Sayfa 305/852 İlkİlk ... 205255295303304305306307315355405805 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 2,433 - 2,440 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Vakıfbank'ın bu bilanço ile F/K sı 3 görünüyor. Hakkaten komedi.

Ne demek bu. Vakıfbankı satın aldın. Ödediğin parayı 3 yılda vakıfbankın kârı ile geri alıyorsun demek. Bankanın Sonraki yıllarının kârı yanına kalıyor.

İşbankın 3.6

Köklü dev bankalar.
    F/K ları 25-30 olmalı.

Neden buralarda.? Devlet yüzünden. Bugünki ve geçmiş devlet yönetimleri yüzünden.

Aile reizi cüzzamlı ise, dünyalar güzeli kızına yaklaşmazsın, korkarsın.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Vakıfbank'ın bu bilanço ile F/K sı 3 görünüyor. Hakkaten komedi.

Ne demek bu. Vakıfbankı satın aldın. Ödediğin parayı 3 yılda vakıfbankın kârı ile geri alıyorsun demek. Bankanın Sonraki yıllarının kârı yanına kalıyor.

İşbankın 3.6

Köklü dev bankalar.
    F/K ları 25-30 olmalı.

Neden buralarda.? Devlet yüzünden. Bugünki ve geçmiş devlet yönetimleri yüzünden.

Aile reizi cüzzamlı ise, dünyalar güzeli kızına yaklaşmazsın, korkarsın.
    Ne önemi var adamlar iki yıldır temettü vermiyor kağıtların değerleri yerde sürünüyor ve hiçbir olumlu haberi fiyatlamıyorlar. Kim alır da taşır bunları yıllarca?

Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Hem acemi hem amatörce yazılmış yazılarıma yatırım maksadıyla itibar etmeyiniz.
    Paylaşımlarım asla yatırım tavsiyesi değildir. Kendi aklınıza ve tecrübelerinize göre yatırımlarınıza yön veriniz.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Esra haklısın. Tüm BIST kağıtları için hemen hemen geçerli. Bi kaç istisna var diye biliyorum.
    İçinde olduğun kurallar bütününün (devlet) sonucu bu. Devenin neresi doğruki hikayesi.

F/K karşılaştırması ise, temettü ile değil, şirketi toptan satın alma ile alakalı. Sahibi olarak Cebine girecek şirket kârını hesaplıyorsun. PD/DD gibi, Gösterge amaçlı düşünmek gerekir.
    @NeAcaipDunya

4.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    yahudi bloomberg de yine ilginç birine mikrofon tutmuşlar. Tabi kendi sürülerindendir.

Adam diyorki.
    "124binden 82bine düşerken kaybedenler, endeks 100 bine çıktığında kayıplarını geri aldılar."

Hakkaten bunu söyleyebilmek için bayağı bi sıkmak lazım. Ya adam matematik yoksunu, yada ... diğer ihtimaller pek hoş değil.

Örnek hesap yapalım, düz rakamlar kullanalım anlaması kolay olsun.

Endeks 124 binken 100 bin TL vardı viop da.
    Endeks indi 82bine düştün call margine mecburen bir kısmını sattın yada tamamını.
    Zararın %80. Kaldı elinde 20 bin TL.

Endeks çıkmaya başladı, elinde kalan 20 bin ile kaybettiğin oranda kazandın diyelim. %80 kazandın, paran 36 bin oldu.

Nasıl zararı çıkarmış oldum.? Başta param 100 bindi.? 100binden %80 kaybetmekle, 20bine %80 eklemek arasında dağlar kadar fark var.
    Aynı oranda kaybettim ve aynı oranda kazandım. Ama 100 binim yok 36 binim var.!!!

Para piyasalarında olanın, bu kadar basit bir hesabı yapamaması korkunç. Üstelik adam aracı kurumun yetkilisi.

Bu hesabı yapamamasına imkan varmı.?
    Yok tabiki.

Adamdaki amaç, mevcut müşterileri yoldular, yeni müşteri çekelimki, komisyon kazanmaya devam edelim dükkan kapanmasın.

Doğruyu yaparak para kazanmaya çalışmak yerine, yalan söyleyerek insanlardan faydalanmaya çalışıyor. Genel eğilim böyle.

Bu işin doğrusu, manipulatörleri ağır cezalandırıp insanların zararını karşılamak. Bunu yapmıyorlar.

Spekülatörleride, abartıya kaçtıklarında, karşı fon oluşturarak abartı kısımları törpülemek. Endeks abartılı düşürüldüğünde fon alım yapacak dengeyi sağlayacak. Endeks abartılı şişirildiğinde fon satım yapacak dengeyi sağlayacak.

Bu kadar kolay bu BIST i yönetmek ve temiz dürüst parayı çekmek.

Yapmıyorlar.

Aracı kurumlar bu konuda BIST e baskı yapmalı. Onların görevi bu.
    Görevleri Yalanla insanları kandırmak değil, allaaan dingili dicem ama demiyorum.
    sen viop mantığıyla hesaplıyorsun oysa nakit para 124000 tl -100000 hisse senedi 124 endeks- 100 endeks=24000 tl eder. adamın söylediği doğru gibi

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    tüccar, hesabını anlamadım.
    Evet viop oynadığım için viop hesabı yaptım. Adamda call marginden filan bahsetti yani oda viop u işin içine kattı.

Senet sepetin de olsa, yine zarardasın. Zararda iken satsanda satmasanda. 124 endekste senet fiyatı ile, şu anki senet fiyatı aynı değil.
    Hani seneti satmadım o zaman zararda değilim, nasıl olsa yükselecek diyorsan. O zaman hiç bir hesaba zaten gerek yok. Ama yinede enflasyon zararın var.

Her neyse, hesabını anlamadım, pekde kafa yormadım doğrusu.
    @NeAcaipDunya

6.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Evet viop oynadığım için viop hesabı yaptım. Adamda call marginden filan bahsetti yani oda viop u işin içine kattı.

Senet sepetin de olsa, yine zarardasın. Zararda iken satsanda satmasanda. 124 endekste senet fiyatı ile, şu anki senet fiyatı aynı değil.
    Hani seneti satmadım o zaman zararda değilim, nasıl olsa yükselecek diyorsan. O zaman hiç bir hesaba zaten gerek yok. Ama yinede enflasyon zararın var.

ben bir önceki yazına göre yazdım
    eğer yazında adam vioptan bahsetti call marginden bahsetti demiş olsaydın
    bende sana o zaman o adam zaten senin tanımladığın gibi biri oluyor demiş olurdum ve hesabın doğru derdim

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    tüccar'la gidişat iyi görünmüyor, keseyim.

---

Halkbank bilançosu açıklanmış. Ciro vakıfbank tan yüksek ancak net kâr vakıfbankın yarısı kadar bile değil.

Bu neyi gösteriyor, istisnai bir çeyrek değilse, halkbank ın batık kredisinin çok fazla olduğunu. Şaşırtıcı tabi Devlet bankalarına aynı oranda siyasetçi musallat olmuyormuki.?

Her neyse...
    Bugün piyasa ekranına fazla daldım, S&P de dalga tepesi yakalayacağım diye bekliyorum.
    @NeAcaipDunya

8.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku

Alicemal abi,144 hisse senedi 13 marttaki fiyatın üzerinde,hatta bazılari taban olmasına rağmen 2-18 kat arası primli......onları baz almıştır.....

Sayfa 305/852 İlkİlk ... 205255295303304305306307315355405805 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •