından kalan 43 Milyon dolarlık borcunu kapattı.

Liman cirosunu kurdaki artışa rağmen 20 milyon dolar seviyesine çıkarttı (bunun yaklaşık 9 milyon doları konteyner liman kirası)

İsmi ege gübre olmasına rağmen esasında liman gözüyle bakmalı, liman kar marjı neredeyse %75 düzeyinde. Konteyner limanını devralırsa liman cirosu yükselecek ama karlılık %60'ın altına düşmez. Dünyanın her yerinde liman işi imtiyazlı ve karlı bir iştir. Çünkü her isteyen liman kuramaz, çok büyük yatırımlar gerektirir bu sebeple yatırım sonrası işletme karı yüksektir. Ege gübre konteyner limanı türkiyede en büyük ilk 10 liman içindedir, konteyner işi yapan 20 liman vardır.

Limandan istikrarlı ve yükselen şekilde yılda 15 milyon dolar civarında faaliyet karı elde ediyor, borcu yok, piyasa değeri ise 60 milyon dolar civarında. 4 yıllık faaliyet karı ile işlem görmesi hiç makul değil. Dünyada limanlar yıllık kazançların 15-20 katı ile işlem görüyorlar.

Türkiye borsasında gelirleri dolar bazında gelişen ve istikrarlı kara sahip çok az sayıda şirket vardır. Konteyner işletmecisi şirketin paylarının alınması ile liman cirosu daha da büyüyecek. Büyük ihtimalle de aynı çatı altında yıllık 15 milyon doların daha da üzerinde faaliyet karı elde edilecek.

Limanın bulunduğu bölge Aliağa her geçen gün konteyner trafiğinden daha fazla pay alıyor. Yıllık 15 milyon dolar faaliyet geliri Aliağa Bölgesindeki fazla kapasiteye (ege gübre, nemport ve petlim limanlarının toplam kapasitesi 3 milyon TEU, yıllık iş hacmi ise henüz 1 milyon TEU) rağmen elde ediliyor. Bölgedeki kapasite doldukça liman hizmet fiyatları yükselecek ve karlılık daha da artacak.

Ege gübrenin 700 dönüm kendine ait arsası var, Türkiye'de bu ölçüde büyük alana sahip başka bir liman varmı bilmiyorum, liman geri sahası iş hacmini büyütmek için kritik önemde, çünkü liman sahasının içinde ne kadar büyük operasyon (depolama / gümrüksüz saha) yapabilirseniz o kadar değerli. Arsanın dönümü 1 milyon TL olsa arsanın değeri 130 milyon dolar eder, şu andaki piyasa değerinin 2 katı. Arsa dışında liman yapım izni almak türkiye'de yıllar alır. Aliağa gibi derin denizi olan doğal limanlar işletme için büyük avantaj, çünkü yeni nesil gemilere uygun. İzmir limanına yeni nesil büyük gemiler gelemiyor. Limanı yapmak için de yaklaşık 100 milyon dolar yatırım gerekir.
    Arsa ve liman yatırımı ve ekipmanlar ile birlikte çok rahat 250 Milyon dolarlık bir yatırım değerinden bahsediyoruz. Sıfırdan yapılsa bu yatırımı devreye almak ise en az 5 yıl.

Yatırım değeri piyasa değerinin en az 4-5 katı bir şirketten bahsediyoruz.

Gübre işinden bahsetmeyi gereksiz buluyorum. Yatırımcılar gübre işine bakarken "kuşa bak kuşa" kandırmacasında olduğu gibi şirketi ıskalıyorlar. Gübre işinden her yıl ortalama 2-3 milyon dolar zarar ediliyor. Bu zarar temel olarak ithal girdilerin fiyatlara yansıtılmamasından kaynaklanıyor. Gübre işini kapattık deseler şirket 15 milyon dolar faaliyet karı ile göz kamaştıracak. Gübre işindeki kritik konu döviz kurunun yatay seyretmesi, 2019 yılı bu anlamda gübre sonuçlarını olumlu etkileyecek. Belki de gübreden hiç zarar yazılmayacak. Kur hızlandığında ise yine yılda 2-3 milyon dolar ortalama zarar olabilir.

Takip edilecek ilk konu TCE EGE şirketinin satın alınması olacak. Bakalım nasıl bir alışveriş olacak. Şirketi almak için ne kadar para ödenecek, şirketin ne kadar borcu var? TCE EGE nin ne kadarlık ekipman vb mal varlığı var. 15 milyon dolarlık liman faaliyet karı ile kaç yıl içinde üstlenilecek borçlar tümden temizlenmiş ve "kiracısız, kendi ekipmanları ve ekibi ile kendi limanında hizmet veren şirket" haline geleceğiz.

10 yıl içindeki gelişimine bakınca bu duruma gelmesi çok uzun süre almayacak görünüyor, ama birçok yatırımcı için 1 yıl daha beklemek çok zor oluyor biliyorum.

Ama borsa hayatımda değeri ortaya çıkmayan şirket görmedim.

Sabreden hak ettiği değere kavuşacak diye düşünüyorum.

Tavsiye değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by D R A G O N Yazıyı Oku
    Tahtaya müşteri lazım sanırım

Ne diyelim bu da bir bakış açısı, hak vermiyor da değilim, grafiğe bakan bir kişi zirve seviyesindeki bir kağıt ile ilgili bu düşünceye kapılabilir, zirveden gevşeme de olabilir. Borsa düşük fiyatla alma sanatıdır bu da doğru.

Ancak bazen anlamaya çalışmak gerekir, bu sebeple "temel analiz" e dayalı yatırım yapanların grubunda post ettim.

Karşıt fikirler her zaman iyidir, ama karşıt fikrin konuyla ilgili olması gerekir. Yani temel analiz bakışı ile karşıt fikirleri duymak hepimize fayda sağlar.

Borsanın çok üzerinde performans gösteren hisselere bakıldığında keşke şu zirve geçilirken alsaymışım dediğiniz çok olmuştur mutlaka.

Fiyatın zirve yapmasıyla satış yapmak çok sığ bir fikir olur, önemli olan mali gelişimi takip etmektir. Benimde rakamlar ile vurgulamaya çalıştığım tümüyle mali gelişimini ortaya koymak idi.

Ben yıllardır mali gelişimine göre fiyatının çok çok ucuz olduğunu vurgulamak için aktardım.

Bu fikre katılarak "mali gelişimi fena değilmiş ama ucuza almak için geç kalmışız, gevşerse ilgilenirim" demek makul bir yaklaşım olur, ama bu mali veriler ile bu fiyat pahalı demek için karşıt görüş iletmek iyi olur.

Bazı şeyleri zaman gösterir, forum zaten bu tip görüşlerin sonuçlarını görmek için iyi bir yer.

Tavsiye değildir.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    swing, temel analiz, teknik analiz nedir konusunu, temel analiz bölümünde bi topicte deşip açmıştım. Tabi kendi görüşüm, her ekonomist farklı yaklaşabilir.
    O topicte o yazıyı bulup okursan, konuya bakış açımı öğrenmiş olursun. Hangi topikti, ne zaman yazmıştım hatırlamıyorum.

---

İmdi Ons Altın na nooluyoru deşelim.
    Bunu daha önce epey anlatmıştım, altın fiyatları londrada yahudi 5 bankanın elinde. Konuyu detaylı anlatmıştım. Altın sanayide fazla kullanılmadığı için, dünyada sanayi kesiminde, reel sektörde detaylı takip edeni az oluyor. takip edende fiyat takip ediyor, nerde kaç gram ne çıkıyor, kimin elinde ne var gibi detayı para piyasaları yüzeysel inceliyor. Demir çelik gibi değil.
    Hali ile londralı bankerlerde altın tahtasında istedikleri gibi at oynatıyorlar.

300 USD den 2000 e çıkarıp, dünyaya akim medyaları sayesinde malı pazarlayanlarda onların gruptu, sonra malı serbest bırakıp düşmesine izin verende onların grup. En aşağıdan geri alacaklardır ama dünyada ki gelişmeler çok rahat hareket etmelerine izin vermedi.

Altına dayalı ticarete yönelen Çin ve piyasa ortağı Rusya devleri altına yöneldi. londralı sömürgecilerde altında fazla bişey yapamıyor.

Dünya ticaret savaşı başlamış, abd, İran a saldıracam diye hazırlık yapıyor açık beyanları var, İran ın arkasında Çin ve Rusya var. abd ve avrupa Suriyeye savaş açmış, arap baharı ile pek çok petrol ülkesi karışmış, Ukrayna da abd ve Rusya kapışmış, Çin ve Rusya fırsat buldukça altın topluyor, Dünya Ekonomileri aşağı gidiyor, ama herzaman SAĞLAM LİMAN olarak medyada lanse edilen altın bir ileri bir geri. 17 trilyon dolarda boşta tutuluyor.
    300 den 2000 e çıkan şartların daha fazlası var ama ons altın malum yerlerde.

Buda görebilen için yeterli veri. londrada kendi çıkarlarına göre belirliyorlar fiyatları.
    Petrol, dünyann en çok kullanılan ve takip edilen EMTIA larından başta gidenlerden, onda bile istedikleri gibi at oynatıyorlar. Soğuk savaş bitip Rusya çökünce 40 dan 120 ye çıkar, sonra Rusyya'nın biti kanlanıp abd ye kuyruk kaldırınca petrolle gazla ekonomisini ayakta tutan Rusyaya boyun eğdirmek için 120 den tekrar 40 a düşür.

Tamamen londra ve new yorkun çıkar hesapları, ama Çin ve Rusya bugüne kadar katlandılar. Benim bildiğimi onlar bilmiyormu.? Biliyorlar ama güçleri yetmiyor.

Çin in biti kanlanmaya başladı. Ortalığı şimdilik derinden kaşıyor, yatırımlarını yapıyor. 20 sene sonra abd ve avrupanın gücü Çin e yetmeyecek. Eğer bir dünya savaşı çıkarmazlarsa.

her neyse yaw.. ons altını anladık.
    Son düzenleme : alicemal; 30-09-2019 saat: 10:27.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Geçende açık süt olayına girip bişeyleri deşecektim ama üşenmiştim.
    O olaya tamamlayıcı bir bir durumla karşılaştım. İlçe merkezinde bir ara sokakta minibüsle açık tuz satan birini gördüm. Çok temiz öğütülmüş ve öğütülmemiş kaya tuzu.
    Marketlerde bi kaç yüz gramı 10 20 TL ye süslü paketlerde satılan tuzlardan.
    Kilosu 2,5 TL.
    Açık süt, hiç bir şeyi alınmamış, yerel çiftli sütü 4TL. marketlerde içinden yağı vitamini alınmış sütlükten çıkmış beyaz sıvı büyük marketlerde 6 TL nin üstünde. Yağını alıp ayrı satıyorlar, kalsiyumunu alıp ayrı satıyorlar, vitaminlerini alıp hap diye ayrı satıyorlar, geriye kalan işe yaramaz beyaz sıvı 7 TL.
    Çoğu ürün böyle, olması gerekenden 3-4 kat daha pahalı yiyoruz.

Soyuluyoruz.
    Yerel işletmeleri TV ve gazeteler aracılığı ile siyasilere kapattırıp, yasal soygunlarını yapıyorlar. Bu milleti açık kapalı her türlü soyuyorlar.

Açık süte karşı yürütülen kampanyaları hatırlayanınız varmı.? Kaç yıl önceydi 15 yılmı 20 yılmı.?
    Açık sütler hastalık yayıyor diye TV lerde gazetelerde bir kampanya başlattılar. Ortalıktan açık süt satanlar kayboldu. Millete sattıkları sağlıklı sütü, fabrikalara üçte bir fiyatına satmak zorunda kaldılar.
    Hem açık süt satanlar fakirleşti, ineklerini sattılar, kestiler, inek sayısı hızla düştü. Hemde millet süte benzemeyen sıvıları çok daha pahalıya almaya mahkum edildi.

Sonra olay buraya kadar geldi süt diye beyaz sıvı satıyorlar.

Sonrada kuyruklunun biri çıkıyor, servet düşmanlığı yapmayın diye ağzı dolu dolu ekranda millete laf söylüyor. Lam hırsızsınız adi lavuk. Paranız soygun parası, beni bilmez dingil. parmaklıklar arkasında olmanız gerekir ama yahudi sisteminde krallık yapıp ekranda köpüklü ağızla konuşabiliyorsunuz, patron uşakları. Savunduğu kendi servetide değil, yularını tutan yahudinin serveti. aynı savunmayı süper ötesi delikanlı fatih altaylıda yapmıştı. servete düşman olmayın diyor. Hırsıza soyguncuya düşmanız, çalışanın servetine değil. Ahlaklı namuslu çalışıpta servet yapana kim karışabilir.

Nerden nereye geldik.

Bu arada faytonlara TVler saldırıyor. Mutlaka arkasında bir şey vardır. Ya büyükadada fayton yerine taksi işletecek bir patron başlatmıştır saldırıyı, yada at kokusundan rahatsız oldukları için, oranın yağlı enseleri istiyordur.
    "Atlar ölüyor" diyorlar slogan öyle.

faytonlar kalksın, faytoncu ailelerin çocuklarının bir kısmı, o yağlı enseli hayvanların evlerine gece hırsız katil ve tecvüzcü olarak gireceklerdir.
    Ellerinden ekmeği alıyorsan, onlara aynı gelirde başka iş yaratmak zorundasın. Yoksa bir gece karşında elinde bıçakla görürsün.

tarikatlar neden yükseliyor deniyor. Evet yahudi sistemi bu. Din'le ülkeleri geri bırakıp kolay sömürme yöntemleri, ancak bu eğitimli orta sınıfta, aptallıklarından çanak tutuyorlar, su taşıyorlar yahudi sistemine.
    Elinden ekmeğini aldığınız herkes, yahudi uşağı tarikatların kucağına gidiyor, allahın embesilleri.

Çocuğuna yemek vermekte zorlanan aileden, devlet okulunda binlerce lira yardım isteniyor, yada şu elbiseyi almak zorundasın, şu aracı almak zorundasın... Ailede çocuğu imam hatipe göndermek zorunda kalıyor. Sonra ne kanunu çıkıyor, özel okullara öğrenci başına 5bin TL devlet destek olacak.
    Normal bir ülkede idam sebebi. Kanunu çıkaranları ve o konuna ses çıkarmayan hukuk yargı medya sistemini direk idam edeceksin. Sorada yakıp çöpe atacaksın küllerini, derken o çöpleri götürüp londra new york, los angeles gibi yahudilerin kümelendikleri yerlere havadan dökeceksin.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 212/852 İlkİlk ... 112162202210211212213214222262312712 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •