Sayfa 275/852 İlkİlk ... 175225265273274275276277285325375775 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 2,193 - 2,200 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST Dün 110bini devirdi. Siyasi krizler yaratılmasaydı olmamız gereken yer 130 bindi. 20 yıl akp yerine Aklı başında bir hükümet başta olsaydı, olmamız gereken yer 300bin di.Yetmez 500bin. Öyle bir hükümette mecliste yok büyük ihtimalle kurulu partiler içindede yok.

Başımızda 3 dert var. Ve hiç biri bitti diyemeyiz.

* Suriye aynen duruyor. Rusya kesinlikle geri adım atmıyor. Şimdi piyonu ile ileri hamle yaptı. Rus askeri polisi, yine rus araçları ve bayrakları ile, tayyip ve askeri danışmanlarının(saadat) ele geçirmek istediği Serakib'e girdi.

Evet tayyip generallerden değil, kendi döneminde kurulan ve akp içinden kişilerin kurduğu saaadat isimli bir paralı askerlik örgütünden danışmanlık ve akıl alıyor.

Rus araçları, TRnin suriye birliklerini bombaladığı Serakib e girdi. Rus araçlarına bir tek bomba değmesi, acaba ne sonuç doğurur bende kestiremiyorum. Acaba putin direk Rusya yı savaşamı sokmak istiyor artık. Netçede bizde öso denen paralı askerler sürüsünü nün yanında ve bizzat savaşmaya başladık.

Geliş yönüne bakarsak, 5 Mart danda bişey çıkmaması gerekir. Bişey çıkmaz demiyorum, 2 liderin önceki hareketlerine bakınca bu sonuç çıkıyor. teknik analizin siyasete uyarlanmışı.

* Virus toplamda hız kesti ancak avrupada özellikle İtalya'da aynı hızla devam ediyor. Virus bulaşmamış avrupa ülkesi pek kalmadı.

Tüm ülkeler kapıları kapatıp ticareti keserse, bu borsa şirketlerinin bilançolarına çok olumsuz yansır. Çin de son açıklanan imalat PMI 35.7.

Avrupa için tehlike, bizde virus çıkarsa bizdede tehlike, çıkmazsa avantajımıza olabilir. Avrupa siparişleri bize döner. suudi arabistandada 1 kişide virus çıkmış. Böylece sunni selefi vahabi katil'in mübarekliği kalmadı. Bi tek tayyip mübarek şu anda. İslam ülkeleri halife liğine layık.

madem virus yok İstanbulda toplu taşıma araçları neden sürekli viruse karşı ilaçlanıyor oda ayrı konu. Büyük şehirde yaşıyor olsaydım, yanımda %85 etil alkollu kolonya ile gezerdim. her fırsatta ellerimi ve yüzümü kolonyalardım. Çocuklarım olsaydı filtreli maske ile gezer maskeyi sık sık kolonyalardım ve yenilerdim. hükümetin "bizde virus yok" açıklaması iyi ancak riske girmezdim.

* Libya olayı ise epey geri planda kaldı ancak oradan haber gelmediğinden ilerleme varmı yokmu bilmiyorum.

Asıl jön olan TR ekonomisinde ise iyi veriler gelmeye devam ediyor.
    USd 6 iken ithalatın artmış olmasıda ayrı trajedi. Bunu söylemiştim zaten, eşşeğe çatal ver yinede salata tabağını otlayarak yer. Parmakları yok çünki toynakları var. Doğasına aykırı.

BIST yükseldi ancak riskler hala daha düşük yoğunlukta devam ediyor.

Bizde virus çıkarsa ilk anda şiddetli satış gelmesi olasılığı yüksek. Ama sonra alışılır ve toparlar.
    Rusya ile direk kapışırsak BIST için tahmin veremem. tayyip askeri başarı kazandıkça dahada cesaretleniyor ve ne yapacağı hiç belli olmaz. Askeri danışman olarakta savaşlardan para kazanan paralı askerlik kurumu saadat ı seçmiş.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Altın takibimde. Virus etkisi azaldığı anda 1600 ün altına indi. 1500 e yaklaştığında alma niyetim vardı. Tabi o zamanki şartlarıda incelemem gerekir.

FED in 50 baz puanlık faiz indirimi ile tekrar 1600 üzerine çıktı. Kalıcı olmaması gerekir ama bilinmez. Altında volatil oldu. Ağır abilikten dansözlüğe geçti.

Devlet, USD volatilitesini engellediği gibi BIST volatilitesinide engellese idi, 99bin endekse inişte 10 binlerce KY zarar görmez, binlercesi topu dikmezdi. netçede 110bin tekrar geçildi.

Volatilite yi engelle demek ne demek.? Endeks seviye ve yönünü belirle demek değil. Günlük aşırı iniş çıkışları engelle demek.

Bu aşırı iniş çıkışlardan en çok zarar görenler en az güçlü olanlar. Hem maddi hemde bilgi tecrübe açısından en az güçlü olanlar. Onlarda KY ler.

99 bine inişte KYlerden para çıktı ve en büyüklerin cebine girdi. BIST in kurumsal görünümü ise dahada kötüleşti. Zaten onlarca yıldır BISTe giren sayısını artıramıyorlar. Mevcududa dövüp duruyorlar. Bu görüntü yeni kişilerin girmesinede engel oluyor. Hem yabancı girişi hemde yerli girişi olmuyor.

Mevcut balinalar, mevcut oyunculardan olabildiğince yağ çıkarmaya çalışıyorlar.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Haber şöyle

"Gazprom, Bulgaristan'a sattığı doğal gazın fiyatında yüzde 40 indirime gitti.
    Türkiye Rus doğalgazını Avrupa ülkelerine göre yaklaşık 2 katı fiyatyla satın alıyor. "

---

İşte siyasetçi farkı.

rusya dan doğalgaz anlaşmasını mesut yılmaz yaptı. O anlaşmadan sonra ailesi holding ve banka sahibi oldu. ali şen gibi diğer aracılarda malı götürdü.

tayyip dönemindede değişen bişey olmadı. Pek çok şey 2 kat pahalı. Onlarca yıldır mesut yılmazın ve sonraki siyasetçilerin doğalgaz kazığını yiyor bu ülke.

O kadar bilinçsiz ve cahilizki, kendimizi kimin soyduğunun bile farkında değiliz.

Kural neydi. Üretmeden kazanan biri varsa, o para başkalarından çıkıyordur.

Siyasetçi hızla zenginleşiyorsa, o para mutlaka ve mutlaka kalabalıkların yani milletin cebinden çıkıyordur. Evet bildin "soyuyorsa seni soyuyor" allahın eblehi senin geleceğini, çocuklarının geleceğini cebine indiriyor.
    Son düzenleme : alicemal; 04-03-2020 saat: 10:52.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu arada geçende tacirler in Özlem'ini dinlemeye çalışırken, yan tarafından kalın bir sesin geldiğini fark ettim.

Baktım fit görünümlü karizmatik bir adamı, özlem hanımın sol tarafında yorumcu olarak oturtmuşlar.

Karizmatik arkadaş özel aracı kurumda yükselmiş, yöneticiliğe oturmuş.

Bizim süper oturum yöneticisi, seyircinin bir sorusunu sordu. "yaw, bu açığa satış neyin nesidir, neden var?"

Hayretler içinde kaldım, ekonomist ve aynı zamanda aracı kurum yöneticiliğine yükselmiş bu karizmatik arkadaş cevabı bilmiyordu.?

Açığa satış neden var.? Bu cevabı bilmesi gereken kişi bilmiyordu.?

Bende bilmiyorum. Bilen varmı onuda bilmiyorum.

Kaldıraç.! Neden var.? Onuda bilmiyorum.

BIST neden var, para piyasaları neden var biliyorum. Hepsi şirketlerin, yatırım için ucuz paraya kolay erişebilmesi ile alakalı. Parası olanların paralarını koyup şirketleri kalkındırması ve karşılığında gelir etmesi ile alakalı. Böylece ülkeler kalkınmaya çalışırlar.
    Spekülatörlerin bile Sıkı sıkıya denetlendikleri ve cezalandırıldıkları taktirde, ekonomik bir mantığı, karşılığı ve belli ölçüde faydası var.

Bu sistemde her aracın yeri ve mantığı vardır.

Ancak açığa satışla kaldıraç ın herhangi bir mantığı, ekonomiye katkısı yok. En azından ben bilmiyorum. Karizmatik arkadaşta bilmiyor, verdiği cevabın soru ile alakası yoktu, cevap vermiş olmak için geveledi. Bilmiyorum deme cesareti yoktu.
    Özlem hanım biliyordur ancak kendine sakladı.

Neden var arkadaş kaldıraç ve açığa satış. Bu 2 aracın Ülkelerin kalkınmasındaki ekonomik karşılığı, açıklaması nedir.?
    Hangi sebeple koydunuz.?

Tabi bizimkiler, her yerde var bizde koyduk diyecekler. Şirketlere ve ekonomiye katkısı nedir.?
    Sadece spekülatörleri korumakmıdır amaç.? Herkes kaybetsin, mevcut büyükler korunsun. Onlarda yahudiler.

Her neyse yaw... gereksiz bir yazı oldu.

---

BIST de küçülmüş olarak long a devam.

Yeni prensiplerle yoluma devam ediyorum. Yaşadıklarımdan ders çıkarmaya çalıştım, yeni kurallar benimsedim.
    Kural koymak kolayda, ona uyabilecek psikolojide olmak çok zor.

Önemli olan prensiplerine uyabilecek katılığa erişmek.
    Öğrenmeye devam.
    Son düzenleme : alicemal; 04-03-2020 saat: 10:50. Sebep: coat style
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Epey bir yazar okudum.

Rus askerleri rus bayrakları ile Serakib yani İdlib e girmişken. putin ileri hamle yapmış ve tayyip "rejim değiştireceğim"e kadar ileri gidebilmişken.
    BIST neden yükseliyor.?

Okuduğum yazılardan anladığım kadarı ile, Yarın Moskova da tayyip, rusya'nın son önerisini kabul edecek diye düşünüyorlar. tayyip idlib de, siyasi açıdan zarar görmeden "kahramanca" geri çekilmenin yolunu arıyormuş.

En azından yazılanlardan bi kaçı öyle diyor.

BISTi yükseltenlerde o ihtimale oynuyor olmalı.
    Üzerine sos olarakta FEDin 50 baz puan faiz indirimi ve AMB ninde bi şekilde FEDin izinden gideceği ihtimalini dökün. Bunlar teoride gelişmekte olan ülkelere yarar.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu öğlen putin ve tayyip in buluşması var. Tam saati belli değil.

Sonucu kestiremediğim ve artık riske girmek istemediğim için pozisyonu ayarladım. Risksiz hale getirdim.

Bu arada borsalar neye göre hareket ediyor onu takip etmekte zor. virus kısa süreli günlük hareketler yaratıyor.
    Bizim BIST ise virusemi, AB yemi abd yemi uygun hareket ediyor, yoksa suriye olayına göremi belli olmuyor.

Bazen bizimki yükseliyor bakıyorsun AB ülkeleri yükselmiş o sebeple, ab ülkelerine bakıyorsun dow yükseldiği yada düştüğü için.

Bizimki suriyedeki duruma uygun bir tek 36 askerin bombalandığı gün davrandı. Suriyeyi pekte takmıyormuş gibi bir havası var.

Bense sürekli suriye sonrada viruse uygun hareket etmeye çalışıyorum. Ama bakıyorum suriyeyi takan yok.

İkinci planda virus takip ediyorum. Ekonomik göstergeleri ise not ediyorum. Verilerimiz 130bin endekse uygun.

Geleceği bozabilecek olan ve bu 130 bin endeksi anlamsız kılabilecek olan, rusya ile kapışmamız sonrasında virus.

virus avrupada yayılıyor ve italyada önüne geçemedikleri gibi almanya ispanya ve fransadada hızla artıyor. Bulaşmayan ülke yok gibi.
    Dünyaya çok turist gönderip alan ülkelerde virus hızlı hareket ediyor. Bulgaristan gibi dış dünyaya turist gönderip almayan ve ticareti pek olmayan ülkelerde virus henüz görünmedi.

Bizde görünmemesi ise tamamen liderimizin doğa üstü güçlerine dayanıyor. Yeni peygamber diyorlardı, doğru sanki.

Bu kaçıncı mucizesi.
    Dünyada en çok açlıktan intihar edeni, batanı bizde, en pahalı et balık süt tereyağı bal benzin araba ev bizde. En yüksek fiyat artışları bizde. Kavga etmediğimiz ülke neredeyse kalmadı, bi tek afrika ülkesi Nauru ve Birundi var.
    Ama liderimiz sayesinde dünya bizi kıskanıyor, uçup kaçıyoruz, herkes zengin, gelişmiş ülkeler seviyesindeyiz. Uzay labaratuvarımız antarktikada bilimsel ekiplerimiz var.

Daha ne olsun nankörler.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    AB ise göçmenleri engellemek için yunanistan ve bulgaristan sınırlarını güçlendiriyor.

tayyip bu sınırları TR içindeki göçmenlerle aşabilirmi.? AB ye rahatsızlık verebilirmi.? Şu an görünen durum, göçmenler sınırı geçemedi gibi.

Ama suriye sınırımızda biriken yüzbinlerce göçmenleri otobüslerle taşıyıp avrupa sınırımıza yığarsa, o zaman mümkün.?

Bunu yaparmı.? Yapar.

Ancak o zamanda suriye işgalinin sebebi kalmaz. Orada sivil halk kalmamışsa, bizim kuzey suriyede durmamızın anlamı kalmaz.

Şu andada yok, ama bahane olarak kullanıyor.

Bana kalsa suriyedeki tüm sivilleride AB sınırına yığar ve gönderirdim. Çünki suriyeye saldıranlar abd, ve abd emrindeki suudi katiller, ab ve Türkiye.

Avrupanın bu pislikte payı olduğu için alın suriyelileri derdim. Ben derim çünki hiç bir ülkeye saldırmazdım. tayyip diyemez çünki suriyeye en büyük zararı veren abd den sonra ikinci ülkeyiz.

Bu sebeple avrupaya suriyedeki durum sizin pisliğiniz diyemiyoruz. Aynı pisliğin içinde bizde varız.
    @NeAcaipDunya

8. Zirve sonrası açıklama geliyor,bizimkilerin yüzü gülüyor........

Sayfa 275/852 İlkİlk ... 175225265273274275276277285325375775 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •