Sayfa 397/852 İlkİlk ... 297347387395396397398399407447497 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,169 - 3,176 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ayhan,
    yok yaw, benim USD ye bakış açımla o heriflerin bakış açısı arasında zerre bağ yok.
    Ben ülke çıkarı için bakıyorum, onlar kendi çıkarları için.

Benim için "Dolardan hoşlanmıyor" demek de senin olayı zerre anlamadığını, USDye en basit hali ile "para" olarak baktığını gösterir dicem ama demiyorum.

Niye?

Çünki toplamda 7 oyum var.
    Oy verenlerede laf çakmayayım diyorum en azından muhtar olana kadar. Sora çakarım.

Aslında azcık düşününcede, ayhan ın USD ye kendi cebine giren çıkan para olarak bakması son derece doğal. Bunda yanlış bir şey yok.

Yanlış olan benim bu ülkede doğmam.
    Yanlış olan benim bu ülkede bu ailede bu genetik yapı ile doğmam.

Hali ile ördeklerin arasındaki kaz gibi kalakaldım. Örnekte cuk oturdu.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ons 1900 altına indi, 1890 lara alış emri yazacam, baktım ons değeri gıpraşmıyor.
    Kapanmış.

BIST kapandığı için, ons altın viop işlemide kapanmış.

Dünyada ons altın işlem görüyor, herkes alıp satıyor. Ben 1,5 gün mal gibi seyredecem. Gece seyrettiğim yetmiyormuş gibi bayram seyrandada seyredecem.

Aslında suç BIST yönetimindeki güreşçi ve imamlardada değil, onları oraya getiren, akp yönetiminde.

Aslında akp yönetimindede suç yok, gerçek suçlu bu tür siyasetçilere oy verenler.

Düşününce bu tür siyasetçilere oy verenlerdede suç yok, gerçek suçlu bu insanların beynini 100 yıldır yıkayarak zararlı vatandaşlara çeviren siyonist yahudilerde.

Aslında siyonistdede suç yok, genetikleri onlara öyle yapmalarını söylüyor. Şempanze ve orangutan kırma sından ne bekleyeceksinki.?

Sırf şempanze olsalar bu kadar becerikli olamazlar. Şempanzenin zekası ve hırsını, orangutanın aklı ile birleştirmişler.

Herkes rahat bir nefes alsın, Suçlu şempanze çıktı. Dağılabiliriz.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST endeks 1126 dan kapamış. İşlem hacmi yaklaşık 3 gündür yüksek.

Ağustos sonu long a geçen Manipulatörlerin oyunu şimdilik bozulmuş oldu.

Satışlara direnmek yerine uyum sağlamayı tercih ettiler. Batı virus satışına, TR deki Yabancının faiz artmamasından dolayı yüklü satışı eklenince, mecbur kaldılar. USD atağa geçince yerli FONlarda satışa geçmiştir.

batıda 2. virus dalgasına bağlı satışlar hala devam ediyor, yukarda yazdığım gibi devam da edecek. Bazı günler yeşil, çoğunlukla kırmızı olarak aşağı inecekler.

Bir yerde batı borsaları yeter deyip duracaklar. Ya epey aşağıda doğal duruş olacak, yada yeni trilyonlar dağıtılır dönüş başlar, yada "çok işe yarayan aşı dağıtılmaya başlandı" gibisinden bir haberle dönüş başlar. Hangisi olur bilemiyorum. Para bolluğu ve tecrübe olduğu için Mart ayı kadar düşüleceğini sanmam.

Durulan o yerde BIST manipulatörü silkelemeye geçecek. Bir veya 2 kez BIST kalabalıklarını silkeleyecekler. En aşağıdan bir %10 daha aşağı doğru silkeleyip dökecekler. Medyada korku salarak onlara destek çıkacak. BIST yönetimindeki güreşçi ve imamlar gözyaşları içinde silkelemeyi alkışlayacaklar.

Sonra bizde döneceğiz.

1 haftadan fazladır büyük çoğunlukla BISTin dışında durdum. Buradada her gün yazdım. kaç kişi bana uydu bilmiyorum.

Tam gününde bilemedin diye kızanlarınız olacaktır. Piyasa Süpermeni olsan hangi gün düşüşe geçeceğini bilemezsin.
    BIST e yön veren spek ve Manipulatörler bile hangi gün düşeceğini bilememişlerdir.

Yabancıların planı belli, yılbaşından beri satıyorlar.
    Manipulatörlerin planıda long ları, iyi gelen banka bilançoları ile coşku yaratıp vermekti. Tabi benim varsayımım bu.

Yapamadılar.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dün akşam kafaya dank etti. ONS altında ne kadar büyük bir tehlike altındaymışım.

BIST 1,5 gün kapalı. Ons altındada 1,5 gün işlem yapamayacağım.

Ama tüm dünyada 1,5 gündüz ve gece işlem yapılmaya devam edecek.

Batı hisse borsaların da yüksek düşüşler başladı.

Ya bu 1,5 gün, ons altında şelale yaparsa.?

Elimdeki longlarla, işlem yapamadan ancak seyredebilirim. Stop koysan çalışmaz çünki TR nin ons altın sistemi kapalı.

Şelaleye terse yakalanmışsan, 1,5 günde paranı sıfırlarsın, üzerine borca girersin.

Birde 4 günlük, 7 günlük dini bayram tatillerini düşünün.

Bundan sonra Türkiyeye özel tatillerde, ons altını kapatıp öyle tatile gireceğim.

---

ONS altın ne zamandır söylediğim 1970 seviyesine indi. Sistem kapalı olduğu için alış yapamadım.
    Alırmıydım ondanda emin değilim çünki batı hisse borsalarında şelaleler görünüyor, ons altın ne yapacak fikrim var ama riske girmenin anlamı yok.

ONS altın borsası, hisse senedi borsalarının alternatiflerinden biri. Hisse borsası düşüş trendine girerse, ons altına bir miktar paranın geçmesi doğal olurdu.

Geçen gün bir tablo koymuştum. Hisse borsalarında önceki 2 kriz düşüşünde ons altın nasıl davranmış.?
    O tabloyu bugün için koymuştum.

Önceki 2 krizde, Hisse senedi borsaları düşüşe geçtikten bir kaç hafta sonra ons altında düşüşe geçiyor, hisse borsalarından daha az düşüyor sonra dönerek uzun süreli yükselişe başlıyor.

2 krizdede, ons düşüşü, hisse düşüşü kadar olmamış.

Tabloya bakarak bu krizde, ons altının az düşeceği sonra yükselişe geçeceği tahmini yapabilirim. Neden az düşecek çünki büyük para bolluğu var. Önceki krizde, hisse borsasında terse yakalanıp nakte sıkışan finans devleri, ons altın satarak nakit ihtiyaçlarını karşılamışlardır.

Finans daki bu para bolluğunda nakite şıkışacak kadar hisse borsasında çakılan olurmu.? Bilemem.

ONS da yinede hisse tarafına bakıp korkup satan finans devleri olacaktır. Bir miktar düşer. Sonra yükselişe geçer diye düşünüyorum.
    Ne kadar düşer.?
    Hiç bilmiyorum, belki hiç düşmez, belki düşer. Zaten son tepesi 2070 den 1882 ye %9 düşmüş durumda.
    Bir önceki dib'i 1850 de.

Elimde long olduğu için, beynim işime yarayacak argümanlar üretiyordur. Mutlaka pozisyonumdan etkileniyorumdur.

O sebeple "düşmez" laflarımı çok kaale almayın.

DAX ve S&P son üç gün yüksek düştüler. Şelale de denebilir. Buna rağmen ONS satılmadı.
    Batı borsalarının son düşüşe geçtiği 13-10-20 tarihinden beridir, ons yataya sardı.

Neyse bakalım ne olacak.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    2008 ve 2020 de ONS altın S&P karşılaştırması. Kriz düşüşlerinde Korelasyonları nasılmış.

2008 2020
    yüksek düşük fark % yüksek düşük fark %
    ONS 1031 682 349 -33 1702 1451 251 -14
    S&P 1576 666 910 -57 3393 2191 1202 -35
    Tabloyu öne çekeyim.
    ONS altın 1860 a kadar düştü. 1870 lerde durakladı.

Teşvik paketi ortada olmayınca EUR/USD seviyesine bakarak ons altın fiyatı belirlemeye başladılar.
    Avrupadaki virus kapamalar sebebi ile, Avrupayı, ABD den daha aşağı fiyatlamaya başladılar. ABD kapama pek yapmadı.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Virus 2. dalga sebebi ile Hisse borsaları düşüş trendine girmişken, alternatif yatırım olan ONS altın yükselir diye ummuştum.

Ancak yükselmedi. Tersine EUR/USD paritesine bakarak bir miktar düştü.

Aşının batıda dağıtımına ise 1 aydan fazla vardır. Yani ons altının KISA VADE yükselmesi için sebep vardı.

Aşı dağıtımı yaklaşırkende düşmesi beklenirdi.

Ancak oyuncular ONS altın yerine, USD ye yönelmeye karar verdiler.

Bir kaç gün daha ons altın yukarı dönmezse, elimdeki longları zararına kapama ihtimalim belirdi.

Tek sevindiğim ise, bizdeki tatil esnasında fazla düşmemiş olması.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Hisse borsaları ise batıda düşmeye devam etmesi normal olurdu.

DAX fibo değeri 10.800 de. Oraya kadar inme ihtimali var.

S&P nin ise, 3214 de ağırlıklı ortalama desteği, 3100 de psikolojik desteği, 3054 de fibo desteği var. abd, avrupa kadar düşmez.
    Bu durumu dağıtacakları trilyonların değiştirebileceğini söylemiştim. Ancak trump kendi ayağına sıkarak teşvik paketini geçirmedi.

teşviği sürüncemeye soktuğu andan itibaren oyları düşmeye başlamıştı. Durumu kavrayamadı. trump ın mal olması sebebi ilede, elimdeki ons altın longları zararına kapama ihtimalim belirdi.

Bizde bilançolar iyi geliyor.
    Batıda düşüş devam etsede, bizim daha önce düzelme ihtimalimiz vardı, eğer tayyip faiz artırsaydı.

Şimdi bizde, yüklü yabancı satışı ve batı düşüşü sebebi ile düşmeye başladık.

Biz batı kadar düşmeyiz. Salı günü açıklanacak enflasyon rakamları önemli.

Enflasyon rakamı, mevcut faizi destekler şekilde eksi gelmezse, batı ile beraber düşmeye devam ederiz. Yabancı satışı devam eder.

Dönüş kesinleşmeden X30 a girmek aklımda yok.

Batıda teknik değerlere bakabiliyorum ama BIST normal olmadığından, teknik değer vermemde normal olmaz.
    Enflasyon verisi önemli olacak.

.
    Son düzenleme : alicemal; 30-10-2020 saat: 10:39. Sebep: veri

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ons alltında iyi taraf ise, son günlerde abd piyasası açıldığında, ons altına satış gelmiyor tersine bir miktar alış geliyor.
    Dünya finans devlerinin olduğu abd ons altın satmıyor.

En çok satış avrupa açıkken oluyor.

Önümüzdeki bir kaç gün içinde ons altın yukarı dönmezse, longları zararına kapama ihtimalim var. Kazançlı kapama ihtimalim se, zararına kapama ihtimalimden hâlâ biraz daha yüksek.

Sayfa 397/852 İlkİlk ... 297347387395396397398399407447497 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •