Sayfa 300/852 İlkİlk ... 200250290298299300301302310350400800 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 2,393 - 2,400 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    "Mayıs ta sat git" cümlesinden çok bahsediliyor. Bu konuya girmem gerekir.

Hazır olun giriyorum.

Yaw dingiller, sıradan bir yılmı yaşıyoruzki, sıradan yıllara özgü bir tekerlemeyi söylüyorsunuz.

Evet satıp gidenler olacaktır, çünki endeksler dip yaptığında alıpda buralara kadar çok iyi kazananlar mutlaka vardır. Onlar satıp gidebilir.

Ancak endeksler virus sebebi ile çok düştüler ve hala düşükler. Aslında şu anki ekonomileri tam olarak yansıtıyorlar, o yönden bakarsanız düşük değiller ancak, virus olayının gelip geçici vaka olduğunu düşünme eğilimindeyiz. 6 ay içinde ekonomilere etkisi büyük ihtimalle sıfırlanacak.

6 ay sonra ekonomiler normale dönecekse, şu anki endeks değerleri düşük hale gelmiş olacak. Yani mayısta sat git, 6 ay sonra gel... "oppaallaaaaa, sürpriiiz. Endeksler %30 yukarda."

İHTİMALi yüksek.

O sebeple dip seviyeden sonra çok kazanamayanlar, bu yükselişi kaçırmak istemezler.

Kaçınız virus düşüşünden zarar etmedi ve dipten alıp parasını 2 ayda ikiye üçe katladı.?
    KY ye sormuyorum FON yöneticilerine soruyorum. KY nin tamamını toplasan BIST deki paranın %5 i etmiyor.

Kaç FON yöneticisi bu soruya EVET diyecek.

Fon yöneticilerini işe karıştırınca, benim kafa da karıştı. Acaba onları bu analize sokmakla doğrumu yaptım.?

Her neyse, sonuçta mayısta sat git olayının bu yıl işlemesi normal olmaz, sürpriz olur. Yıl normal değil.

---

Bu arada S%P future daki çanak oluşumunu(ters dalga) söylemiştim. Gördüğünüz üzere formasyon işliyor. 30 dakkalık grafikle bakınca bariz.
    Çok temiz iş çıkarıyor. 2800 e indiğinde ve daha aşağısını gördüğünde hiç telaş yapmadım. Üstelik sebebini açıkladığım şekilde short suzda yakalanmıştım. Zerre endişe etmedim. Hatta aşağıdan %10 long artırdım.

Dalgayı çok temiz yapıyor ve temel bilgiler ise daha aşağı inmesinin mantıksız olduğunu söylüyor.
    Tekniği temel bilginizle desteklemezseniz, işiniz şansa kalmış demektir.

Evet yine kendini bilmezlik yapıp akıl verdim. Sanırım bendede biraz maymunluk var. Saf keçi olamayabilirim. Tabi ne kadar keçi ne kadar maymun olduğumu bildiğimi biliyorsunuz. Lafın gelişi galiba lı konuştum.

Evet sabah sporunu bitireyim, ekran başında olmayacağım.

Bugün bizim BIST de operasyon olmazsa, ekstra bir haber gelmezse, yeniden 100 bini geçeriz.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

2. Ben borsacıyım hep hisse taşırım
    evet bu sene diğer seneler gibi değil
    3 aydır öylesine yatıyor işletmeler
    daha ne kadar yatacak o da meçhul
    hadi yatmaktan kalktı diyelim
    sosyal mesafe falan filan
    bu sene bu iş yaş alicemal abim
    ama para bol
    borsacılar bu seneyi pas geçip 2021'i de fiyatlayabilir.
    Son düzenleme : kitapci34; 05-05-2020 saat: 10:13.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    kitapci, zten söylediklerin olmasa, 6 ay sonra %30 değil %60 fazlasını görebiliriz derdim. %30 ile sınırlı tuttum.

Ama söylediklerin tabiki olacak şeyler.

---

Bugün ne olmuş.?
    USD 7.10 a doğru yükselince BIST de korku satışı olmuş.

Oyuncular 7.0 TL üzerine alışıncaya kadar, çekingen davranmaları normal. 7.0 TL nin 2 kuruş altındayken BISTi yükseltiyorlardı USD/TL seviyesinden rahatsız değillerdi. Çünki alışmışlardı.

7.0 üzerine de alışıp hazmetmeleri gerekir.

Tabi bu seviyeler halk için rezalet.
    7.0 TL Bu halkın üretim seviyesini, bu ülkenin gelişmişlik seviyesini yansıtmıyor. Tamamen akp nin ve tayyip'in kapasitesini yansıtıyor.
    7.0 TL de biel cari açık aynı hızla devam ediyor. Rezaletin daniskası ki bunu taa en başından görüp söylemiştim. Efsane keçi ne demişti. Bu adamlarla değil 6 TL(o zaman 6 TL idi) 20 TL olsa yinede ithalat ihracatı katlar. Değişen bişey olmaz. Önce kendi halkını soymaktan vazgeçeceksin, adam olacaksınız demiştim.

Şimdi giydirecem ama karşımda anlayacak kafa yok. Anlayabilseler zaten bu partiler bu ülkede olmazdı. Bunlar yerine başımızda dünya lideri efsane yönetici trump olurdu, ki babası bu pırlantayı yetiştirmiş, dedesi deseniz efsane, az şey pazarlamamış. du yaw... Bi yerde yanlış bağladık.

Neyse artık
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bir yıl kadar önce, batı borsalarında oynamak kolay olmalı diye varsayımda bulunmuştum.

Gördünüz işte batıda oynamak ne kadar kolay.

Bizim BIST batıya kitlenince orayıda mecburen takibe başladım.
    Batı endeksi konusunda şöyle olacak dediğimde hep tuttu. Hemde batıda yaşamıyorum buradan analiz ve tahminde bulunuyorum.

Ama BIST e bak. Dansöz gibi her rüzgara boyun eğiyor. Hükümet saçmalıkları bir yandan, BIST yöneticileri diğer yandan. Düzgün yönetilmediği için BIST de herhangi bir büyük oyuncu endeksi bir günlüğüne esir alıp KY ye kan kusturabiliyor. Tabi o gün pozisyonu tutan KY ler kendilerini kral sanıyor, onlara O GÜN sorsan durum iyi.

Hukuk sistemimiz saçmalık diğer yandan. Temiz dürüst para bizim yargı sistemine ve BIST yönetimine güvenemediği için gelmiyor. tayyip bile Türk müteahhitle anlaşmaları USD üzerinden yapıyor ve çoğu anlaşmada Londra mahkemeleri sorumlu. Kendi devletin sana kazık atıyor.

Bizim BIST de UZUN VADEDE en azından kaybetmiyorsan, avrupa ve abd borsasında kral olursun yaw.

Valla S&P de oynamak aklıma yatmak üzere.

Zaten virus bitse bile BIST'in baş problemi tayyip yerinde duruyor. Suriyeydi, Libyaydı veya daha yeni bi sürü saçmalık. Mevcut problemlerden USD ye olan bağımlılığımız.

Üzerine abd piyasalarına enjekte edilen trilyon dolarlar var. Önümüzdeki 2-3 yıl S&P sürekli yükselecek. Koca bir balon yapacak. 3 yıl mokoko.

Biz ise BIST de kan ağlayacağız. Bi sorun bitecek diğeri başlayacak. Zarar etmedikmi sevineceğiz. Bir sürü manipulatör ve spekülatörün oyuncağı durumundayız. 3 günlüğüne 3 kuruş kazandımı kendini kral sanan KYlerin yazılarını okuyup katlanmak zorunda kalacağız filan.

S&P ye bak, son tahminim çanağı bitirmek üzere. rayda giden trem gibi nereye ne zaan gideceği, hangi yoldan ilerleyeceği belli.

Bu arada BIST ise bir spekülatör yüzünden oyuncak olduk, o bitti USD yüzünden yeniden perişan olduk. Hep rezalet. Yarın ne çıkacağını bilmenin imkanı yok. Bilsen BIST ona göre davranmayıp tam tersi davranabiliyor. Derinlik yok, spekülatörün insafına kalmış durumdayız.

Derinlik olmamasının tek sebebide bu güne kadarki BIST yöneticileri ve onları atayan hükümetler.
    @NeAcaipDunya

5.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Bir yıl kadar önce, batı borsalarında oynamak kolay olmalı diye varsayımda bulunmuştum.

Gördünüz işte batıda oynamak ne kadar kolay.

Bizim BIST batıya kitlenince orayıda mecburen takibe başladım.
    Batı endeksi konusunda şöyle olacak dediğimde hep tuttu. Hemde batıda yaşamıyorum buradan analiz ve tahminde bulunuyorum.

Ama BIST e bak. Dansöz gibi her rüzgara boyun eğiyor. Hükümet saçmalıkları bir yandan, BIST yöneticileri diğer yandan. Düzgün yönetilmediği için BIST de herhangi bir büyük oyuncu endeksi bir günlüğüne esir alıp KY ye kan kusturabiliyor. Tabi o gün pozisyonu tutan KY ler kendilerini kral sanıyor, onlara O GÜN sorsan durum iyi.

Hukuk sistemimiz saçmalık diğer yandan. Temiz dürüst para bizim yargı sistemine ve BIST yönetimine güvenemediği için gelmiyor. tayyip bile Türk müteahhitle anlaşmaları USD üzerinden yapıyor ve çoğu anlaşmada Londra mahkemeleri sorumlu. Kendi devletin sana kazık atıyor.

Bizim BIST de UZUN VADEDE en azından kaybetmiyorsan, avrupa ve abd borsasında kral olursun yaw.

Valla S&P de oynamak aklıma yatmak üzere.

Zaten virus bitse bile BIST'in baş problemi tayyip yerinde duruyor. Suriyeydi, Libyaydı veya daha yeni bi sürü saçmalık. Mevcut problemlerden USD ye olan bağımlılığımız.

Üzerine abd piyasalarına enjekte edilen trilyon dolarlar var. Önümüzdeki 2-3 yıl S&P sürekli yükselecek. Koca bir balon yapacak. 3 yıl mokoko.

Biz ise BIST de kan ağlayacağız. Bi sorun bitecek diğeri başlayacak. Zarar etmedikmi sevineceğiz. Bir sürü manipulatör ve spekülatörün oyuncağı durumundayız. 3 günlüğüne 3 kuruş kazandımı kendini kral sanan KYlerin yazılarını okuyup katlanmak zorunda kalacağız filan.

S&P ye bak, son tahminim çanağı bitirmek üzere. rayda giden trem gibi nereye ne zaan gideceği, hangi yoldan ilerleyeceği belli.

Bu arada BIST ise bir spekülatör yüzünden oyuncak olduk, o bitti USD yüzünden yeniden perişan olduk. Hep rezalet. Yarın ne çıkacağını bilmenin imkanı yok. Bilsen BIST ona göre davranmayıp tam tersi davranabiliyor. Derinlik yok, spekülatörün insafına kalmış durumdayız.

Derinlik olmamasının tek sebebide bu güne kadarki BIST yöneticileri ve onları atayan hükümetler.
    Alicemal abi,
    Son mesajini tam 5 kere arka arkaya okudum ve karar verdim.

Ilk secimlere kadar (bu 2023 te olabilir daha erkende olabilir..
    Borsadaki hesaplarimi kapatiyorum.
    Bana bu dogru yolu gösterdiğin için teşekkür ederim.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    boshyatırım en azından son tepe 124 bine gelmemizi bekleseydin. %24 civarı kazanç demek. Bu sene içinde gelme ihtimalimiz yüksek.Aslında çok da yüksek değilde, ben ulaşacağımızı düşünüyorum. (Şu anki ana sorun USD seviyesi. Onun altında yatan ana sorunsa kötü devlet yönetimi. Onunda altında yatan sorun, bu işleri normalleştiren özal ailesini yargılamamamız tabi temiz bir savcı hakim yargıç olacak, onunda arkasında yatan sorun siyonist yahudilerin bu ülkeye bu sistemi özellikle kurması. Sistem özalları ve akp leri yaratıyor.)

Riskli oynamadan hissede isen sağlam şirket veya viop da isen 2/4 longla oturup bekleseydin. Sonra çıkıp çıkmamaya karar verseydin daha iyi olurdu. Tabi paranla iş kuracaksan çık derimde, kurmayacaksan 124 bini bekle ama günlük oynamadan.

Dün akşamki yazıyı bulutlu kafa ile yazmışım. Allahtan zırvalamamışım. yaptırımlar, potansiyel iran ambargosu, akdeniz sebebi ile AB yaptırımları, rusya ve abd ile yılda bi kaç kere kapışmamız bir ona bir ona dönmemiz, şeçimler le ilgili kanunsuz kararları, şirketlere el koyma hevesi, fetö ile akp nin yeniden ortak gibi görünmesi(fetö savcılarının serbest bırakılması) ve s400 gibi problemleri eklemeyi unutmuşum. hepside tayyipin şahsi kararları ile yarattığı problemler.
    Son düzenleme : alicemal; 06-05-2020 saat: 09:48.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    USD neden 7.0 yi geçti.

KGF kredi paketi açıklandıktan sonra. Çevremde de başvuranlar var. 500 milyara kadar şirket sahiplerine kredi veriliyor. Paranın ana kısmını tabiki akp liler alıyordur. Alır almaaaz dooğruca doviz bürosuna koşuyor olmalılar.

Alırken imzalatılan belgeler varmış usd almayacaksın gibi. Ama denetleyen olmadığından o imza anlam ifade etmiyor.

Zaten para basılmaya başlanmış, ATM den çektiğim paralar gıcır gıcır, sıfır paralar el değmemiş.
    Üzerine teşvik paketlerinin dovize gitmesi.

Her teşvik paketinden sonra doviz fiyatları artıyor. Bunuda herkes görüyor. Ama yinede sürekli teşvik adı altında akp liler besleniyor. Demekki bilinçli tercih. Bu kadar kör olamazlar ya.!!

Bugüne kadarki tüm teşvikler geri çağrılsa, USD/TL belkide 6.0 nın altına inecek. Ama medyada yaratılacak kaosla yine 6.0 ya inmezdi...

her neyse.. gözünün önünde emeğin kredi olarak dağıtılıyor. Devlet bankası ve KGF kredilerinin ne kadarı batak yazılıyor acaba. Onların ne kadarı çalışanın sırtına yükleniyor.

Devlet bankalarına bakman yeterli.
    Aynı büyüklükteki özel bankaların yarısı kadar kâr elde ediyorlar. Bu ne demek. Kötü yönetim ve verilen kredilerin geri dönmemesi sebebi ile belki başka sebeplerde vardır, her yıl devlet bankası başına yaklaşık 3 milyar TL buharlaşıyor.

Bu devlet bankası başına 3 milyar TL çalışanın vergilerinden çıkıyor. Hem hazineye gitmeyen banka parasını bizden ek vergi olarak alıyorlar. Hemde o kredileri alan yaşam formlarının bol harcaması ve dovize koşup yükseltmesi sebebi ile hayat pahalılığı oluşuyor ve sonuçta yine talandan faydalanamayan halk fakirleşiyor.

Sabah sabah sinirlerimi bozdunuz yaw. Bu konuları 50 kere yazdım ben.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    gökhan şen bugün iyi bilgi veren bir yazı yazmış. Az yazıyor ama yazınca okunuyor. Kötü niyet veya aptallıkda sezmiyorum o adamın yazılarında.

Halbuki tipine bakarsan yahudi tipini andırıyor. Aslında rengini saymazsan doğulu arap tipide var. rengi ise bulgar göçmeni rengini andırıyor, yada yugoslav. Balkan deyip işin içinden çıksakmı.

Niye tipler beni o kadar ilgilendiriyor.
    Irkçı diyecek süzmeler için kendi özlü sözlerimden birini asayım hemen.

Merada otlayan sığır'san, arslan'ın, leopar'ın tipini bilmen, görür görmez tanıman, senin için ailen için ölüm kalım meselesidir.

Özlü sözdeki sığırı, ben söylerken keçi diye değiştirmem gerekiyor.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 300/852 İlkİlk ... 200250290298299300301302310350400800 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •