Sayfa 247/852 İlkİlk ... 147197237245246247248249257297347747 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 1,969 - 1,976 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Tüm ülkeye huzurlu ve mutlu bir yıl dilerim.

Bir yılı daha devirdik.
    Piyango çıkmadı, çıksaydı ülkeyi kurtaracaktım. Zor olacaktı ama başarırdım sanıyorum.
    Derdin ne niye ülkeyi kurtarma gibi bi planın var.?

Buda benim lanetim. Tam olarak emin değilim benim beyin neden böyle çalışıyor.

Yılı fena kapamadık, yıllık K/Z yi asalım, maliyetleri yeni yıl için yenileyelim.

Sitede de kimse yok, o zaman bende öğle sonrası sahile yürüyüşe gideyim.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    İmdi yılsonu günahı çıkaralım.

2018'i +%4 ile kapamıştım. EMTIA, ALTIN ve HISSE fonlardan kazanmıştım.
    2019 da ilk yarıda ALTIN fon ağırlıklı portfoy tutmuştum, sonrasında kademeli olarak HISSE fonlarına geçmiştim. 2019 yıl başı HISSE maliyetim 90bin endeks seviyesindeydi.

2019 için tahminlerim neydi. Pek çok tahmin yaptım ancak portfoyumu ilgilendirenleri yazayım.
    Hisse senedinden kazanırım dedim. Umduğum kadar olmadı ancak yeterince kazandım.
    USD/TL nin değeri 6 TL yi geçmez dedim. Geçmedi. Seçim iptal olunca kısa bir sürelik ihlal oldu hepsi o.
    İkinci yarıda BIST endeks, yurtiçi altından fazla kazandıracak dedim. hesabını yapmadığım için emin değilim, altında yükseldi ama senetlerden az gibi görünüyor çünki ons altın çıksada USD yerinde saydı.
    Ons altın yılsonu 1500 ü görecek demiştim. Yıl içi birden fazla kez gördü.

Yıl içinde planlarımı sekteye uğratan siyasi gelişmeler oldu. İstanbul seçiminin iptal edilmesi, Suriyede yerleşme planı, akdenizdeki kriz, ülkede hukuk kalmadığı için yabancıların uzak durması filan beklediğim kadar kazanamadım. En az %50 artı bekliyordum.

Getiriler

BANKA FON +%35.8
    HISSE FON +%27.7
    ALTIN FON elimde kalmadı ama sonuç kazancın %8,25 i altın FON dan.
    Sonuç: +%32.27

Yeni yıl için maliyeti yeniledim. Artık BIST maliyetim BIST endeksin yılsonu kapanış değeri yani 114.425
    Yeni yıl FON kazançları yıl sonu kapanış değerleri üzerinden hesaplanacak. 2019 Kârını 2020 bilançoya maliyet olarak ekledik. yeni yıl kârını SIFIR dan başlatıyoruz.
    Her yıl sonu bunu yapacağız. Geçen yılda yaptık.

.
    Son düzenleme : alicemal; 01-01-2020 saat: 12:59. Sebep: yılsonu und coloring
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu yılki plan ne.?
    USD/TL nin enflasyondan daha çok yükseleceğini sanmıyorum. Hükümet USD yi yüksek istiyor gibi görünüyor, yoksa bu senede en azından ilk yarı 6 TL yi geçmez diyecektim ama demiyorum. Enflasyonu geçmez diyorum. Yıl sonu enflasyon %12 olacaksa ve SİYASİ KRİZDE ÇIKMAZSA(trump İran'ı tehdit etmiş, Libya olayında karşımızda ruslar var ve asker gönderiyoruz, erken seçim, yabancıların uzak durması vb.) USD için 2020 ilk yarıyı 6,32 nin altında tamamlarız.

BIST hisse deki Yükselişin devam etmesini bekliyorum. Ne zamana kadar yükselir, ne kadar yükselir bilmiyorum. Siyasi ve hukuki ortamı saymaz isen şirketler hala ucuz. Siyasi ve hukuki ortamı sayarsan ucuz sayılmaz ama pahalıda değil.

Para piyasalarına yatırım yapıyorsan şu anki maliyetini hesaplarken ülkenin en azından 1 yıl sonraki geleceğinide hesaba katman şart. Ucuza bile alsan ileride kazançlı satabilecekmisin.?

Bu hesaba girince işin içinden çıkamıyorsun çünki ülke yetkin kişilerce yönetilmiyor. 2023 de büyük ihtimalle arkalarında enkaz bırakarak gidecekler. Dağ gibi borç ve satılmış olan ülke şirketleri ve arazileri. 20 yılda artı değer sıfır.
    Borçlanma ve satışlarla gelmiş olan 10 yıllık bir bolluk dönemi. Tam bir hovarda kumarbaz aile reisi profili.

Geleceği düşününce işin içinden çıkamıyorum ancak Senetle devam şimdilik. Uygun gördüğüm yerde senetden ineceğim.

Nereye geçeceğim.? Eğer altın fiyatları o anda uygunsa oraya geçerim. Uygun değilse ki uygun olma ihtimali düşük, VOB a geçebilirim.
    Veya tamamen para piyasasından çıkıp gayrımenkul alabilirim. Hoş faizlerin düşmesi sonucu kredi maliyetlerininde düşmesi, bu yıl almayı düşündüğüm yerlerdeki gayrımenkulleri pahalı hale getiriyor. Bu sene yatırım amaçlı gayrımenkul almak akıllıca olurmu emin değilim. Ama alternatif bulamazsam mecburen gayrımenkule yönebilirim.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    2020 için tahminleri özetleyip çıkalım.

BIST100 endeks şu ankinden yüksek olacak, enflasyondan fazla kazandıracak. (Siyasi kriz çıkmazsa)

USD/TL kazancı enflasyonun altında kalacak. (Siyasi kriz çıkmazsa)

Yurtiçi altın(gram altına dayalı) kazandıracak ama enflasyondan fazlamı azmı emin değilim. Yüksek ihtimalle enflasyondan fazla kazandıracak. (Siyasi kriz çıkmazsa)

Ons altın yıl sonunda şu anki 1500 seviyesinin üzerinde olacak ama yıl içi tekrar bir 1500 altını görme olasılığı var. Enflasyondan yüksek kazandırır diye düşünüyorum. Altında temel analize yüzde yüz güvenemezsin. Ama iyi kazandırma ihtimali var. Siyasi sebepler var artı asya ülkeleri merkez bankaları altın topluyor. Hoş yıllık üretimin epey altında topluyorlar ancak hiç toplamamalarından iyidir. valla ons altın konusu uzmanı değilim. Yüzeysel tahminim budur. Şunuda unutmayın benim yüzeysel tahminim bile ortalama bir para piyasası oyuncusunun epey üzerinde doğruluğa sahiptir. Keçi var karşınızda hemde evcil değil, vahşi dağ keçisi, sıradan biri ile kıyaslamayın.

2018 e ait tahminlerim dow hariç yaklaşık olarak tuttu. Dow odağımda olmadığından FEDi ve boştaki trilyon dolarları hesaba katmamıştım. Madem odağında değil neden tahmin verdin. Evet hataydı.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bir üstte son cümle "2018 e ait tahminlerim ..." demişim, 2019 olacak.

---------

USD de durum aynen devam ediyor.
    BIST endeks yükselmeye başladımı, USD yi hemen bi kaç TL yükseltiyorlar. Sonra BIST de bi korku hakim oluyor, akşamada USD de geri geliyor.
    Milleti bayağı bir şartlandırdılar, Pavlov un köpeğine döndü piyasa.(Acaba Pavlov muydu.)

USD yi geri getirene devlet kurumları desek, USD BIST oyunu oynayan kim.?

Gerçek talep olsa neden BISTi bekliyor.? BISTi beklemiyorda banamı öyle geliyor.?
    Her neyse, cevabını benim şu an için bulamayacağım bir konu. MB biliyordur, belki devlet kurumları yapıyordur bir sebeple.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Endeks bugün gümleyerek açmış. Biraz sebep araştırayım dedim.
    Biraz vob tarafı na baktım, görünen oki bugün birkaç şey açıklanmış.

Enflasyon açıklanmış, abd denen dünyanın en büyük ter-örist ülkesi Irak'ta İranlı general öldürmüş, MB %2,5 doviz zorunlu karşılıklardan komisyon alacakmış.

BISTin düşüşünde etkili olan %2,5 komisyon olmalı. Bankada doviz tutanları bir miktar etkiler.

Ancak bankada doviz tutanlar 2 ye ayrılıyor. Birinci grup embesil ve ülkeye zararlı grup. Bu grupta 2 ye ayrılıyor, kendi parasını dovize yatıran ve devlet teşviği alıp dovize yatıran.
    Bunlar doviz uçacak bizde dovizden kazanacağız diyen gelecek nesillerin ebesini seven grup.

İkinci grup ise yurt dışı ile ticaret yapan, doviz ödeme leri olan grup. Onlar mecburiyetten ve korunma amaçlı doviz tutmak zorundalar.

MB nin yapmak istediği hem yatırım amaçlı doviz tutan embesil zararlı grubu cezalandırmak, hemde ithalat yapanları cezalandırmak olmalı.

YÖNTEM her zamanki gibi yanlış. Devenin hörgücünü tutmuşsun düzeltmeye çalışıyorsun. Yaw deve öyle doğmuş, bırak hörgücünü.

Ne demiştim, eğri değnek doğru iş yapmaz. Kendileri düzelecekleri yerde, milleti kendi eğriliklerine devlet zoru ile uydurmaya çalışıyorlar.
    Tabi kendi eğriliklerinin farkında olamayacak kadar boş'lar. Milleti eğri sanıyorlar. Tamam milletde eğri ama sor bi sebebi ne.? Uzun konu buna girmeyeyim.

Sonuçta BIST'i nasıl etkiler.

2 türlü etkisi olur. Normalde aldığı komisyon etkisiz bir miktar, çünki doviz alanlar faizden kazanırım hesabı yapmıyor. Doviz 12 TL olacak vurgun vuracam hesabı yapıyor, yada ticaret amaçlı tutanlar ise doviz uçup kaçarsa ödemelerde sorun yaşamayayım diye tutuyor.

Hali ile normalde etki etmez.
    Ancak ikinci tür etkisi ise, bugün bunu yapan yarın ne yapar. Korkusu.

Bundanda ticari açıdan doviz tutanlar etkilenirler. Yani bankalar ve büyük şirketler. Hali ile kendince önlem almak isteyeceklerdir. "Bankanın zorunlu karşılığına %2,5 bişey değil, banka bana bunu belki yansıtmaz bile ama MB ilerde şunu yaparsa ben ne yaparım.?"

Bu durumda bekleyip göreceğiz çünki mesleğim değil bankalar ve doviz tutan kurumsallar durumu nasıl hedge edecekler bilmiyorum. Mecburen bende sizin gibi bekleyip öğrenmeye çalışacağım. Belkide kıpırdamazlar.
    İthalatı düşürmenin yolu bu değil, yahudilere para verip ithal araba yaptırmakta değil. Her neyse bu konu uzun konu...

Hacimli yüksek düşüşün sebebi, korkup satanlardan malı aşağıdan toplamak olmalı.

Ancak yeni oyuncuşar yani VOB tarafının dediği gibi badem'ler endeksi yukarı taşıyorsa, ne yapacakları belli olmaz. Balina davranışını biliyoruz, kurdukları trendin tersine haber gelirse, endeksi uygun yere çekip oradan mal toplar yada boşaltırlar. bademler ne yapar bugün öğreneceğiz.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Habide önemli bir haber daha var. bulut yazınca hatırladım,
    Dün bir anlaşma oldu, akdeniz boru hattı anlaşması. israil rumlar ve yunanlılar, Türkiye ve Libya nın deniz kullanım sahasından boru geçireceklermiş.?

Bu konuda var. Tabi uluslararası kanunu bilmiyorum. Boru geçirme hakları varmı yoksa Libya ve TR ile anlaşma yapmak zorundalarmı.? Onu bi araştırayım.?

Peki TR ile anlaşma yapmadan boruyu döşemeye başlarlarsa.? tayyip ne yapar. Gidip putin'e ağlamaya başlarmı, "3 paket daha s400 alayım beni destekle" dermi.? Çin'e ağlamaya başlarmı, "abd nin Çin i karıştırmak için kullandığı Uygur Türklerini ülkemden atayım sende beni destekle." dermi.?

Boru işi fazla erken oldu... BIST açısından orta vadede pek iç açıcı değil.

Dün tezkerede geçmiş. Bayağı bi uzak kaldım yaw... Bunları analiz edip BIST e etkisini anlamaya çalışmam lazım...

BIST dende uzak durmaya çalışıyordum, işler kontrolumden çıkmak üzere... aman dikkat...

trump ciddi ciddi İran ı tehdit ediyor... iş ciddi gibi.. Bizi direk etkiler. abd direk bize gelir ve yanımızda yer al yoksa oyarım der. tayyip ise selefi vahabiler hariç herkese düşman, yani İran a da gerçekte düşman mecburiyetten yanyana geliyor.

Boru hattı ciddi... Denktaş, Ecevit, Demirel, tüm eski liderler akdeniz için savaş nedeni sayarız demişlerdi. tayyip ise annan planı ile kıbrısı hediye ediyordu allahtan rumlar hayır dedi iş bozuldu. tayyip 2015 e kadar abd nin esas oğluydu. iş işten geçtikten sonrada Libya ile doğru bir anlaşma yaptı. Akdeniz birden bire ciddileşti. İran işi ciddileşti...
    Son düzenleme : alicemal; 03-01-2020 saat: 14:01.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Akşama olayları anlamaya çalışayım.

Medya da doğru dürüst analiz yokki.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 247/852 İlkİlk ... 147197237245246247248249257297347747 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •