Sayfa 379/852 İlkİlk ... 279329369377378379380381389429479 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,025 - 3,032 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST son hafta epey yükseldiği için dün satış gördü. İlginç olan endeks tutundu ama viop yüksek eksi kapadı. Endeksi tutup viop da verdiler. Sebebini bilmiyorum.

Aklıma kötü şeylerde geliyor ya. Bu dönem iyi bişey geldiğide yok. Şu an olaylar kontrolum altında değil. Umarım çabuk toparlarım.

Petrolun yükselişi durdu hafif düşüyor. Bizim açımızdan iyi. CDS ler kafasına göre takılıyor.
    Birleşmiş Milletler, Libya ile yaptığımız deniz sınırı anlaşmasını onaylamış. Çok iyi haber.

abd borsası future ları şu an yüksek ekside seyrediyor. Birden satış yedi. Bir olay olmuş olabilir.

BIST de Bugün hakkında fikrim yok. Kırmızıda yeşilde kapayabiliriz.

---

Ons altın hala EUR/USD seviyesine bağlı olarak hareket ediyor. Teknik analize bakarsak, EUR/USD grafiği aşağı çanak yapıyor. Çanağın sebebi, abd nin, avrupa dan daha çabuk virus olayından çıkması. abd verileri avrupadan daha çabuk düzelme eğilimi gösterdi.

EUR bu sebeple aşağı çanak yada ters çanak yapıyor.

ons altında ülkeler kapışıyor, büyük bir meydan.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yeni paket 2.2 trilyon dolar, abd de ilk aşamayı geçmiş. Senato onayı gerekiyor.

Paket geçince ons altındaki düşüş eğilimi durmuş. Sonra alışa geçmişler. USD ve AVRO boluğu ile ons altın pozitif korelasyonlu.
    Aşı olayıda yaklaştığı için ons altın çok fazla yükselmeyecektir diye düşünüyorum.

trilyon geçerse ons altına alış gelir demiştim. Henüz 2.2 trilyonluk paket senatodan geçmedi. ne zaman geçer, geçermi geçmezmi oda belli değil.

Dalgalı bir seyir izleyecektir.

Senatodan geçince de alıcılar gelecektir, sonra realizasyon gelecektir.

Bu hesaba göre oyun planı kurdum. Bakalım yakalayabilecekmiyim.

Başka faktörlerde ons altını etkilediği için, planım tutmayabilir. BIST deki o andaki durumumda planımı etkileyecektir.

ons altında planımı rahatça yazabiliyorum çünki ürün Türkiyeye ait değil. Tüm Türkiye oyuncuları olarak altına hücum etsek, endeksi oynatamayız.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    S&P de birden bire satış geldi yazmıştım.

Sebebi şuymuş. trump kovid-19 a yakalandığını duyurmuş. Sonrasında satış geliyor.
    Habere bağlı olduğu için kalıcı olmaz.

Kural neydi. "haberle başlayan hareket, başladığı yerde biter."

Sadece haberin kalıcı etki yaratıp yaratmayacağını anlamak gerekiyor. Büyük çoğunluklada kalıcı etki yaratmıyor.

Bu haber kalıcı etki yaratmaz. pek çok başkan kovid e yakalandığını açıkladı ama iyileştiler. İstatistik trumpında kurtulacağını söylüyor.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ons altını USD ve AVRO bolluğu pozitif etkiliyor demiştim.
    abd de temsilciler meclisinden bu gece geçen 2.2 trilyon dolar, ons altını zıplattı. 1920 lere yaklaştı. abd piyasası açılınca asıl tepe belli olacaktır.

temsilciler meclisi haberi ile ulaşacağı tepe seviyeden sonra, biraz düşecektir.

Daha senatodan geçmesi gerekiyor. senatodan geçtiğinde de alıcı gelecektir ve yükselecektir. ne kadar yükselir.

Bugünki yükselişdeki tepe, senato onayında yükseleceği tepe hakkında fikir verecektir. Yaklaşık aynı olacaktır, biraz daha altı ve üstü olabilir.

Tabi başka hiç bir gelişmenin olmadığını varsayarak bu tahmini yapıyorum.

Para bolluğu kadar pek çok şey ons altının fiyatını etkiliyor. Aşı daki gelişmeler, abd ticaret savaşları, eur/usd seviyesi, belirsizlikler vb.

EK: ayhan aşağı yazmış ona ekleme yapayım.
    Evet geçmez deniyor. siyasi tahminlerim pek tutmuyor o sebeple geçermi geçmezmi yorumu yazmam mantıklı değil.
    Düz mantık düşününce, o paketi geçirmeyen parti oy kaybeder. Paket içeriğinde Vatandaşa ek ödemeler var. Bu mantıkla geçirmeleri gerekir diye düşünüyorum.
    Hatırlatayım, siyasi tahminlerim tutmuyor.

Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Yeni paket 2.2 trilyon dolar, abd de ilk aşamayı geçmiş. Senato onayı gerekiyor.

Paket geçince ons altındaki düşüş eğilimi durmuş. Sonra alışa geçmişler. USD ve AVRO boluğu ile ons altın pozitif korelasyonlu.
    Aşı olayıda yaklaştığı için ons altın çok fazla yükselmeyecektir diye düşünüyorum.

trilyon geçerse ons altına alış gelir demiştim. Henüz 2.2 trilyonluk paket senatodan geçmedi. ne zaman geçer, geçermi geçmezmi oda belli değil.

Dalgalı bir seyir izleyecektir.

Senatodan geçince de alıcılar gelecektir, sonra realizasyon gelecektir.

Bu hesaba göre oyun planı kurdum. Bakalım yakalayabilecekmiyim.

Başka faktörlerde ons altını etkilediği için, planım tutmayabilir. BIST deki o andaki durumumda planımı etkileyecektir.

ons altında planımı rahatça yazabiliyorum çünki ürün Türkiyeye ait değil. Tüm Türkiye oyuncuları olarak altına hücum etsek, endeksi oynatamayız.
    çok az bi farkla geçti
    senatodan geçmesi imkansız trump senatoda azınlık durumunda
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    2.2 trilyon dolar, abd temsilciler meclisinden geçince ons altın sadece %1,5 yukarı tepki verdi. abd piyasası açılıncada ekstra alış gelmedi.

Zaten abd finans devlerinin özellikle asya da dev şube ve farklı isimlerde kolları var. O şubeler aracılığı ile, merkezde alınan kısa ve uzun vadeli kararları 24 saat uyguluyorlardır. abd piyasasının açık olması gerekmez.

2.2 trilyonluk paket senatodan geçerse de demekki en fazla %1,5 kadar bir yukarı tepki verecektir. Tabi senatodan "kesin geçmez" diye abd ekonomi çevrelerinde konuşuluyor. Kesin geçmez diye %1,5 yükselttilerse, geçerse sürpriz olur bu sebeple %1,5 dan daha fazlada yükselebilir. Burada sıradışı bir durum var.

ons altın konusundaki benim tahminim neydi hatırlayalım.

1500 lerden hafif hafif yukarı doğru normal giderken, virus sebebi ile 2binleri geçtik.
    Ekstra Yükseliş sebebi virus olunca, virus aşısı gelincede normal duruma dönmek gerekir diye hesaplamıştım. Bu sebeple aşı dolaşıma girer ve işe yaramaya başlarsa, ons altın bir miktar düşecektir. 1600-1700 aralığına iner demiştim.

Sonrada normal seyrine döner ve yeniden hafif hafif yükselmeye başlar demiştim.

Altının yükselme sebebini tekrar hatırlayalım. abd nin ticaret savaşları sebebi ie USD ye ve abd finans araçlarına güven kalmadı, bu sebeple diğer ülkeler alternatif aramaya başladı. Altına dayalı sistemde bunlardan biri. Ülke merkez bankaları altın toplamaya başladı.

Aşı devreye girdikten sonra 1600-1700 aralığına düşer, sonra normal seyri olan hafif hafif yükselmeye başlar.
    Ons altının fiyatını tek etkileyen aşı değil, pek çok önemli etken var. Piyasadaki Para bolluğu da bunlardan biri. FED en son ne açıkladı, "uzun yıllar faizi artırmayacağım. Sonrada enflasyon seyrine bakarak, gerekirse faiz artıracağım." Bu da para bolluğu epey devam edecek anlamına geliyor.

Bu haber çıktıktan sonrada ons altının düşeceği seviye olan 1600-1700 bandını biraz yukarı çekmek gerekir demiştim. Ne kadar çekmek gerekir bunu hesaplayamam. Bu durumda düşerken dip çalışması olup olmadığına bakmak gerekiyor. O zaman geldiğinde teknik analiz e baş vurmak gerekecek.

Ons altını etkileyen önemli pek çok sebep var demiştim.
    Diğer sebeplerden biri veya birkaçı, bu görünümü değiştirebilir. Zaman geçtikçe onları izleyip, duruma göre pozisyon değiştireceğim.

Şu anki görüntü, aşı açıklamaları sebebi ile 2binlerden aşağı düştü. Ta o zaman yazmıştım, "2binlere çıkışları satış fırsatı olarak kullanacaklardır" diye. Gerçekten de öyle yaptılar.

Aşı gelişmeleri yanında, abd nin, AB den daha önce ekonomik açıdan düzelmesi de altının düşüşünde etken. USD, ons altınla negatif korelasyonlu. abd ekonomik verileri düzelince USD hafiften değer kazanıyor ve altın için negatif etken oluyor.

Altın için pozitif etkenler ise, abd nin sağa sola ticari açıdan saldırması belirsizlik yaratıyor. Dünya çapında etkisi olacak herhangi bir belirsizlik ons altın için pozitif.

FED ve ECB nin, USD ve AVRO trilyonları basıp dağıtması ons altın için pozitif. Piyasada para bolluğu yaratıyor. Bol olan şeyin değeri düşer. Ayrıca FED ve ECB nin faizleri aşağıda tutmaları da para bolluğuna destek olduğu için, buda altın için pozitif.

Bu sefer nedense fazla ciddi yazdım.

Artık hem BIST viop da hemde ons altında varım. ons altın la ilgili fikirlerimi açık yazabiliyorum. BISTi bu kadar açık yazamıyorum. Bizim BIST mafya nın kontrolundeki mahalle kumarhanesi gibi olmuş. Fazla dillendirmemek gerekiyor. Dillendirirsen zararlı çıkıyorsun.

ons altın kontrolum altında gibi görünüyor.
    BIST ise %20 lik düşüşten beridir kontrolumde değil.

%20lik Düşüş sebebi TR deki bankaların devlete şantaj yapmaya başlamaları idi. O şantaj hala devam ediyor. Şantaj sebebi ile piyasa araçları ile suni olarak oynamaya başladılar.

Ekonomik gelişmeler ile göstergeleri arasındaki bağı kopardılar.
    Bağ kopunca bu bağlara(temel analiz) göre analiz yapıp karar veren benim gözler kör oldu.

Bunun sonucu temel analiz ve teknik analiz işe yaramamaya başladı. En azından benimki yaramadı, sizinki yarıyorsa sevinirim. Temel ve teknik işe yaramayınca bende kontrol gitti, piston indi.

Bankaların devlete şantajı bittiğinde, bende kontrolu yeniden sağlarım diye düşünüyorum. tabi tamamen kafayı sıyırmazsam.

tayyip sağa sola saldırdığında bile bir sürü anormal durum oluştu, o yılları bile kazançlı kapamıştım. O durumu kontrol edebilmiştim. Bu durumu kontrol edemedim.

Neyse artık olan oluyor, bol şans.
    Son düzenleme : alicemal; 03-10-2020 saat: 09:56.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yine bir abd devi, bizim oyun sektörümüzden başarılı bir firmayı satın almış.

Buna inanamıyorum.

abd devi zynga, Daha yeni bizim oyun devimiz Peak firmasını 1.8 milyar dolara satın almıştı. Şimdide bizim Rollic i satın almış.

İmamlar ise seviniyor çünki ülkeye dolar girecek. Girip girmediğide kesin değil ya, satanlar parayı yurt dışında tutabilir, imamların eline suriyedeki nereden bulunduğu belli olmayan paralı askerleri beslesinler diye vermeyebilir.

zynga firması bizim ülkedeki rakiplerini birer birer satın alıyor ve tayyip seyrediyor. Büyük ihtimalle geleceğini düşündüğü dovizler için sarayında kutlama amçlı deve de kesiyordur.

Rekabet kurumu diye bir şey var, orayadamı güreşçi koydunuz.?

Maalesef chp dahil tüm partiler, devletdeki görevlere, sorumluluk olarak değil, ödül olarak bakıyorlar.

Belediye başkanı olarak seçildiğinde, o şehrin hangi sorunlarını nasıl çözerim diye düşünmüyor. Çok çabaladım, belediye başkanı olmayı başardım, artık bu ödülden faydalanmalıyım diye düşünüyor.

Belediye başkanlığını, milletvekilliğini ÖDÜL olarak görüyorlar, bir meslek, bir çalışma yeri, bir sorumluluk yeri olarak görmüyorlar.

Ödül olarak gördükleri içinde, çalışmaya değil ödülü yemeye geliyorlar.

özal ve sonrası siyaset değişti ve tamamen yiyicelerden ibaret hale geldi.

Siyaset=yemek olarak algılanıyor.

Siyasete atılanlar yemeyi seven insanlar haline geldi.

Size bir test.

Belediye başkanlığına seçildiniz. Bunu bu güne kadar, sorumluluk olarakmı görüyordunuz, ödül olarakmı görüyordunuz.?
    Sorumluluk olarak görmüşseniz, gelişmiş insan ırkındansınız, ödül olarak görmüşseniz daha az gelişmiş insan ırkındansınız.

Şirkette müdürlük makamıda aynıdır. Ödül olarakmı gördünüz, sorumluluğunuzun artması olarakmı.?

akp mhp gibi agresif(hafif deyimle tabi) partilerden örnek veremediğimden, chp den örnek vereyim.

baykal komaya girdiğinde, baykal ı onurlandırmak için Antalya vekilliğine aday olarak koydular.

Lam hıyaroğlu hıyar, onurlandıracaksan chp binasının önüne heykelini koy.

Vatandaş milletvekilliği için neden oy veriyor(vermeli).?
    Şehrindeki, ülkendeki sorunlarını görsün, anlasın ve çözsün diye.
    Peki komadaki adam nasıl şehirde gezecek, sorunları dinleyecek, görecekte çözüm üretecek.?("sağlıklı vekiller bile gezmiyorki" diyeceksiniz)

Demekki chp yönetimi olarak, vekilliği çalışma yeri, sorumluluk yeri değil, ödül olarak görüyorsun.

İyi eğitimli chp de bile zihniyet bu haldeyse, diğerlerini siz düşünün. Yer altında geziyoruz.

zynga dan girdik, nereden çıktık yaw. benim beyin çok dağınık.

Aslında bunlar temel analize örnek oluyor.

Neyin, neyle bağı var.?
    Sebep sonuç bağları bunlar. Bu bağları kurmazsanız, adam değilsiniz yaw, hıyarsınız...

Neyse tatlıyı sonraya bırakalım. Sanırım keyfim yerine geldi. bugün iyi geçecek gibi.

zynga aklıma geldi yine tepem attı. hıyarsınız olm siz. yani rekabet kurumu ve diğer ben hariç herşey.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Üstteki 2 yazıda 2 süper ötesi cümle etmişim.

1. Ekonomik gelişmeler ile göstergeleri arasındaki bağı kopardılar.

2. Ödül olarak gördükleri içinde, çalışmaya değil ödülü yemeye geliyorlar.

Bunlar efsanevi cümleler ve her bir cümle için koca kitap yazıp, yayınlayıp hakkıyla prof. olabilirsin.

Bana sık sık sorarlar "Neden efsanesin.? Neden teksin.?" diye.

Bu yüzden işte.

Kaç kişi 2 yazıda şak diye ortaya böyle cümleler bırakabilir.

Bırakabiliyorum, gördünüz. Resmen buğusu üzerinde cümleler. Arak değil orjinal.
    Ezber cümle değil, açıklamasını yapmışım. Zaten konuyu açıklarken ortaya ürün olarak çıkmış.

Yerli yabancı, hangi ekonomi kitabında "Ekonomik gelişmeler ile göstergeleri arasındaki bağı kopardılar." gibi bir cümle gördünüz.?

Göremezsiniz. Parasını verseniz göremezsiniz. Yok.!

Burada bedava.

Sayfa 379/852 İlkİlk ... 279329369377378379380381389429479 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •