Sayfa 415/852 İlkİlk ... 315365405413414415416417425465515 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,313 - 3,320 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Farklı bir gün oldu.

Ucuz olan bankacılık endeksine gelen aşırı satışla endeks düştü.
    İŞ Bankası gibi köklü bir dev kuruluşu sıfırdan kurmaya kalkın, şansınız yaver giderse 50 yılda şu anki hale getirirsiniz. Ama borsa fiyatına bakın, şirketin yıllık kârı ile 4 yılda bu şirketi satın alıyorsunuz. F/K sı 4ün altına düştü. yarında satacak gibi görünüyorlar.

Bana göre bu tip kuruluşların F/K sı 30 un üzerinde olmalı. Aselsan gibi ileri teknoloji kuruluşlarının F/K sı 40 ve üzeri olması gerekir.

Kapitalist sistemi kuran siyonistler ise, bastıkları sıfır maliyetli paralarla, dünya şirketlerini satın alabilmek için böyle bir para piyasaları sistemi kurmuşlar.

Ülkelerin yöneticileri akıllı olup kendi ülke ve şirketlerini korumalı. Ama bakıyorsun ülke yönetimlerinide siyonistler kurmuşlar. Kaçarın yok.

Kafasını kestirdikleri saddam hüseyini, yetiştirip Irak ın başına getirenler de abd li siyonistler. Bizim meclisteki partilerin kurucularına bakın. Bir kısmı siyonist vakıf paraları ile okumuşlar, kimisi ingilterede siyonist okulda siyonist parası ile okumuş, kimisi parti kurmadan önce abd ye gitmiş aylarca eğitim almış.

Her neyse, ons altınla ilgili yazıp çıkacaktım, nerelere daldım.

Haber dinlerken 1 kanalda aşının önümüzdeki hafta dağıtılmaya başlanacağını, diğer kanalda aşının dağıtılmaya başlandığının söylendiğini konuştular.

Ons altın grafiğinde 15 dakkalıkta 2li dip var. Hem aşının çok yakınımıza gelmiş olması, belki dağıtılmaya başlamış olması, hemde gün içi grafikte 2li dip olması ons shortları kapamama sebep oldu.

Yeni pozisyon için bir müddet izlemem gerekecek.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Biraz düşününce, ons altınla ilgili yazdıklarımda çelişki varmış gibi algınalabilir. Açıklamam gerekir diye düşünüyorum.

Önceki haftalardaki yazılarımda ONS la ilgili aşı yaklaşırken ons altın düşer demiştim. Düştü de.
    Bugünki yazılarımda ise aşıya yaklaşınca yükselir demişim.

İlk söylediğim uzun vadeli analiz, diğeri kısa vadeli analiz.

ONS altının orta vade trendi aşağı. Çok fazla düşeceğinide sanmıyorum ancak bu seviyelerden aşağıda oluruz.

Sebebi ne.?
    Onsun normal yükselişten hızlı yükselişe geçme sebepleri neydi.?

Ana sebepler pandeminin başlaması ve trilyonların dağıtılması. Pandemi, aşı ile ortadan kalkmaya başlayınca sebeplerden biri ortadan kalkmış olacak. Hali ile ons alıcısı azalacak satıcısı artacak.
    trilyonlarda ortada görünmüyor. Orta vadede durum bu.

Kısa vadede ise, aşı çıkınca neden ons düşüşü duracak.? Çünki epeydir düşüyor 1900 küsürlerden buralara geldi. Yeni Trilyonlar çıkmayınca Aşı beklentisi ile düştü durdu. Beklenti satın alınır, gerçekleşince satılır kuralı sebebi ile, aşı çıkınca satışlar durulacak.

Mantık bu. Tepkide gelir mutlaka.

Teori böyle, ne kadarı gerçekleşir onu bilemiyorum, seyredip görüyoruz. Yazdıklarımın temeli bunlardı, çelişki yok. Orta vade aşağı, kısa vadede beklenti gerçekleştiği için yukarı bir tepki oluşacak.

Tabi avrupa seansında alıcıların istekli olduğunu görünce, güniçi grafikte dönüşü işaret ediyordu, üzerine 2 kanalda aşı dağıtılıyor haberini görünce biraz acelede karar vermiş olabilirim.

Hoş ben kapadım, bir üstteki yazıyı yazmaya başladım, yeşil barlar oluşmaya başlamış. Longu kaçırdım.

Bugünki hatam neydi.? Geç kapadım ve longa geçmedim. Çünki ons altın grafiğine dikkat etmedim. Neden dikkat etmedim.? Tüm gün BIST in anormal düşüşünü hesaplamaya çalışıyordum, ne yapayım diye.? O arada ons hiç aklıma gelmedi. Seans kapandı, kafa rahatladı sonra ons grafiğindeki ikili dibi gördüm. Üzerine aşı konuşmaları bir kaç yeşil bar filan.

BIST deki aşırı kırmızı durum, onsu düşük kâr ile geç kapatmama sebep oldu ve longa geçmeme engel oldu.

Her neyse olan oldu.
    Ons altında Durumumu analiz edip yeni kararlar alayım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bakanlar kurulundan tam kapama çıkmadı.
    Benim gördüğüm ekstra durum AVM lere HES kodu ile girilecekmiş. Hafta sonları dışarı çıkılmayacakmış.
    Cafe restoran zaten kapalıydı.

Çok büyük kısıtlamalar gelmemiş.
    HES kodunu sms ile bile alabiliyormuşsun ben hiç almadım ama almak çok kolay göründüğü kadarı ile.

Sadece kovid pozitif çıkıpta evde durmayıp dışarı çıkanları engelleyecek gibi görünüyor. Birde haftasonu kısıtlaması var ama haftasonu alacağın ürünü artık hafta içi öğle arası alacaksın.

Kısıtlamalar ağır olmadığı için şu an viop a biraz alış gelmiş görünüyor.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dün ne oldu.?

Zaten ucuz olan bankalara ağır satış geldi. Vakıfbank F/K, İŞC F/K larına bakarsak bu 2 banka yine bedava hale geldiler. Diğer bankalarda artık ucuzlar.

Bankaları böyle aptalca kim satıyor.? Yabancılar devlete şantaj yapacaklarında veya korktuklarında böyle satıyorlar.

Dünki korku neydi.? Bakanlar kurulu pandemi konulu toplanmış, alınacak kararlardan korkmuşlar.

Pandemi kararları akşam açıklandı ve tam kapanma yok. Mevcut duruma biraz ilaveler var.

Bu durumda yabancıların korkusu geçmiş olacak ve bugün bankalara yüksek alış gelecek mi.? Daha önce öyle olmuştu çünki.

Bu sefer durum tam olarak öyle değil. Diğer parametrelere de bakarsak, biraz farklılık var.

Banka endeksi çok yüksek düştü ama diğer tüm endekslerde yüksek düştüler. Bankalar düşerken diğer endeksler tutunmadı. Onlarıda sattılar.

Çok büyük hacimler ve endeks rekorlarını yeni geçtik, bir realizasyon gelmesi olasıydı. Endeks ucuz değil ve zamana yaymak gerekiyor biraz. Bu amaçla inişler çıkışlar olması normal olurdu.

11 Aralıkta AB'nin TR ye yaptırım toplantısı var. Fazla bir şey kalmadı ve yabancıların bu tür şeylerden de çok ürküp sattıklarını bu yıl içinde gördük.

Endeks 1100 lerde olsaydı kimse AB toplantısını takmazdı. Öncekilerden bir şey çıkmamıştı ve Merkel bu günlerde TR yi kazanmalıyız benzeri konuşuyor. Birşey çıkmama olasılığı yüksek.

BIST spek ve manipulatörleri yeni mallanmış olsaydı AB yi kimse iplemezdi. Ama şu an önceki yüksek hacimlere ve endeksin geldiği yere bakarsak, korkuyormuş gibi yapabilirler. Buralarda sattıklarını 11 aralıkta milleti çok korkutup geri alabilirler. Buna ekonomi TV kanalları ve medya paralı askerlerinin de büyük destek olacağından emin olabilirsiniz.

Hali ile düzeltmenin devam etme olasılığı var. Şu an %5,1 düşmüş durumdayız.

Dün ki düşüş sadece yabancıların bankaları satması sebebi ileyse, bugünü yeşil kaparız. Yok korku ile karışık düzeltme ise bugünü yine kırmızı kapatırız.

Bana yeşil açacağız ve gün içi kırmızıya döneceğiz gibi geliyor. İhtimal olarak %50 - 50 veriyorum. Neden %50 çünki bedavaya düşen bankalarımı satacaklar yine.? Hakikaten çok saçma şeyler yapıyor bu yabancılar. Amatörün amatörü gibi davranıyorlar.

Milyarlarca dolarlık senedi papaz olayından beridir yüksek zararla sattı durdular. Satmasalardı şu an endeks 1700 lerdeydi ve yüksek kazançla ufak ufak yedirirlerdi.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu findex e gıcık oldum.
    Yıllardır görürdüm, kredi notun var ve bunu findex ten görebilirsin.

Geçen gün merak ettim "lam bana kaç vermişler" diye. netçede hayatımda borç takmadım, kredi almışsam vaktinden önce ödediğim gibi hiç bir taksiti tek gün geciktirmedim. Üzerimde azımsanmayacak mal varlığı var. Olgun yaşta ve yüksek eğitimliyim. Karizmatik, esprili ve belediye başkanlarının madalyalı elemanıyım. Kredi notum uçmuş olmalı diye düşündüm.

Bizim banka sitesinde 10 kaat bayılıp findeksin verdiği kredi notuma baktım.

"az riskli" diyor. Gözlerime inanamadım. Hemen belediye başganları arayıp teselli ettiler.

Ankaradan tanıdığım bir akraba var. Küçük bir şirketi var, şirket her yıl vergi kaçırma amaçlı zarar gösteriyor. Devlete ödemediği tonla vergi borcu var. Şirket için kobi kredileri çekip başka amaçlarla kullanıyor ve taksitleri sürekli geciktiriyor. Adamda mal varlığı sıfır görünüyor çünki devlete geçirmek için mal varlığını başkalarının üzerine yapıyor.

Adamın kredi notu benimkinden yüksek.

İnanamıyorum.

Nasıl bir algoritme kullandılarsa bu kredi notu hesaplamada.?

Beni siyonist finans kurumu karşısındaki TR yerine koymuşlar. TR kendinin olmayan borçları bile ödemiştir.
    Ankaralı Akrabayada yunanistan muamelesi yapmışlar. Borç ödemez, çalışmaz, yalancıdır, para gizler, başkasının sırtından geçinir.

6.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Bu findex e gıcık oldum.
    Yıllardır görürdüm, kredi notun var ve bunu findex ten görebilirsin.

Geçen gün merak ettim "lam bana kaç vermişler" diye. netçede hayatımda borç takmadım, kredi almışsam vaktinden önce ödediğim gibi hiç bir taksiti tek gün geciktirmedim. Üzerimde azımsanmayacak mal varlığı var. Olgun yaşta ve yüksek eğitimliyim. Karizmatik, esprili ve belediye başkanlarının madalyalı elemanıyım. Kredi notum uçmuş olmalı diye düşündüm.

Bizim banka sitesinde 10 kaat bayılıp findeksin verdiği kredi notuma baktım.

"az riskli" diyor. Gözlerime inanamadım. Hemen belediye başganları arayıp teselli ettiler.

Ankaradan tanıdığım bir akraba var. Küçük bir şirketi var, şirket her yıl vergi kaçırma amaçlı zarar gösteriyor. Devlete ödemediği tonla vergi borcu var. Şirket için kobi kredileri çekip başka amaçlarla kullanıyor ve taksitleri sürekli geciktiriyor. Adamda mal varlığı sıfır görünüyor çünki devlete geçirmek için mal varlığını başkalarının üzerine yapıyor.

Adamın kredi notu benimkinden yüksek.

İnanamıyorum.

Nasıl bir algoritme kullandılarsa bu kredi notu hesaplamada.?

Beni siyonist finans kurumu karşısındaki TR yerine koymuşlar. TR kendinin olmayan borçları bile ödemiştir.
    Ankaralı Akrabayada yunanistan muamelesi yapmışlar. Borç ödemez, çalışmaz, yalancıdır, para gizler, başkasının sırtından geçinir.
    Sn.alicemal bey...
    Tr de beni hiç bir banka sevmez.
    Çünkü aynı sizin hesap kredi borcumu gününden evvel kapatır bankaya faiz yedirmem.
    Vakti zamanında bir bankacı arkadaşım itiraf etmişti.
    Bankalarin en cok sevdiği müşteri borcunu ödemeyi sevmeyen devamlı süt veren yada yumurtlayan müşterileri biz çok severiz demişti.
    Ben böyle davranarak hep kazandım, ayağın yorgandan hiç dışarı çıkmadı.

Kredi kartlari merkezinde ust duzeyde görevli bir bayanın beyanınıda yazayım da topigi fazla mesgul etmeden toz olayım.

"Ben bu işin merkezinde gorev yapmama rağmen kredi kartını çok nadir kullanırım. Kredi kartina taksit kesinlikle yapmiyorum."

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    bosh sanırım dediğin kafada bu bankacılar.

---

Lanet yabancıları temiz bir pataklamak gerekiyor. Bakanlar kurulu toplanıyor % kaç satmışlardı, kafa bırakmadılar bende. Ertesi gün geri alıyorlar.

tayyip bu adamlarıda çok korkutmuş. Kafa bırakmamış. Bana çok aptalca geliyor bunların hareketleri ama belki endeksi şağı yukarı sürerek viopda balık sürüsü avlıyorlardır. Onuda bilmiyorum. Önceki gün ve dün viop tarafına baktım shortçu kaynıyordu. Belki önce longcuları bir yere toplayıp lüplediler, sonrada shortçuları. Tabi tamamen sallama bu.

Ne yaptıklarını anlamlandıramıyorum.

Düne bakılırsa görüntüde bakanlar kurulu toplantısı korkusuymuş 2 gün önceki düşüş.

Arada düzeltmede olmuşmudur.? Netçede toplamda %5.1 mi düşmüştük.
    Düzeltme aradan çıktı ise ilk etapta son tepe ye ulaşılır. Yoksa yön yukarıda açıkladığım sebeplerden dolayı aşağı döner.

Ben hala BIST de korkarak al sat yapıyorum. Martdan beridir öyle dayak yemişimki hala toparlayamadım.

.
    Son düzenleme : alicemal; 02-12-2020 saat: 10:06.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ONS altında düşüş neden durdu neden yükseldi sanırım 2 yeni teşvik paketi önerisi ile olmuş. Önceki aylarda sunulupda çekilen Aynı paketler yeniden sunulmuş.

trump tarafı 500 milyar USD, biden tarafı 2.4 trilyon USD lik paket önermişler.

Aynı paketler daha önce kabul edilmemişti, yeniden neden kabul edilsinki.? Söylentisi bile altında yeşil barların oluşmasına yetiyor.

Longu kaçırdığım için kenarda kaldım. Şu an ortada, yukarıda gidebilir aşağıda. Bir sonraki fırsatı bekleyeceğim.

Para paketleri, Ons altında hem fırsat hemde kâbus. Aynı yönde yakalarsan bayram yapıyorsun, ters pozisyonda yakalandıysan aniden uzun barlarla burun buruna geliyorsun.

Ons da biraz seyretmem lazım.

Sayfa 415/852 İlkİlk ... 315365405413414415416417425465515 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •