Sayfa 368/852 İlkİlk ... 268318358366367368369370378418468 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 2,937 - 2,944 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST yatay yeşil açtı. 1110 üzerinde.

Düne benzer bişeyler olur gibi görünüyor.

Avrupa ülkelerinin kapanma tehlikesine karşı uzun vade oynamayı şimdilik bıraktım. Hep long var ama pozisyonu bir kaç günde bir kapatıp tekrar açıyorum.

Avrupa ülkelerinin kendini kapatmayacağı kesinleşene kadar böyle gideyim.

Bugün ekran başında olmayacağım.

virus tedbirlerimi artırdım. Zaten en başından beri devletin açıklamalarına hiç itibar etmedim, buradada defalarca yazdım ve uyardım.

Çok aşırı tedbirliydim, şimdi dahada tedbiri artırdım.

Çünki virusden ölüm bizim sokağa kadar geldi. Çok yaygın.
    Toplu ulaşımla gidiyorsanız veya okula öğrenci gönderiyorsanız işiniz şansa kaldı.

Bol şans dilerim.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ibrani siyonist bloombergin yaptığı haber.
    TR bankalarının borcu avrupada sorun yaratabilirmiş.!

Yaw adiler, yunanistan AB ÜYESİ iken 2012 de 105 milyar dolar borcunu sildiniz. Daha buğusu üzerinde tütüyor.

TR Cumhuriyetinin tarihinde ödemediği borç yok ve banka rasyoları kârları AB ye göre süper.

Peki yunanistanın CDS i kaç TR nin kaç.?

105 milyar dolar borcu yeni silinen yunanlıların CDSi 143,
    TRninki 500 ün üzerinde.

Hani TRnin hükümeti puanlanıyor desen, yaw adiler yine aynı şeyi söyleyeceğim, akp başta iken TRnin değil yunanlıların borcunu sildiniz, buna rağmen CDSi 143.

Evet böyle ahlaksız bir oyunun içindeyim ben. akp ve size müstehakta bana değil.

Süper bir şahsiyet olarak bu ülkede ne işim var hala hayretler içindeyim.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Önemli olması gereken haberi BIST şimdilik iplemedi.

Sakız adası haberi aslında BIST açısından olumsuz anlamda çok önemliydi.

"Lozana uymadınız" diyor tayyip. 18 yıldır demedi, şimdi aklına geldi. Soros körfezinde bizim sularda yunanlılar yıllardır petrol kuyusu işletiyor petrolumuzu alıp götürüyor. 18 küçük ada işgal edilmiş, pek çok adaya asker silah gözümüzün önünde yığılmış, yıllardır ses çıkarmamış.

İmdi tayyip sakız adası lozan a uymuyor diyor.

Lozan a uymuyor ne demek. Yunanlıların kullanımındaki küçük büyük pek çok adada yunanlıların hakkı kalmadı demek. Artık Türkiyenin demek.

Zaten sadece oturma hakkı yunanlılarında, egemenlik ve deniz hakları bizimdi ama tayyip ses çıkarmıyordu. abd nin başa getirdiği özal döneminde bile ses çıkarılmıştı ama tayyip ses çıkarmamıştı.

neden ses çıkarmadığı konusunda pek çok dedikodu var, mahkemelik olmamak için yazmayacağım ama sizde duymuşsunuzdur herhalde.

Şimdi ses çıkarıyor.

Neden.?

Çünki bir yıldır devamlı olarak gerginlik çıkarma politikası yürütüyor.
    Millet sıkıntılarını düşünmesin, açlığı işsizliği düşünmesin diye sürekli gerginlik yaratıyor.
    iş bankasına 55 kere el koyma, kiliseleri camiye çevirme, idamı geri getirme, iddianamesi olmayan gazetecileri hapse atma, vb...

Sakız adası savaş sebebi sayılabilecek kadar ileri aşamalara gidebilir.
    Yunanlılar hassittir çekerse ki çekeceklerdir, tayyip ne yapacak. karşılığında adalara el koyması gerekir.

Ama tayyip hakkında ne biliyoruz.?
    Güçsüze acımasızca yükleniyor(Suriye ve TR halkları), ama güçlüye direk mıy mıy muhabbetine dönüyor(abd, AB, rusya)
    Hali ile arkasında AB, abd, rusya olan(şaşırtıcı değilmi, bunların hepsi yunanlıların yanında, bizim karşımızda, nasıl başardın tayyip dememe gerek yok adam kolkola yürüdüğü herkesle şu an kanlı bıçaklı. Sadece paramızı verdiği geçici dostları var. para vermediği an onlarda düşman.) yunanlaılara ne kadar dayılanabilir. Tabi koyunları görsün diya kabadayılanırda, gerçek tek adım atamaz.

Geçmiş davranışları öyle söylüyor.

BIST görmemezlikten geldi. Ancak çok önemli haberdi.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Sakız adasını Ben yazdıktan 40 dakika sonra BIST ciddi satış yedi. Sanırım robot ve stopların aptallığı sebebi ile hızlı bir iniş çıkış oldu viop da.

Şimdi biraz toparladı, bir yerde dengelenir.

1100 üzerinde dengeleneceğini sanıyorum.

Haber ciddi ama AB karşısındaki akp, ciddiye alınacak muhatab değil.
    O sebeple sakız adası muhabbetini fazla ciddiye almamak gerekir. Amacı gerginlik yaratmak olsa gerek. Aranıyor.

Şunuda unutmamak gerekir, tayyip gerçekte AB ye teslim olsada, TV de esip gürleyebilir ve BIST oyuncuları korkup satabilir.

israil e esip gürledi, bir de baktık "one minut" den sonra arka planda israil le ticaret hacmimiz 5 katına çıkmış.

akp zihniyetinin işleri böyle.

Ortağı kendine milliyetçi diyen güruhunda akp den farkı yok.

EK: viop tarafına baktımda sebep tcell gibi görünüyor. Senet fiyatlarını ekranda takip etmediğim için göremedim.

Sakız adasını ŞİMDİLİK ipleyen yok anladığım kadarı ile. Olsun daha iyi.

5.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    İmdi bgAli tabib lerin erdeminden bahsedince aklıma ne geldi.

Zamanında gazetecilere ve sağlık bakanlığına mail atmıştım. İlaç fiyatları konusunda bu ülkenin nasıl kazık yediğini.

2 ana sebep görüyorum(eksik olabilir uzmanlık alanım değil, mesleğim değil), birincisi ssk ilaç fabrikasının kapatılması, bazı malzemeler ithalde olsa TR deki ilaç ihtiyacının %85 ini karşılıyor diye okumuştum. Bu fabrika kapatıldıktan sonra fetö şirketleri ilaç ithalatına başlamış onların eline geçmiş piyasa. Onlarda istediği gibi fiyat belirlemişler.

İkincisi ise doktorlarla ilaç firmalarının anlaşması. Bu anlaşma ülke olarak büyük kazık yememize sebep oluyor.

Doktor ilaç firması ile anlaşıp onun ithal ettiği yada ürettiği ilaçları yazıyor. karşılığında ilaç firmasından maddi çıkar sağlıyor.

Doktorun cebe indirdiği ilave ilaç şirketi parasına lafım yok, asıl sorun başka yerde.

Örnekle gidelim.

Diyelim ben aile hekimiyim, ayda 7500TL ortalama kazanıyorum, 2500TL de ilaç şirketinden kazancım var.

Rakamlar tamamen sallama, hiç bir fikrim yok. belki para değil hediye alıyorlar(ne farkı varsa) belki hiç almıyorlar ancak aldıklarını herkes söylüyor. Yanlışsam beni okuyan doktorlardan biri söylesin.

7500 ve 2500 TL üzerinden gidelim.

Bu gerçek örnek,
    İmdi ben Urfadaki bir ilaç firmasıyım, 45TL ye satılan bir orjinal ithal krem var. Orjinal avrupadan ithal kremin üretici firmaya maliyeti yüksek olmalı. Avrupadaki doktor TRye göre en az 5 kat fazla para alıyordur, hammadde ve işletme maliyetleride 5 kat desen, üzerine AR_GE süreci maliyeti. netçede bu kremi 45 TL ye satmayı uygun görmüşler.(satış fiyatları doğru diğer rakamlar tahmin)

Aynı kremi TR de Urfa da jenerik olarak üretiyorum. Hiç bir AR-GE maliyetim yok, neyi nasıl üreteceğim dozajı ile belli. hammadde yerli maliyeti avrupaya göre 5 kat az.

Netçede avrupalı orjinal firmanın krem maliyeti 20TL dir ve 45 e satıp 25TL kâr elde etmeye çalışıyor.

Urfada ise benim krem başına maliyetim 5TL. Bu kremi 30 TL ye satarak büyük kâr elde ederim.

30 TL ye satışa çıkardım diyelim. Ben piyasaya 30 TL ile çıkınca orjinal firmanın satışı düşecek hali ile indirime gidecek. 45 TL yi 35 TL. yapacak.
    Orjinal 35 olunca mecburen Urfa da indirime gidecek olacak ilacın fiyatı 25TL.

Derken indirmelerle bir yerde dengelenecek.
    orjinal ilaç maliyeti 20TL idi 30 TL ye satacak kâr elde edecek.
    Urfalı ise maliyeti 5 TL 20 TL ye satacak kâr elde edecek.

Halk da, ister orjinal ister jenerik alacak UYGUN FİYATA.

AMA MEVCUT DÜZEN DE NE OLUYOR.

Urfalı firma olarak tüm aile hekimlerini, özel hastahaneleri, devlet hastahanelerini dolaşıyorum. Pazarlamacı tutuyorum onlara maaş veriyorum maliyetim artıyor.

Pazarlamacılarım hekimlerle anlaşıyor sürekli benim ilaçlalrımı yazacaklar bende onlara pay vereceğim.

Fiyat belirlemem lazım. Fiyatı ne belirlersem belirleyeyim, benim ilacın satış miktarı değişmeyecek. Çünki hekimler yazacak, parayıda vatandaş ödemeyecek SGK ödeyecek vatandaş DİREK hissetmeyecek. SGK DEV zararda olduğu için bu halka dolaylı yansıyacak halkın hayat kalitesi düşecek ama bunu vatandaş ilaç fiyatı ile eşleştiremeyecek. Çünki direk cebinden alınmadı, devlet araya girdi öyle geçti.

Satış fiyatım, satış miktarını değiştirmeyecekse neden ucuz fiyat yazayım.? Urfalı olarak fiyatı orjinal ile aynı yaptım. 45 TL.

Orjinali geçirsem sırıtacak, dikkat çekeceğim. Ucuz yazsam kazancım azalacak, o zaman 45 yaparım.?

5 TL ürün maliyetim 5 TL pazarlamacı maliyetim, satışım 45 TL al sana dev kâr. Aradaki kâr olan 35 TL nin 10 TL sini hekime ver, krem başına 25 TL cebe indir.

İlaç firması kazandı, doktor kazandı, kim kaybetti.?

Tüm halka girdi, çünki SGK nın dev borcu halka ilave vergi yansıtılarak karşılanıyor. 80 binlik araba oluyor 150bin, benzin oluyor 6TL, asgari ücret 2bin300, emekli maaşı ortalama binbeşyüz.

İlaç firması doktorla anlaşmasa, REKABET sebebi ile halk kremi yarı fiyatına alacak. İşte serbest rekabet bu.

Devlet görevini yapmayınca, bu anlaşmayı bozmayınca, serbest rekabet ortadan kalktı, halka kazık girdi. İster hasta ol, ister olma. İster hayatında hiç hastahaneye gitme, yinede o kazık sanada girdi.

Yeni konan ve artan vergiler sebebi ile daha pahalıya ürün ve hizmet alacaksın, daha az emekli maaşı asgari ücret alacaksın, devletin tüm hizmetleri paralı olacak.

PEKİ DOĞRUSU NE.?

Hekim ilaç firmasından ayda 2500 TL ortalamamı kazanıyor.
    2500 TL Zam yapacaksın devlet kurumlarında çalışan doktorların maaşına. İlaç firmaları ile anlaşmalarını engelleyeceksin. Anlaşanı meslekten atacaksın.

Hem doktorlar hak ettiği maaşı alacak hemde halk ilaç firmalalrından kazık yemeyecek.

SGK nın zararı 60 trilyon ise ilaç firmalarının kazığı ortadan kalkacağı için belki sıfırlanacak, doktorlara zam yapıldığı içinde biraz daha gider artacak ama toplamda çok kazançlı çıkılacak.

Bunu sağlık bakanlığına yazdım, TIK yok.

Hepimiz maymunuz istersen 7 sene en ağır okulu bitir. Konu para olunca saptmayan kaç kişi var.?
    Bi ben varım, bide himalayalarda yaşayan biri varmış ama 10 senedir kayıp. Tekim yani.

---

Göbeğine bitcoin muskası yazdırmak isteyen genç ve kütür hatun kişilerede buradan haber edeyim, yazarım.
    ayhan'ında değindiği gibi kalemim iyidir, göbek üzerinde şiir gibi dolanır.
    Açılın ben doktorum kah:kah
    Ali Cemal Bey'e sevgi ve saygılarımı iletiyorum.
    Konuyu güzel özetlemişsiniz.
    Fetöcü yada sempatizanı olduğunu düşündüğüm birkaç ilaç şirketi var, son 10-15 yılda kurulan ve ismini söylemeyeceğim bir şehirde fabrikaları var.
    Bu şirketlerin mümessilleri zaten tipinden tarikatçı olduğu belli. Bu şirketlerin ilaçlarının kalitesi düşük, iyileştirme gücü zayıf ve yan etkileri fazla. Bunlar benim tamamen hastalar üzerinde gördüğüm deneyimler olup bilimsel bir kanıtımın olmadığını belirtmek isterim.
    Eşdeğer ilaç diye bir durum var. Yani eczacı doktorun yazdığı şirketin ilacını vermek zorunda değil, kendisi hangisini isterse onu verir. Eczacılıkta mal fazlası diye bir ek kazanç kapısı var. Mesela şirket diyorki benim 5 ilacımı hastaya ver sana 10 tane ilaç bedava vereyim. Şuna bağlıyacağım:
    İddia ettiğin doktorlar ilaç şirketinden para alıyor genellemesi yanlış. 15-20 sene önce nadir olaylar duymuştum ama bunu genele yıkamayız. Mesela augmentin antibiyotiğini yazıp evine beyaz eşya, mobilya laptop aldıranı duymuştum. Hatta ucuz yollu otomobil aldıranı da duydum uzaktan.
    Benim branşımın ilaçları ucuz. Mümessiller öğle yemeğine götürürler, yada yurt içi kongreye bazen götürürler. Başka bir promosyon yok olsada almam. Sayın Necdet Sezer gibi adamım.
    Gögüs hastalıkları, KBB, dahiliye, ortopedi, fizik tedavi branşlarının ilaçları pahahalıdır, bu branş doktorları yılda 2 defa yurt dışı kongrelere gidiyorlar.
    Demek istediğim doktorlar şirketlerden para almıyorlar. O paraları artık eczacılar alıyor. Eczacılara özür diliyorum

VOG-L29 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    fon adam a aydınlattığı için teşekkür ediyorum. Ayrıca FON da olduğu için tebrik ediyorum. FON lardan viop a geçtim, virus çıktı tonla para kaybettim çıkarmaya çabalıyorum. FON da kalsaydım, şansım daha yüksekti.

Uzman doktorun reçete ettiği ilacım var. Aile hekimi ilacın markasını değiştirdi. Aile hekiminin, uzman doktorun ilacının markasını değiştirmesi anlamsızdı. Eczacı başka marka verir o ayrı konu.

Annemin uzman doktorun yazdığı ilacının markasını, raporu uzatan diğer şehirdeki diğer uzman doktor değiştidi. Markayı değiştirmesi anlamsızdı. Hali ile bence doktorlar ilaç firmalarından kazanıyorlar. Yaygın olmalı. Yapmayan idealist yada ahlaklı bulmayan pek çok doktor vardır mutlaka ama nereye kadar direnebilecekler. Eşdeğer doktorlar yeni arabalar alırken onlar kendini geride hissedecekler, hanımları kafa etlerini yiyecek. Nereye kadar direnebilirsin.

Ayrıca takım elbiseli yağlı enseli ilaç mümessillerini 15 yıldır aile hekimlerinin ve uzman doktorların kapısında beklerlerken görürüm. Eczanelerdede görürüm. Bi ara onlara dalacaktım, biri gaza getirmedi, gazsız da dalmak olmuyor.
    Ayrıca örneğini verdiğim ilaç fiyatlarıda teorimi doğruluyor.
    Eczacıların soygununu doktorlar önleyebilir, çünki devlette yönetim kademesindeler, ama önlemek yerine ortak oluyorlar.
    Çok basit yazılımlarla eczane soygunu, ilaç soygunu önlenir çünki tüm sağlık bilgisi artık bilgisayarlarda. Ama yapılmıyor. Vergi kaçıran eczanelerde çok kolaylıkla yazılımla belirlenir çünki ne demiştim, artık tüm sağlık verileri ortak sunucularda tutuluyor. Ama engellenmiyor.

Ülke böyle.
    Ayrıca gümrükler, tapu daireleri, belediyeler ayrı konu. Devlet bozuk.

.
    Son düzenleme : alicemal; 16-09-2020 saat: 09:30.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    yunanlıların CDSi 141 e düştü. TR hala 512 de.
    USD 7.50 civarında.

Dün endeks iyi kapadı. Bi ara düştü kalktı. O ara kapadığım longların bir kısmını yerine koydum. matrix izin verseydi çok ucuza alacaktım ama yazdığım fiyatın daha altına inmesine rağmen benim emrim gerçekleşmedi. Kısmet diyelim. fiber ile bağlı olsaydım belkide gerçekleşecekti. Tekrar yükseldikten sonra girdiğim emirler gerçekleşti.

Dün şşlem hacmi fena değildi.
    TR ve dünya verileri iyiye gidiyor. tek sorun avrupada fransa ingiltere ispanya gibi büyük ülkelerin virus vakalarının çok artması.

Türkiyenin uçan arabası diye pazarlanan cezeri ilk uçuşunu gerçekleştirmiş. Baktım uçan araba değil uyduruk bir tek kişilik elektrikli helikopter. erdoğanın damadı baykar'ın Kendi tasarımları. Kendi tasarımları olduğu için lise projesi gibi olmuş. Peki baykar ın IHA ları neden o kadar başarılı. Çünki IHA'ları devlet kurumu, ileri teknoloji üreten TUSAŞ mühendislerinin tasarımı. TUSAŞın mühendislerini kendi firmalarına aktararak teknoloji transferi yaptılar. Parayı devlet verdi. Böyle bir şeyi gelişmiş bir hukuk devletinde yapamazsınız, direk içeri girersiniz ağır cezada yargılanırsınız. Bizde ise yasal. Devletin parası ile devletin ileri teknolojisini devlet başkanının damadına aktarıyorsunuz. Afrika ülkesi görüntüsü. Muz cumhuriyeti. Aslında Türki cumhuriyetlerdede böyle. Türki cumhuriyetleri ise ingiltere ve abd kullanıyor. Bizde yaydıkları gibi islam adı altında tarikat din lerini oralardada yaygınlaştırdılar. Amaç Türkleri ayrışştırmak olduğu gibi rus ları ve Çinlileri çevirmek.

her neyse.

BIST anormal gibi görünen bir yükseliş göstersede yükseliyor. Bugünde farklı bir şey beklemiyorum. İnşaat veriside iyi geldi.
    Siyasi sorunlar hariç sorun yok gibi görünüyor.

Bu arada bizim sokaktan ikinci kişide ambulansla gitti. Onlar için sorun bitti çünki hayatları bitti, sorun o aileden geri kalanlarda. hayat böyle ne yaparsın.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Ekonomi kanallarındaki piyasa uzmanları, ekranlarda bu kadar çok görünmemeli.

Adamların ülke EKONOMİSİ ile alakaları kalmamış. Onlar için rakamdan ibaret, çizgiden ibaret.

O rakam ve çizgilerin gerçek hayat ve ekonomi ile bağlantılarını koparmışlar. Ülke gerçekleri ile bağ kuramıyorlar.
    Bilgisayar başında izole yaşıyorlar.

ÜRETEN ŞİRKETLERDE çalışan ekonomistler yorumcu olarak konuşturulmalı.

%20 piyasa ekonomistleri TVlerde görünmeli, %80 ise üreten firmalarda çalışan ekonomistler görünmeli.

Aracı kurumlarda, bankalarda, akademi çevrelerinde çalışan ve üretim aşamasında hiç bulunmayan ekonomistlerin ekonomi TV lerindeki hakimiyeti bitirilmeli.

Ülkeye zarar veriyorlar.

Üretim aşamalarında çalışan ekonomistler olsa, ülkenin kalkınmasında faydaları olur. Gerçek hayatın içindeler ve her aşamasını biliyorlar. izole değiller. Soyut dan değil, gerçekten bahseder. O rakamların ve çizgilerin gerçek hayatta karşılığı var. Her rakam ve çizgi milyonlarca insanın hayatını iyi yada kötü yönde etkiliyor.

TVlerin kalabalıklar üzerindeki ÇOK YÜKSEK etkisini hesaba katarsak, izole yaşayan ekonomistlerin tahminleri ile halkı bilgilendirmek doğru değil. Hiç doğru değil. Yapmayın.
    Bu insana benzer şeyler, kendi pozisyonları doğrultusunda halkı yönlendirirler, çok yanlış, çok yannış. Ülke batsa umurlarında olmaz yinede kendi kazançları doğrultusunda yönlendirme yaparlar.

Piyasa ekonomistleri, rakamların gerçek hayata etkisi konusunda sadece soyut fikirleri var. Hali ile uzayda yaşıyorlar. Birde bunların kalitesizleri ekrana çıkınca iyice çileden çıkıyorsun.

.
    Son düzenleme : alicemal; 16-09-2020 saat: 11:11.

Sayfa 368/852 İlkİlk ... 268318358366367368369370378418468 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •