Sayfa 4/852 İlkİlk ... 234561454104504 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 25 - 32 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Ancak piyasaya bakabildim.
    Sabah 8:30 dan sonda doları yükseltmişler. Hangi haberle yükseldi bulamadım. haber çokta, gerçekçi bi sebep bulamadım.

Sebep yokken hareket varsa, hükümete baskı aracıdır. Sebebini daha sonradan medyadaki ekonomist adı altındaki gürbüz çocuklar uyduruyorlar. Bişeyler söylemek zorundalar. Bulamadılarsa uyduruyorlar, buldularsa ve hükümete yada bankalara dayanıyorsa. Söyleyemiyorlar. Hükümetten korktukları için, bankalardanda para kazandıkları için.

Sabah erken olduğuna göre, yurt içi alımla yükselmiş. O saatlerde bir tek doğu piyasaları açık. Ama bizim dolar-TL nin seviyesini belirleren batılılar.

Hükümeti yada MB yi baskı altında tutuyorlar. Görünen sebep o. yada birileri piyasadan dolar topluyor. Borç ödeyecek yada parayı dışarı çıkaracak.

Neyse. ona yapcak bişey yok.

Yurt içi altın fiyatlarına şaşırıyorum. Dünya piyasasında 1350 USD den, 1223 seviyesine inmiş. Bizde kıpırdamamış.
    Üstelik Venezuela hükümeti, altınlarımı sizde etiketleyeceğim diyerek altında psikolojik rahatlık yaratmasına rağmen.

Dünyada düşmüş, bu ülkede düşmemişse. Bunun 2 görünür sebebi olabilir. Ya bizde altına kıran girdi. yada birileri düzenli olarak ürkütmeden altın topluyor.

Buna net cevap verebilmek için, son bir kaç yılın altın giriş çıkışını bilmek gerekir. Ben bilmiyorum, baksam bulurum ama kim uğraşacak şimdi...

Bizim hükümet, fransa, almanya ve rusya ile toplanıp ABD nin ticari baskısını konuşacaklardı. Acaba doların yüksek seyretmesinin sebebi omuki.? Toplantıda fransanın ne işi var onu anlamadım. İngiltere ve fransa, ABD ile her konuda ortak çalışıyorlar...

EK:
    Dün abd başkan yardımcısı pence yine esip gürlemiş, Türkiyeyi mahvedicem diye.
    En mantıklı sebep bu görünüyor. Büyük oyuncular Doları yüksekten açıp, korkup USD alacak olanlara yüksekten vermek içindir.
    Sebep buysa sorun değil. pence denen adam fanatik dindar bir adam olarak biliniyor.
    Türkiye gibi çok aşağılık gördükleri bir ülkede bir din adamı tutuklanınca, hali ile köpürdü olarak bakılıyor olmalı.

Sebep buysa dolar yerine oturur, borsada eğer yükselmeye niyeti varsa 96binden devam eder. Büyükler aele etmiyor, belki onlarda bilançolardan bazılarını bekliyorlardır.
    Son düzenleme : alicemal; 30-07-2018 saat: 14:41.
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Neyse bilançolara odaklanalım.
    Mevcut bir kaç büyük firmanın bilançosuna baktım. 1 yıl daha idare eder nitelikte. Kısa vadede öyle korkacak bişey yok.

Bizim hükümet Çin devlet başkanını kucaklarsa, ülkede orta vadeli bir rüzgarda yaratabilir. Bizim hükümetin rüzgar yaratma becerisi büyük. fakat isteği azaldı, eskisi gibi esip gürlemiyor. para insanı böyle yapar. En hızlı kominis, parayı vurunca en hızlı kapitalist olur...
    Böyle oldu demiyorumda, örnek işte...

En çok şaşırdığım firma Türk Telekom.
    O firma dürüst müfettişlerce çok detaylı incelenmeli... Dürüst müfettiş varmı onuda bilmiyorum.
    Alt yapıda tekel olan bir firmanın, ekstradan alt yapı hizmeti verdiği firmalarla aynı işi yapıyor ve onlar yüksek karlar elde ederken bu firma zarar etmeye başladı. halbuki en yüksek karları elde eden kendisiydi. Firma el değiştirince, birden bire grafiği aşağı döndü.

Bu imkansız eğer yönetenler deli değilse. Yada kötü bi numaralar dönmüyorsa. Topu topu 4 telekom şirketi aynı fiyata aynı ürünleri satıyor. Bu firma hepsine alt yapı desteği sunuyor...

Akbank bilançosunda sadece ciro ve K/Z oranlarına baktım. İyi görünüyor, ciro artışı K/Z azalmasını dengeliyor.
    Garanti bankta ise iyi gelmiş bilanço.

her neyse ya. her koldan geçiriyorlar..
    Son düzenleme : alicemal; 30-07-2018 saat: 14:43.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Kötü bir haber, BOTAS, elektrik üreten santrallere verdiği gaza %50 zam yapmış.!

(Haberi herkese %50 zam olarak algılamıştım.)

Bu zamla zaten üretim pek yapamayan gazdan elektrik üreten santraller kapanacak demektir.

Gazdan elektrik üretmeyi akıl edenleri ayrıca tebrik etmek lazım. İlk gazdan elektrik üreten santral yapıldığındada benzer tepkiyi vermiştim.

Borsadaki enerji şirketlerinden hangilerini etkiliyorsa, halleri harap.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Nihayet bir iyi haber geldi.
    Temmuzda ihracat rakamları iyi gelmiş. Tabi detay önemli ama detayda da genelde iyi şeyler var.

Savunma sanayimiz ihracatını yükseltmiş, gemi ve yat ihracatı artmış. Çelik ihracatıda artmış, bu tabi hem iyi hem kötü. Önemli olan çelik ara maddesini değilde çelikle üretilen son ürünleri ihraç etmek.
    Şaşırdığım şeyse, hala en kaliteli arabaya koyacak kalitede çelik üretmiyor oluşumuz. Umarım yanlış biliyorumdur ama yüksek kalite çeliği üreten fabrikamız yok.

Savunma sanayi ihracatımızın detayı ise henüz yok. Onunda detayına bakmak gerekir. Gerçekten yerli üretimmi yoksa montaj üretimimi ihrac etmişiz.

Birde kötü haber var.
    Gelişmişliğin göstergesi imalat PMI göstergesi hala 50 nin altında... Temmuzda 2.2 yükselmiş ama hala 49 da.
    Önemli olan 50 nin üzerinde gelmesi. O zaman ilerleme var demektir.

Mobilya sektörü, ilk yarıda %6 daralmış.

Turizm geliri son 3 ay yükselmiş ama önceki yıla göre. Önceki yıl neydi, Rus boykotunun devam ettiği dönem. Yinede normale dönmesi iyi. Tabi turiz gelir ölçümü ankete dayanıyor, ne kadar güvenebilirsen. yinede rakam işte.

Ülkeye Döviz giriş çıkış açığı ilk 6 ayda çok yüksek olsada, doların yükselmesi sebebi ile yavaş yavaş düşmeye başlayacaktır. haziranda düşmüş.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yapı kredi ve finansbank hem satışlarını enflasyonun epey üzerinde artırmış, hemde cirolarını. BIST açısından iyi haber.

Arçelik rakamları ise KOMEDİ.

Arçeliği nasıl biliyoruz. kaliteli üretim yapan, avrupaya yüksek oranda ihraç edilen, beko ve vestelle beraber avrupa beyaz eşya pazarında çok önemli yeri olan, bir sürü ar-ge yapan, bi sürü patenti olan "tamamı yerli üretim" olarak genelimizin bildiği bir firma.

Cirosu, geçen yıla göre yani satışlar %22 artmış.
    Ama KÂR oranı %35 azalmış.?

Bir ürünün satışları %22 artmışsa, kâr nasıl %35 düşer.???

Bilanço detayını bilmiyorum ama biraz ekonomi bilen biri ne düşünür.?

Geçen yılla bu yıl arasında sanayi üretimini etkileyecek ne oldu.?
    Dolar çok yükseldi.
    Ama bu en çok ithal edip montaj yapan firmaları etkiler.??? O zaman tamamı yerli üretim olarak bildiğimiz Arçelik te ne olduda satış çok artmışken kâr çok düştü. Yoksa yahudi sahipleri arçeliğin önemli parçalarını ithalmi ediyor.???

Tabi bilançonun detayında farklı şey çıkabilir. Yüksek döviz borcu YAPMAYI BAŞARDIYSA, doların çok artmasıyla bilanço düzenlemesi yapmş olabilirler.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ABD 2 Türk bakanına ABD ye giremez yasağı koydu.
    içiçleri bakanı sıfatlı süleyman soylu ile, adalet bakanı fıfatlı abdulhamit gül.

İkiside hükümetin emir eri. hükümete yasak koymadılar? bu 2 bakana koydular.
    Sebep, rahip brunsonu tutuklanmasında rol oynamışlar.

Bundan sonrası ipin ucu kaçmak üzere... Aslında nakde dönüp seyretmek lazım... iki tarafada gidebilir...

Yapacak bişey yok, artık olay bizim analizimizden çıktı. Kısa vadede Kumara döndü...
    Yukarı aşağı hızlı hareket olurda bi tarafa oynamışsan iyi götürürsün...

Şimdi bizimkiler ne yapacak... bizimkilerin karakteri belli. güçlüye boyun eğ, güçsüze vur. Tabi güçlüye boyun eğdiklerinde bunu içeri söylemiyorlar, gazeteler esdik gürledik diye yazarlar.
    Olurda Rusya yada Çine güvenip ABD ye CİDDİ bi hareket yaparlarsa işler karışır. Boğazına kadar borçtasın, sanayini hayvancılığını tarımını ithalata bağımlı hale getirmeyi HEP BİRLİKTE BAŞARMIŞIZ. BİLE BİLE oy verende yapan kadar suça ortaktır.

Geçmişte israile "esdik gürledik mafettik" dediler. İsrailler ticaret hacmimiz son 10 yılda 6 milyardan 25 milyara çıktı.. Nasıl esdin gürledin, resmen kucağına oturmuşsun. Görünen başka, gerçek başka.

Seyretmekten başka yapacak bişey yok...
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    hükümetin dişini kırdılar.

hükümet, içerde herkese yapabildiğini, abd li yede yapabileceğini sandı. İçerde kafasına estiğini içeri atıp, suç yöneltmeden yıllarca içerde tutuyorlar. İçlerinden bazıları ölüyor.

Aynısını abd li rahibe yapınca, dişini eline verdiler.

Hükümet acilen Çin hükümet başkanı ile buluşup kucaklaşmalı. Başka çaresi kalmadı. Hatta yetmez, Putin de kenarda kolonya tutmalı.

Her ihtimale karşı makas alama seromoniside düzenlenmeli. Çin li yetkili bizim hükümet ten makas almalı, oda kıkırdama ile karşılık vermeli.

Yoksa iş derinleşiyor, tek diş kırmakla yetinmeyecekler...

Allahtan medyanın çoğu yahudilerin elinden alındıda yaygara koparamadılar...yinede ülke düşmanı 3-4 önemli gazete ve TV dolaylı yoldan baskıya devam ediyor. tabi yahudinin elinden alındıda bu ülkeyi düşünenemi verildi. HAYIR. yahudiler giderse bu seferde bunlardan çok çekeceğiz.
    Bankaların yabancıların elinde olmasıda işe yaradı. Şimdi doları 10 Tl yapsalar, kendi bankaları zarar görecek, o sebeple bir günde o işi yapamıyorlar... Eskiden bankalar bu kadar büyük ve yabancının elinde değilken yapabiliyorlardı...

Kısa vadede iş kumara döndü... hükümet nasıl karşılık verecek, devamında onlar ne yapacak... ?
    hükümet papazı bırakırsa herşey günlük gülistanlıkmış gibi piyasalar KISA süreli bayram yapacak, yok atışma devam ederse, ne olacağı karanlık, piyasalar karanlığı sevmez, aşağıda bekleyelim derler.

Yahudi elindeki medya "daha bunlar başlangıç" diye yazmaya başladı. Bide Yahudi olmayıpta ülkenin ve yöneticilerinin kötü duruma düşmesinden kişisel çıkar elde edecekler var, onlarda destek oluyorlar bi tanesi "dolar 7 TL olacak" diye manşet atmış...

İşte bu sürü psikolojisidir... Korkutulan millet de sürüye katılacak.

Geçen yıl bitCoin sürüsü oluşturmuşlardı.
    Bu yıl USD sürüsü derlediler.

Birde çiftlik bank gibi küçük sürüler oldu...
    Son düzenleme : alicemal; 02-08-2018 saat: 10:34.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Portfoye dokunmamaya karar verdim. Kısa vadeli Siyasi gelişmeye göre pozisyon almamam gerektiğini düşünüyorum.

Siyasetçi fırıldak gibi her yöne dönebilir, güven olmaz.

Bekleyelim bakalım, kayıpsa kayıp... ağır başlılığı deneyelim...
    @NeAcaipDunya

Sayfa 4/852 İlkİlk ... 234561454104504 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •