Sayfa 297/852 İlkİlk ... 197247287295296297298299307347397797 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 2,369 - 2,376 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Eğer bizim BIST,
    S&P ye kitlenme pozisyonunu bozmazsa, bi kaç hafta içinde 105 bini geçeriz.

Tabi arada önemli ekstra gelişme olmayacak. Şu anki virus ve para şartlarının devam ettiğini varsayarsak.

Bi kaç hafta lafı tamamen sallama ancak S&P nin önündeki önemli direnç yaklaşık %7 yukarda. Bu durumda biz de 105 i geçmeliyiz gibi ciddiyetsiz bir varsayımda bulundum.

Kaç günde-haftada geçeriz bilemiyorum, S&P, BIST e göre epey ağır hareket ediyor. 2800 direncini 12 günde ancak geçti.

Daha yukarıdaki direnç ise daha tehlikeli yerde. Çünki dipten epey uzaklaşmış olacağız. Ne kadar yukarısı, o kadar ARTAN tehlike.

Tabi "short var yaw, ne tehlikesi, ilave kazanç" diyeceksinizde. Ana trendin tersine oynamak maharet ister. Bendede o kadar para piyasaları mahareti ve daha önemlisi ayıracak zaman yok.
    Son düzenleme : alicemal; 28-04-2020 saat: 13:10. Sebep: 105 yazacağıma 95 bin yazmışım. düzelttim.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    100 bin endekse kadar, VIOP yükseliş oranları hep spot yükseliş oranının altında kalıyordu. Korku hakimdi.

100 bin üzerinde ise viop oranı, spot oranının epey üzerinde görünüyor. Pek hayra alamet değil.

Seviye 105i geçmiş olsa, realizasyon geliyor diyeceğim.

Hani normal borsada, viop un oranının spot oranı üzerinde olması güzel olabilir. alıcılar güçlü filan diye iyi tarafı görürsün.

BISt ise rezalet. Her hareket altında bir pislik aramak zorunda hissediyoruz kendimizi. BIST eski ve şimdiki yöneticileri, biyerlerine kına yakabilirler.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu arada USD/TL de 6.99 a kazık çaktı. Günlerdir orada. Ne aşağı ne yukarı.

7 seviyesinde bayağı bir kavga olmalı.

kobi lere Son dağıtmaya başladıkları KGF'li 6 ay ödemesiz kredilerin önemli kısmı USD ye gidecektir. Her ne kadar USD alamazsın gibi bağzı kağıtlar imzalatsalarda, denetleme olmadığından, geçmiş teşvik kredilerinin çoğuda USD ye gitti. Açıkça verilerden görüldü. Her teşvik dağıtımı sonrası USD seviyesi yükseldi.

Denetleseler kendi pislikleri ortaya serilecek. Alan akp'li, USd ye yatıran akpli. Paranın çoğu onlarda olmalı.

Son kgf li teşvikle, 7 yi devirebilecekmi bakalım. tayyip sürekli kendi ayağına sıkıyor diyeceğim ama adamın planı budur belki. Birileri helikopterlerle avrupa yakasındaki Üsküdar'a yola çıkmıştır, bilemeyiz. Oradanda ver elini artık avrupada neresi denk gelirse. Bizim eski siyasiler, eski belediye başkanları, eski bakanlar filan ingiliz(gerçekte yahudi finans devlerinin) kontrolundeki küçük devletleri severler.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu virus olayı bazı tahminlerimin tutmamasına sebep oluyor.
    Herkesle beraber bende öğreniyorum.

Bazen kriz anlarında para piyasalarında parası olan arkadaşlar arayıp sorarlar, şu ne olacak diye. Söylediklerim hep tutardı.

Virus krizinde tutmadığı çok oldu.

Kıytırık banka müdürü bile benden daha iyi bildi.
    Tabi tilkinin 12 hikayesi vardır, 12 si de tavuk üzerinedir. Müdürde hayat boyu USD yükselecek diyordur. Bu kez ben yükselmez deyince, kıytırık müdür bilmiş ben bilememiş oldum. Halbuki USD/TL düşmeye başlayıncada müdür yükselir korkma demeye devam edecek.

USD 6.80 i geçmişken, virus de yataya bağlamıştı. USD hesapta parası olan arkadaş sorunca, virus yataya bağladı, hisse borsaları yükselmeye başladı, USD biraz düşebilir demiştim. USD şu an 7 TL de, devlet kurumları büyük ihtimalle orada tutuyor, belki güçleri bir süre sonra yetmeyecek. Yabancı devletler veya kurumlarlada USD anlaşması bizim tayyip yapmıyor. Devlet demiyorum tayyip diyorum özellikle. Adam devlet gibi güçlü, sadece onun istediğini söyleyeni dinliyor.

Yani 2+2=48 diye hesaplıyor tayyip. Sonrada bu hesabın ne kadar doğru olduüğunu en güzel anlatabilen danışmanları çevresine toplayıp konuşma metni hazırlatıyor. TV ler dede ballandırarak bağırıyor. Kafası böyle çalışıyorki, neden böyle çalıştığını evrimsel bir yaklaşımla anlatmıştım. Tabi tayyipinkini değil genelinkini.?

Neyse. USD oldu 7. O arkadaşta artık hep kıytırık banka müdürüne soracak.
    Aynı arkadaş petrol 20 USD ye inmişken 10 dolara inermi diyede sormuştu. Petrole yatırım yapmayı düşünüyordu, sanırım kıytırık banka müdürü o tavsiyede bulunmuş.
    Üretim Maliyetlerini göz önüne alıp "inmez" demiştim. Düz mantık.

Ama indi.
    Sıkışan dev fonlar sattı indi.

Virus gerilemeye başlamış, dünyada ve BIST de borsalar yükselmeye başlamış, USD/TL 4-5 olması gerekirken 6,80 olmuş, hali ile yükselmez dedim çünki yükselmesine sebep olan olayların şiddeti azalmış. Fiyatıda pahalı. Düz mantık.

Ama yükseldi.
    tayyip kendi çevresine teşvik dağıtıyor, onlarda USD ye hücum ediyor USD yükseliyor. Yabancı çıkışıda destek oluyor.

Kara günler bunlar benim için... Önemli konularda ve anlarda tutturamadığım HİÇ olmazdı. 10 dolara inmesi mantığa aykırı.
    tayyip'in yabancı devletler veya IMF gibi kurumlarla anlaşma yapmaması mantığa aykırı. Hoş ülkeyi bu hale getirmeside mantığa aykırı ya.

Düz mantığın işime yaramadığı ay lardan geçiyorum.

Her kese madara olmuş durumdayım. Kıytırık müdüre yenildim hemde 2 kez.

Hoş USD den çek hisse FON'a yatır demiştim. USD %3 yükselmiş, hisse senetleri %10 yükselmiş. Ama USD yi seven vatandaşlara bunu açıklayamazsın. Beyin farklı çalışıyor onlarda.
    Petrol e mazeretim yok.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu arada tayyip beyimizin bir tez'i daha tutmuş görünüyor. Tüm akademisyenlere bu konuda güzel ders verdi.

Faiz düşünce enflasyon düşer.

İşte bankalara ve MB ye faizi silah zoru ile düşürttü. "Resmi" Enflasyonda düştü. tayyip tezini doğruladı.

Kolaysa bu millete tersini inandır şimdi.

TV akademisyenlerinden de tık yok.
    @NeAcaipDunya

6. Benim gücümün ulaştığı yerlere sizin imparatorunuzun hayalleri bile ulaşamaz. #FatihSultanMehmet

tayyip ata'sının yolundan ilerliyor ali cemal abim

dünyada yardım ettiği ülkeleri bırak süper gücünün de elinden tuttu

bak şu sağlık bakanının dediklerine dili çok uzun

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hava ambulansla ilgili iddialara sosyal medya hesabından cevap verdi.

Koca, Türkiye, hava ambulans hizmetini 2008den beri veriyor. Ve bu hizmeti kendi kaynakları ile ücretsiz sunan tek devlettir. Sadece bu yıl 453 hasta hava, 211 hasta uçak ambulansla taşınmıştır. Benzer sağlık operasyonlarının ancak filmlerde olabileceğini düşünenler ülkemize inanmalı ifadelerine yer verdi.

sabah sabah sinirlendirip de gideyim
    seninkilerin hayal güçleri yetmez, tahayyül edemez rüyalarında göremezler.

hayırlı işler bol kazançlar.

https://www.ensonhaber.com/dunya/pom...ekkur-ediyoruz
    Son düzenleme : kitapci34; 29-04-2020 saat: 10:01.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dün S&P de ne oldu.?

WTI petrol denen abd petrolu tutan dev FON lardan biri sıkıştığından yada değişim aradığından satışa geçmiş. Buda hafif bir korku dalgası yaratmış.

Veya avrupa borsaları yükselirken abd borsaları 1,5 saatliğine agresif düştü. abd li dev fonların, abd borsasını kullanarak diğer borsalarda, istedikleri fiyata mal alıp satabileceklerini söylemiştim. Belkide bunu yaptılar. S&P yi düşürerek Avrupadan uygun fiyata mal aldılar.
    abd borsalarına kitlenmenin zararı büyük. Bi arada USD/TL seviyesine kitlenmiştik, şu ara pek takmıyoruz. Bizim FON yöneticileri bi yere kitlenmeden duramıyorlar.

S&P de yeniden bir 2.800 görebiliriz. Future veya spot, ikisinden birinde yada ikisindede görebiliriz.

S&P inerkende bizim kitlenme ustası FON yöneticileri BIST satıp bize 100 bin altını gösterebilirler.

Bugün bu ihtimale uygun pozisyon tutmaya başladım. Long ağırlıklı ama yeterince short da var.
    shortları kazançlı yada zararlı uygun bir yerde kapatıcam, longlar her daim sabit.

Geçen gün S&P deki uygun dalga dolayısı ile fazladan aldığım longları dün akşam ve bu sabah kapadım.

.
    Son düzenleme : alicemal; 29-04-2020 saat: 10:15. Sebep: coat style
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    İlk banka bilançosu açıklandı.

2001(2000 miydi.?) krizi öncesi, ekonomik kriz çıkmalı diye kriz çığırtkanlığı yapan sabancı grubunun akbank'ı.

İlginç gibi görünen bir şekilde, ilk çeyrekte hiç sorun yaşamamış tersine pozitif kazanç göstermiş hemde yüklü karşılıklar ayırdığı halde.?

2 sebepten ötürü, özel bankaların kazançlarının ilk çeyrekte bir miktar düşmesini beklersiniz.? Birincisi, ilk çeyrekte devlet bankaları, özel bankalara kıyasla çok uygun şartlarda kredi vermeye başladılar. Özel banka müşterilerini çekmiş olması gerekir ki çevremdede geçenler var. İkincisi ise ilk çeyreğin sonları virus sorununu TR de yaşamaya başladığımız dönem.

Peki durumu nasıl kurtarmış.?

Tüketici kredileri çok artmış. Ticari krediler çok az düşmüş.
    Tüketici kredileri nin çok artması, milletin gelirinin düştüğünü ve borçlanarak durumunu devam ettirmeye çalıştığını gösterir.

Asıl ikinci çeyrek bilançolarda, milletin ne kadar Tüketici kredileri ne saldırdığı ortaya çıkacak. Milleti devletin 2bin TL simi kurtarmış, (ki o 2bin TL ler kaç kişiye dağıtılmış, ancak akp gidip düzgün bir hükümet geldiğinde ortaya çıkar ki, ihtimal dahilinde değil.) yoksa bankalara bolca borçlanmışlarmı.?

akbank bilançosu bizim BIST i bayağı sevindirdi. S&P future "düşebilirim ha" der gibi duruyor, buna rağmen BIST akbank bilançosundan sonra S&P ye direniyor gibi.

Diğer bankalara örnek olacakmı acaba.?
    Diğer bankalarda aynı gelirse, BIST, abd borsalarından hafiften ayrışabilir.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 297/852 İlkİlk ... 197247287295296297298299307347397797 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •