Sayfa 287/852 İlkİlk ... 187237277285286287288289297337387787 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 2,289 - 2,296 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    izmut yüzüme soğuk su atmış gibi oldun. Biraz tırstım doğrusu.
    Yazdıklarıma dikkat ediyorum da, kontrolden çıktığım çok oluyor.
    Ölçüyü kaçırdığımı fark edince sileyim diye tekrar yazıya dönüyorum, ama silemiyorum. 90 dakika geçince silinmiyor, değiştirilemiyor.
    Loglama olayını biliyorum. Sanırım benzer mesleki tecrübeye sahibiz.

---

abd de virus sonunda depara kalkıp Çin i geçti.

Avrupada bazen yataya bağlama belirtisi oluyor, ertesi gün bakmışsın tekrar yükselişe geçmiş.

80bin civarı anlaşılan BISTin dib'i olacak. Yeni dalga düşüş olurda BIST düşüşe 90bin üzerinden başlarsa, 80bin altını çok fazla görmez gibi.
    Tabi her zaman balinaların silkeleme amaçlı, senette 7-8bin puanlık, viop da 10-15 bin puanlık gün içi anormal satış yaptığı günler oluyor, o kadarını tahmin edemezsin.

Bunun önüne geçecek olan BIST yönetimi. Öyle birşeyin akıllarında olduğunu sanmam. Balinalarla bol komisyon karşılığı ortak gibiler.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    yahudi medyası ekonomistlerinden en "zeki" olanı, viruse çözüm olarak öneri PAKETİ sunmuş: Finans kesimine, şirketlere para dağıtın, parayıda dışarıdan borç alın.

Bunların nakaratları bellide, siyasilerden bunları adam yerine koyup dinleyen çok oluyor, insan ona sinirleniyor.

Mesela bi kaç yıldır sürekli teşvik paketleri dağıtılıyor.

Ürünü alması gereken kalabalıkların cebinde para yok(ege hocaya selam olsun, nedense aklıma geldi gene),
    ürünü üretip satacak kesimlere para yağdırıyorlar.

Onlar zaten mevcut ürünlerini satamadığından, gelen paralara hayır demiyorlar, alıp götürüp dovize yatırıyorlar. Her teşvikten sonra doviz hesaplarında ciddi artışlar oluyor.

Teşviklerin önemli kısmıda batık para olarak devlet bankalarının hanesine yazılıyor. Büyük ihtimalle devlet bankaları, daha teşviği verirken, verilen krediler değil batık krediler hanesine işliyorlardır.

Devlet bankalarına Dönmeyen kredileri işleyen kaç gazete TV var.? Bırak dönmeyen kredileri işlemeyi, üzerine hergün daha fazla dağıtın diyen yahudi kanalları var.

Şu ana kadar işe yarayacak önlemler, en alt seviye emekliye yapılan zam. Bu para direk piyasaya harcama olarak girecektir. Diğeride konut kredileri faizinin silah zoru ile düşürülmesi. Onlarda "yeniden" geçici rahatlama yaratacak.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    virus süper ileri avrupa ve abd de uçuşa geçti. Çinde durdu ama yeniden hareketlenecek gibi. Sıfırlanmıyor.

Çin'in nüfusu 1 milyar 400 milyon.
    abd nüfusu 330 milyon ama Çin i üç dakkada katladı geçti. Tabi bunda sayım farklılığının etkisi olabilir. Çin'in toplam rakama katmadığı hastaları abd katıyor olabilir. Olmayabilirde çünki Çin, virüslü bölgeleri hemen kapadı, ağır önlemler ve sertlik kullandı, abd kapamadı ve hala gevşek.

İtalya 60 milyon Çin i geçti, İspanya 46 milyon Çini geçmek üzere. Germanya 83milyonla nüfusları eşitlemişiz, Franklar ve sakson adası nüfusu 67 şer milyon.
    Bunların hepsi Çin i geçecek görünüyor.

Biz doş kulvardan atağa kalktık ama geçmeyiz çünki ne yeterli tarama yapıyoruz, nede doğru söylüyoruz. Bu kadar palavrayı halkın önemli kısmını yutturabildiğimiz için dünya bizi kıskanıyor.
    İlk vaka açıklandıktan günler önce yüksek ateş ve öksürük belirtileri ile ölenler var.

Ne sonuç çıkardık.

Germanya hariç batılılar nüfuslarını çok buluyor, ayıklama yapacaklar.

veya siyonistler dünyada seyreltme yapıyor. siyonist yahudilere aşı dağıtılmıştır merak etmeyin. bill gates öldü, zukerberg öldü, bezos öldü, bloomberg öldü, veliaht rockefeller öldü, veliaht Warburg öldü, baba lazard öldü, veliaht rothschild öldü gibi haber çıkarsa, ha yahudilerde aşı yokmuş diyeceğiz, teori çökecek.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Son 2 günde bir kaç ülke virusun ilacını buldum diye açıklama yaptı.
    Bakalım dow ve peşinden bizim borsalar bu açıklamalardan etkileneceklermi.? dow future ları biraz artıda.

Açıklamaların ciddiyetini bilemiyorum tabiki, 2 kişi bu ilaçla iyileşti diyende var. Açıklamaları ciddi bulmazlarsa etkilenmezler. Ciddi bulurlar ama büyüklerin planı başkada olabilir.

Savaş ve salgın hastalık dönemleri, siyonist yahudilerin dünya şirketlerini dolayısı ile ülkeleri ele geçirdikleri dönemler.
    Hedeflerindeki Çin devleti ve yönetimi, kendi şirketlerini korudu görünüyor. Bizim BIST yönetimi ise siyonistlerle ortak sırtımızdalar, soygundan komisyon, prim ve pay alma derdindeler.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Merkez bankaları trilyonları saçtı, yinede borsalar beğenmedi.

Basitçe anlattım, tezgahtaki ekmeği satamayan fırın sahibine, sen para veriyorsun yeni fırın aç diye. Lang mevcut ürününü satamıyor.
    Fırıncılara kredi versin diyede finans kesimini paraya boğuyorsun. 2008 den beri böyle.
    Lang fırıncılar ekmek satamıyor. Millette para yok ekmek alsın.

Öyle sistem kurmuşsunki, medya desteğinde halkı on yıllardır fakirleştiriyorsun. Sürekli gelir seviyesi yüksek kesime para dağıtıyorsun.
    Köy kuralı neydi, üretmeden cebe giren para, diğer insanların cebinden çıkar.
    Üst gelir grubuna dağıttığın trilyonlar, bu trilyonlardan faydalanamayan alt gelir gruplarından çıktı. Fakirleştirdin onları.

Ekmek alamıyorlar, haaaala finansı paraya boğuyorsun fırıncılara kredi versin diye.

Fırıncı parayı almıyor, finansçıda o parayı para piyasalarına sokuyor, sanalda borsalar yükseliyor, yükselen sanal değerin parasını finans kurumunun kasasından alıp prim, maaş, kâr payı adı altında kişisel servetine ekliyorsun.

Para piyasalarında EMTIA fiyatlarını artırdığın için üretim maliyetlerini dolayısı ile ürün maliyetlerini artırıyorsun. Artan ürün fiyatları, maaşı aynı oranda artmayan büyük kalabalıkları fakirleştiriyor. Çifte kazık.

Finans çalışanlarının cebine üretmedikleri işin paralarını doldurdun, yüzbinlerce zengin yarattın. Onlar bolca harcadı, yine araba ev arsa gibi bazı ürün fiyatlarını artırdın. O ürünleri alabilecek orta gelirle çalışan-üreten bir kesimi yine fakirleştirmiş oldun gelirleri azalmadığı halde alabilecekleri ürünleri alamaz hale geldiler. İşte Üçlü kazık.

2008 krizi ile virus krizi çok farklı tabi. Ama sonuçta bu krizleri, halkın cebinden alıp bazı kesimlerin cebine para koymak için kullandılar.

virus krizinin çözümü ise faklı. Söylediğim naylon elbiseleri herkese dağıt, dışarda giymeyi mecbur bırak, olay bitti. Herkes işinde alışverişinde olur, para piyasada döner..

Tabi geç kaldılar. Bundan sonra yapmanın anlamı kalmadı. Yeni başlayan ülke varsa onlar uygulayabilir.

Her krizin sonunda, çalışan, üreten kesimler fakirleşiyor. Krizlerle cebini dolduran kesimin ise paraları koyacak yeni depolar inşa etmeleri gerekiyor.

Tamamen içgüdüsel ve hayvani bir durum. Evrildiğimiz maymun grupları ile alakalı.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dow pardon S&P endeksi nin düşüş bölgesi olarak 2 rakam vermiştim. 2100 ve 1800.
    Buralara inerse, o zaman ucuzlamış olacak.
    Tabi tamamen dışarıdan bir gözlem. S&P şirketlerinin bilançoları ve F/K ları hakkında hiç bir bilgim yok. Soyut sayılır batı borsaları hakkında yazdıklarım. Ancak yazanda benim, hiç bir şey bilmeden yazsamda netçede keçi yazıyor, doğru olma ihtimali yüksektir. Dolaylı veriden gerçeğe ulaşma uzmanı yazıyor.

2193 seviyesini 23-03 tarihinde görmüş.

abd de virus hızla arttığı için, abd endekslerinin düşmesi, o kadar trilyon dolara rağmen normal olabilir.
    Anormal olan, avrupa ve BISTin birebir onlarla beraber hareket etmesi.

Aslında bu durum, avrupa ve BIST deki büyük para sahiplerinin, abd bankaları fonları olduğunu gösteriyor. Bu dönem gibi radikal bir dönemde, adam tüm dünyadaki varlıklarını satışa çıkarıyor olmalı.
    Avrupa ve BIStin balinarı açık. abd li banka ve fonlar olmalı. O bankaların fonların sahipleride siyonist yahudiler.
    Ya planlı yapıyorlar, yada kontrol dışı gelişti.

Adamların geçmişine bakınca, planlı yaptıkları kesin dersin. Hep kaos dan beslenmişler. Doğal Kaos çıkmayıncada kendileri çıkarmışlar(Savaşlar, darbeler, ayaklanmalar, salgınlar). Dünyaya hakim medyaları olmasa, kaosdan beslenmeyi başaramazlar. Medya bu kadar önemli. Zevzeğin biri ne diyordu, "yaw yüklenme medyaya bırak özgür olsun."
    Şimdi ben bunları nasıl muhatab alayım. Bilgi sıfır, fikir bol, o fikiri söyleyecek cesareti de var. Cahil cesareti denir ya.

her neyse.

cafe lerin kapanması kötü oldu. Arabada sahil keyfi arada yapıyorum da... idare ediyoruz işte.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yine para istiyor.

Futbol kulüplerinin sahibi yoktur, yıllık 600bin dolarlık oyuncuyu yıllık 2 milyon dolara transfer ederler, aradaki 1.400 milyon dolarlık farkı, futbolcu, menajer ve kulüp başkanı her yıl yerler. Takımda 26 oyuncu var hesap edin.
    Kulüp 10 yıllar sonra borç batağına saplanır ama parayı yiyenlerin sorumluluğu sıfır dır. Hemen halktan para isterler. Futbol kulübümüz batıyor aman para verin. Yüzbinlerce ne döndüğünü bilmeyen bilgisiz saf insan para verir forma alır. Futbolcu ve yöneticilerin ferrari paralarını destekler.

---

Ormanları müteahhitlere madencilere açarlar. Her yıl yüzbinlerce ağaç kesilir, milyonlarcası arazi açmak için yakılır yerine binalar yapılır. Ormanlar azalınca bu sefer müteahhitlere ormanları veren ve yakılan ormanlara bina yapılmasına ses çıkarmayan devlet, ağaç dikme seferberliği başlatır. 10 TL ye ağaç diktiriyoruz der. Yüzbinlerce insanın verdiği 10 TL ler aslında müteahhit ve onlarla ortak çalışan devletin cebine girer.

---

Kızılay her yıl sizden kan alır. Milyonlarca insan yarın benimde ihtiyacım olacak der bolca kan verir. İhtiyacın olduğunda senden bedava altığı kilolarca kanı, sana para ile satar. Aldığı para ile gider vakıflara milyonalarca lira bağış yapar. Kalkarlar 100 bin TL lik altın alır birilerine ödül diye takarlar. Sen evsizsindir giderler başka ülkelerde ev yapıp oranın insanlarına bedava verirler. Senin kanınla birileri lüks içinde yaşar. Millet uyanmaya başlayınca TV de kan istemeye başlarlar.

---

Şimdide tayyip çıkmış TV de 7 aylık maaşımı bağışlıyorum, sizde verin diyor. İstanbul belediye başkanı olmadan önce yani 25 sene önce ... bu kısma tayyip ve ailesinin damatlar dahil servetlerini yazmıştım ancak ortada olan bu bilgi sebebi ile başım belaya girmesin diye sildim...

Şimdi ben para verdim sizde verin diye Milletden para istiyor.

Verdiği para, ailesinin yıllık cirosunun 10binde biri bile değil. Yani hanımının, petrol şeyhleri gibi Paris'te sokak kapatıp bir günde harcadığı para bile değil.

Oğlunun NewYork Manhatten da, aldığı bağışlarla kendi vakfı adına yaptırdığı apartmanın değerinin dörtbinde biri bile değil.

Suriyede maaşa bağladığı radikal grupların AYLIK masrafının üç binde biri bile değil.
    Son düzenleme : alicemal; 31-03-2020 saat: 10:56.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST e gelince, ne olacağı hakkında hala fikrim yok.

Fikir olmamasının sebebi neydi.? Bilgi eksikliği. Yeterince bilgiye sahipseniz kafanız net olur.
    Gölde timsah varmı bilmiyorsanız, suya gireyimmi girmeyeyimmi kararsız kalırsınız. Ama gölü tanıyorsanız, yeterli bilgiye sahipseniz, göle girme yada girmeme konusunda net olursunuz.

Moral bozukluğundan ekonomiyi ve dünyayı bu aralar fazla takip etmedim. Ancak iyide oldu, stres kalmadı. Spora yeniden başladım, kendime bol zaman ayırıyorum. Bu viop, insanı insanlıktan çıkarıyor. Ama Türkiyede, Çinde değil. Çinli borsa yatırımcısıda, oyuncusuda kafası rahat. Aslında borsada oyuncu olmamalıda, bu kaldıraç ve açığa satış gibi araçlar, borsayı oyuna ve kumara çevirmiş. kaldıraçlar ve açığa satışlar olmasa, bu kadar volatilite ve iniş çıkışlarda anormallikler olmaz.

Her neyse.

Kafam net değil demiştim. Kalan parayı buraya kadar korudum.

İkinci dalga satış gelirmi.?

Belirsizlik kaldımı ona bağlı. abd de batan olurmu.? Fed'e bakılırsa olmayacak deniyor.

Ancak abd de o kadar hızlı şekilde hasta sayısı artıyorki, bunun ekonomiye etkisi konusunda finans kesimi kararsız olmalıki abd borsalarını kararlı şekilde yükseltmiyorlar.
    Avrupa ve BISt de zaten bu dönemde abd borsalarını taklit ediyor. Normalde 100 bin altında ucuzuz eğer virus etkisi en fazla 3-4 aya bitecekse.
    90 bin altında ise bedavayız. Ancak viopun kötü tarafı, dökmek için 15-20 bin puan birden günlük indirip çıkarabiliyorlar ve şansına doğru pozisyonda değilsen ayvayı yiyebiliyorsun. BIST yönetimide o esnada yıl sonu alacakları milyonlarca TL lik primleri hesapladıklarından, farkında olmuyorlar rezaletin.
    Hadi şansına birincide doğru pozisyondasın ama 1 seferle bitmiyorki, bi sonrakinde ayvayı yiyorsun. BIST yönetimi ise ikramiye yi ayda 1 keremi 3 keremi alsak diye hesap yapmakla meşgul olduğundan, katliamın farkında olmuyor.

BIST yönetiminede çaktıktan sonra, günü kapayalım.
    FON dan ve senetten çıkmasaymışım iyiymiş. Satmadınmı zarar etmiyorsun.
    Ama nereden bileceksin virusu ve kuzey Suriyeyi işgal planını, esadı devirme tehdidini. Hepsi üst üste geldi. Sat kenara çekil, bekle olayını becermek gerekiyordu, bu krizde onu öğrendik. Yani umarım öğrenmişimdir, o esnada psikoloji devreye giriyor ve keçiden maymuna dönüşüyorsun.

O psikolojiye ancak endekse yön verenler girmez. Endeks nereye inecek, nereye çıkacak bilirler. Kendi parası ile oynamayan fon yöneticilerinde bile maaş ve kariyer korkusu olur.? Mu desem olmayabilir. Zaten kurumların kuralları vardır, onu uyguluyorlardır, maaş garanti yani, müdürün poposunu görsen yeter. Bu durumda o psikolojiye girmeyebilirler. Onların korkusu müdürün poposunu görememektir.

O kadar zarardan sonrada akıl verebiliyorum ya.! kendimi dövsem yeridir yani.?
    Kimsede çıkıp demiyorki, "lang sende adammısın, o kadar zarar ettin hala akıl veriyorsun."

Biri desede, forumdan ayrılmak için bahanem olsa.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 287/852 İlkİlk ... 187237277285286287288289297337387787 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •