Sayfa 296/852 İlkİlk ... 196246286294295296297298306346396796 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 2,361 - 2,368 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    repulse,
    yardım etmeyi çok isterim. İhtiyacım kadar teknik analiz bilirim. Netçede ekonomi mezunuyum.

Hacim ve fiyata odaklanmışsın. Doğru ancak bu ikisini kullanan indikatörler zaten var. Onları inceledinmi.?

Senin grafikte açıklama yok. Siyah çizgiyi neden koydun.?
    Alta balance koymuşsun, onun önemi nedir neden ekledin, sana ne ifade ediyor, karar vermendeki ağırlığı nedir.?
    Sağ taraftaki renkli çizgiler ne anlam taşıyor ve neden orada. Ana grafikle iletişimi nedir.?

Şimdi grafiği sen hazırladığın için, bunları senin detaylıca cevaplaman gerekir.
    Sen bunları detaylıca bana öğreteceksinki, bende kapasitem ölçüsünde bir ileri seviyeye taşımaya çalışayım. Veya "bu olmuş, daha ileri götüremem" diyeyim.?

Bu arada şunu eklemezsem olmaz.
    Fibonacci aç öldü.
    Son dönemin teknik analiz dahisi bizim vefat eden akademisyen hocamız, teknik analizden para kazanmadı, teknik analiz dersi vererek para kazandı. Yani dersten kazandı, hocalıktan kazandı.
    Araştır, şu an aracı kurumlarda kullanılan Teknik analiz formül ve yöntemlerini icad edenlerin hepside, o formülü kullanarak değil, formülü satarak para kazanmıştır.(tahmin)

Son söz, bişey icad etmen gereksiz. Fiyat ve hacmi kullanan pekçok indikatör var, onları kullan illada kullanacaksan.
    Teknik analiz yöntemi icad edeceğim diye boşa zaman kaybedersin.

Bizim gibi orman kanunlaları ile işleyen borsalarda, tayyip gibi klavuzu olan borsalarda, Teknik analiz zaten çok etkisizdir.
    Derinliği olan kurallı ve o kuralları uygulanan borsalarda işe belli ölçüde yarar.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Uzun süre geçti ancak kendime gelmeye başladım.

Virüsle ilk büyük kaybımdan sonra, kalan parayı %50 artırdım. Tabi son haftalardaki yükselişte, VİOP için bu az bir miktar ancak yeni dalga satış korkusunu unutmamak gerekir. hele birde ilk dalgada çok dayak yediyseniz.

İmdi. Artık virüsün kaybettirdiği miktarı, aldığım derslerle beraber geride bıraktım.

Artık kalan para yeni sermayem ve o miktarın son durumundan oran olarak bahsedeceğim. Yıl sonuna kadar tüm zararı çıkarıp kazanca geçmeyi umuyorum.

Bol para kazanmama tek engel tayyip erdoğan. Adam kriz çıkarma ustası. 2 yıldır her yıl en az bir büyük kriz çıkardı.
    papaz olayı, seçim iptali, Suriye işgal planı gibi algılanan plan, bir abd bir Rusya ile sürekli kapışma durumuna bağlı s400 krizi yine aynı duruma bağlı abd yaptırımları filan... Libya da haklıyız ona bir şey diyemem ancak Libya krizi de geçmiş aptallıklarımızın sonucu.

Tüm bu saçmalıklar yabancı sermayenin TR'den ufak ufak çıkmasına da sebep oldu.

virus olayı geçsin, yine tayyip in saçmalıkları ile başbaşa kalacağız. Dünyada boşta duran 20 trilyon dolara yakın para var ve tek kuruşu bize gelmediği gibi, bizdeki eski dolarlarda dışarı kaçıyorlar. Böyle bir ülkeyiz artık.

Batı borsaları eski rekorlarını bir kaç yılda kırıp geçecek. Çünki taze trilyonlar saçtılar finansa, yeni ve daha büyük balonlar oluşacak ABD de, belki avrupada abd yi takip edecek.

Ama BIST, son 2 yılda olduğu gibi kaplumbağa hızı ile ilerleyecek. Tek sebepte akp olacak.

Hali ile geleceğe bol para gözü ile bakmıyorum, bizim işimiz çok zor olacak. Kimbilir yeni ne icadlar çıkacak.

Evet ne diyordum, tayyip bahsi geçince kontrolum elden gidiyor.

---

Ufak ufak kendime gelmeye başladım. Yeterli sermaye ile yola devam ediyorum.
    Daha önemlisi olaylara ufaktan hakim olmaya başladım.

Artık para piyasalarında son bir kaç ayda yediği dayaklarla çok daha olgunlaşmış bir keçi var.

Bakalım olgun keçi bu yıl ne yapacak.

---

Şu anki oyun tarzım şu.
    Temel pozisyon üçte bir long hep duruyor.
    Kısa vadeli gün içi veya bir kaç günlük UYGUN dalgalarda, short aç kapa ve long ilave al kapa şeklinde.

Bu dalgaları iyi kullanırsam, kısa sürede yüksek para yapabilirim.
    Ancak benim sorunum, para piyasalarına tüm günümü ayırmak istemiyorum.
    Günde en az 2 saat haber okuyorum(Bu alışkanlığım, borsada olmasamda düzenli olarak HER KONUDA haber ve araştırma analiz okurum), 2 saatde para piyasalarına baksam benim için uygun. Ama dalgaya binersem, sürekli ekran takip etmem gerekir.

Nasıl aşacağım bu sorunu bilmiyorum. Belki emirleri yazıp para piyasası ekranını kapamalıyım. Bu durumdada dalga, emrin bir kademe altından dönerse kaçırmış olacağım, dalga bana zarar yazacak.

her neyse... olduğu kadar artık...

.
    Son düzenleme : alicemal; 26-04-2020 saat: 12:26. Sebep: coat style
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    4,215
     Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    repulse,

1.- Senin grafikte açıklama yok. Siyah çizgiyi neden koydun.?

2.- Alta balance koymuşsun, onun önemi nedir neden ekledin, sana ne ifade ediyor, karar vermendeki ağırlığı nedir.?

3.- Sağ taraftaki renkli çizgiler ne anlam taşıyor ve neden orada. Ana grafikle iletişimi nedir.?

Şimdi grafiği sen hazırladığın için, bunları senin detaylıca cevaplaman gerekir.

Sen bunları detaylıca bana öğreteceksinki, bende kapasitem ölçüsünde bir ileri seviyeye taşımaya çalışayım. Veya "bu olmuş, daha ileri götüremem" diyeyim.?

tamam.. ))

ama önce görseli HD kalitede yeniden atayım.. önceki düşük çözünürlük gelmiş.. ))

sırasıynan cevaplar ;

1. ortadaki siyah çizgi hacim ağırlıklı ortalama çizgisidir. sabah seans açılışı ile başlar ve akşam kapanışında da hesaplama biter.. yani sadece o gün içerisinde yapılan işlemleri baz alır.. önceki günden devir falan yapmaz. yabancı teknikçiler "VWAP" (Volume Weighted Average Price) derler buna.. )) Piyasa yapıcılar kullanır genelde.. likiditeyi görmek isterler önceliknen.. hesaplama yapılırken genellikle 1 dakikalık barlar kullanılarak yapılır..

2. alttaki balance indikatörü klasik kullandığımız volume indikatörüdür.. benim kullandığım versiyon; standarttan farklı olarak gerçek alıcı ve satıcı emirlerinin adedini gösterir.. yeşil barlar gerçekleşen alım taraflı emirleri, kırmızı barlar ise gerçekleşen satış tarafındaki emirleri gösterir.. hani alış fiyatı ve satış fiyatı diye 2 tane ayrı fiyat var ya piyasada.. işte o... gerçekleşen emir alım fiyatından geçmiş ise yeşil bara, satış fiyatından gerçekleşmişse kırmızı bara ilave olur.. balance üzerindeki mavi çizgi ise gerçekleşen emirlerin yani alım ile satım fiyatı arasındaki farkı gösterir.. Mavi çizgi sıfırın altında ise satıcılı, sıfırn üstünde ise alıcılı piyasa var demektir.. mesela cuma günü viob kapanış bültenine bakarsan [buradan bakabilirsin) günlük işlem hacmini 389.407 olarak göreceksin. bizim balance indikatörünün de 371.902 olarak gösteriyor.. Akşam yayınlanan kapanış bülteni ile benim anlık gösterge arasında arada bazen ufak tefek farklar çıkıyor ama ben de anlayamadım nedendir... ))

3. sağ tarafta görünenler kademe doluluk oranları.. hangi fiyat kademesinden kaç emir geçmiş onu gösteriyor anlık olarak. ekranda yazmıyor ama, fare ile sağdaki çizgilerin üzerine geldiğimde gerçekleşen emir adedini gösteriyor.. renkleri yeşil olanlar çok emir geçenler, kırmızı olanlar ise az emir geçenler.. yani yeşil renkli çizgiler y(oğun emir geçen yerler) destek/direnç gibi yorumlanabilir..
    kırmızı çizgiler ise nispeten daha az işlem geçen, daha boş kademeler gibi düşünülebilir..

şimdilik bu kadar.. ))

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Tüh yaw, bi sürü rahatsız edici soru sordum repulse havlu atar diye.
    Daha hevesli hale gelmiş. fibonachi aç öldü lafımsa zerre etki etmemiş.
    Bi kaç soruyla daha grogi durumuna düşürmeye çalışalım.

İmdi abicim, Olay aslında çizgilerden oluşsada, o çizgileri belli niyet ve hedefe sahip insanlar oluşturuyor.
    Olayı zemine indirelim.

1) de likiditeyi gördün.? Likiditenin artıp azalması sana neyi ifade ediyor.? Önem derecesi nedir.? Endeks iner yada çıkarken aynı anlamımı taşır.? Likidite azalmışsa ne anlam çıkarmalıyız veya artmışsa.?

2) yi anlaması zor. Hacim değilde Gerçekleşen alış satış adedi. 2 emrin toplam hacmi 100 dür, 30 emrin toplam hacmi 50 dir. Hacmi değilde adedi öne çıkarmanın sebebi, KY davranışlarından yola çıkmakmı.? Yönü KY mi belirler demek istedin.? Zaten mavi çizgi, endeks çizgisinin gerisinden gitmiş, önünden gitmesi faydalı olmazmıydı.? Hoş önden giden indikatör görmedim. Teknik analiz ile görmem de anormal olurdu.? Ancak bi şekilde temel analizi rakamlarla ifade edip teknikle birleştirmenin yolunu bulursan, göstergenin önden gitme ihtimali var. Başka türlüsü teknik analizin matematiğine aykırı. İmkansız.
    Yoksa o anki heyecanı-volatiliteyi mi hesaplamak istedin. Adet sayısı başta az, endekste huzur yok, sona doğru adet sayısı çok az ancak endeks huzurlu bir yükseliş sergilemiş. Ordan bişeymi çıkarmamız gerekiyor.? Mesela aynı huzur endeks inerkende varmı.? Sonra huzur olması bize ne anlatmalı.? Huzurluyken istikrarlı iner yada çıkarmı demeliyiz.? Yada baştaki yüksek alış satış rakamı ile oluşan volatiliteyi görüp bir anlammı çıkarmalıyız.?

3) de sağdaki renkli çizgi alanının yerinden şüpheliyim.? Sağdaki her renkli çizgi, soldaki grafikte birden fazla endeks çizgisi ile kesişiyor. Hangi gündeki geçen emirleri gösteriyor. Son değdiği yerdeki endeks çizgisine karşılık gelen dakikayımı(yada günü).? Tek zamana karşılık geliyorsa, sağda değil altta olması mantıklı. Oraya Sen koymadın sanırım, uygulamanın orjinaline koymuş olmalılar.
    Tamam diyelimki doğru yerde. Peki bir kademede çok emir geçmesi ve gerçekleşmesi sayısı bize ne anlatacak.?

Olayı mutlaka zemine dayamalıyız. Grafiğe eklediğin her formül, o an işlem yapanlar durumu ve mümkünse niyeti hakkında bilgi vermeli.

En önemli soru. Eklediğin 3 göstergenin birbirleri ile bağı nasıl. Bir numara artmışsa, iki numarada kırmızı ve yeşil eşitse kısaysa, üç numarada yeşil ve kısa ise şu sonucu çıkarıyorum. Gibi ortak çıkarmaların varmı.?

Bu sorularlada havlu attıramazsam olay ciddi demektir.

Bu arada biraz yüzeysel baktım. Tam anlamamış olabilirim. Akşam yada yarın, daha dikkatli incelerim.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    4,215
    tersten başlıyacam cevap vermeye..

3 no'lu sorunun cevabı :

sağdaki kademe doluluk çizgilerinin yeri konusunda şüphelerin yersiz.. ))

range (aralık) veriyorum hesaplamayı yaptırırken.. yani 24.04.2020 Saat 09.30 ve 24.04.2020 Saat 22.59 aralığında gerçekleşen emirleri hesapla ve onları göster diyorum..

fiyat grafiğinde GÜN BAŞI VE GÜN SONU'nu gösteren 2 tane dikey kesik çizgi var.. başlangıç mavi renkli, bitiş kırmızı renkli.. yani sadece o gün içindeki (belirttiğim aralık arasındaki) işlemleri sayıyor ve kademe doluluk çizgisinin içeriğini güncelliyor..

1. ve 2. sorun biraz kazık.. )) onlara cevap vermek için zaman istiyorum.. ))

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Evet, yanıtlardan rePulse abimizin ne yaptığını bilmeden bi işe giriştiğini gördük. Ne yaptığını bilen biri tüm sorularımı tüm detayı ile açıklardı. Doğru yada yanlış önemli değil, olaya hakim olmak önemli.!

Zaten teknik analiz borsa için AZ gerekli bir konu, birde ne yaptığını bilmeden bu işe girmişsen, boşa vakit kaybediyorsundur.
    Teknik analizi bilmek değil, teknik analiz kullanan kişi ve o kişilerin potansiyel işlem hacmini bilmek önemli. Bunu yazmıştım biyerde ama kimbilir nerde.

Teknik analizin önemini anlatan bir "sürü psikolojisi" yazımı bi yerlerde yazmıştım. Benim topikte değil, o kadarını hatırlıyorum. O yazıyı bulup okumalı.

repulse, önce mevcut fiyat hacim indikatörlerini çok iyi bildiğini ve onların eksik yönlerini anlatabildiğini göstermen gerekir. Yoksa neden yeni bir icada giresin.?

"Abi kestirmeden ve ÇABA SARF ETMEDEN daha çok para kazanmak istiyorum"
    Sonuçta buraya vardık.

Evet grogi durumdaki güzide hevesli repulse'ye son indirdiğimiz kem gözler işe yaradı ve dağıldı.

Bende gereksiz yere bir konuyu ağır denetleme ve içine girme derdinden kurtulmuş oldum. Saygılı rePulseye saygımdan dolayı bu kadar uzattım.
    Yoksa, teknik ve temel analiz nedir konusunu örneği ile yazmış ve sonra "du yaw, bu kadar sert olma" diye silmiştim.

Bu arada bugün kafa bulutlu. Os sebeple fazla rencide edici yazmıyorumdur umarım.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    4,215
     Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    repulse, önce mevcut fiyat hacim indikatörlerini çok iyi bildiğini ve onların eksik yönlerini anlatabildiğini göstermen gerekir. Yoksa neden yeni bir icada giresin.?
    bu konu üzerinde çalışıyorum zaten alicemal abi.. ortada bi fırıldak durum var ama çözemedim daha.. çözersem oscar da bizim, nobel de bizim, rahat ol.. ))

senin konuya suikast olmasın diye elle tutulur malzeme bulana kadar araya girip gürültü kirliliği yapmayacağım ve sessizce okumaya devam edeceğim. selam ve saygılar abi.. ))

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399

Evet, bir problemi daha hallettik. Teknik analiz fazla üzerinde zaman harcanacak bir şey değil.

Yapacağımız indikatör Bir tek şekilde işe yarar. Oda endeksi UZUN VADE yönlendirenlerin yani balinaların işlem verileri elinde olmalı. Onların verisi ile oluşturacağın model, işe yarayabilir.

Fark ederlerse gene işe yaramaz, sana tuzak kurarlar, ergenekona dahil ederler. Karşında senin paranı almak için gücünü ortaya koyan devler var.

tabi her ülke borsası için durum biraz farklı, ancak bizimkisi tam mafya sistemi.? Sadece büyüklere çalışan bir sistem ve BIST yöneticileride bu sistemin koruyucusu. Karşılığında güzel paralar alıyorlar yattıkları yerlerden.

Bunu anlamak için;
    borsalar neden kurulmuş.? para piyasaları neden var.? Devletin bu piyasalardaki görevi nedir.? Gibi soruların cevabını bilmek gerekiyor.

Bu sorulalrın cevabını biliyorsanız, bizim ülkenin durumunun mafya sistemine yakın olduğunu görürsünüz.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 296/852 İlkİlk ... 196246286294295296297298306346396796 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •