Sayfa 364/852 İlkİlk ... 264314354362363364365366374414464 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 2,905 - 2,912 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Endeks iyi açtı.

Böylece ekoTürk teki sarışın hatununun her gün ısrarla sorduğu sorunun cevabı alınmış oldu. "Batıda satış başlarsa BIST'e ne olur.?"

Ekstra bişey olmadı zaten rezil durumdayız. abd sürekli yükseldi balon oldu, o balon sebebi ile arada sırada iner. Yeni trilyonluk paketler olmasa, virus 2. dalga şelaleleride olur.

abd den ayrışalı çok oldu.

Virus 2. dalga satışı batıda başlar ve hergün şelaleler oluşursa, bizdede satış olur herhalde. Ne kadar olacağı o esnada hangi seviyede olduğumuza bağlı. abd kadar olmayacağı kesin. abd balon, biz ise yıllardır olmamız gerekenin çok altındayız.

Şelaleler olmadan yeni trilyonluk paketleri çıkarırlar.

---

Ayrıca bir gerçek daha teyyid edildi.
    Viop dönem sonu son gün yapılan satış, yeni vadeye geçiş operasyonuymuş. Büyüklerden biri viop da sıkıştı herhalde, operasyonla BISTin anna koyup, pozisyonunu düzeltmiş olmalı.

2 gündür USD 7.37 den 7.45 e yükseldi ama görüyorsunuz BIST yeşil. İşlerine geliyorsa USD yükseldi diye BIST satıyorlar, işlerine gelmezsede USD yükselsede BIST alıyorlar.

Tamamen balinaların BIST de sergilediği tiyatronun içindeyiz. Eskiden daha usulune uygun yaparlardı. Bu yıl işin cılkını çıkardılar.

Dün de yazdığım gibi, küçük tahta manipulatörü, o tahtada hangi işlemlerle para kazanıyorsa, BIST in tamamındada aynı şeyler olmaya başladı.

Balinalar, nereye sürersem en çok para kazanırım derdine düştü.

Hepimizin elindeki sermaye, senet ve kontrat sayımız, maliyetlerimiz ellerinde vardır. Ona göre BIST le oynuyorlar.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    abd de şelaleler başlamış görünüyor.

abd kongresi tatilde, 8 Eylül de açılacaklar. Açılır açılmaz ilk işleride trilyonluk paketi çıkarmak olur.
    Acil toplanma şanslarıda var. 8 Eylül ü belki beklemezler.

Paket 1 trilyon ile 3 trilyon arasında olacak. 2 Parti anlaşacaklar.

2 gün üst üste abd borsası yüksek düşüyor, üzerine USd düzenli yükseliyor ve BIST etkilenmiyor.

Neden.?

abd yükselirken biz düşüyordukta ondan. Bizim balinaların pozisyonları uygun değildide ondan.
    Bankaların fiyatları dipte de ondan.

Bu bankaların bu fiyatlarda olması inanılmaz. Nasıl üzerine atlamıyor uluslararası fonlar inanılır gibi değil. Boşta veya negatif faizde duran trilyon dolarlar var.

Türkiye dışarıdan afrika ülkesi gibi görünmeye başlamış olmalı. Yoksa gelirlerdi.

akp ile muhatap olunca gelmiyorlar.

Şakaydı gerçek oldu. Afrika kabilesi gibi olduk.

BIST deki yabancı denen paranın çoğuda bıyıklı yabancı denen Türkiyeden para kaçıran soysuzlardır. Kaçırdıkları milyar dolarları, ingiliz, abd parası diye yeniden TR ye sokuyorlardır.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Avrupa da abd gibi aşırı yükselmedi. abd deki satışlara aynı oranda katılmayacaktır.

2. virus vaka dalgası batıda çoktan başlamıştı. Piyasalar Yinede görmemezlikten gelmişlerdi.

Son açıklanan trilyonluk paket meclisten çıkmadan, abd meclisi tatile girince, abd oyuncuları birden bire virus 2. dalgayı görmeye başladılar.

abd kongresinde Yeni trilyonlar fırında olduğundan, fazla bir düşüş beklemem.

BIST de ise tahmin yapamaz hale getirdi adiler. Düşmemesi tabi iyiyede işaret olabilir.

Eğer endeks yükselirse yukarı gider, düşersede aşağı gider.

TV yorumcusu teknik analist gibi tahmin yaptım.

BISTin çok ucuz olduğunu hepimiz biliyoruz ama siyasetçiler çok pahalı ya patladı.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    y. ozdil yine araştırmaya dayalı süper bir analiz ortaya koymuş.
    Yazı sonlarında kafa yapısı ve genetiği ile ilgili açık da vermiş. O açıkdan geçirelim.

Önce Tr deki tarikatları anlatmış. 1 milyon öğenci var demiş. Öğrenci yurtlarının yarıdan fazlası tarikat yurdu demiş.
    Tarikat öğrencilerinin kafa yapısının korkunçluğundan bahsederek herkesi korkutmuş.

Süper kısmına geliyoruz. Çözümde üretmiş.
    Aslında bir Prof. un çözümünü yazmış. Kendi görüşünü yansıtmasa yazmazdı.

Çözümü şuymuş.

" Tek hedefimiz, laik, demokratik, yaratıcı düşünebilen, soran, sorgulayan, bağımsız kişilikli, felsefe-mantık derslerinin yeniden gerçek anlamıyla okutulduğu programlarla öğrenci yetiştirmek olmalıdır."

Tipik yüzeyde gezen entellektüel kafası.
    İyi eğitim almış ancak sebep sonuçları bağlayacak kafa yok. Bildiğin ilkel. Ezbere yaşıyor.

Özetle Öğrencileri iyi yetiştirelim diyor.
    Peki halkın çoğu neden özel okullara yada kalite eğitim veren devlet okullarına çocuklarını göndermiyorlar da özdil gibilerin çocukları o okullara gitmeyi akıl ediyor.?

Çünki halk fakir. tarikat okulları para almıyor, üzerine giysi ve okul kitapları yardımı yapıyor. daha fakirsin diye seni uygulama ve hareketleri ile aşağılamıyor. Aile birliği denen parazitler, okul açılırken kapıda bekleyip senden yıllık ücret istemiyor. Çocuk cebinde kuruş olmadan tarikat okulunda okuyabiliyor. Diğer okullarda ise, parası olan çocukların yanında her gün eziliyor. Çocuk eziliyor, ailesi eziliyor. Her gün.

Peki halkın eskiden %40 ı fakirdi şimdi %50 yi geçti, neden fakir bu halk.

Senin gibiler yüzünden özdil ve o Prof. Sizin gibiler yüzünden. Medya yüzünden ve siyasetçiler yüzünden. Bu halkı soyuyorsunuz ey embesiller. Siyasetçiler medya ile ortak olmuş bu halkı soyuyorsunuz. Devlet sayenizde dönüşmüş devlet olmaktan çıkmış mafya haline gelmiş. Üretimden gelen para, üretene gitmiyor, medya ve siyasetçi ve çevreleri arasında paylaşılıyor.

Halk 70 yılda fakirleşti, fakirleşen halk tarikatların eline düştü.

Neymiş.

Vatandaşa geliri ölçüsünde iyi eğitim sundunda gitmedi allahın ebleh'i. Senin çalıştığın ve fırsatını bulduğunda koruduğun, devleti soyan gazete patronları yahudi aydın doğan lar yüzünden o tarikatlar gelişti beslendi.

Medyanın da dahil olduğu soygun düzeni, tarikatların hızla geliştiği bu günki düzenin sebebidir.

Tabi bu soygun düzenini bilinçli olarak kuran da siyonistler. 1938 de son aşamaya geçtiler. O kadar geri gitmeyeyim.

her neyse.. Bu türden çok yazı yazdım..

Tabi y. özdil kötünün iyisi. Aynen chp gibi. Hoş chp nin kötünün iyisi olma özelliğide hıza kayboluyor. Meclisteki diğer partiler gibi kötü olma yolunda ilerliyor.

.
    Son düzenleme : alicemal; 05-09-2020 saat: 12:20. Sebep: coat style

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bilgisayarımdaki windows 10 işletim sistemi güncelleme yapmış. Microsoft edge tarayıcısının yeni versiyonunu yüklemiş.

Biraz kullandım ve başarılı buldum.

İlk çıkan tarayıcılardan biri microsoftun internet explorer tarayıcısıydı. Zamanla dinazorlaştı. Kullanıcıya çok fazla problem yansıttı.

İnsanlarda diğer tarayıcılara geçmeye başladılar ve internet explorer hiç kullanılmamaya başladı. Özellikle google firmasının chrome tarayıcısı ön plana çıktı.

Sebebi, sorunları kullanıcıya yansıtmıyordu. Hiç sorun yokmuş gibi davranıyordu. Sorunu göremeyen kullanıcıda, sorunsuz bir tarayıcı kullandığını sanıyordu ve memnundu. Ayrıca google arama motoru diğerlerinden daha başarılıydı ve en önemliside maps uygulaması vardı. Google translate de son yıllarda başarılı çeviri yapıyordu.

Son bir kaç yıldır google chrome da dinazorlaşmaya başladı. Çok fazla sistem kaynağı tüketiyor ve sizden faydalanmak konusunda aşırı agresifleşti.

Her bilginizi alıp kullanıyor, sizi kişisel bilgi vermeye her aşamada zorluyor, en olmayacak yerlerde reklamlar çıkarıyor, reklamları sürekli hareketli yaparak sayfayıda hareketli hale getirip düzenini bozuyor, sizin huzurunuzu her aşamada kaçırıyor. Rahatça bir sayfada gezinemiyorsunuz.

Şu an microsoft edge e geçtim.

Kısayolları taşı deyince hepsini başarılı bir şekilde taşıdı. Dahada ilginci şifrelerimide taşımış, yeniden girmek zorunda kalmadım.
    Şifreleri nasıl taşıdı o da ayrı bir ilginç konu. chrome un cripto sunu nasıl çözdü.?

Reklamları ve bilgi toplayan siteleri engelleme vaadi sunuyor. Block Chain madencilik yazılımlarını engelleme vaadi sunuyor.

Ayrıca aynı siteleri açıyorum, chrome dan daha hızlı görünüyor. Bunun sebebi işletim sistemi microsoft edge e kıyak geçiyor olmalı. Aynı firma ürünü.

Bir özellik daha translate uygulamasıda çok başarılı. Önceden çok kötü çeviriyordu. Belkide bazı özellikleri chrome ile ortak kullanıyordur, arka planda chrome yapısı kullanıyor diye biliyorum. Hakkında kısmında "Bu tarayıcı, Chromium açık kaynak projesi ve diğer açık kaynak yazılımı tarafından sağlanmaktadır." yazıyor.

Bir özellik daha ki bunu sevdim. Gazetede bir yazı okuyacağım, her tarafı reklam dolu ve reklamlar bir kaybolup bir beliriyor. Yazıda bir yukarı çıkıyor bir aşağı. Sağda solda videolar oynuyor dikkatinizi dağıtıyor.
    Microsoft edge de tam ekran okuyucu diye bir seçenek var, tıklayınca her şey kayboluyor sadece yazı kalıyor. Ayrıca sesli oku icon'unu tıkladığınızda çok başarılı bir şekilde sesli okuyor. Bu seçenek her sayfada gelmiyor.?

Hoşuma gitti, bir müddet bunu kullanayım. chrome un derse de ihtiyacı var, dünyanın kazancını elde ettiği halde yinede para için çok fazla sizi kullanmaya çalışıyor.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bugün abd kapalı.
    Yarın abd kongreside tatilden dönüyor. İlk işleri yahudiye yani finans kesimine dağıtacakları trilyonlar olacak. O zamanda abd deki düşüş durur.

Normalde ise abd borsaları balon. Kurulduğundan beri hiç kâr etmemiş tesla nın değeri 200 milyar doların üzerinde. Bir ara Dünyanın en değerli otomobil firması oldu.

abd saçmasapan bir ülke haline geldi. Normalde 1 avro 10 abd doları filan etmesi gerekir.

Böyle giderse ki gidecek, 10 yıl sonra bu gerçekleşebilir. Yüksek ihtimal. 1 avro 10 abd doları edebilir. Bunu yüksek ihtimal olarak görüyorum.
    Birden bire olacak. Pat diye abd doları hızla değer kaybedecek. Daha sonrada 1 avro 100 abd doları gibi olacak.

SSCB nin dağılışı gibi olacak ve abd diye süper bir güç kalmayacak. Şu anki rusya gibi olacak yani 3 dünya gücünden biri olacak ancak demografik yapısından dolayı düşmeyede devam edecek. Rusya ve Çin demografik yapısı sağlam. Homojen.

2006 da devletin açıkladığı enflasyon uydurma demiştim. İnsanlar "ne diyor bu" demişlerdi.
    O insanlar ancak 2016 da 10 yıl sonra devletin enflasyon rakamı gerçeği yansıtmıyor demeye başladılar, şimdi ise açıkça "devlet enflasyon rakamları uydurma" diyorlar.

10 yıl sonra ancak benim görebildiğimi görebilir hale geliyorlar. Oda benim gibiler açıklamasa belki hiç göremeyecekler.

Şimdide abd için diyorum, böyle saçmasapan bir iş uzun süre devam edemez. 10 yıl sonra dünya uyanacak(veya daha cesur hale gelecek) ve "olmaz böyle" diyecekler.
    10 yıl olmazda 15 olur ama mutlaka olacak. abd doları ve abd hızla gerileyecek.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST de bizim balinalar vade sonunda operasyonu çektiler. Her şey iyiye giderken önce %20 üzerine %6,6 düşürdüler.

Şimdi abd çöküyor, USD/TL çıkıyor, virus vaka sayıları patlıyor umurlarında olmuyor.

Buda BISTin nasılda soygun yeri haline geldiğini gösteriyor. BISTi yönlendirip viop da soyuyorlar.

ekoTürk aklıma takıldı. Balinalar vadesonu operasyon çekerken onlarda sanki balinalara destek oluyor gibiydiler. Büyük ihtimalle yanılıyorumdur ama aklımada takıldı.

Genel yapılarına bakarsak büyük giderleri var ama gelirleri yok. reklam alamıyorlar. ekoTürk'ü bu durumda biri finanse ediyor demektir.
    tele1 e veya ulusal kanala bakın. Masrafları karşılamak için durmadan kitap satmaya çalışıyorlar. Masrafı olabildiğince kısıyorlar, tek küçük stüdyodan bir kaç çalışan ve gönüllülerle ile işi götürüyorlar.

ama ekoTürk e bakın, yüksek gideri var. Arkasında biri olmalı. abd ye hizmet eden yayınlarıda var. TRnin faydasına hiç bir şey görmedim.

fetö nün kanalı olabilirmi.? fetö parası ilemi iş götürüyorlar.?

viop operasyonuna destek çekiyor gibi göründüklerine göre BISTin balinalarından biri fetö grubu olabilirmi.? Yabancı fon olarak gelmişlerdir.

fetö nün uygulamalarına bakarsak tamamen para kazanmaya yönelik ve ahlak, onur, haysiyet gibi duygulara önem vermiyorlar. para için her yol mübah davranışı içindeler.

Milli piyangoyu soyacak kadar ahlaktan yoksun bir grup bunlar. Okul ve memur sınavlarında sahtekarlık yapıp yıllarca çalışan, para harcayan gençlerin emeğini ve umudunu çalacak kadar aşağılıklar bunlar. resmen şeytanın uşağılar.

Hali ile BIST de olmalarıda doğal olurdu. fetö şirketleride işlem görüyor BIST içinde.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Arayol veya otoyolda giderken bazen çok yavaş yada çok hızlı giden araçlara denk gelirsiniz.
    Bunlardan bazıları şu şekilde davranır.

Çok yavaş gidiyorsa, siz geçmek istediğinizde size yol vermez. Onun hızı ona göre o yolda ideal hızdır, daha hızlı gidemezsiniz. O yolda hız sınırı 90 dır ama 70 la gider ve herkes 70 le gitsin ister. Yol vermez.

Siz 90 hız sınırı olan yolda 90 la gidiyorsanız, arkadan 120 ile gelen araba varsa size selektör yakar ve çekil kenara der, çok yanaşıp rahatsız eder. Sizise tek şeritli yolda kenara çekilecek yer ararsınız bulduğunuzda çekileceksinizdir ama arkadaki rahat durmaz. yada çok şeritli yolda kamyon solluyorsunuzdur, sollama bitince kenara çekileceksinizdir ancak arkadaki sizi rahatsız eder.

Bu örnekleri neden verdim, insanoğlu kendini doğru kişi görür, kendi gibi davranmayanları yanlış kişi görür.

Kendi gibi davranmayan ve yaşamayanlar yanlıştır. Bunlardan bi sebeple cesarete sahip olanlarıda, sizi doğru yola yani kendi yoluna sokmaya çalışır.

İmdi gelelim asıl konuya.

viop, olmayan paranla bol para kazanma umudu veren yer.
    Hareket olduğunda ya çok kaybedersin yada çok kazanırsın. Kumarbaz ruhuna çok uygun bir yer.

Hisse senedi borsalarının kurulma amacı ise viop la birebir zıt. Ama zamanla BÜYÜK OYUNCULARIN yararına olacak bazı araçlar eklenmiş. viop kurulmuş, kaldıraçlar konmuş, açığa satışlar konmuş ve hisse senedi piyasalarının kurulma amacından uzaklaşılmış. Şimdi hisse senedi borsaları neden kurulmuştur dersi vermeyeceğim ama şunu yazmam lazım.

viop tarafında traderlik ise tam kumarbaz işi.

İmdi odunun teki viop da kumar oynuyor, bir kaç kuruşta kazanmışki cahil cesaretine sahip olmuş. Hisse piyasaları neden var, viop neden var, zerre haberi yok. Kumarbaz kalkmış akıl veriyor, benim gibi oyna, oynamıyorsan adam değilsin. Aynen yavaş yada çok hızlı giden ve kendini dünyanın merkezinde gören şoför vatandaş gibi.

Çok sinirlendim ama çaktırmıyorum.

Özellikle büyük oyuncular açısından, Papaz olayından beridir hisse tarafında NORMAL yollardan para kazanma zorlaştı.

Hisse oynayan neden kazanır.? Ana amaç şirketlerin gelirinin kazancının artması ve bu kazançtan temettü ve fiyat artışı yolu ile kazanmaktır. Sen hisse alır şirket sahibine para verirsin ki yeni yatırımlar yapsın, bu yatırımlar sayesinde şirket büyüsün, dolayısı ile ülke kalkınsın, karşılığındada o şirketin gelişmesinden temettü ve fiyat artışı ile faydalanırsın.

Karşılıklı bir çıkar söz konusudur, hemde ülke kalkınır.

Ana amaç, hisse borsalarının kurulma sebebi temel de budur.

Bu temelin üzerine zamanla BÜYÜK oyunculara fayda sağlayacak pek çok şey eklenmiştir.
    Piyasa denetçileri bizim BIST yönetimi gibi yetersiz oluncada para piyasalarının ana amaçlarından uzaklaştığı olur.

Papaz olayından beridir büyük oyuncular temettü ve fiyat artışlarından faydalanamadığı için olsa gerek, BIST senetlerini kullanıp viopta kaldıraçlı para kazanmaya çalışıyor gibi görünüyorlar. BISTi anlamsızca aşağı yukarı sallayıp, viop da vurgun peşindeler.

Görünen oki, BISTin yapısını çıkarmışlar ve hangi seviyelerde ne yaparsak para kazanırız derdindeler. Planlarını uyguluyorlar.

BIST ana amacından fazlaca uzaklaşmış durumda.

Tabi ülkede ne doğruki BIST doğru olsun.

Maalesef BISTin bu durumuna katlanmak ve uyum sağlamak gerekiyor.
    Kendi gibi oynamayan kişilere kızan kumarbaz zevzeklerede katlanmak gerekiyor.

Durumu yazma sebebim ise ülke bilincine katkıda bulunmak amaçlı. Benim gibiler yazacak, tarihe not düşecekki, ülke bilinci gelişsin. Bu gelişme çok yavaş olduğu için hissedemezsiniz.
    Son düzenleme : alicemal; 07-09-2020 saat: 13:11.

Sayfa 364/852 İlkİlk ... 264314354362363364365366374414464 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •