Sayfa 3/852 İlkİlk 123451353103503 ... SonSon
Arama sonucu : 6815 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Senin anı güzel ve çarpıcı.
    Bende anı anlatmaya bayılırım. Anlaşacağız anlaşılan.

Aklıma ne geldi. İş bankası.

Son iş bankası genel müdürü, iş bankasının muhasebe müdürüydü.

Önceki genel müdür ayrılınca, yerine muhasebe müdürünü bankaya genel müdür yaptılar.??? neden acaba.???

İkinci mesleğim ekonomistlik. Hiç bir profesyonel işletmede, muhasebe müdürü genel müdür yapılmaz, eğer bacakları güzel değilse yada patron akrabası değilse.

Bankanın patronu yok. o zaman müdürün bacakları güzel olmalı.

Aha bi anı daha aklıma geldi...

20 yıl kadar önce, ülke çapında şubeleri olan, YARI ÖZEL, PATRONU OLMAYAN, devletin arpalığı olarak kullanılan bi firmada merkezde teknik elemanım.

Mersin şubede sistemde sorun oldu. Şubede işler durdu. Sistemin düzeltilmesi lazım yoksa tek iş yapılamayacak.
    Acele uçağa atladım gittim sistemi düzelteceğim. Ben düzeltmezsem tüm şube yatacak o kadar önemli bir görev.

Benle aynı anda merkezden 2 muhasebe çalışanıda uçağa atladı mersine gidiyorlar bir muhasebe semineri varmış. Aynı anda adanada uçaktan indik. Ben mersine en hızlı neyle giderim diye hesap yaparken. Baktım mersin şube, muhasebe elemanlarını alsın diye minibüs göndermiş, o ikisini alıp gittiler, ben havaalanında öylece kaldım.????

Gezi için gelen muhasebe elemanlarını aldırdılar, sistemlerini düzeltip iş yapıp para kazanmalarını sağlayacak beni orada bıraktılar.

Neden acaba muhasebe servisi bu kadar önemli.??? Pazarlama yapıp para kazandıran servis değil. Satılan malı üreten servis değil. AR_GE ile işletmeyi geliştiren servis değil.???
    Sadece paranın kaydını GİREN servis. kalanı yazılımlar yapıyor. Niye diğerlerinden daha önemli ki.?
    İşin komik tarafı, muhasebe yazılımlarınıda benim içinde olduğum ekip kurdu ve muhasebe yazılımı eğitimlerini bile tüm şubelere biz verdik...

Demek olay muhasebe servisinin niteliğinde değilde, girdikleri kayıtları bilmekte yatıyor. Firma paraları nerelere harcıyor. tabiki kasanın başındaki adam, hangi para nereye harcanıyor, hepsini biliyor. Bu bilgi onları önemli yapıyor, tabi ahlaki açıdan çürümüş işletmelerde.
    Son düzenleme : alicemal; 26-07-2018 saat: 14:51.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Bu arada borsayı aksatmayayım.

Borsa endeksini saatlik takip etmiyorum. Zaten portfoyum çok sağlam.

Kazandırırken Az kazandırıyor ama kaybettirirkende az kaybettiriyor. O sebeple günlük panik yapmama lüksüne sahibim.

Daha uzaktan ve sağlıklı bakabiliyorum.

İlk yazdığım gibi, ekstra bir gelişme olmazsa, kasım aralık aylarına kadar hisse senedi portfoyum aynen kalacak. Altın ve FON portfoyumde değişikliğe gidebilirim.

Sadece günlük ekonomik gelişme ve kararları takip ediyorum. Ekstra bir gelişme olursa yeni duruma göre pozisyon alayım diye.

Bizim ülkede ekstra gelişmelerde MAALESEF pek sık oluyor.

Devleti yönetenler, yön değiştiripte abd ile kucaklaşmaya karar verirlerse, borsa hızla çıkıp, doviz düşebilir. Tabi yine bu yıl için geçerli... Uzun vadeyi sanayi belirler ve sanayiyi düze çıkaracak bilgiye ve gerçekçi niyete hükümet sahip değil..

Tersine devleti yönetenler tamamen batı ile bağı koparıp atarsada, borsa yıl sonunu görmeden aşağı gidebilir döviz 5 TL yi 2 dakkada kırıp atabilir.

Böyle bir ülkede yaşıyosan borsa da oynamakta çok zor oluyor maalesef.

Teknik analizide temel analiz gibi kullanan bir TEMEL ANALİZ kullanıcısıyım.

O sebeple bu sayfalarda temel analiz bilgisi vermeye çalışacağım.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Son durum:
    %17,64 idi, şimdi %26,33 pozitifteyim.

Bu hesap, geçmiş 7 ayın hesabı değil, 7 ayın K/Z sinin yıllığa uyarlanmış hesabıdır. Yani bu şekilde devam ederse, yıl sonunda %26,33 pozitif değerle yılı kapatacağım anlamında. Yıl sonu uyarlaması olduğundan, biraz hızlı yükselip düşer, şaşırmayın.

Bu arada kelimeleri renklendiremiyorum, ilginç. Renk penceresi seçim yapamadan kapanıyor.?
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    "Bizim ülkede ekstra gelişmelerde MAALESEF pek sık oluyor."

Evet dün yazdığım cümle bu.
    Akşamına ekstra gelişme oldu. ABD başkan yardımcısı ağır konuşarak türkiyeye yaptırım uygulayacağız dedi.

Dolar yükseldi borsa alçaldı.

Maalesef bizim ülke böyle... Hukuk yok, devlet, devlet değil. yarın kendinin ve ülkenin başına ne geleceğini bilemiyorsun.

İran'a, Suriye'ye söyledikleri cümleleri kendi sömürgeleri Türkiyeye de söylediler sonunda.

Aslında onlar açısından bakarsanız haklılarda.

10 yıldır, sahte deliller üreterek askerleri, savcıları, hapse attık. Dünya gördü.
    Uyduruk sebeplerle 70 bin sivil halkı, öğrenciyi hapse attık. Dünya gördü.

Hukukun olmadığı, savcının, polisin, hakimin kafasına göre insan tutukladığı ve bazılarının hapislerde öldüğü bir ülkeyi seyrediyorsunuz.

Kendi vatandaşınız o ülkede tutuklanmışsa, çıldırırsınız. Vatandaşınız suçluda olsa çıldırırsınız çünki karşınızda hukuk tanımayan, kişisel çıkarları için her şeyi yapabilecek zihniyette insanlar var. Onlara vatandaşınızı bırakmak istemezsiniz.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Peki abd sınırlamaları bizim borsayı nasıl etkileyecek.?

ABD nin ilk hamlesi, uluslararası kuruluşlardan, bizim devletin, kredi almasını sınırlamak. Bizim devlet dünya bankasına gidince, dur bakalım diyecekler. Dünya bankası ABD ye uyarsa krediyi vermeyecek. Yada IMF için geçerli. Belki abd bankalarınıda etkilerler.
    Tasarı henüz yasalaşmadı, süresi var.

Görüntüde uzun vadeye yayılmış, fazla zararlı olmayacak bir durum gibi görünüyor. hatta devlet adamları akıllı olsa faydası bile olur.

Ardından silah satışlarını askıya alabilirler. geçmişte bunun bizim ülkeye büyük faydası oldu. Aselsan, roketsan, TAI(Tusaş, TEI), Havelsan, meteksan, hep batının bize silah satış ambargosu koyması sayesinde ortaya çıktı. Şu an bizim ülkenin, dünyayala yarışan, ileri teknoloji üreten tek şirketleri.

Gece, asya ve abd borsaları açıkken dolarda fazla yükselmedi.

Borsaya şimdilik etkisi olmaz eğer daha başka bişey çıkmazsa altından.

Artık borsa daha temkinli yükselecektir. Alım yapanlar sürekli sağa sola ve kuzeye güneye bakacaktır. Biraz zaman geçinceye kadar.

Biraz zaman geçince herşey unutulur. Ama bizim ülke 3 dakka rahat durmuyorki. Bi nefes alamıyoruzki. Yine bişey çıkabilir...

Sonuçta, bu gelişme, borsa yönünü kalıcı olarak değiştirecekmiş gibi görünmüyor, sadece kredi sınırlama tasarısı ile kalırlarsa. Ek bişey çıkarırlarsa bakmak gerekir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    ABD ekonomisi, trump un yarattığı rüzgârla 2. çeyrekte çok iyi derecede büyüdü. Gelişmiş bir ülke için %4.1 büyüme sıra dışıdır, çok iyidir.
    Büyüme ise sanayi kesiminden ve facebook twitter instagram gibi arkasında sanayisi olmayan ne idüğü belirsiz devlerden ve perakendeden yani üreten değil satandan geliyor.

trump ne yapıyorda clintondan beri on yıllardır doğru dürüst büyüme göstermeyen çoğu zaman sıfır ve altında büyüme gösteren ABD ayağa kalktı!.

trump ın büyüme yöntemi kalıcımı.?

Bugün bu sorulara yanıt arayacağız.

...

Bulamadık, paydos, herkes dağılsın.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    "ABD niye gelişiyor kardeşim?" sorusunun yanıtını bir önceki oturumumuzda tartışıp sonuçlandırdıktan sonra, bu seferde "Türkiyeye ne oluyor kardeşim.? Ne halt yemeye 110bin hedefi koydun.?" sorusunun yanıtını arayacağız...

Bende hayret ediyorum 110bini nerden çıkardım.???

BIST in Lokomotif sektörü bankalar... "dellilik bu" dediğinizi duyar gibi oluyorum. Bankalar sanayi yada hizmet sektörü gibi ÜRETİM YAPMIYOR, nasıl ülkenin lokomotifi olur.?

"Para demek üretim demektir... üretirsen paran olur... banka ise ürettiğin parayı sayar ve cebe indirir... bankaların, senin ülkenin lokomotifi ise sen soyuluyorsun demektir kardeşim... " dediğinizi duyar gibi oluyorum.

Tabi ben aynı görüşte değilim, bu sizin görüşünüz...

Bankalar, ülkenin göstergesi BIST te lokomotif olabilir ama ülkenin lokomotif sektörü otomotiv sektörüdür. Sonra tekstil ve turizmdi ama akp ile beraber inşaat sektörüde tepede yerini aldı.

Otomotiv bu yıl son aylarda durdu. Üretilen otomotiv (her türlü motorlu araç ve parçaları) in %80 i ihraç ediliyordu zaten. 1.700.000 araç üretiyorsun ama bu millet hepsini alamadığından, aslında yarısını bile alamıyor, %80 nini ihraç ediyorsun.
    %20 si yurt içinde satılıyor.

Son durum şu. Yurt içi satışlar son aylarda çakıldı. %40 daraldı. Sebebi: geçen yıl eylül ayından beri arabalara %50 ortalama ile zam yapıldı. Niye zam yapıldı. Arabalarının çoğu tam ithal, bütün olarak getiriyorsun, Türkiyede üretiyorum dediğin arabalarında %70 parçasını ithal edip, burada birleştirip satıyorsun. OTOMOTIVDE DIŞA BAĞIMLISIN.

Bu ülke nin firmaları dünyanın en ileri teknolojisi IHA ve SIHA üretiyor, çok daha geri teknoloji arabayı nasıl üretemez.???

Üretir... Üretirde... offffff, offffff... nasıl anlatayımki...

Her neyse ya.!!!

İnşaatıda geçen seneden beri devlet bankaları parası ve hazine garantisi ile ayakta tutmaya çalışıyorlar...

Şimdi şu 110 bin tahminin ne olacak... bankalar ilk beş ayda %5 ancak kârlarını artırabilmişler... enflasyonun %15 olacaksa bu sene %5 demek ne demek.? %10 zarardasın demek.
    Düzelirmi.?
    Sanmıyorum son gelen veride, banka kredi hacimleri yerinde saymış.???

Aralığa kadarki 110 bin hedefi konusunda şüpheliyim... dayandırabileceğim gerçekçi bir temel yok gibi görünüyor, belki ben göremiyorum... üstüne habire abd ve avrupalılar tokatlıyor...

Son çare ikinci çeyrek kârlarını incelemeye geldi. sektörlere bakalım ne yapmışlar...

İkinci çeyreklerin hepsi gelsin durumu yeniden inceleyelim diyerek ülkemiz analizinide dürüp bir kenara kaldrıyoruz...

eğer hükümet dediğimiz kişi ve damadı, çin devlet yetkilileri ile kucaklaşmaya devam ederlerse, belki yeni bir rüzgar sanal da olsa yakalayabiliriz.
    damatı dün gördüm, çinlinin biri ile kucaklaşmış. Yüklü borç almış ağzı iki karış ona seviniyor... borç alanın bu kadar sevindiğini ilk defa gördüm. tabi gelen borç bizim cebimize girmeyecek, ama bizim cebimizden ödenecek... demek ona gülüyor...

eğer hükümetin kendiside, damadı gibi bi çinli ile kucaklaşırsa, çin rüzgarı diye ortalığa heyecan katabilirler... tabi bu yazıyı görüpte, koşup aksarayda ilk gördüğü çinliyi kucaklarsa olmaz... Çin hükümet başkanını kucaklamalı, yetmez eli ile tavuk yedirmeli, tren filan demeliler..
    Son düzenleme : alicemal; 28-07-2018 saat: 12:30. Sebep: ek
    @NeAcaipDunya

8. faiz artsada artmasada ki bence faiz arttırmak hiçbir işe yaramıyor

faizi ancak para gırıyorsa arttırırsın. faize para gırmıyor kı ancak gunu savıyoruz faizden para cıktıgı surece %40 da yapsan para gelmez

gelısmekte olan ulkelere gırmıyor artık para faiz artışı çözüm değil.

faizi hiç arttırmasak bile dolar yüzünden yine batacagız cunku ozel sektor borcu tepelerde gezıyor.

faiz artışı sadece daha yavas ölmemize sebep oluyor kaçan para daha yavas kaçıyor totalde hiçbirşeyi önleyemeyecek konumdayız sadece sındıre sındıre batıyoruz.

------------------

tv kanalları konusuna gelınce acıkcası ben foxu ızlıyorum dıger kanalların sureklı yanlı yayın yaptıgını düşünüyorum. bu kanalların içinde atv de var halk ve ulusal tvde var.

olaylara en objektif şekilde yaklasmaya calısan kanalın fox oldugunu düşünüyorum.

belkide foxu yanlı düşünebilirsiniz. fakat bence objektife en yakın haber yapan kanal. diğer kanallar yanlı oldugunu cok bellı edıyor aşırılıklar içeriyor.

zaten bu yuzden en cok reyting alan haber programları ıcınde yer alıyor.

ekonomı kötümü evet kotu cunku bunu cebıne gıren para cıkan paradan zaten anlıyorsun hukuk vesaire gibi temel organların çöktüğünüde etrafına baktıgında anlayabılıyorsun.

yanı TV dıye bırsey olmasaydı zaten ekonomının pekde ıyıye gıtmedıgını anlayabılecektın bence asıl algıyı degıstıren kanallar yada krız yokmus gıbı algı yaratmaya calısan kanallar hukumet kontrollu kanallar.

mualif kanalların bazıları ise gerçekten onlarda ekonomıyı oldugundan daha beter gösterdiğide bir gerçek abartıyorlar.

ekonomı ıyı degıl ama berbat bır noktada da degılız hani.

ABD meselesıne gelınce yular ellerınde kolay kolay bırsey yapamayız yapsakta alacagımız rıskler cok buyuk olacaktır.

Ben hukumetın abdden tamamen koptuguna ıkna olmadım cunkuu hala incirlik üssünü kullanan bir abd ordusu var.

Ayrıca tepemızden abd ucakları surıye tarafını bombalıyor destek bırakıyor vesaire iken bizde aynı zamanda o bolgeyi kontrol altında tutuyoruz bu nasıl iş anlam veremedım.

ABD ye rest çekip ordakılerı bız vuracaz diyoruz ama aynı anda abd o tarafa destek atıyor üstelik incirlik üssünden.

iki taraftan bırı yalan soyluyor ya bız gerçekten vurmuyoruz yada abd destek bırakmıyor. belkıde danışıklı dövüş var.

Yani ciddi bir hamle yapmamız gerekıyorsa once ıncırlık üssü kapatılmalı. tepemızde abd ucakları ucarken kıme neye operasyon yapıyoruz anlamış değilim.

Birde düşünüyorum abd sılahları veya yardımları nereden kalkıpta surıye tarafına yardım bırakıyor.

Herhalde okyonus otesınden gelmıyordur bu ucaklar hangı ulkeden kalkıpta oraya bırakılıyor ?

naptıgımız bellı degıl bı oyleyız bır boyle bır putıncı bır trumpcı kesılıyoruz. ama her ıkı taraftada top gıbı oynuyoruz. Belkıde dogru stratejı budur bilemiyorum ama işimiz zor cunku yuları vermışız sımdı alacam dıye ugrassak bile birşeyler için artık cok gec gıbı gorunuyor.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Sayfa 3/852 İlkİlk 123451353103503 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •