Sayfa 417/852 İlkİlk ... 317367407415416417418419427467517 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,329 - 3,336 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    .
    Son 2 ayda parayı yaklaşık %2,5 kat artırdım ancak bu yıl toplamında zarardayım.
    .
    bide ne kadar arttırdığını açıklada öyle kenara çekil ben çözemedim

gerçi biz seçen sen seçilensin tabiki anlamamız zor oluyor
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu soruyu aylardır birinden bekliyordum.

Anladığım kadarı ile "hem 2,5 kat artırdım diyorsun hemde zarardasın nasıl oluyor bu iş" diye soruyorsun.

Baştan takip edenler bilir, bu sene Şubat ayına kadar son 2 sene hisse altın ve EMTIA FON alıp satarak portfoy oluşturmuştum. tayyipe rağmen ufak ufak kazanıyordum.

Bu yıl şubat ayında bi sebepten gaza geldim ve viop a geçtim.
    Şubatta virus patladı martda borsalar ve BIST çakıldı.

O ara daha viopa alışamamışken bayağı bir yüklü kaybettim. Kafadan miktarı yuvarlak sallayayım. 100 birim kaybettim diyelim.

Sermayeden geriyede 20 birim kalmış olsun.
    İmdi bu 20 birimi 2,5 kat artırırsan ne olur.?

50 olur.

Ne kaybetmiştin, 100 birim. O kadar çalıştın çabaladın 2,5 kat artırdın sonuçda ne var elinde. 50 birim. Yani hala zarar.

Bu sefer anlaşılmıştır.

Aynı parayı %50 kaybet, sonra %50 kazan, aynı yere gelmiyor. Terside geçerli.

Matematikle alakalı mesleği olanlar baştan anlamıştır.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    USDTRY deki bugünki hareketde, önceki günlerdeki hareketde, bu tahtanın sahipli olduğunu ve operasyon üzerinde olduğunu gösteriyor.

Her kötü fırsatı shortçuları dökmek için kullanacaklar anlaşılan.
    Bu kadar yeter dediklerinde, düşürmeye başlayacaklar.

Yanılıyor olabilirim ama bana öyle göründü. Netçede doviz işi tamamen finans kurumlarının mesleki alanında.
    O kadar birbirine girmiş araçlar kullanıyorlarki, dışarıdan benim bilmem çözmem zor. Öyle bir niyetim, çabamda yok.

Belki olması gereken budur.

Bana ise operasyon var gibi geldi. MB faiz artışına kadar aylarca hatta diğer sebeplerle yıllarca dovizi gereğinden fazla sunni yükselttiler. yükselen dovize millet saldırıp destek oldu o ayrı konu.

Son faiz artışına kadar yük taşıdılar.
    Şimdi o yükü en uygun şekilde bırakmak isteyecekler. Faiz artınca herkesin doviz short a yüklendiğini tahmin etmek zor değil. E yükü taşıyanlar bide bu shortçuları taşıyacak değil. Bi şekilde halledecekler.

Sık sık hatırlattığım gibi, doviz seviyesi konusunda tamamen yanılıyorda olabilirim.

Dovize tehdit 11 mart ve bu ayki MB faiz kararı tolantısı var. Enflasyon arttı, yeniden faiz artışı isteyecekler.

.
    Son düzenleme : alicemal; 03-12-2020 saat: 15:50. Sebep: gerek

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Vay vay, USDTRY ufaktan inmeye başlamış.

Sabah ne oldu.?

Enflasyon yüksek açıklanınca elinde short tutanlarda korku başladı. Geçmişte enflasyon artınca, resmi faiz aynı oranda artmadı diye siyonistler USD yi yükseltip durmuşlardı.

Bugün yine enflasyon yüksek çıktı, MB yine faiz artırmalı. Ya artırmazsa.? Yine USD yi yükseltirler.!!!

İşte bu korkuyu kullandı USDTRY tahtasında operasyon yapan manipulatörler.

Normal gün USD yi yükseltse tonla shortçuyu çeker. Ama korku varsa short almaya korkulur ve eldeki shortlarda yeşil barları görünce çözülür.

Zaten önümüzde USDTRY seviyesini yukarı çevirebilecek bir 11 aralık olayı var. Hem sabahki yeşil barlar hem 11 aralık korkuları üst üste binince, epey bir shortçu çözülmüştür. Yeni short almaya çalışan da olmamıştır.

Bu kadar yeter dediler anlaşılan, pozisyonu düzelttiler ve aşağı serbest bıraktılar.

Bu yazdıklarımın doğru çıkması için, önümüzdeki günlerdede hafif hafif aşağı inmesi gerekir. Yoksa keçinin fantazilerinden ibaret kalır.

Ekmek yedirmiyorlar. mutlaka dökmek için her şeyi yapıyorlar.

ons altında öyle değil, bilgili ve şanslı isen kazanıyorsun. Manipulatörleri düşünmen gerekmiyor. O piyasayı yönetenler orman kanunlarına bir şekilde izin vermiyorlar. kendi kendine düzgün işlemesi imkansız. İnsanın olduğu yerde kendi kendine hiç bir şey düzgün gitmez.

Birde benim banka komisyon oranını insaflı hale getirse, TR para piyasasını tamamen bırakıp uluslararası sulara dalacağım.

Belki ons da komisyonu insaflı banka bulurum. Bir ara bakmıştım, heps aynı. kartel oluşturmuş adiler.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yazacak yeni bir şey yok.

BIST hissede 11 aralık bekleniyor. Yabancılar almaya istekli değil, ufak ufak satacaklardır. Diğerleri almaya istekli. Yabancıların elindeki hisseler hariç diğerleri alınıyorlar. yabancılar 11 aralıktan korkuyor. BIST de yabancı lar aşırı korkak, diğerleri ise aşırı hevesli davranıyor. Ortası yokmu bunun.

Ons altında abd son para paketi 908 milyar dolar olarak belirlenmiş. 2 parti anlaşırsa onaylayacaklar. Daha önce anlaşamamışlardı, bu sefer anlaşırlarsa sürpriz olur. Piyasa Bu paketin çıkmayacağına inanırsa, ons altında kırmızı barları görürüz. Henüz umutları var. Şu an 1840 larda. Bu civarda aşağı yukarı paketin onaylanıp onaylanmadığını bekleyecek.

USDTRY de BENCE operasyon devam ediyor. Yukarı aşağı sürerek kalabalıkların tepkisini ölçüyorlar. Asya seansında hafif alış olmuş. Japon ev hanımları devreye girmiş olmalı. Seviye farkından(sanırım carry trade deniyor) bir dönem iyi para kazanıyorlardı.
    USDTRY de bana kalırsa yeterince longcu biriktirip, shortçuları kovaladıklarında aşağı sürecekler. Eğer shortçular yeterince dökülmezse, elinde tutanları pişman edene kadar yeşil barları gösterip devam ederler.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    koç ailesi Kocaelinde yeni ticari araç ve batarya MONTAJ fabrikası kuruyor. 210 bin pilli araba üretecekmiş. Pil kendi teknolojileri değil yine abd siyonisti teknolojisi. Ürettiği arabalar zaten %60 üzeri ithal parça.

koç ailesi 1938 den sonraki en büyük beladır bu ülkenin başında. abd li siyonistlerin TR deki yardımcısı olarak bu ülkenin teknoloji geliştirmelerine engel olmuşlardır. Bunların ilk araba ithalatı, üretimi, devrim arabasının iptalinden sonradır.

Ve teşvik alıyor. Halkın vergilerini yine cebe indiriyor.

Aldıkları teşvikler:
    Karar kapsamında söz konusu yatırım projesi, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, KDV iadesi, vergi indirimi, azami tutar sınırı olmaksızın 10 yıl sigorta primi işveren hissesi desteği, 10 yıl gelir vergisi stopajı desteği, azami 250 milyon lira nitelikli personel desteği ve yatırım yeri tahsisi gibi desteklerden yararlanabilecek.

Neredeyse 10 yıl çalışanların maaşı ve sigortası bizim cepten. Arsa bizden.

togg a ve bunlara verilen paralar TUSAŞ ASELSAN HAVELSAN a verilse, en fazla 3 yıl içinde yerli pil ve ileri teknoloji ile araba üretmeye başlarlar. Dünyacada kabul görür. En az yüzde seksen yerli olur, satışın kârı her yıl yurt dışına gitmez, yerlilik oranı zamanla artar vb.

Diğer seçenek ise, ülkede küçük çaplı motorlu araç üreten firmalara teknoloji ve maddi destek sağlamak. Bu daha uzun vadeli olur ama sağlam olur. tabi verdiğin parayı son kuruşuna kadar takip edip denetleyeceksin.

Onun yerine siyonist ortağı ithalatçı firmalara, bu ülkeyi 100 yıldır sömüren firmalara bu halkın parasını vermeye, kartel yaratmaya devam ediyorlar.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ONS da 908 milyarlık paket fiyatlara girmiş olmalı. Short kovalamaya başladım. Paket onaylanırsa yukarı bir hareket olur. Sonra aşağı döner. riskli bir hamle yapıyorum.

BIST vadelide kademeli long alışa geçiyorum. AB toplantısından çıkacak kararlar önemli. Yaptırım çıkarsa bu pozisyon zarar yazacağından fazla almayacağım.

USDTRY de çok az shortlarla devam ediyordum. Yön aşağı ancak kolay kolay bırakmıyorlar. 11 aralık yaptırımları yeşil barlara sebep olabilir. Sonra yine aşağı döner ancak fazla riske girmeye değmez.

Mevduat Faizleri %16 ya kadar çıkmış. Elinde doviz tutanların maliyetleri artıyor. Şu an dovizden çekip %16 faize yatırsalar hem kafaları rahat olacak hemde akıllı iş yapmış olacaklar. USD 7.80 desek, üzerine %16 koy = 9,04 ediyor. Bu rakama çıkacakki faizden kazanacakları kadar kazansınlar.

Doviz tutmak akıllıca iş değil artık.

tabi USD 8.50 yi gördü. O sıcaklığı hissettiler ve sahiplendiler. Şu an satamıyorlar çünki satarlarsa 8.50 ile 7.80 arasındaki farkı zarar olarak algılıyorlar. Bu algılama, amatörlerin satmasına engel oluyor.

Çok az miktarlarla BIST de long, ons ve USDTRY de short kovalamaya geçiyorum.
    riskli pozisyonum ons altın olacak.

Bol şans.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bugünki haber turumdan ilgimi çeken bazı haberleri paylaşayım.

Çin 13 gün önce Ay'ın karanlık tarafına araç göndermişti. Araç ay'a inmiş ve örnek toplamaya başlamış.

abl'li Elon Musk, uzaya bugüne kadar 800 uydu fırlattı. Dünyaya Starlink ismi ile internet hizmeti verecek. Avrupaya hizmet 2021 Mart ayı başlayacakmış. Ancak her ülkenin izni gerekiyormuş.

Bizdende güzel bir haber. 18 yılda müslüman ülkelere 16 milyar dolar bağış yaptığını söyleyen, bizden IBAN isteyen devlet başganımız, kendisine "sunni'lerin lideri" desinler diye bizim vergilerimizi vermeye devam edecekmiş. Bu arada yeni icad edilen vergiler bize gelmeye devam edecek.

Covid-19 için 3 aşı firması bugüne kadar duyurulmuştu. Alman ve Rus firmaların aşısı RNA dan yola çıkılarak yapılmış sentetik aşılarmış. Çin aşısı ise klasik yöntemle üretilmiş.

Bizdende güzel bir haber. tayyip 2006 da bizim aşı ve ilaç üreten devlet fabrikalarımızı kapatmıştı. Ülkeyi ilaç ve aşıda ithalatçı hale getirmişti. 50 milyon doz Çin aşısı satın almışız. Müjde kısmı ise, dovizimiz varki alıyoruz.

Covid e yakalandınız iyileştiniz. 1 Aya kadar covid virusu hala vücudunuzda olabilirmiş. 1 Ay boyunca başkalarına bulaştırma ihtimaliniz küçükde olsa var. Bazı yerlerde 2 hafta yazıyor bir yerde 1 ay.

Tayvan merkezli e-ink firması ile Almanya merkezli Plastic Logic firması, esnek ekran geliştirmişler. LG ve Samsung un kinden farklı olarak bu ekran kredi kartından daha küçük, kağıt inceliğine yakın ve ince plastik tabaka gibi eğilip bükülüyor.

Roma imparatoru Büyük İskender, Mısır Kraliçesi Kleopatra, Hun Kralı Attila, Moğol Kralı Cengiz Han. bu kişilerin henüz mezarları bulunamamış.

Çin, 5G den 10 kat hızlı 6G çalışmalarına başlamış.

Bizdende iyi haber daha patlatayım, 50 milyon çalışanımızı 45 yıl borçlandıracak, karşılığındada bu 50 milyon kişinin 49 milyonuna hiç bir fayda sağlamayacak kanal İstanbul un çalışmaları devam ediyormuş. Muhtemelen de Hollandalı ve Japonlara yaptıracağız.

Ünlü Fizikçi Schrödinger'in kedisinin kutudan kaçtığı söyleniyor. Kutuyu açmaya çekinen fizikçiler. "kutuyu açalım, sarman içindeyse bizimdir, içinde değilse hiç bir zaman bizim olmamıştır." diye konuşuyorlarmış. kadın fizikçilerin salya sümük ağladıkları söyleniyor.

Sayfa 417/852 İlkİlk ... 317367407415416417418419427467517 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •