İmdi de derine inelim.

Oda sıcaklığında karbondioksit gazını karbon a dönüştürmeyi başarmışlar. Bu şekilde üretim maliyetleri çok düşürüyor. Korbondioksit gazının dünyada fazla salınımının zararlarını biliyorsunuz. Karbondan üretilen ürünleride biliyorsunuz. Bunu başaran kim.? Devlete yerleştirip maaşa bağladığımız fetö veya menzil tarikatları değil. Avustralyadaki bilim adamları. Avustralyalılar diyemiyorum çünki batılı ekiplere bakıyorsun, Çinli, Hintli, İranlı, Türk filan dolu. Özellikle Hintli ve Çinliler çok ön planda batı bilim çevrelerinde. Tabi üretilenleride batılılar sahipleniyor. Nasıl bizim 2 bilim insanımız almanyada aşı üreten şirket kurdular dünyaya satıyorlar, aynı.(kadın da ibrani tipi var. TC kimlikli ibrani kökenli gibi geldi bana. Batıda çok yükselenlerin hepsinde ibrani soyu parmağı var gibi.)

Almanyadaki ünlü Türk isimli bilim insanlarımızdan konu açılmışken, yeğenim aklıma geldi.
Yeğenim 7 yıl kadar önce Tubitaka proje sundu. Genetik biyoloji ile ilgili birşey. Tubitakdan destek istedi. Tubitak destek vermedi, o yıl bazı dini gruplara destek verdi. Yeğenim "lanet olsun böyle ülkeye" deyip yurt dışına gitti. Şimdi Amerikan vatandaşı oldu, Boston da Harward üniversitesinde akademisyen olarak ders veriyor.

Türkiye de tatlı su sorunu başlayalı çok oldu. Bazı bölgelerin geleceği karanlık. abd deki Çinli bilim adamı, deniz suyundan tatlı su üretmenin ucuz ve hızlı yolunu bulmuş.

10 yıllardır, fabrikalarda elmas üretilebildiğini biliyorsunuz. Ucuza çıkarıyorlar. Altın ise fabrikada üretimi çok çok pahalıya geliyor o sebeple üretilmiyor. Haber şu ki hala daha üretilemiyor.

İlginç bir haber. Japonyada Su atomları ile Cam liflerini birleştirip çelikden 5 kat daha güçlü malzeme elde etmişler. Esnek güçlü sağlıklı malzeme çok alanda kullanılabilirmiş. Açıklamayı yapan bilim adamının ismi ise Çin ismi. İlginçlik burada. batılı ülkelerdekine alışmıştım, japonyadaki Çinli bilim ekibine ilk defa denk geldim. Vergilerimizi artırarak bu malzemeyide satın alıp tayyipe yeni saray yapabiliriz.