Sayfa 336/852 İlkİlk ... 236286326334335336337338346386436836 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 2,681 - 2,688 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Çınar, yaz ayları bazen endeksler yatay seyrediyor. Beklemek gerekiyor.

Bu yıl istisnai bir yıl, merkez bankaları trilyonlar basıp dağıtıyor. İstisnai yıl olduğu için beklemeyebilirde. Ancak borsalar ucuz değil, biraz zamana yayması normal.

---

Trilyonlar dağıtılıyor demişken, bugün ege hoca, "eğer merkez bankaları trilyonlar basıp dağıtmasaydı, pandemiyi çok zor geçerdik, altta kalanlar ezilirdi" demiş.

YANLIŞ

ege hoca, medyada görünen ekonomistlerden çok daha kapasiteli, bilgisine ve tecrübesine güvendiği için korkusuz. Tek sorunu var, eğer konu kendi içinde bulunduğu sınıf olunca, birden bire vahşileşiyor, at gözlüğü ile emirler yağdırıyor".

Parayamı ihtiyacı varda böyle azıyor.
    Hayır sanmıyorum, yükünü tutmuştur, çocukları varsa çok iyi eğitmiştir, onlarında geliri iyidir.

Peki bu kadar geniş bakabilen, kapasitesi yüksek, zorba devletten korkmayan bu adam, neden kendi cebi sözkonusu olduğunda aç gözlü ve kör olabiliyor.

Hiç bilmiyorum. Açıklamam yok. Bu durumda ben yanılıyor olabilirim. Gördüğüm gibi değildir belki. kapasitem ege hocayı anlamaya yetmiyor olabilir. İlgili konuda bende at gözlüğü olabilir.

Neyse kendimi bırakıp giydirmeye devam edeyim.

Az gelişmiş ırkların aç gözlülüğünü çok kolay açıklayabiliyorum. Açıkladımda. Ancak ege hoca gibi bilgisi ve analizleri ile gelişmiş bir insan gibi görünen ege hocanın aç gözlülüğünü, kendi sınıfı konusundaki para hırsını açıklayamıyorum.

Gelişmiş insanın madde hırsı yoktur. İnsanları eğitme ve geliştirme hevesi olur.

Gerçekte peygamberlerin yaptığıda budur. Din kitaplarındaki asıl amaç, az gelişmiş insanları eğitme ve doğru yola sokmaktır. Peygamberler gelişmiş orangutan ırkındandır. Yani onlarda bildiğin maymun bu ayrı konu.

Ne diyordum. ege hocanın "Enflasyonu azdırmamak için, çalışana az maaş verin" nakaratını hiç durmadan tekrarladığını biliyoruz.
    TR deki kendi çalıştığı yahudi şirketlerine teşvik ve destek istediğinide biliyoruz. EKonomide adalet derken teşviklerle kendi lehine adaleti bozmaya çalışması, kulağı üzerine yatması demek.

Bugün yumurtladığıda, kendi sınıfına destek amaçlı.

"Merkez bankaları trilyonlar bassın dağıtsın" diyor. "Çalışan kesim, dar gelirli kesim bu sayede ezilmez" diyor.

Köy hikayesi ile, beleş paranın diğer insanları nasıl fakirleştirdiğini anlattım. Beleş paradan faydalanamayanlar kısa sürede fakirleşmeye başlarlar, ezilen daha çok ezilir. Köy hikayesinden çıkardığımız kural neydi.?

"üretmeden kazanılan para, diğer insanları fakirleştirir."
    "Üretmeden cebine para koydu isen, bu para mutlaka ve mutlaka diğer insanların cebinden çıkar."

Merkez bankalarının bastığı paradan faydalaNAmayanlar, bu dönemde hızla fakirleşecektir. Bunuda her yıl açıklanan milyoner ve milyarder sayılarından kolayca anlayabilirsiniz.

Kaçınız bu yıl MB nin bastığı paradan faydalandı.?
    Kiminiz kamu bankasından enflasyonun altında faizle 10bin TL alarak faydalandı, kiminiz kamu bankasından enflasyonun altında faizle ev için 200bin çekti, kiminiz 500 milyon TL faydalandı, büyük çoğunluk faydalanmadı. yüzmilyonlarca TL lik Devlet garantili kredileri kamu bankalarından çekenler, devletten milyonlarca ve milyarlarca liralık ihaleleri alan grup faydalandılar. Bu azınlık grupla iş yapan daha kalabalık ikinci grup da faydalandı. Halkın çoğu faydalanmadı, özellikle ezilen alt grup çalışan kesim faydalanmadı. hali ile en büyük kazığı onlar yiyecekler. Tamda ege hocanın dediğinin tersi.

TRde 2015 den beridir milli gelir yani üretim düşüyor. Ancak her yıl açıklanan millyoner sayılarımız, milyarder sayılarımız artıyor. Gözünün önünde çok basit bir gösterge var. Milyoner sayıları.

abd de bu fark çok daha büyük. FED denen abd merkez bankası 2008 den beridir(gerçekte 1971) sürekli karşılıksız para basıyor ve abd dev şirketlerine dağıtıyor. Halkı fakirleşiyor. Bunu kolayca göstergelere bakarak anlayabilirsin. Devlet istatistikleri sahte olabiliyor. Yapılan pisliği gizleme amaçlı veriler asıl amaçlarına hizmet etmeyebiliyor, ama dolaylı göstergeler her şeyi açıklar.

Örneğin obez sayısı. Sürekli artıyor. Obezlik sağlıksızlığı gösterdiği gibi cehaletinde arttığını gösterir. İyi eğitimli kesime bakın obez göremezsiniz. İyi eğitim ise para ile olur. Obezliğin artması, halkın gelirinin düştüğüne işarettir, devlet istatistiği ne derse desin.

Aynı oranda Üretim artmadan Milyoner sayılarının artmasıda öyle. Açık göstergedir.

Daha ucuza ürün satan mağazaların cirosunun artmasıda açık göstergedir. Örneğin akp döneminde orta sınıfa mal satan carrefur ve migroslar geri giderken, alt gelir grubuna mal satan bim, a101, şok gibi marketler SIFIRDAN başladılar 20 ılda hızla büyüdüler ve bu ülkenin devleri oldular. bim(sahibi tayyip erdoğandı sonra sattı deniyor ama inanmadım) TRnin en büyük şirketlerinden biri oldu. Ülke halkının fakirleştiğinin bundan daha açık göstergesi olamaz.

Tamir atelyelerinin sayısının artmasıda göstergedir. Mahallenize bakın, terzi ve tamirci sayılarımız akp döneminde arttı. Lüks araba ve konut sayımızda çok arttı ancak sebebini ayırmak gerekir, borç dörde katlandı ve gayrımenkuller alt kesimde azaldı.

Bunun gibi tonla gösterge vardır, ancak yazı uzun oldu. ege hocanın keline, şak şuk diye iki şaplak atabildiysem yeterli.

abd de yaşamadığımdan oranın orta sınıf ve alt gelir grubu mağazalarını bilmiyorum, bu sebeple TR den örnek vermek zorunda kaldım. Bizim MB son yıla kadar para basmadı, verdiğim mağazalar örneği, konunun tam karşılığı olmadı farkındayım.

.
    Son düzenleme : alicemal; 19-07-2020 saat: 09:53. Sebep: coat style

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Üstteki yazının bir eksiğini tamamlayayım.

Para basarak virus sebebi ile geçici kapanan işyerlerinin personelinin maaşınıda devlet ödedi, yani kalabalık bir alt kesimde faydalandı.

Bunu açıklaması kolay ama vakit alacak.

İmdi, hükümetin başında tayyip, kılıçdaroğlu, özal, bahçeli, akşener yada başka biri var, karşılıksız para basarak halka dağıtacak. fakire ayda bin verirken bazılarına milyarlar verecek. fakire dağıtılan bin TL ler sayesinde durumu kurtaracak.

Diğer tarafta ise efsane keçi var. İmdi, efsane keçi başındaysa sadece para basmayalım la gelmez. Paket olarak gelir.
    Aptal adamda paket olarak gelir ve ülkeyi bu hale sokar.

Keçi başta ise zaten gelir dağılımı düzgündür, herkes çok iyi eğitim alıyordur, herkesin yüksek gelirli işi vardır, sağlık ve eğitim kaliteli ve ücretsizdir. Tek derdiniz "yaw şu kız bana yüz vermedi ben öleyim artık" yada "ay kurt kobeyin genç yaşta öldü yaşamanın bir anlamı kalmadı artık" olur.

Kaliteli sağlık sistemin var, sosyal güvenlik sağlam, isterse 10 tane virus gelsin. hepsini aşarız. Ne 10bin tl borç krediye ihtiyacın olacak ne aylık 1170 TL maaşa. Yinede devlet para basmadan seni maddi olarak destekleyebilecek güçte olacak. Hiç bir maddi sıkıntı çekmeyeceksin.

Halkı eğittiğim için işin başında virusu sıkı tutarız. İhracatımız yüksek, ithalatımız düşük olduğu için dovize ihtiyacımız olmaz hali ile turizm canlı kalsın diye milleti dışarı salmayız, sınırları açmayız. Halkı din konusunda bilinçlendireceğimiz, gerici hırsız tarikatlardan kurtaracağımız için gidip içi boş kâbe'de katliamcı suudilere her yıl milyarlarca dolar vermeyiz, dönenlerle halkı viruse gark etmeyiz. Herkes eğitimli bilinçli olacağı için herkes pandemi kurallarına uyar ve kısa sürede en az kayıpla durumu kurtarırsın.

Netçede kısa kestim çok daha iyi anlatırdımda, anlaşılmıştır umarım.

Olay sadece virus olayı değil, gelişmişlik olayı aslında BİLİNÇ olayı.

3.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Üstteki yazının bir eksiğini tamamlayayım.

Para basarak virus sebebi ile geçici kapanan işyerlerinin personelinin maaşınıda devlet ödedi, yani kalabalık bir alt kesimde faydalandı.

Bunu açıklaması kolay ama vakit alacak.

İmdi, hükümetin başında tayyip, kılıçdaroğlu, özal, bahçeli, akşener yada başka biri var, karşılıksız para basarak halka dağıtacak. fakire ayda bin verirken bazılarına milyarlar verecek. fakire dağıtılan bin TL ler sayesinde durumu kurtaracak.

Diğer tarafta ise efsane keçi var. İmdi, efsane keçi başındaysa sadece para basmayalım la gelmez. Paket olarak gelir.
    Aptal adamda paket olarak gelir ve ülkeyi bu hale sokar.

Keçi başta ise zaten gelir dağılımı düzgündür, herkes çok iyi eğitim alıyordur, herkesin yüksek gelirli işi vardır, sağlık ve eğitim kaliteli ve ücretsizdir. Tek derdiniz "yaw şu kız bana yüz vermedi ben öleyim artık" yada "ay kurt kobeyin genç yaşta öldü yaşamanın bir anlamı kalmadı artık" olur.

Kaliteli sağlık sistemin var, sosyal güvenlik sağlam, isterse 10 tane virus gelsin. hepsini aşarız. Ne 10bin tl borç krediye ihtiyacın olacak ne aylık 1170 TL maaşa. Yinede devlet para basmadan seni maddi olarak destekleyebilecek güçte olacak. Hiç bir maddi sıkıntı çekmeyeceksin.

Halkı eğittiğim için işin başında virusu sıkı tutarız. İhracatımız yüksek, ithalatımız düşük olduğu için dovize ihtiyacımız olmaz hali ile turizm canlı kalsın diye milleti dışarı salmayız, sınırları açmayız. Halkı din konusunda bilinçlendireceğimiz, gerici hırsız tarikatlardan kurtaracağımız için gidip içi boş kâbe'de katliamcı suudilere her yıl milyarlarca dolar vermeyiz, dönenlerle halkı viruse gark etmeyiz. Herkes eğitimli bilinçli olacağı için herkes pandemi kurallarına uyar ve kısa sürede en az kayıpla durumu kurtarırsın.

Netçede kısa kestim çok daha iyi anlatırdımda, anlaşılmıştır umarım.

Olay sadece virus olayı değil, gelişmişlik olayı aslında BİLİNÇ olayı.
    sen kendini ne sanıyorsun insanların inançlarına hakaret etme cüretini gösteriyorsun sen çok zekisin herkes aptal mı maymun ırkından bile degilsin bence...

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399

Yaw zaten maymun değilim, keçi yim diyorum. Maymunlar keçilerden çok daha zekidir.

haytalı olabilecek en yanlış yere takılmış.

"bence 3 maymun ırkından evrilmişiz" teorimi okumalı, yada okumamalı.

Cezayı yedik uslu cevap veriyoruz.

Hoş haytalıya kızamazdım, çalışmadan, kısa yoldan bişeyler elde etmeye çalışmıyor.

Sırf yaşadığı için her şeye hakkı olduğunu sanmıyor. TVlerin etkisi durmadan "hak ediyorsun" cümlesini işleyip duruyorlar. Çalışma yok, haketme, harcama eğlenme var. Çalışmadan Eğlenmeye gidenlerinde başına gelenlerin bir kısmı medyada var.
    Kızdıklarım bunlar, haytalı değil.

Soyguncular yalancılar hep bu tipleri kullanıyorlar. Bazen çabuk sinirlenme sebebim bu. Hem o kişinin başına gelecek olanları görüyorum, hemde bu kişiler çoğalınca ülkenin başına gelecek olanları. Kızma sebebim sizin göremedikleriniz.

Cezayı yedik, artık bu yanlış eğitilmiş gençlere kızmayacağız. Ülkenin durumuna uygun davranacağız.

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    3,166
     Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Halkı din konusunda bilinçlendireceğimiz, gerici hırsız tarikatlardan kurtaracağımız için gidip içi boş kâbe'de katliamcı suudilere her yıl milyarlarca dolar vermeyiz
    İmkansız.
    İmkansız olduğunu, bizden daha iyi bildiğinize şüphem yok.
    Türk halkı, haytalı, ne dediyse o.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    izmut evet biliyorum,
    o sebeple işi gırgıra vuruyorum.

Ülke Atatürk öldüğü an bitmiş. Siyonistler pek çok kişiyi satın almış. Partileri kurdurmuşlar rakip gibi göstermişler vs. vs.. Halk sadece piyon.

Neyseki ben geldim.
    İmdi ülkeyi düze çıkaracam ama yerim dar. Geniş alanlar lazım. Arsa fiyatlarıda malum.
    IBAN olarak "Efsane keçiye yer genişletme haracı" diye yazın, bankaya koşun.
    Kurban bayramı yaklaştı. Danaya girelim diyen bi zibidi vardı. Danalara girin, o danaları sonra buraya... yok yav, dana iptal. Dana sürüsü hayal edince direk yoruldum. Sürü denince birileri bayılır ben yoruluyorum, stres de basıyor.

7.  Alıntı Originally Posted by izmut Yazıyı Oku
    İmkansız.
    İmkansız olduğunu, bizden daha iyi bildiğinize şüphem yok.
    Türk halkı, haytalı, ne dediyse o.
    inanmadığınız Allah size akıl fikir versin

Duhul
    Feb 2019
    İkamet
    Emmiden hakiki yalanlar
    Gönderi
    7,825
    Beğenmeyen okumaz demek ki aklında var bir şeyler.
    Çok da kalabalık etmeyin.
    Üstad umumi bir yerde yazsa neyse hak veririm de yaptığınız yanlış.
    Son düzenleme : jmk99; 20-07-2020 saat: 08:47.
    Selamlar. Burada yazmış olduğum bilgi, yorum ve düşünceler tavsiye ve yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Webster üstad nerede diye sormayın, işte burada: https://www.hisse.net/topluluk/showthread.php?t=45203

Sayfa 336/852 İlkİlk ... 236286326334335336337338346386436836 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •