Sayfa 412/852 İlkİlk ... 312362402410411412413414422462512 ... SonSon
Arama sonucu : 6815 madde; 3,289 - 3,296 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Bu arada aklıma takıldı, yazmadan edemeyeceğim.

ölü yıkama hikayesi. imaus o lafı tayyip ne zaman etmiş dedi.

İlk etapta aradım bulamadım. Üslubum sebebi ilede imaus dan özür dilemeye çalıştım.

Ben bulamayınca imaus "yalan yazıyorsun, okuyanlarda sorgulamadan sana inanıyor" diyerek hakaret etti. Başta önemsememiştim ama acısı sora çıkmaya başladı.

Sonra ben "ölü yıkama" cümlesini tayyipin ettiğini bir sürü kaynak site göstererek buldum.

imaus benden ettiği hakaret için özür dilemeden, üzerinede benim hakkımda negatif ve hoş olmayan tesbitler yaparak gitti.

Derken bende salak gibi, "yaw sen ne medenisin, bende senin gibi medeni olabilseydim" filan diye zırvalayarak olayı kapamaya çalıştım. Önceki üslubum sebebi ile hala kendimi kötü hissediyordum.

Sonra düşündüm. Yaw ben karşımdakine kişisel direk hakaret etmemeye özen göstermişim, üslubuma bile özür dilemeye çalışmışım, diğeri gerçek olmayan bir sebeple bana hakaret etmiş, ettiği hakaretin temeli hatalı çıkımış yinede özür dilelememiş. üzerine ekstra bindirme yapmış gitmiş.

Gerçekte ÇOK DAHA medeni olan benim, o değil. medenilikte imausa beş basmışım, Yinede "keski senin gibi medeni olabilseydim" diyerek de üzerine tüy dikmişim.

Görüyorsunuz, neredeyse hiç bir eksiğim yok. İnanamadığınızı biliyorum, bendede yeni şafak attı. "Lan ben hakkatende inanılmazmışım" dedim. Annem diyordu da abilerim dalga geçiyordu. Gerçekmiş.

Süperman aramızda yaşıyor.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    3-4 aydır BISTin önüne koydukları faiz engeli ortadan kalktı.

USDTRY de ise şaşırtıcı şekilde yukarıda duruyor. Yukarı çıkma sebebi faizin artmaması sebebi ile siyonistin oynadığı oyundu. Bu oyuna bizim şartlandırılmış vatandaşlar doviz alarak destek oldular.

---

Ons altın, günlük grafikte görünen çanak oluşumunun dibinden döndü. Bir miktar yükselmesini bekliyorum.

Biraz haber okuyup, BIST ve doviz seviyesi konusunda kafamı netleştireyim. Sinir bozucu bir dönemden geçtik, biraz nefes alıp çevreye bakmalıyım.

AB de 1.8 trilyonluk paket yine çıkmamış ama çıkarmak için çabalıyorlar.
    abd de ise ortada paket görünmüyor ama FEDin varlık alımı her ay devam ediyor.

Avrupa ve abd de yeni trilyonun olmaması, hisse ve altın borsasını baskılıyor. Paket çıkacak hevesi ilede fazla düşmüyorlar. Düşüncede hemen çıkıyorlar.

Biraz haber okuyup, analiz yapıp kafamı netleştirmeliyim.
    BIST de artık ne olacak, doviz neden düşmedi.?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    İlginç bir hafta oldu.

Geçen hafta iyi kazanmıştım. Bu haftayı, kazandığım sermayeyi koruma haftası ilan etmiştim.

Çünki MB kararı var, BIST endeks epey yükselmiş, ons da trilyonluk paketler kayıp, siyonist elinde doviz kırbacı tayyibin kulağından tutmuş, filan.

Hafta bitti, sermayeyi korudum, çok az da artırdım sayılır. Hafta kötü kapanmadı, gelecek haftayada iyi şeyler vaad etti.

ons da iyi gidiyorum çünki mantığaMA uygun hareket ediyor. Bir tek moderna aşısı haberi sonrası çakıldı, sonrası hemen toparladı. orada benim yön şaştı.

Günler sonra olayı yine anladım ve bir mantığa oturttum. ons altın geçen yıl, trump ın ticaret savaşları sebebi ile hafif hafif yükselirken, bu sene hızlı yükselmişti.

NEDEN?

Martt Virus salgını sebebi ile. Sonrası hızlı yükseldi. Akabinde trilyon dolarların uçuşması ons altına ilave gaz oldu.

Virus ve trilyonlar sebebi ile hız kazanan ons altının, aşı bulununca ve trilyonluk paketlerin ertelenmesi ile aşağı dönmesi normaldi. Bende ona şartlanmışken, moderna sonrası aniden toparlanması, orada dağıldım. Toparlanmaması gerekiyordu. Toparladıktan sonra inmesi doğaldı. Toparlanması doğal değildi.

Günlük grafikte görünen çanak formasyonunun altına kadar inmesi doğaldı. ELimde longla oraya inmem beni epey strese soktu ancak elimde başka mal olmadığı için pek sorun yaşamadım, zaten altın kaldıracı hisse kaldıracından düşük. Çok da yüklenmemiştim. Çanağın altında o stresle kontratları kapatacağıma(eskiden öyle yapardım), ilave %20 long aldım. Durumu kurtardık.

ons altında mantığa uymayan bir şey yok. Sadece Moderna sonrası toparlanma o anda benim mantığa uymadı. tecrübe oldu, aklıma yazdım.

BISTin sapıtık durumuna alışptım desem yalan olur. Uzun vade mal elimde tutmadım, az kontratlarla dalgaya oynadım. 20 kazanacağıma 10 kazandım ama çıkıştan yarımda olsa faydalandım.

USDTRY ise beni en çok şaşırtan oldu.

MB kararı sonrası başlangıçta 7.0 ye doğru hızlı bir iniş beklerdim. Çıkışının ANA sebebi ortadan kalkmıştı.
    neden inmedi.? Pek normal bir hareket sayımaz. belkide normaldir, hem ülkedeki USDnin dibine tayyip ailesi darı ekti, hemde vatandaş siyonist doldurması ile USDye saldırdı.

Yinede düşmesini beklerdim.

Belki spekülatiftir. Aylardır yukarı çıkarmak için finans da birileri aşırı mal yüklendi. MB kararı ile hızla inse belki o yüklenenler büyük zarar yazacaktı. Belki bir operasyon düşünüyorlar uygun şekilde vedalaşmak için.
    Belkide 2023 de kesin olarak tayyib ailesinin arkasına teneke bağlamayı garantiye almak istiyorlar.
    Belkide IMF anlaşmasına zorlamak istiyorlar...
    Bunlar tamamen fantazi. Gerçeği bilmiyorum.

Yakında sebebi öğreniriz diye umuyorum.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Bugün, millet niye cahil bilinçsiz konusuna gireceğiz. Suçlu kim.? Sebep sonuç bağlantılarını kurup, suçluları kulağından yakalayacağız.

İmdi böyle yazınca çok iddialı oldu. Bayağı bi yük koydum sırtıma.

İnsanlar neden yanlış seçimler yaparlar.? Ailenin rolü nedir, eğitimin rolu nedir. Hangisi birbirini etkiler, diğerini doğuran hangisidir.

Ailemi gelecek nesilleri eğitir, okulmu gelecek nesilleri eğitir. Neticede okulda eğittiğin birey ileride aile olacak ve çocuk yetiştirecek. Okul eğitiminin ileriye yönelik direk etkisi var.

İmdi sıkıyosa bunları cevaplayın.

Sabah iki tane köşeden yazar okudum, sonra bu konulara dalma ihtiyacı hissettim.

Bu 2 yazarda duayen denen tipler. Yaşlarını başlarını almış, ülkede eğitimli kesimin okuduğu sözcü gazetesinin en önemli yazarlarından ikisi. Sözcüde kötü yazarda çok da, benim okuduklarım içinde her neyse ana konuya döneyim...

Bu ikisini okuyunca odunla bunlara dalmak geçti içimden, güzel hülyalara daldım.

Adamlar cehil bilinçsiz halkı anlatmışlar, suçlamışlar.
    Suçlayan adamlara bakıyorum, cahil bilinçsiz halkın o hale gelmesinde, yaptıkları ile büyük katkıları var.

Sora dedimki. "Lam, bu millet nasıl cahil ve bilinçsiz hale geliyor.? Sebep ne.? Kötü okul eğitimimi.?"

Okulların halkı eğitmedeki önem derecesi ne.? Okulla iş bitermi.? Netçede yolsuzluğun dibine bulaşmış olan pek çok siyasetçi iyi okullardan mezun yüksek eğitimli. Ama yaptığına bak bildiğin adi hırsız.

Bu sorulara gark oldum.

Aslında bugün medya okumayıp tam gün iş yapacaktım.

Doğru yaw, iş yapayım. Sabah sabah yine moral gitti. Bu ülke düzelmez.

Toplam 8 oy aldım. Düzelmez bu ülke.

Keçi düzeltir, ama oy gelmiyor.

Nasıl düzelteceğimide biliyorum. Sloganınıda buldum. "pirinçli odunlu sisteme dayalı demokrasi."

Bu laf direk erkekleri etkiler, kadınları etkileyecek eklemelerde yapayım.

"pirinçli odunlu sisteme dayalı aşk yüklü demokrasi."

Yada "Demokratik ortamlarda pirinçle odunun fırtınalı aşkı.". Bu cümle heyecanda katıyor.

Bu pirinç kelimesi nerden geldi yaw.? Bak onu hatırlamıyorum.

Netçede geliştirilmiş Bu sloganlada oylarım artmazsa, ülke bitti demektir. Güzel huylu kadınlardan oy yağmuru bekliyorum.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    Yaw yazıyı tekrar okuyunca yanlış izlenim uyandırmış olduğumu fark ettim.

Okumayın sakın demiş gibi oldum. Yazıyı yarım bırakınca o sonuç çıkıyor sanki.

Aman ha. Okuyun. Üniversiteyi mutlaka bitirin. Bende bitirdim, bizim ailede herkes bitirdi.

Bizim soyumuzun büyükleri mutlaka okuturlar. Okumayanı döverler. Yanlış anlama olmasın.

Okumamış insanı ancak kötü karakterliler severler. Okumayan cahil kalır, hiç bir şey bilmezsin. Bilmediğin şeylerden korkarsın. Bu sebeple bilgisiz cahil adamında korkusu bol olur.

Biri çıkar. Ben biliyorum der. Kafan boş olduğu için mecburen inanırsın. O korkunu kullanarak seni istediği yere sürer, kullanır. Sırtından geçinir.

İyi eğitim almazsan it uğursuz tarafından kullanılırsın. farkında bile olmazsın.

Ağır dersler beyni aşırı çalıştırır. Aşırı çalışan beyin gelişir.

Çalıştırılmayan, ezber yaptırılan beyinler gelişmez.

Aman ha. Yukardaki yazım yanlış anlaşılmasın. Umarım düzeltmişimdir.

6. yes:

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    BIST geçen haftayı yükselmek istiyorum diyerek kapadı.

Aşının yaklaşmış olması, AB de 1.8 trilyonluk paket üzerinde çalışılması, biden ın ocak ayı sonunda çıkması beklenen 2.2 trilyonluk paketi hisse ve ons altın için iyi beklentiler.

BISTin manipulatörü long daydı ama artık şüpheli, son hafta 3 gün hacim rekorkarı kırıldı. O ara ne kadar yük boşalttı bilemeyiz. BISTin önündeki engellerden biri acaba BISTin manipulatörü mal boşalttımı.

BIST şu an ucuz sayılmaz. Bankalar ve bazı merkez kağıtlar ise artık bedava değil ama ucuzlar. Diğer kağıtların çoğu ise pahalı.(senet oynamadığım için TV de ve internette yazılanı söylüyorum. Şahsen hangi grup kağıtlar pahalı bilmiyorum) Endeks de tarihi zirvesini geçmiş durumda. Burdan hız kazanıp yukarı çıkması BANA mantıklı gelmiyor. Zamana yayması daha mantıklı geliyor.

Batıda kısıtlamalar arttı, bu bir kaç aylık bilançolar ya gerilemiş olmalı yada duraksamış.
    BIST için olumsuz gelişmelerden biride banka faizlerinin yükselmiş olması. Konut ve araba satışlarındaki yükseliş yavaşlayacak.

BISTin manipulatörü realizasyona geçene kadar küçük kontratlarla dalgaya long oynayacağım.

Bu hafta dikkatimi ons altın ve USDTRY vadelilere vereceğim.
    Son düzenleme : alicemal; 23-11-2020 saat: 09:17.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,398
    ons altında avrupalılar, geçen hafta abd seansı başlamadan önce uzun yeşil çizgiler oluşturdular.

abd lilerde "lam bize pahalı malmı veriyorsunuz" diye olsa gerek ons da alış yapmadılar, biraz düşürdüler. Şu an 1873 de görünüyor.

ons un önündeki engel aşı nın aralık ortalarında dağıtımına başlanacak olması ve trilyonların hala çıkmamış olması.

ons altını destekleyen tek şey ise trilyonluk paketler beklentisi.

AB nin 1.8 trilyonluk paketinin masada olması ve her an çıkabilecek olması.
    Sonrasındada biden ın olası 2.2 trilyonluk paketinin ocak sonunda masaya gelecek olması.

1850 nin altına inmiyor. 3 sefer o bölgeye yaklaştı döndü. Aşı haberleri ile bile o bölgeyi aşağı geçmedi.

Belki aşı dağıtımı aralık sonu başlayacakken, ortadada trilyonluk paketler yoksa tekrar 1850 yi deneyebilr. Şimdiden bişey söylemek doğru olmaz çünki paketler nerede ne yapıyor belli olmuyor.

ons da longdayım, 1860 da biraz artırıp riske girmiştim. Buralarda bir yerde azaltacağım. Sonrada eski taktiğe döneceğim, long al 10 birim kazancı görünce kapat. Hep long dediğim için altında longdan en çok kazandığımı sanmayın. Ons a geçtiğimden beridir short dan kazandığım, long dan kazandığımın 6 katı.

---

USDTRY de ne oldu bilemiyorum. Anlamaya çalışıyorum. faiz çıkınca short dan kazanmayı düşünüyordum ancak yerinden kıpırdamadığı gibi yükselmeyede çalışıyor.

Önce ne olduğunu anlamalıyım. Şu anki seviyesi mantığıma uymuyor, o sebeple bir kaç short almıştım onlar duruyor. Normal şartlarda yükselince üzerine short eklerdim ancak önce ne olduğunu anlamalıyım.

Aşı haberi ile ons altının 1800 ün altına inmesinide beklerdim ama inmedi ve yeni duruma uyum sağladım. USDTRY dede yeni duruma uyum sağlayabilmem gerekli. Önce mantığım kabul etmeli. USDTRY de Bir müddet bekleyeceğim ve ekonomist yorumlarını okuyup durumu anlamaya çalışacağım.

USD nin 3 TL lerden 6 TL lere çıkma sebebi ülkenin kötü yönetilmesiydi. 6 küsürden 8 küsüre çıkma sebebi de kötü yönetilme cepte faiz artmamasıydı. Faiz abartılı arttı.
    6 dan 8.50 ye yükseltenlerin sebebi ortadan kalktı. En az bir 7.0 beklerdim.
    Demekki yükseltenlerin tek sebebi faiz değil. Önce durumu anlayayım, sonra harekete geçerim. short kontratım az, rahatsızlık vermiyor, diğer araçlardan ise kazanıyorum.

Sayfa 412/852 İlkİlk ... 312362402410411412413414422462512 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •