Sayfa 419/852 İlkİlk ... 319369409417418419420421429469519 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,345 - 3,352 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST hisse ve USDTRY, 10-11 aralığı beklemeye devam ediyor.

Yanlız hisse bölümünde şunu gözlemliyorum. Yabancılar satmasa, diğe büyük oyuncuların realizasyone filan niyeti yok gibi. O kadar hacim, o kadar rekor, hala yukarıyı düşünüyorlar.

Yoksa bu yabancı satışıyla çoktan 1100 leri görmüştük.

11 aralık olmasa, son 3 haftayıda yabancılar alışla geçirdi. Yüksek alış yaptılar.

---

ONS da ilginç durum. Dün akşam yeşil kobra yı görünce "herhalde paket onaylandı, tepe bulayım short alayım" dedim. Emin olmak içinde haber taradım. TR de olmanın dez avantajı, abd paketi ile ilgili bilgi bize saatler sonra gelebiliyor.

TR ekonomi kanallarında bişey yoktu, abd bluumberg.com sitesine baktım. trump, "paketi onaylayabilirim", biden da "bu paket haricinde birde ocak ayında paket gerekiyor" demişler. Böyle bir haber vardı.

Bu sabah TR kanalları, abd de teşvik çıkmaza girdi deyince şaşırdım tabi. Tekrar abd sitesine girdim, baktım dün akşamki haber yok.

İmdi kararsız kaldım, short alayımmı? Almayayımmı.? TR kanallarının dediği gibi teşvik çıkmazamı girdi yoksa akşamki abd haber sitesinin dediği gibi "paket çıktı sayılır yenisine bakıyoruz" mu.?

ONS altının aşıdan çok trilyonlara tepki verdiğinide görmüş olduk. İngilterede alman aşısını vurmaya başladılar.

Her neyse.. ons u bir kenara bırakayım. Çok fazla yeşil ve kırmızı barlar var. Tüm gün para piyasası ekranı başında olmak gerekiyor bu kırmızı ve yeşillerden kazanmak için.

BIST hisse vadelide ilk long partiyi almıştım, 1300 e salınırsa ikinciyi alacağım, AB den yaptırım kararı çıkar BIST çakılırsada her zaman yaptığım gibi önce ağlamaya başlayıp BIST yönetimine çakarım " adisiniz olm siz" derim...

Du yaw. En iyisi, ikinci partiyi almayayım. AB de yaptırım çıkıp BIST çakılırsa ikinci ve üçüncü partiyi alayım. Ağlama durumuna geçmeyeyim.

Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Kenara toptan çekilince kafa rahatladı yaw. Huzur varmış.

Şubattan beridir viop dayım, tüm hayatım viop oldu. karşılığında ne aldım.? Sinir, stres.

Günde bir kaç saat ayırıyordum para piyasalarına, kalan hayatım benimdi. Viop a geçtim hayat durdu.

Zararda olmasam toptan çıkardım herhalde desem yalan olur. Zararda olmazsan zaten çıkmazsın, daha çoğu için devam edersin. Doğanın yapısı bu. Doymaz insan.
    Son 2 ayda parayı yaklaşık %2,5 kat artırdım ancak bu yıl toplamında zarardayım.

Ben doyuyorum ama biliyorsunuz istisnayım. İnsanların %80 i genetik olarak doymaya uygun değil.

Her neyse... Pozisyonsuz olmanın huzurunu yaşayayım bir müddet.
     Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    bide ne kadar arttırdığını açıklada öyle kenara çekil ben çözemedim

gerçi biz seçen sen seçilensin tabiki anlamamız zor oluyor
     Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    Bu soruyu aylardır birinden bekliyordum.

Anladığım kadarı ile "hem 2,5 kat artırdım diyorsun hemde zarardasın nasıl oluyor bu iş" diye soruyorsun.

Baştan takip edenler bilir, bu sene Şubat ayına kadar son 2 sene hisse altın ve EMTIA FON alıp satarak portfoy oluşturmuştum. tayyipe rağmen ufak ufak kazanıyordum.

Bu yıl şubat ayında bi sebepten gaza geldim ve viop a geçtim.
    Şubatta virus patladı martda borsalar ve BIST çakıldı.

O ara daha viopa alışamamışken bayağı bir yüklü kaybettim. Kafadan miktarı yuvarlak sallayayım. 100 birim kaybettim diyelim.

Sermayeden geriyede 20 birim kalmış olsun.
    İmdi bu 20 birimi 2,5 kat artırırsan ne olur.?

50 olur.

Ne kaybetmiştin, 100 birim. O kadar çalıştın çabaladın 2,5 kat artırdın sonuçda ne var elinde. 50 birim. Yani hala zarar.

Bu sefer anlaşılmıştır.

Aynı parayı %50 kaybet, sonra %50 kazan, aynı yere gelmiyor. Terside geçerli.

Matematikle alakalı mesleği olanlar baştan anlamıştır.
    yok gene anlamamışsın 2,5 kat arttırdım dememişsin %2,5 kat demişsin ya o nasıl oluyor diye sormuştum
    2,5 kat arttırdım desen anlarım
    %2,5 arttırdım desen de eyvallah
    ama %2,5 kat olunca çözemedim olayı
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Uzaylılarla ilgili çooook çooook düşündürücü bir haber. kaynak 87 yaşında, kafayı yemişde olabilir.

https://www.haberturk.com/eski-israi...ptilar-2895654

---

BIST yeşilleri giymiş. Her ay BIST e yeni giren 10 binlerce kişinin etkisi büyüktür. On milyarlarca TL sokuyorlar.
    Dün %2 civarı bankaları satan yabancılar, bugün şu ana kadar satmıyorlar belliki.

Ucuza ilave long alma hayalim benden uzaklaşıyor. Ancak AB den CİDDİ yaptırım kararı çıkarsa.

para piyasalarını bugünlük kapatayım.
    Az BIST hisse long, az USDTRY short var.

ons da gün içi dalgaya bi kaç kontratla short al sat yapabilirim. hatta ilk denememe başladım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399

ayhan, aslında bende yazdıktan sonra tekrar okuyunca "lam bu %2,5 da nedir?" diye düşündüğümü hatırlıyorum.
    Düzeltmemişim demekki.

Bol şans dilerim.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    USDTRY, normalde BIST ile negatif(ters) korelasyonludur(bağ).

Faiz artışından sonraki hareketlere bakarsak, önceki yazılarımda bahsetiğim oprasyon olayı tahminim doğru demektir.

Bu tahtada operasyon var. Ellerindeki longları bu millete geçirmeden, operasyonu bırakmayacaklar.

USDTRY'yi yıllardır anormal şekilde doviz alarak yükselten ve bu halka ızdırap çektiren fakirleştiren siyonist ve siyonist uşağı yaşam formları, (bu halkın düşmanları- para için kendini satan yaşam formları- tarikatler, din tüccarları, abd nin kurduğu partiler, satın aldığı köşeden yazarlar, generallerin bazıları, CIA ve MI6 nın kurduğu dernekler, vakıflar)
    tayyip onlara istediklerini verdikten sonrada rahat durmuyorlar.

Para piyasalarında O kadar güçlülerki. Her istediklerini elde ediyorlar.

Devlete baskı kurmak için USD de yıllarca long gittiler, oradan kazandılar.

Şimdi o longlar bir taraflarına girmesi lazım ama girmiyor. USDTRY yi tutarak yine bu halkın bir taraflarına sokacaklar.

Para piyasalarında o kadar güçlü ve rahatlarki, her istediklerini yapabiliyorlar.

Ağlamış gibi oldum, halbuki bugün güzel derecede artıdayım.

Sinirlenmem, bu kadar beş para etmez bir devletde yaşıyor olmamla alakalı. Bu millet nasıl bu kadar koyun olabiliyor akıl sır almıyor. Desem yalan olur.

3 maymun türünden evrilmişiz teorim, herşeyi, boşluk bırakmadan tamamen açıklıyor.

Her şeyi biliyorum. Açıklayamadığım hiç bir şey yok. Ne zaman öleceğimi dahi biliyorum. Evren ve ruha hakimim.

Öhhö.

Yaw ons altının şu son hareketini tam olarak açıklayamadım. Açıklayamadığım bir şey var galiba.

Dünki hareketi, paketlere bağlamıştım ancak bugünki bir TV yorumcusu, abd de viruse dayalı ilave sıkılaştırmalar geldi dedi. Sebep buda olabilir.
    Sebep ilave sıkılaştırma ise, bugün onsun düşmesi gerekirdi ama düşmüyor.

Acele etmeyeyim, belki düşer. Açıklayamadığım bir şey kalmamış olur.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ABD de TR ye yaptırım içermesini isteyen bir öneri temsilciler meclisine sunulmuş. İçeriği ağır değil ama bugün endeksi kırmızılaştırabilir. Yabancılar bu tür şeylerden çok etkileniyorlar. Bugünü kırmızılı yeşilli yatay geçirirsek şaşırmam.

---

ONS da çıkışın sebebi 916 milyar dolarlık son sunulan paket olsa gerek.

Eğer yeni kısıtlamalar sebebi ile yükseldi ise en fazla bir kaç gün içinde eski yerine döner. Haberle başlayan hareketin, başladığı yere döneceğini biliyoruz. Aynı olay daha önce gerçekleştiği için bu haber kalıcı etki yaratmaz.

916 milyar sebebi ile yükseldi ise, onaylanmasını veya kötü haberle umut yitirmeyi bekleyebilirler. Bu durumda kırmızılı yeşilli yatay hareket beklerim. Eğer onaylanırsada, onaylandığı anda yine uzun yeşil barlar görebiliriz. Onaylanırmı bilmiyorum, geçmişe bakarsan onaylanmaz. Ama bu paketde daha umutlu konuşuyorlar, onaylanabilirde. Pakete güvenerek her hangi bir yöne pozisyon almayacağım.

Bir ihtimal daha, aşı dağıtılmaya başlanınca beklenti gerçekleşeceği için obs kısa süreli yükselirde demiştim. Aşı dün ingilterede vurulmaya başlandı, diğer ülkeler sırada. Beklenti gerçekleşti. Sebep buysa yükseliş biraz daha uzun sürebilir.

Sonuçta kısa vadede ons altının hedefi azda olsa yukarı gibi görünüyor. tabi 916 lık paketle ilgili hemen umut kesilmezse.

Netçede 2 tarafada gidebilecek bir endeks, riske girmeyeceğim. Belki gün içi alsat yaparım.

---

USDTRY de vahsedecek bir şey yok. Operasyon olduğu BENCE açık. Operasyonu yapanlar ne zaman hazır olursa o zaman harekete geçecek. O zamana kadar çok fazla yeşil ve kırmızı görürüz.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ons altında son dönem galiba en düşük 1770 i görmüş olduk.

Aşı çıktı ve dağıtılmaya başlandı. Geniş açıdan bakarsak ons altın viruse dayalı çıkış ve aşıya dayalı düşüşünü bitirmiş gibi görünüyor.

Aşının etkisi kalmadı sayılır.

Şu an trilyon dolarlık paketlerin etkisini yaşıyoruz.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ABD de TR ye yaptırım içermesini isteyen öneriyi bizde kimse takmadı gibi. Habermi yanlıştı acaba.? Bazen en güvenilir sitede bile hatalı haber çıkabiliyor.

BIST Yeşil açtı, yeşil gidiyor.

Kademeli almanın avantajı var dez avantajı var.

Endeks 1330 civarı bir parti long almıştım. AB kararları ile Aşağı inerse 2 parti daha alacaktım.

AB kararlarını beklemeden yukarı çıkarıyorlar. 1 parti longla kaldım.
    Dez avantajı, planladığın kadar alamıyorsun.

Avantajı ise, eğer tek seferde hepsini alacak olsaydım, 1300 ü bekleyecektim. 1300 e inmedi, yaklaşmadı bile. Sıfır longla yükselişi seyredecektim. Sonradan atlamaya çalışacaktım, öyle oluncada işler kötü gidiyor. başta iyi yerden aldın aldın, sonradan atlayayım dersen kol bacak gidebiliyor.

---

Bugün bankalarada alış var. Ya yabancılar almaya karar verdi, AB den bişey çıkmayacak diye düşünüyorlar.
    Yada yabancılar geçen günlerde satacağını sattı kenara çekildi, alan yerliler.

Yabancı kenarda ise ve yaptırım çıkarsa onlar için avantaj. Yukardan satışa başlarlar.

Tabi satış bittiğinde endeks yine yukarı dönebilir oda ayrı konu. TR yi süründürecek bir karar AB den çıkmaz herhalde.

abd kararları bizde derin iz bırakıyor çünki TR deki bankalar abd uşağı gibi davranıyorlar. Oradan emir alır gibi halleri var. USD yi yükselterek milletin ebesini belleyen TR deki bankalar.

AB den çıkacak kararları kim ne kadar takar, onu bilemiyorum. İçerde abd uşağı tonla kurum var. Bunda, abd nin para piyasası sisteminin kontrolunu elinde tutmasınında payı var.

AB uşağı kaç kurum var belli değil.

Bize diz çöktüren içerdeki uşaklar.

Sayfa 419/852 İlkİlk ... 319369409417418419420421429469519 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •