Sayfa 294/852 İlkİlk ... 194244284292293294295296304344394794 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 2,345 - 2,352 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    adanalı'nın nutkunu tutan konu altın konusuymuş. Ekonomist Kaan anlatıyor. kaan'a 2 kez denk gelmiştim. Bilgili, doğal, temiz görünen bir adam.

Yanlız anlattıkları benim 2 yıldır altın konusunda yazdıklarımın geniş ve detaylandırılmış hali. Adamın mesleği olduğundan, tabiki benden daha fazla detay bilgiye sahip. Dünyada altın konusunu detaylı örneklerle güzelce anlatmış.

Zaten benim anlattığım konuyu, Kaan dan dinleyincede adanalının nutku tutulmuş.

Ben niye nutuk tutturamıyorumda, aynı konuyu Kaan anlatınca adanalıların nutku tutuluyor.? Takım elbise giymiş ondan. takım elbise hipnoz etkisi yaratıyor.

Her neyse, yarım saatimi aldı ancak biraz detay bilgi öğrendim. Boşa gitmedi.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Medya köşede yazanlarına ne zamandır değdirmiyordum.

Tabi okuyabildiklerime değdiriyorum.

Birde 100 cümle yazmışsa yüzüde yalan olan gazeteler, yazarlar varki, onların tek cümlesini bile okuyamıyorum, hali ile okumadığım gazete ve yazara değdiremiyorum.

yılmaz özdil bugün harika duygusal bir yazı daha döşenmiş. Tabi yine kendi hırsızına değil diğer hırsızlara giydirmiş.

Geçen günde bir yazısı vardı. tayyip erdoğanın "süngü" lü şiirinden sonra hapse girmesi ve siyasi hayatının bitmesinden, sonrada tekrar kurtarılıp siyasi hayata sokulmasından bahsetmişti.

Ancak işin şaşırtıcı yanı, tayyip'i hapisten çıkarıp, siyasete tekrar sokmak için kişisel çaba sarfeden adamdan bahsetmemişti.

O adam, o dönemin CHP genel başkanı baykal.

O dönem farkında değildim tabi baykal ın tayyip gibi bir adamı, "ben buyum" diye bağıran bir adamı hapisten kişisel gayretle çıkarıp, yasaklı olduğu halde yeniden siyasete sokmasını.

ne zamanki kılıçdaroğlu, çok çok anlamsız yere ankaradan istanbul'a 600 km yürüdü. O zaman chp konusunda aydınlandım. Her taş yerli yerine oturdu. Geçmişlerinide taaa inönü ye kadar araştırdım.

Bana göre baykal ve kılıçdaroğlunun bir yerlerden emir aldığı açıktı.

peki yılmaz özdil, o olayda Özne baykal olduğu halde neden baykal dan bahsetmedi.

Ecevit halkın içindeydi.

baykal halkın içinden çıktı, orta sınıftan dışarı çıkmadı. "Dijital çağda Gazete ve televizyonlarda görünmemiz yeter." prensibi ile hareket etti. Halkın arasından çıktı ve sadece gazeteciler ve medya patronları ile iş tutmaya başladı.

Onun döneminde chp belediyeleri gazetecilere çalışıyordu. hep halktan alıp gazetecilere dağıtıyorlardı.

Şu anki orta yaş ve üstü medya leşkerlerine bakın, hepsi az yada çok baykal dan mallanmıştır. Baykal konusunda kötü bişey yazmamaya çalışırlar. kılıçdaroğluna çekinmeden sallarlar, ama baykal denince birden bire akan sular durur.

chp yi halktan uzaklaştırıp, korumalı sitelere hapseden baykaldı.

her neyse yaw... yazacak çok şey varda.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    abd'li 3 büyük bankanın ilk çeyrek rakamlarından bir kısmı açıklanmış.

Üçündede gelir aynı. Virus sebebi ile düşmemiş.

Ancak net kârları %45 civarı düşmüş.

Anladığım kadarı ile gelir kalemleri değişmiş. Özelden kazandıklarını devlet ve FED den kazanmaya başlamışlardır. Bu kağıtların kârıda düşük olmalı. Tamamen salladım, zaten içeriğin bizim gibi dışarıdan bakan ve mesleği para piyasaları olmayan biri açısından pekde önemi yok.

Neyi anlamamız gerekiyor.?

abd dev finans şirketlerinden batma ihtimali olan varmı.?
    Neden bilmemiz gerekiyor.? abd de zora düşen bankalar yüzünden yeni satış dalgası gelirse, borsalarda işlem yapan DEV abd fonları, nakit ihtiyaçları sebebi ile, TR dahil tüm dünyada satışa geçiyor.

Bunu ilk satış dalgasında gördük. Nakite sıkışınca krizlerdeki güvenli liman ellerindeki altını bile sattılar.

Bu krizde öğrendiğimiz şeylerden biri bu oldu. Dev abd fonlarının kolları tüm dünyada. Tabi ceplerindeki para, FED in 2008 den beridir bastığı ve bunlara verdiği trilyonlar olmalı. Bu konuda kitap yazılıp prof luk ünvanı alınırya. Konuyu tek cümle ile süper keçi açıkladı zaten. Üretmeden kazanılan para, mutlaka ve mutlaka, grup içindeki(köy, şehir, ülke) diğer tüm insanlardan çıkar. Bu durumda tüm dünyadanda çıkar çünki kazananlar global fonlar. O paralarla gelip, şirketlerini, madenlerini, fabrikalarını, topraklarını, ormanlarını alıyorlar. Bu yolla bizim ülkeye giren parada, ithalat eli ile veya hırsız siyasetçiler eli ile tekrar onlara dönüyor. Boomerang gibi. Para içerde kalsa, adalet kurumlarında düzgün işliyorsa, o para herkese yayılacak, gelişip zenginleşeceksin. Serbest piyasa sisteminin avantajı burada. Ama kalmıyor.
    Şu renklendirdiğim yerden, koca koca kitaplar yazılır. İsmin tarihe geçer.
    Ama takım elbisem olmadığından, ismim tarihe geçmeyecek. efsane keçi dağlarda yok olup gidecek.

Hala güzel kazançları var. Zararda değiller.

İkinci çeyrekte kazançları biraz daha azalır. Sonra toparlamaya başlamaları gerekir.

Virus sonbaharda tekrar artış eğilimi gösterirse.?

O zamana kadar, etkin ilaçlar belirlenmiş olur, aşı konusunda epeyce ilerleme sağlanmış olur. Hali ile korku az olur.
    Son düzenleme : alicemal; 19-04-2020 saat: 12:31.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu aralar, S&P de, dipten alan global balinaların, kâr realizasyonu bölgesi.

%8 - 10 arası bir realizasyon gelme ihtimali düşük değil.
    Tabi geçmişe göre durum biraz farklı. Ortalıkta dolaşan 10larca trilyon var. 2008 den beri çeşitli yollarla finansın kasasına kullanabilecekleri para olarak girdi.

Normalde %8 -10 arası bir realizasyon bölgesi, ancak bu trilyonlar sebebi ile, realizasyonu yukarı çekebilirler.

BIST ise daha az yükseldi. O sebeple realizasyon bölgesinde değil ancak, S&P ye kitlediler endeksleri. Orada realizasyon gelirse, BIST dede gelirmi, bilmek için balina yada zaman yolcusu olmak lazım.

abd endesklerini yönlendiren abd li dev fonların çok büyük avantajı var. nereye kadar indireceklerini biliyorlar, bu esnada diğer borsalarda panik satışları topla. Sonre S&P yi yukarı çevir, panikle satanlara yukarda ver filan. Çok büyük avantajları var. Buna rağmen o kadar dinazora dönüşmüşlerki, her rüzgarda kriz naraları atıyorlar.

Her neyse. dikkatinizi çekeyim dedim. Ben hala ne yapacağımı bilmiyorum. Ufak tefek kazanıyorum ancak bu hızla kaybı bu yıl çıkarmamın imkanı yok.

Aynı anda long-ve shorta bugün geri dönüyorum.
    Hala küçük miktarlarda oynuyorum.
    @NeAcaipDunya

5. Bugün petrolcüler için tarihi bir gün nymex petrol -37 dolara kadar düştü ,an itibariyle -19 dolar......çok ilginç zamanlar.......

6. Nymex petrol an itibariyle eksi 38,17 dolar.....

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bedava paraları finanstaki bir kesimin cebine doldurup, kaldıraç gibi bir olayıda serbest bırakırsan, anormal şeyler olur ve her kes zarar görür.

Söz konusu olan trilyon dolarlar ve global fonlarsa, tüm dünya zarar görür.

---

Dün öğlen yazdığım gibi, aynı anda long ve short tutmaya başladım.

abd de realizasyon ihtimali var, dipten %30 un üzerinde yükseldi.
    BIST ise dipten %20 yükseldi ama abd borsalarına uyup aşağı dönme ihtimali var.

Ne olacağını kestiremediğimden, eşit miktarda long ve short tutuyorum. Aşağı inerse short kaparım longları aşağıda artırırım. Yukarı çıkarsa tersi.
    Ama miktarları duruma göre değiştirebilirim. Yukarı çıkarsa kârım çok az olabilir. Ama aşğı inerse güzel kazanırım. Tabi ekrana bakarken sapıtmazsam. Psikoloji dağıtıyor adamı. Aşağı ineceğine kesin inanırsam, longları hemende kapayabilirim.

Her neyse, kendi çapımda bişeyler yapacağım... bakalım ne olacak.

Realizasyon olursada abd de daha önce %8-10 arası bişey olmuş.

Bahane olarakta şu anki iyi gelişmeleri göz ardı edip, kötü gelişmeleri öne çıkaracaklardır. yahudi medya destek olacaktır.
    Son düzenleme : alicemal; 21-04-2020 saat: 09:49.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Oyun piyasada.

BIST sanki yükselecekmiş, düşmeyecekmiş gibi davranıyor.

Ama S&P ye bakınca düşecekmiş gibi.

Neyi biliyoruz, az çok.

S&P, avrupa ve BIST ti yönlendirenler abd'li dev fonlar. Dev olmalarının sebebi, başarılı olmaları değil, FED'in arsızca dağıttığı trilyon dolarlar sebebi ile. tabi diğer maymunsal sebepleride varda, detaya girmeyelim.

İmdi, ne sonuç çıkardık, nasıl oynayalım.

Ne biliim abicim. Virus krizini yönetememiş adamım. Hali ile ciddi hedef vermem doğru olmaz.

İki tarafada pozisyon aldım.

S&P dipten %30 yükselmiş. BISt ise %20.

Temel veriler, yukarı diyor.

Ancak para piyasaları sanal oyunu, aşağı diyor.

Hangisine uymak istersen uy.
    Hükümetler tamamen abd nin oyuncağı olmuş. İtiraz edenlerin kafası kesiliyor(saddam, kaddafi, kenedy).

Keçi naapsın.

S&P, %50 fibo nun altına indi yine. BENCE artık bir daha geçmesi ihtimali %50 nin altına indi.

Yani,abd borrsalarında ortalama %9 realizasyon hareketi devreye girmiş olabilir.(arada abd hükümeti yada FED tarafından bir para saçma daha, %9 u küçültebilir yada yok edebilir. Bilemeyiz.)

BIST in bu realizasyona %9 oranında uyacağını zannetmiyorum.
    Son düzenleme : alicemal; 21-04-2020 saat: 18:11.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 294/852 İlkİlk ... 194244284292293294295296304344394794 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •