Sayfa 387/852 İlkİlk ... 287337377385386387388389397437487 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,089 - 3,096 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dün USD ye atak gelmedi, merkez bankası birer birer piyasa vampirleri neistiyorsa veriyor. bluumberg ve ekoturk tede MB yi her gün alkışlıyorlar.

BIST de Son tepeye yaklaştık.

Dün fon yöneticilerinin teknik direnci 1182 de satış geldi, geçemedi. Satışlarda karşılandı.

Son tepeye yaklaşırken bazı FONlar realizasyona geçecektir. Satışlar karşılanacakmı ona bakmak gerekir.

Realizasyon başlarsada normal görmek gerekir.

Korkutucu olan, okulların açılması ile, Avrupada virus 2. dalgaya girmeyen ülkelerde girmeye başladı. Vaka sayıları katlandı. Almanya bile 2. dalgaya henüz girmedi ancak vaka sayıları katlandı ve 2. dalga başlangıcı gibi görünüyor.

Fransa Almanya gibi büyük bir Avrupa ülkesi kendisini kaparsa o zaman sanırım bir satış dalgası gelir.
    Şimdilik bu ihtimal görünmüyor. Ülkeler bölgesel kapamalarla ve yasakların biraz artırılması ile geçiştirmeye çalışıyorlar.

Kapanmadıkları içinde verilerde düzelme oluyor. hali ile ekonomilerin geleceğine endeksli borsalarda yükselmesi gerekiyor.
    Akdeniz ülke borsaları pek yükseldi diyemeyiz.

---

Ons altın, abd deki trump paketi ile ilgili söylentilerle dün dalgalı bir seyir izledi. Bu sabahta 1915 civarında görüyorum. Asya açıkken satış olmuş.
    trump ın paketi en son 1.9 trilyon dolar olarak açıklandı. İsteksiz oldunu belli eden cümlelerde açıklandı. FED seçim sonrasına kadar yeni paket açıklamayacak. ons altının 1900 lere yaklaşması normal olur.

Şunu gördük dün. 1.9 trilyon Paket çıkıyor söylentisi bile 1930 u geçiremedi. Orada büyükler sattılar. Eğer fiyat aşağıda olursa ve 1.9 luk paket onaylanıp çıkarsa, 1930 u geçemeyecek gibi bir görüntü oluştu.

ons altında harika gidiyorum. Bir kaç haftada 4 pozisyon açtım, dördünüde idare eder ölçüde kazançlı kapadım. Son pozisyon dada biraz kârdayım. (böyle yazınca kaybetmeye başlıyorum. Ya gevşiyorum, ya nazar değiyor.)

Hep böyle giderse, kötü yönetimli, tuzak dolu olan XU030 viop u tamamen bırakabilirim.

Bırakırsam kına yaksınlar diye BIST yönetiminede haber salarım.

Ancak sermayeyi ikiye bölüp XU030 viop yanında, ons altına başladığımdan beridir, XU030 viop dada iyi gidiyorum. Sanırım kafam rahatladı o sebeple. Bunu üçüncü yazışım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST de dün de satışlar ve satışları karşılayanlarda vardı. Son tepeye yaklaştığımız ve küçük bir ralli yaşadığımız için bu satışlar normal. Ralli başında çok çekinerek "yaw ralli başlangıcı görüntüsü var" demiştim.

Silkelemesiz bir realizasyona girersek %6 civarı bir realizasyon da normal olur. Gireceğiz demiyorum, ihtimalleri sayıyorum. Elimde azda olsa long var. Realizasyon gelebilir diye longların çoğunu dün kapadım. Aşağı inerse aşağıdan alırım. İnmez 1200 üzerinde kalıcı olursa yine takviye yaparım.

Tehlike olarak AB de bir ülkenin kendini kapaması ve s400 sebepli abd potansiyel yaptırımı var.

3. çeyrek Bilanço döneminede giriyoruz, 1200 üzerinde çıkış miktarını banka bilançolarıda etkileyecektir. Şu an için 1200 civarında bir kaç gün veya bir kaç hafta oyalanmamız normal olurdu. Oyalanacağız demiyorum, oyalanırsak şaşırmamak gerekir diyorum.

1200 civarında oyalanarak 3. çeyrek bilançoları bekleyebilirler.

Ancak 3. çeyrek bilançoları herkes çok iyi bekliyor. O sebeple bilançolara kadar endeksi fazla uçmadan hafif hafif yükseltmeleri, bilançolar ile beraber realizasyona geçmeleri en mantıklı senaryo.

Bu durumda 1200 ün çok altına inmeden geçmemiz gerekir. Bana mantıklı gelen bu.

---

Ons altın 1895 civarında dinlenmeye geçti. Karar vermek için abd ye bakıyor. abd teşvik den iyi haber gelmezse yön aşağı demiştim gelmedi.
    Bugünde abd yeni teşvikden haber gelmezse, bir miktar daha inebiliriz. abd teşviği tamamen buhar olursa 1825 civarını görebiliriz.

trump gönülsüz olduğu için, teşvikten haber gelmeyecektir. Haber gelmezsede bugün 1900 ü geçmeye çalışsada günü 1890 ın altında tamamlayabiliriz. Kısa vade için Pozisyon alırsam aşağı alırım, yukarı almam.

Ons altında kısa vade oynuyorum. 1 veya 2 gün içinde elimden çıkıyor. Aynı gün yine alıyorum. 2 kez long, 3 kez short oynadım.
    Son düzenleme : alicemal; 14-10-2020 saat: 10:04.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bugün S&P ve ons altın grafiklerini karşılaştıracağım.

Aralarında bir korelasyon varmı onu anlamam lazım.

Olurda hisse borsalarına virus 2. dalga sebebi ile satış dalgası gelirse, ons altın nasıl davranır onu anlamam lazım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    2008 ve 2020 de ONS altın S&P karşılaştırması. Kriz düşüşlerinde Korelasyonları nasılmış.

2008 2020
    yüksek düşük fark % yüksek düşük fark %
    ONS 1031 682 349 -33 1702 1451 251 -14
    S&P 1576 666 910 -57 3393 2191 1202 -35

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Komşu kadınla tarımla ilgili bir konuda fikir ayrılığına düştük.

Ben fikrimden %50 eminim dedim.

O ise %100 eminim dedi.

Ben 20 yıldır o işi bahçeli evlerimde yapıyorum. O ilk defa bu sene o işe girdi hemde benim desteğimle.

İmdi benim gibi yüksek eğitimli ve yüksek profilli bir adam, 20 yıldır tarımla ilgili o işi yapıyor ve %50 eminim diyor. Vatandaş ise ilk defa o işe girmiş ve %100 eminim diyor. Üstelik hayatı sıradan işlerle geçmiş, üretmemiş, çalışıp maaş almış. bense ülke çapında tonla proje üretmişim. Yönettiğim veya içinde olduğum ekiplerin ürettiği projeleri, HEPİNİZ günlük hayatınızda kullanıyorsunuz. CV ye gereksiz görüp yazmadığım işler, başkalarının CV lerinde ana madde. Böyle bir adamım.

Aklı olan herkes, benim %50 garantimin, diğer vatandaşın %100 garantisinden çok daha değerli olduğunu anlar.

Bu, ben her zaman herkesten doğru biliyorum anlamına gelmez. yanıldığım çok oluyor. Ancak ben her yanılgımı abartarak anlatırken, başkaları yanılgılarını hep gizler. Hali ile, amatör gözler, beni sürekli yanılıyor sanırken, başkalarını hep biliyor zanneder. Buda yanlız takılmaktan hoşlanan bendenizin işine gelir, üzülsemde sorun etmem.

Akıllı adam şüphe doludur. bazen kendi isminden bile şüphe eder. Bu abartılı örneği olay anlaşılsın diye verdim.
    Akıllı adam çok geniş ve derin bilgi doludur. O kadar çok şeyi, o kadar çok farklı derinliklerde bilirki, bazı durumlarda 2x2 nin dört etmediğine bile şahit olmuştur. Bu sebeple fizik kanunlarından bile şüphe eder.

Bu konuya neden girdim.

Neyse yaw, devam edersem yine negatif energi çekecem, borsada işler iyi gidiyorken terse döndürecem.

Neden girdiimide siz bulun.
    Şu kadarını söyleyeyim, örneği para piyasalaındaki, kalabalığın genel davranış tarzına bağlayacaktım. Oradanda kendime tonla paye çıkaracaktım. Ne kadar efsanevi bir yaratık olduğumu cümle aleme fasılalar halinde anlatacaktım.

Sora ne zaman havaya girsem, akabinde tonla dayak yediğim aklıma geldi. Direk piston indi.

Bağlamıyom hiç bi yere.
    Son düzenleme : alicemal; 14-10-2020 saat: 20:14.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ons altında bugün söylediğim HENÜZ gerçekleşmedi. Belki gece gerçekleşir.
    Ne demiştim, 1900 ü geçirmeye çalışacaklardır ama günü 1890 altında tamamlayabiliriz.

Alıcılar Düşündüğümden daha hevesli çıktı.

1900 civarından short maliyetlendim ancak az aldım. 1910 u geçerse biraz daha ABARTMADAN short alırım.

Gözümden kaçmadı ise bugün abd teşvik paketi ile alakalı haber yoktu. hali ile ons da satış bekliyordum. Teşvikten haber çıkmayınca EUR/USD paritesine göre hareket etti ve ons altın biraz çıktı.

ons altında 5 pozisyonu yeterince kazançlı kapadım, bakalım altıncısında zarar edecekmiyim. Zarar edersemde sorun olmaz, bugün XU030 endeks durumumu kurtardığı gibi yeterli artı ile kapadım.

2 farklı araçla oynamam durumu kurtarabiliyor. Birebir aynı hareket etmeyen 2 farklı araç iyi işe yarıyor.
    ons ve BISTin farklı tetikleyicileri var, farklı oyuncuları ve oyun sahası var.
    Son düzenleme : alicemal; 14-10-2020 saat: 20:27.

7. Sülün Osmans der ki; gaz geldi, pandemi bitti, buradaki dutluklar ileride çok değerlenecek. Doğru olsa bile, bu tespiti yapanların anlatım tarzları tam Sülün Osman tarzı. Bu nedenle çok şüpheyle yaklaşıyorum. Hayatın formüllerinden biri de şöyle der; "eğer bir şeyden şüpheniz varsa, büyük ihtimal o şüpheniz doğrudur."

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    cumartesi abimiz bencede doğru noktalara değinmiş.
    Dün akşam Kafa bulutluydu yine kendimi övmüşüm, birazda cumartesi abimizi övelim.
    Havaya girmek bana yaramıyor, hemen çıkmam lazım.

Sayfa 387/852 İlkİlk ... 287337377385386387388389397437487 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •