Sayfa 382/852 İlkİlk ... 282332372380381382383384392432482 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,049 - 3,056 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ONS altın dün trump açıklaması ile düştü.

Ne biliyoruz. "haberle başlayan hareket, başladığı yerde biter." Sadece kalıcı hareket yapıp yapmadığını anlamak gerekiyor. Büyük ihtimallede kalıcı hareket olmaz.(bunu açıklarken 3 cümle yerine "haberle başlayan hareket, %70 ihtimalle başladığı yerde biter" diyerek tek cümle ilemi açıklasam.? %70 oranı sallama olacak ama. )

haber ne.?
    trump 2.2 trilyonu dün gece rafa kaldırdı. "Seçilince çıkaracam hemde daha büyüğünü" dedi. (taktik açıdan çok aptalca bir hareketti, oda ayrı konu)

Kalıcı etki yaratırmı.?

Yaratmaz çünki, şimdi değil 1 ay sonra çıkaracakmış. 2.2 trilyonu belirleyen zaten rakip parti.
    hangi parti seçilirse seçilsin paket 1,5 ay içinde çıkacak. Seçim uzarsa paketin çıkmasıda bir kaç ay uzayabilir. Pandemi sebebi ile posta ile oy kullanılacak. Posta sebebi ile karışıklık itirazlar olabilirmiş.

Kalıcı etki yaratmaz çünki hangi parti seçilirse seçilsin, pu paket en az 2.2 trilyon olarak çıkacak.

Kalıcı etki yaratmaz ancak dünüş V şeklinde olmayabilir çünki seçimde belirsizlikler, itirazlar, iptaller olabileceği çok konuşuluyor. Paket aylarca uzayabilir.

Bu durumda ons altının V şeklinde çıkma ihtimali şüpheli. Tabi sadece bu kritere bakıyoruz. Altını etkileyen başka önemli kriterleri saymıştım.

abd nin 2.2 trilyonu iptal olunca USD, değer kazandı. ons altın USD ile negatif korelasyonluydu.

USD neden değer kazandı. Piyasada bol olan şey ucuzlar. 2.2 trilyon bolluk yaratacakktı, iptal olduğuna göre bolluk yaratmayacak. Sanırım bu mantıkla USD yi aldılar.

Ons altında oynamaya başlamam sebebi ile, artık abd ve AB ekonomilerine ciddi şekilde takip etmem gerekecek. Şu an yüzeysel takip ediyordum, bizim BISTin yönünü bir müddettir sadece manipulatör grup belirliyor. Onlar hangi pozisyonda bilmen yetiyor.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST de dün navtex sorunu çıkmadı,i sanırım bi şekilde iptal edilmiş.

bankacılığa satış gelmiş, endekste eksi kapamış. Dün piyasaları pek takip etmedim, akşamda ekonomi kanalı seyretmedim. Düşüş sebebini bilmiyorum.

Yarın KKTC de Maraş açılıyor. yunanlıların itirazı var. Piyasaları etkileyecek Önemli olay çıkarmı durum muallak.
    40 yıldır açılmadıda, neden şimdi açılıyor. tayyip in sürekli gerginlik çıkarma politikasının devamı olmalı. Halka çektiği maddi sıkıntıyı unutturmaya çalışıyor. Klasik beş para etmez siyasetçi taktiğidir bu. Tüm dünyada uygularlar.

S-400 leride Sinopda test için götürüyorlar.

Burada en önemli sorun S-400 ler.

trump puan kaybettikçe agresifleşiyor.
    Bize ciddi yaptırımlar çıkarabilir. İhtimali bile sorun olur.

Dünki düşüşün sebebi acaba S-400 lermiydi.? Öncedenmi haber aldılar.

Bugün BIST için yorumum yok. Çünki düşüş sebebini bilmiyorum. S-400 ünde önemli bir konu olduğu, önceki abd yaptırım kavgalarından belli.

Biraz haber okuyup sebep araştırayım. Sebebini bilmenin neden çok önemli olduğunu yazmıştım.

kel ferit borçlarını ödeyememiş bunada dikkat derim ülkerde durum nedir
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ONS altın biraz düştü. KISA VADE Long için fırsat olabilir, az önce ben bi kaç tane aldım, düşerse bugün bir kaç tane daha alacağım.

Seans açılışı 9:30 bir miktar ons shortum vardı onları kapadım. Aldığımı burada yazmadım çünki riskli bir alıştı kimseyi zarara düşürmek istemedim. Eğer paket iptali olmasaydı shortların zarar yazma ihtimali ciddi derecede vardı. Kademeli almıştım ortalama maliyetim 1905 di.

Düşüş trendinde olduğunu yazmıştın, neden düşüş trendinde kısa vade long için fırsat.?

Çünki bir kaç ay içinde en az 2.2 trilyon USDlik paketin çıkacağı kesin. Bu paketin ons altını yukarı ittireceğini biliyoruz. Tabi diğer tüm etkenleri göz ardı ederek söylüyorum bunu. abd ve AB ekonomik verileride bir o kadar önemli. Ayrıca puan kaybettikçe trump da agresifleşiyor. Sağa sola yaptırım açıklayabilir, bazı kararları değiştirebilir. ons un ne tarafa gideceğinin garantisi yok, sürpriz çıkabiliyor gördünüz.

En azından ekonomik veri ve göstergelere göre ilerliyor, bi mantığı var.
    BIST gibi manipulatörün mezbahasına dönmemiş, tek adamada bağlı değil. Bunu Tamamen viop için söylüyorum. UZUN VADELİ, şirket ve sektör inceleyerek senet almak her zaman enflasyon üzerinde kazandırır. Senet alanlara söylemiyorum.

.
    Son düzenleme : alicemal; 07-10-2020 saat: 10:47. Sebep: bold

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ayhan benim bilmediğim sorular sormuşsun.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Biraz araştırdım, dün neden düştük diye. 14:30 da satış başlamış.

Sebep trump'ın paket ve biden'ın Türkiye açıklamaları ile ilgili değil, onlar gece açıklama yapmış.

Sebep realizasyonmu.? Mümkün. Eğer realizasyonsa daha düşeceğiz demektir.

Sebep S-400 mü.? Büyük ihtimalle. Haber öğle sonrası dillenmeye başlamış, tamda BISTin düşmeye başladığı saatlerde.

Sebep S-400 se, S_400 lerin test için sinop'a taşınması olayına trump'ın tepkisi beklenecektir. Yani bir veya birkaç gün yatay ve dalgalı seyredebiliriz. trump dan gelecek tepki yada tepkisizliğe göre dalgalar oluşabilir.

7.  Alıntı Originally Posted by adanalı Yazıyı Oku
    Ben çekimserim,uygun bir bakanlık verilirse oyum tabiki size.
    Alicemal abimin yönetiminde kimseye sandalye verilmeyecek.Bu boyle biline.

Eğer hizmet aşkıyla bu göreve soyunacaksaniz.

Ayakta göreve talip olmaya ve çok çalışmaya hazırlıklı olun.

Bak ben hiç torpil istedimmi.Sadece oyunu arttiramazsan,...
    Köyü sataremm haaaa...dedim.
    (Bu bir santaj değil teşviktir)

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    boshyatırım sağol,

---

Avrupada ülkeler teker teker 2. dalga ya giriyor.
    TV de hala 2. dalga başlamadı deniyor. Pandemide 2. dalga tanımı kabaca şöyle. "Birinciden daha büyük olur daha uzun sürer."

Avrupa ve abd ülkelerinin vaka sayısı grafiğine bakarsanız, Avrupada fransa ispanya hollanda polonya belçika dahil pek çok ülke çoktan ikinci dalgaya girmişler, abd bitirmek üzere, aşı hazır olmazsa 3. dalgaya girecek.

Peki o zaman bu TV deki lavuklar " 2. dalga başlamadı" derken neyi kast ediyor. Tabi bu saman kafalıların gözleri sadece para gördüğünden, bunlar 2. dalga deyince "2. dalga piyasalarda satış" anlamamız gerekiyor. virusun artışını kast etmiyor olmalılar.

Batıda 2. dalga viruste geldi ancak piyasalar haftalardır dediğim gibi görmemezlikten geliyor. Sebebi dağıtılan trilyonlar ve aşı umudu.
    FED yeni bir tahvil alım programına hazırlanıyor, tahvil alım demek şirketlere para vermek demek. İyi kötü tüm şirketlerin bastığı tahvilleri alıyorlar. Aynısını avrupada yapıyor. zombi şirketler halkın sırtından yaşatılıyor.

Kural neydi. "Üretmeden cebine para giriyorsa, bu para MUTLAKA VE MUTLAKA diğer kalabalıkların cebinden çıkar."
    Hali ile halkın alt kesiminin fakirleşmesi ile sonuçlanıyor. Bu trilyoner ülkelere bakarsanız, mliyonlarca insanın sokaklarda yaşadığını ve devlet yardımına muhtaç milyonlar olduğunu görürsünüz.

Konudan uzaklaşmayalım.

2. dalganın içindeyiz ancak FED ve ECB yeni paketler hazırlayıp sunuyorlar. ECB de aralıkta 400 milyar avro dağıtacak. Lagarde her an para saçmaya hazırım demeçleri verip duruyor. FED in 2.2 trilyonluk yeni paketi var, ayrıca yeni tahvil alım programı var.

Bu para bolluğunda da piyasalarda 2. dalga şu ana kadar olmadı, ancak herkes de korku içinde gibi. VIX endeksi de hafif yükseldi, bu korkuyu yansıtıyor. Gerilim artıyor.

Bir şey satışı tetiklerse 2. dalga piyasalarda satış gelebilir. %kaç ihtimal veririm. Buna ihtimal veremem, yapmamız gereken "korkmamak ama hazırlıklı olmak".

Nasıl hazırlıklı olacaksın.? 1. dalga satış geldiğinde neyin fiyatı düşmemişti hatta artmıştı.? Onu bul, hedge enstrüman olarak elinde bir miktar tut.
    Altın hedge enstrüman olabilirmi.? Şaşırtıcı ama Mart ayında borsalarla birlikte Altın da %14 satış yemiş, sonrasında uçmuş kaçmış. Bu durumda altın hedge olarak alınabilir ama ilk etapta bir satış yemiş, tekrar yerse ona dayanmak gerekir.

Piyasada türev bilgim neredeyse hiç yok o sebeple hedge araçlar konusunda bir şey öneremiyorum. Mesleği piyasa olanlar bilir.
    2. dalga satış olasılığıda düşük hale geldi çünki abd borsaları dışında uçan kaçan olmadı. Almanya borsası iyi yükseldi, TR ortada ama biz öncesinde de düşüktük, akdeniz ülkeleri ve ingiltere ise az yükseldi.

2. dalga konusunu geride bırakalım.

Dün endeks zorlu koşullara rağmen düşmedi. Önceki günki düşüş tamamen S-400 korkusu imiş, realizasyon değilmiş. Teyid edilmiş oldu.

Bu durumda bugün ve yarınki gelişmeler de bir ölçüde S-400 e bağlı olacaktır. Satışlar bankalara olduğuna göre yabancı korkmuş olmalı.

Dün abd açıkken de gördüğüm kadarı ile S-400 kaynaklı konuşma yapılmamış. Ne trump, ne biden nede başka biri.

BIST, s-400 konusunda kötü bir haber gelene kadar bugün yeşil gidebilir. Tabi üstün yaratıcı zekâya sahip tek adamımız, başka sorunlar üretmezse. Birde soğumaya başlayan Ege Akdeniz sorunlarımız var. navtexler var.

Sayfa 382/852 İlkİlk ... 282332372380381382383384392432482 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •