Sayfa 298/852 İlkİlk ... 198248288296297298299300308348398798 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 2,377 - 2,384 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Emmiden hakiki yalanlar
    Gönderi
    7,825
     Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    İlk banka bilançosu açıklandı.

2001(2000 miydi.?) krizi öncesi, ekonomik kriz çıkmalı diye kriz çığırtkanlığı yapan sabancı grubunun akbank'ı.

İlginç gibi görünen bir şekilde, ilk çeyrekte hiç sorun yaşamamış tersine pozitif kazanç göstermiş hemde yüklü karşılıklar ayırdığı halde.?

2 sebepten ötürü, özel bankaların kazançlarının ilk çeyrekte bir miktar düşmesini beklersiniz.? Birincisi, ilk çeyrekte devlet bankaları, özel bankalara kıyasla çok uygun şartlarda kredi vermeye başladılar. Özel banka müşterilerini çekmiş olması gerekir ki çevremdede geçenler var. İkincisi ise ilk çeyreğin sonları virus sorununu TR de yaşamaya başladığımız dönem.

Peki durumu nasıl kurtarmış.?

Tüketici kredileri çok artmış. Ticari krediler çok az düşmüş.
    Tüketici kredileri nin çok artması, milletin gelirinin düştüğünü ve borçlanarak durumunu devam ettirmeye çalıştığını gösterir.

Asıl ikinci çeyrek bilançolarda, milletin ne kadar Tüketici kredileri ne saldırdığı ortaya çıkacak. Milleti devletin 2bin TL simi kurtarmış, (ki o 2bin TL ler kaç kişiye dağıtılmış, ancak akp gidip düzgün bir hükümet geldiğinde ortaya çıkar ki, ihtimal dahilinde değil.) yoksa bankalara bolca borçlanmışlarmı.?

akbank bilançosu bizim BIST i bayağı sevindirdi. S&P future "düşebilirim ha" der gibi duruyor, buna rağmen BIST akbank bilançosundan sonra S&P ye direniyor gibi.

Diğer bankalara örnek olacakmı acaba.?
    Diğer bankalarda aynı gelirse, BIST, abd borsalarından hafiften ayrışabilir.
    Faizlerin düşmesiyle ellerindeki tahviller de uçtu gitti.
    Kazanacak tabi ki.
    Bu adamlar her zaman kazanır.
    Selamlar. Burada yazmış olduğum bilgi, yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Webster üstad nerede diye sormayın, işte burada: https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=45203

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    jmk ya detaysız bilgi için teşekkür ettikten sonra BISTe dönüyorum ve ne görüyorum,

---

Ben yazdıktan sonra BIST yükselişede başladı. Ayrışacak zamanıda buldu. shortları zararına kapama ihtimalim belirdi. S&P dalgasına beşinci oynayışım, bu sefer akbank sebebi ile tutturamayacağım gibi. S&P nin 2800 e yaklaşmasını ve dönmesini bekliyordum, bu arada BIST de 99 bini görür gibime gelmişti.

her neyse artık, kısmet.
    sabancıları hiç sevmemişimdir zaten. Tüketime dayalı bir holding yapılaşması var. İleri teknoloji üretimleri yok, az şey İÇERDE üretip, fazla şey ithal ediyorlar. 2000 den sonra akbank ilede bol para yapıyorlar.

Akşamda FED açıklaması var. Büyük ihtimalle "hepinizi paraya boğarım" diyecekler ve açıklananları beğenecekler ve S&P future lar bir müddet yükselecek.

Her neyse dedik.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Emmiden hakiki yalanlar
    Gönderi
    7,825
     Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    jmk ya detaysız bilgi için teşekkür ettikten sonra BISTe dönüyorum ve ne görüyorum,

---

Ben yazdıktan sonra BIST yükselişede başladı. Ayrışacak zamanıda buldu. shortları zararına kapama ihtimalim belirdi. S&P dalgasına beşinci oynayışım, bu sefer akbank sebebi ile tutturamayacağım gibi. S&P nin 2800 e yaklaşmasını ve dönmesini bekliyordum, bu arada BIST de 99 bini görür gibime gelmişti.

her neyse artık, kısmet.
    sabancıları hiç sevmemişimdir zaten. Tüketime dayalı bir holding yapılaşması var. İleri teknoloji üretimleri yok, az şey İÇERDE üretip, fazla şey ithal ediyorlar. 2000 den sonra akbank ilede bol para yapıyorlar.

Akşamda FED açıklaması var. Büyük ihtimalle "hepinizi paraya boğarım" diyecekler ve açıklananları beğenecekler ve S&P future lar bir müddet yükselecek.

Her neyse dedik.
    Alicemal üstad bu arkadaşlar Lassa'yı aldıktan sonra siyasilerimizi yurdun dört bir yanını otoyollar ile döşemeye ikna etmişler. Tren yolu vesaire hikaye olmuş. İyi mi olmuş? İyi olmuş tabi ki...Bana mı sana mı?
    Selamlar. Burada yazmış olduğum bilgi, yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Webster üstad nerede diye sormayın, işte burada: https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=45203

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    2 gün önce S&P gün içi grafiğine bakarak bindiğim short dalgası bana yaramadı. Dün öğle sonrası abd endeksleri aniden yukarı döndü. gilead ilaç firmasının remdesivir hapı ile ilgili gelen uyduruk haber, endeksi yukarı döndürmüş deniyor.

Tabi ana sebep, bu aralar borsalar yükselmeye hevesli. Her haberi kullanıyorlar.
    Bu kez bindiğim dalga, abd den gelen haberle bozuldu bende indim. Akşam FED toplantısı olmasaydı, yine dalgadan inmezdim çünki iyi fiyattan almıştım, ancak akşama FED in ne diyeceği belliydi, para piyasalarına iyi haber ler verecekti ve endeksler kısa süreli yükselecekti. Öylede oldu.

Bu arada bizim 6,99 da kazık çakmış USD/TL, dün gece birden 6.95 e düşmüş.

---

arap Petrolü fiyatlarının 10 dolarlara yaklaşması çok iyi oldu.
    Biz ucuza petrol alacağımızdan değil. Yine hükümetteki ağalar, ucuzluğu bize yansıtmaz, yukarda har vurup harman savururlar o paraları.

Asıl olay şurada.

gülen leri, gül leri, tayyip leri, davutoğlu ları, cübbelileri, menzilcileri, süleymancıları, pkk ları, asala ları, işid leri, el kaideleri, müzlüman kardeşleri, yaratan şey, din değil arap petrolunun parası.

CIA emrediyor, arap şeyhleride tüm müslüman ülkelerdeki tarikatları petrol parası ile besliyor, onları güçlendirip müslüman ülkelerin üzerine salıyor. Amaç onları güçlenmesine engel olmak ve güçsüz düşürüp abd ve ingilterenin uşağı yapmak. Ülkelerin kontrolunu CIA ye vermek.

Belki de 100 yıldır bu böyle.

suudi katillerde para kalmazsa, o zaman bizim tarikatlarda TV kanallarının parasını ödeyemezler, para ile gençleri yanlarına çekemezler, yanlarındakileri para olmayınca tutamazlar, zamanla küçülür belki kaybolurlar.

Tabi bu kezde palazlanan ÇİN, bunları beslemeye başlamazsa.
    Çin'in de fazla parası var, suudi arabistan ın yerini doldurmaya kalkışabilir.
    Rusya da petrol ve gaz fiyatlarının düşmesinden etkilenecek.

Libya da hafter şimdiden gerliemeye başladı. yemen dede suudi arabistan kaybedecek.

2-3 yıl petrol 10 dolarlarda kalsın, müslüman ülkelerdeki katliamlar azalabilir, belkide biter.

suudi katiller bu kadar şeytanlar. Şu bizim hükümetin, öldüğü için TR de ulusal yas ilan ettiği arap kralları bunlar. Her geldiklerinde tayyip ve gül'e 10 milyonlarca dolarlık hediyeler veren suudi katiller bunlar.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Başından beri ne diyordum. Virus bence abd tarafından üretildi. abd nin biyolojik silah yapıp diğer ülkelere yaydığı da biliniyor ve geçmişinde var. abd nin İlk biyolojik saldırıları küba ya ve 1950 de.

Çin den öncede, wuhan a giden abd li askerlerde görülmüş. Bunu söyleyen abd li uzman ve bir soru üzerine abd de söylüyor.

Yine abd lilerin itiraf gibi başka çalışması var, Prof. Dr. Temel Yılmaz köşesinde yazmş. Onada başkası göndermiş.

Açıklamaya göre, abd de bazı üniversiteler, bir virus u alıp genetiğini değiştirip, daha hızlı yayılan, hayvandan insana, insandan insana çok kolay bulaşan bir virus yaratmışlar. Aynı çu anki covid19 un özellikleri. Yani labaratuvarda kolaylıkla üretilebiliyor bu tür virusler. Başka virusu alıp, hedefe yönelik olarak üzerinde oynuyorlar.

Yazı şu aynen kopyalıyorum.

Çalışmanın yayınlandığı tarih bundan 5 yıl öncesi, 2015 yılı.

Yazarlar, North Carolina Üniversitesi, Arkansas FDA Toksikoloji Araştırma Merkezi, Zürih Bellinzona Mikrobioloji Enstitüsünden, Wuhan Viroloji Enstitüsü ve Harvard Üniversitesi'nden, anonim bir çalışma.

Çalışmada Çin nalburunlu yarasalarda bulunan SARS korona virüsünün revers -ters- genetik sistemi kullanılarak SHCO14 proteini kodlayan yeni bir şimerik virüs elde ediliyor.

Bu yeni virüsün özellikleri çok ilginç. Araştırmadan kısa sonuçları aşağıda özetlemeye çalıştım.

Bu hibrid virüsün etkileri insan havayolu hücreleri üzerinde inceleniyor ve çalışmada günümüzdeki pandemi yapan virüs gibi ACE-2 reseptörlerini kullandığı, bu yolla insan havayolu hücrelerinde yeterince çoğalabileceği, epidemi yapabilme kapasitesine ulaşabileceği gösteriliyor.

Ancak bu yeni laboratuvar dizayn virüsün epidemik virülansı ve insan havayolu epitel hücrelerindeki etkisi yani klasik SARS virüsüne göre öldürücü etkisinin daha düşük olduğu bulunuyor.

Bu yeni hibrid virüsün en önemli özelliği de yayılma şekli ve gücü. Yayılma kapasitesi ve şekli klasik SARS virüsünden farklı.

Normalde SARS korona virüs insana iki farklı şekilde bulaşıyor.

Birinci yol, yarasadan sonra başka bir konak canlıya atlayıp oraya adapte olup mutasyon geçirip oradan insana geçmesi. İlk SARS salgınında bu ikincil konağın kahve ve parfümeride kullanılan “civet kedisi†ya da misk kedisi olduğunu iddia eden çalışmalar var.

İkinci yol yarasadan insana geçmesi. Bu yoldan bulaşma ancak koronavirüsün ilk konak olan insanda mutasyona uğraması ve ondan sonra diğer insanlara öyle geçişi ile mümkün olabiliyor.

Yeni hibrid SHC014-CoV, ise bunlardan çok daha farklı bir yolu kullanıyor, sentetik virüs insana geçişte hiçbir mutasyona uğramadan doğrudan insandan insana geçiş yapıyor yani çok daha hızlı yayılıyor, ırklardan ya da ortam farklılıklarından etkilenmiyor ve bulaşıcı kapasitesi çok yüksek.

Çalışmada virüsün aşı ve tedavi direnci konusunda ilginç bir saptama yapılmış. “Eldeki SARS temelli immün terapötik ve profilaktik yöntemler değerlendirildiğinde, bunları etkisi ve yararlığı düşük bulunmuştur, hem monoklonal antikor hem aşı yaklaşımları yeni spike proteinini kullanan CoV enfeksiyonunu nötralize etmede ve korunmada başarısız olmuştur†diyor.

Araştırmada sonuç olarak “Biz bu bulguların ışığında, koronavirüsünden sentetik olarak tam bir enfeksiyöz SHC014 rekombinant virüsü yeniden türettik ve bu yeni virüsün hem in-vitro hem in-vivo güçlü viral replikasyonunu gösterdik.

Bu çalışmamız, şu anda dolaşımdaki yarasa popülasyonlarındaki SARS-CoV türevlerinin yeniden ortaya çıkması ile ilgili potansiyel riske işaret etmektedir†diyor.

Dünyanın en saygın dergilerinden birinde yayınlanan makale özetle bu.

@NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    İşte bunu diyordum.

99bin gösterirler dedik, short da aldık ancak dün gilead haberi üzerine gece FED toplantısı riski, benim planı bozdu dün shortları kapamıştım.

Kısmet işte.

Durum tabi 3 gün önce söylediğimden biraz daha farklı hale geldi. FED gazı ile Seviyeler abd de biraz değişti.
    Son düzenleme : alicemal; 30-04-2020 saat: 16:27.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    vay vay S&P ye bak yaw, tamda 4-5 gün önce gördüğüm dalga tamamlandı. Tabi araya gilead ilaç firması haberi ve FED girince 50-60 puan kadar daha yukarda tamamlandı ve bi kaç gün geç tamamladı. 2800 de bitecekti, 2850 da bitti, tabi hala 2800 e inme ihtimali var.

S&P yide öğreniyoruz. Davranış tarzı ağır ve sağlam.

Tabi orda bi kaç haftada-ayda %3-5 kazanmak yetiyor, hem derinlik var, paran büyükte olsa satınca alan çok, alınca satan çok, hemde %3-5, 1 yıllık kazanç demek, enflasyon sıfır faiz sıfır hatta eksi.

Bizde %20 filan kazanmadan balinalar rahat etmiyor, karşılarındada bol paralı yeterli alıcı satıcı yok ve olanda çok ürkek, sürekli tüm gözler balinaların üzerinde. Daha Balinanın Eli klavyeye doğru giderken tüm fon yöneticileri ve KY ler "eyvah" deyip satış yada alışa geçiyor. Balinanın eli havada kalıyor. Medyayıda milleti uyuşturmak için çok etkin kullanmak zorunda kalıyorlar. Arı uyuşturan duman gibi.

Suçsa tamamen ülke yöneticilerinde. Beş para etmez insanları sadece kendi emrini dinlesin ve oralardan sebeplensin diye BIST in başına koyuyorlar. İçi boş adamda sadece cebine girecek paraya bakıyor. Sonuçtada ne borsada ne ülkede düzgün yatırımcı kalmıyor, borsa değil ülke değil mezbaha.

---

bluumberg'in marabası dönmüş. Akşam ege hocayı konuk etmiş. ege hoca öyle bir zrvaladıki, değinmeden edemeyeceğim.
    Konu açılmışken "bugünün borcunu gelecek nesillere bırakmayız." diye saçma sapan bir laf etti.?
    Önce "nooluyor yaw" dedim, "tamam adam bunadı ama bu kadarda değildir" dedim. Aslında ege hca nın bir saygınlığı vardı, artık TVlere çıkarmasalar iyi olur, her geçen programda saygınlığı yerle bir oluyor.

"Yaw" dedim. "Adam boş değil, şimdi açıklar bende anlarım."

Açıklayamadı. Dahada beter zırvaladı.

Benmi boş beyinliyim, hocamı üşüttü anlayamıyorum.

Açıklamak için örnekler verdi, hepside deli saçması. "Gelecek sene üretilecek elma'yı bu sene yememiz mümkünmü?" diye soruyor. Bunun gibi bir kaç soru daha soruyor, sonrada "hihohaha" diye gülüyor. Ayıp olmasın diye Asaf hocada gülüşe eşlik ediyor tabi Asaf hoca mağara adamı gibi "hohaaraaağ" diye gülüyor.

"Lang" diyorum "gelecek sene üretilecek ürünü bu seneye aktarmakla, bu senenin ürününü gelecek seneye aktarmak arasında nasıl bir bağ var.?"

Hiç bir bağ yok.?
    Sen borcu bu sene üretiyorsun ve geleceğe aktarıyorsun. Yaptığın borç ne.? Bir şey satın alırsın, ödemezsin, yaz tahtaya dersin. Satın aldığın şey bir üründür, üretimdir. Onu bu yıl tüketirsin ama borcunu sonraya devredersin. Ama sen ödersin.

Bunu devlet yapıp 25 senede vade belirlemişse, borç tüm ülkenin borcudur ve gelecek nesillerde öder.

Şu an bile hiç geçmediğimiz köprülerin, hiç gitmediğimiz hastahanelerin parasını ödemişyormuyuz. Vergiler neden artıyor, bedava devlet hizmetleri neden paralı hale geliyor? Maaşların neden sürekli alım gücü azalıyor. ? Hepsi devletin gereksiz yaptığı borç ve harcamaları ödediğimiz için.

"16 milyar doları yardım adı altında karşılıksız 15 yılda dünya ülkelerine dağıttım" diyen bir tepe yöneticimiz var. Bu ülkede yapılan herşeyse bu halka paralı, ilaveten TVlere çıkıp IBAN verip parada istiyor. Bu mantığı hakaret etmeden açıklayamazsın.

Şimdi bile gerçekte bizim olmayan, devletteki adamların har vurup harman savurmalarını ödüyorken, gelecek nesillerin ödemeyeceğini nasıl söylemeye cesaret edersin.

20 sene sonra, bugün yapılan o otoyolların, köprülerin, tünellerin, şehir hastahanelerinin parası ödenmeyecekmi.? Yol bugün yapıldı ama vade 25 yıl.

Neresinden baksan ege hocanın kurduğu mantığın anlamı yok. Hani açıklamaya bile üşendim bu kadar bariz bir yanlışı. Düşünüyorum ve göremediğim bişey bulamıyorum.

"Yarın üretilecek şeyi bugün yiyemeyiz, öyleyse bugün üretilen şeyide yarın yiyemeyiz" diye bir önerme de bulunuyor. İki alakasız şeyle sebep sonuç ilişkisi kuruyor. Yaşanmamış şeyi ele alarak yaşanmış şeye sonuç üretiyor. Yaşanmamış ile yaşanmış arasında bağ kuruyor.
    Önermenin "farenin bacakları kesilince kulakları duymuyor" fıkrasındaki önermeden hiç bir farkı yok. Bunu ege hocadan duyduğuma İnanamıyorum.
    ege hocanın kötü niyetini çok gördüm ama zırva sını ilk defa duydum.

ege hocanın artık cüppelinin kanallalrında yada adnan hocanın kanallarında çıkmasının vakti gelmiş. Oralara daha çok yakışacak üretimler yapmaya başladı.

--- ek

ege hocanın bugünki yazısıda gerçeklerden uzak. Teorik düzeyde kalmış.
    "Devlet para basıyorsa, bunun borçlusu halktır, ama alacaklısıda halktır" diyere gri olayı beyazlaştırmış. Tabi teoride.

Eğer bankada 100TL basmış ve 10 kişiye 10 ar TL dağıtmışsan, evet borçlu alacaklı bu 10 kişi yani halktır.
    Ama 100 TL basmış, 7 kişiye 2 şer TL vermiş, kalan 86 TL yide diğer 3 kişiye vermişsen, alacaklı 3 kişi borçlu 7 kişi olur. Alacaklı ile borçlu farklı olur.
    Dünya gerçeğide budur. Bunu teori ile anlatıp kendini kurtarmaya çalışmış.
    İşte bir kötü niyet daha.

ege hoca gerçekte vatandaşa hitab etmez onlara ağır gelir. Bu tür yazı ve sözlerle eğittiği kesim, akademisyen kesim. O akademisyenlerde halkı eğitirler. Uzun zaman sonra ülke böyle olur.
    Son düzenleme : alicemal; 01-05-2020 saat: 10:24.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Haftalardır, medyada sataşacağım birini bulamıyordum. Hepsi boş yazılardı. Zaten yazanda yoktu.

Bugün kime sataşacağımı şaşırdım, o kadar çok derin yazma teşebbüsünde bulunan olmuşki.?

ege hoca'yı hallettik, soner yalçın çıktı karşıma.
    Bir felsefe kitabı okumuş, analitik düşünmeyi öğrenmiş. miş.

Çok güldüm tabi. (Doğru dürüst bir kahkaha atma resmi olmadığı için ekleyemedim. Hepsi animasyonlu gülme icon'ları. Sabit duran bol kahkahalı bir resim-icon-emoji-smiley yok.)

Her neyse.

soner abim, analitik düşünmeyi öğrenemezsin. Ancak analitik düşünme nedir'i anlatan cümleleri ezberleyebilirsin.

analitik düşünme dediğin şey, düşünem yeteneğinin kendisidir. Olayları görmek ki bunu herkes yapabilir.

Olayları gördükten sonra o olaylar arasında DOĞRU bağları kurabilme yeteneğidir analitik düşünme.
    Nesneler arasındada DOĞRU bağları kurabilme yeteneğidir.

Sebeplerden DOĞRU sonuç çıkarabilme, sonuçlardan DOĞRU sebeplere ulaşabilme yeteneğidir.

Bu yetenek ırk la alakalıdır.

3 farklı ırk dan evrilmiş insanoğlu dediğimiz yaşam formları. Sadece 1 ırkta bu düşünebilme yeteneği vardır ki bu ırk da şu anki insan nüfusunun yaklaşık %20 sini oluşturur. %80 düşünemez. EZBERLER.

soner abimin tipine bakıyorum, düşünebilen ırktan değil.

Hali ile analitik düşünme yeteneği soner abimde olması imkansızdır. Zaten kitaptan öğrendim demesi de bunu ispatlar.

Yanlış anlamada olmasın. soner yalçın kitapları ve yazıları ile bu ülkeye çok faydalıdır. Kazndığı parayı ve ünü sonuna kadar hak ediyor bence.

Ama bu onu analitik düşünme yeteneğine sahip biri yapmaz. Ezbere yaşıyor ancak doğru şeyler ezberletilmiş ona şanslıymışki doğru mahallede doğmuş.

Bazen "analitik düşünme yeteneğine sahip eleman aranıyor" diye iş ilanları görüyorum, onlarada çok gülüyorum, bildiiniz gibi değil.

pardon, pardon, "analitik düşünme yapısını öğrendim" diye yazmış. "analitik düşünmeyi öğrendim" yazmamış. Benim eşekliğim.
    İmdi bu kadar yazıyı silmeyeyim. soner abim analitik düşünme yeteneğine sahibim dememiş, yapıyı biliyorum demiş. İkisi arasında dağlar kadar fark var.

keçi de arada sırada eşekleşebiliyor. tamam sık sık eşekleşiyorum.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 298/852 İlkİlk ... 198248288296297298299300308348398798 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •