Sayfa 422/852 İlkİlk ... 322372412420421422423424432472522 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,369 - 3,376 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Caatsa yaptırımları geldi.

Yaptırımlar BIST açısından zararsız görünüyor.

SSB(Savunma Sanayii Başkanlığı) na kredi yasağı gelmiş. Yabancı finans kurumlarından 10 milyon USD yi geçen kredi alamayacakmış.
    SSB nin bağlı ortaklıkları var. Onlarıda kapsar herhalde bu yaptırımlar.

Bağlı ortaklıklarından en önemlisi TUSAŞ(TAI-TEİ). Pek çok savunma sanayii aracı üretip satıyorlar. Dışarıda büyük miktarda ihracat yapıyor. Daha yeni Tunusa 3 adet ANKA IHA sattı. 80 milyon USD alacak.

TUSAŞ Ürünlerinde Motor dahil çoğu parçayı kendisi üretiyor, ama ithal parçalarda var. abd den aldığı parçada vardır mutlaka. O parçaları kullandığı ürünleri ihraç edmeyecek, çözüm üretmek zorunda kalacak. Başka ülkeden alacak yada kendisi yapacak. IHA larda kullanılan CATS lere(hedefleme sistemi) kanada şirketi ambargo koyunca, Aselsan ın ürettiği CATS ler kullanılmaya başlandı. abd nin yasak koyması aslında iyi oluyor.

Kredi konusu sorun yaratacağını sanmıyorum. Büyük geliri var. Hem TL hemde doviz olarak. Zaten devlet kuruluşu. Hazinede tayyip para unuttuysa, oradan alır. Ama şirket büyük kârda.

TUSAŞ ve bağlı ortaklıkları yanlış bilmiyorsam BIST de değiller. Bir tek Aselsanın ortak olduğu bir şirket var SSB altında. Oda çok önemsiz görünüyor.

Birde S400 anlaşmasında imzası olan SSB yöneticilerine yaptırım gelmiş. tayyip ve ailesine gelseydi, abd ve ingilterede yüzmilyonlarca dolarlık yatırımları var. S400 alım emrini veren tayyip. Belgede imzası olanlar mecburen SSB üst yöneticileri, emir üzerine imzalamışlar. abd ciddi olsaydı tayyip ve ailesine yaptırım gelirdi.

Birde "tayyip Peygamber gibi adam. Gerekirse öperim" diye demeç veren işadamı kılıklı tipler var. Onlarada yaptırım gelmemiş.

Hali ile göstermelik bir yaptırım.

Eğer tayyip 1 aydır yaptığı gibi batıya boyun eğerse, Ocak ayı sonu abd başganı olduğunda, biden'danda birşey çıkmaz. Mart ayındaki abd ve AB toplantılarındanda bir şey çıkmaz.

Olay tamamen USD de yaptıkları gibi, sopa göstererek bişeyler koparma olayı. Son 1 aydır koparmaya başladılar, sopayı vurmaya gerek kalmıyor.

Sabaha unuturum diye şimdiden yazdım. Kendimde tekrar okur hatırlarım.

.
    Son düzenleme : alicemal; 14-12-2020 saat: 23:30.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Caatsa nın boş çıkması, bugün sabah açılışta yabancıda coşku olmasını gerektirirdi. Geçmiş hareketlerine bakarsak bu tür gelişmelere aşırı tepki veriyorlardı.

Bu tepkileri inceleyerek hangi şüphemi dile getirmiştim.
    "Belkide bu tür korkuları kullanarak hisse senetlerini aşağı sürüyor, orada yaptıkları 1 zararı hisse viop ve USDTRY viopdan 10 kazanarak telefi ediyorlar."

Bugünki davranışlarıda bu varsayımımı destekliyor. Bankalara bakın, açılışta yüksek yeşil açması gerekirken neredeyse kırmızıya geçecek. Yükselme hevesinde değilller.

Tersi olsaydı, bankaları yüksek satıp viop tarafından soygun yapacaklardı.

Ben öyle yorumluyorum, doğrumu yanlışmı bilemem. Aracı kurumda filan çalışmam lazımki arka planı bileyim.

Dün biraz BISTin manipulatörlerini internette araştırdım. %80 i bildiğin adi dolandırıcı karakterli ahlaksız, soysuz insanlar.

Bu ahlaksızların içinde abdurrahman yıldırım isimli biri de var.

BISTin eski manipulatörü abdurrahman yıldırım, şu habertürkTV ve gazetede yazarlık-yorumculuk yapan abdurrahman yıldırımmı.? Yoksa isim benzerliğimi.? Biraz araştırdım öğrenemedim.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    BIST de dünki istek bugün görünmüyor ilginç.
    Ne yerli, nede yabancı istekli görünmüyor.

Her ihtimale karşı longlarda biraz azaltma yapacağım. Düzeltmeye bugün geçerlerse önlem almış olayım. Normalde düzeltme bu seviyede beklemiyorum ama önlem almanın pek zararı olmaz.

---

Ons da abd paketine odaklı hareket devam ediyor.
    Paket 3 e bölünmüş. 2 parçasının çıkma ihtimali var 1 parçası çıkmayabilir. Paketin parçaları onay aldığında yukarı yeşil uzun bar yaparsa kademeli az miktarda shorta girebilirim.
    BIST hisse viop u takip etmekten ons a dikkat edemiyorum, o sebeple yeşil barlar olursa kaçırabilirimde.

TV yorumcuları 1550 ye kadar seviye veriyorlar. Aşağı düşüşçüler sürü oluşturmuş gibi görünüyor. Bende orta vadede düşmesini bekliyorum ama 1550 ler 1600 ler abartı gibi geldi. Tabi oraya kadar kesin düşmezde demiyorum. Geçen haftalarda 1750 lere kadar çok hızlı düşmüştü, hali ile 1550 de olabilir.

benim son yaptığım hesapta 1700 ler makul gibi görünüyordu.

neyse ons şu an benim için önemli değil, hisse viop a bir kaç ay ağırlık vereceğim.

---

USDTRY de operasyon olduğunu düşünüyorum, takibimde değil. Çok az miktar shortlar numune olarak duruyor. Onları yok sayıyorum. Dursun bakalım.

4. Ben yaklaşık 22 yıldır finans piyasalarının içindeyim,eğer medya ve önde gelenleri + çoğunluk altın düşecek diyorsa kesin yükselecektir.....demedi demeyin.....

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    adanalının söylediği gibi çoğu zaman yabancı siyonist kuruluşlar, şunu alın çok yükselecek demişse, veya elinizde tutmayın çok düşecek demişse, kendileri ters pozisyon almış oluyorlar.

Açıklamalar tamamen medya okuyan, seyreden kalabalıkları soymak amaçlı. Medya bu çıkar kuruluşlarının elinde, onların uşağı o TV de gördüğünüz takım elbiseliler. Siyonisti iyi korurlarsa, iyi hizmet ederlerse yüksek maaş alıyorlar, semiriyorlar.

Sık sık benim gibi adamların yazdıkları için "komplo teorisi bu yazılanlar" dediklerini duyarsınız. Sonra hemen patrona bakıp iyi yaranabilmişlermi diye kontrol ederler. Aferim (para, zam, terfi) beklerler.

Tabi bende ons un orta vadede düşmesini bekliyorum ancak hala abd 908 milyar USD lik paketi var ve abd de bazı eyaletler kapanacağız açıklamaları yapıyormuş. Bu ikisi oldukça yükselişler normal.

---

BIST hissede dün yorgunluk görmüştüm, bugün ilk saatde yorgunluk görmeye başlarsam, elimde pozisyon tutmayıp dalgaya oynamaya başlayacağım. Normalde trend yukarı ama düzeltme gelebilir korkusu ile dalgaya sat al yapabilirim.

Henüz karar vermedim.

BIST hisse viop da acaip korkak hale geldim bildiiniz gibi değil. O silkelemeler yokmu, dağıttı beni, hala toparlayamadım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Hisse viop longları orta miktarda elimde tutuyorum, trend yukarı. Trendi ne durdurur, ya realizasyon gelir yada siyasi bir sorun çıkar. tayyip, siyonistlede kapışmak oy kaybettirmeye başlayınca taktik değiştirdi. tayyip in yeni taktiği batı ile kavga etmemek, ne isterlerse vermek. tayyipin yeni taktiği sayesinde BIST de daha az satış görüyoruz. bir dönem fetö yede ne isterse veriyorlardı.

--

ONS da paketin çıkmasını bekliyorum, paket çıkınca yukarı uzun yeşil barların durduğunu gördüğüm anda short pozisyon alacağım. Biraz fantazi gibi oluyor ama kafam hisse tarafında.

---

USDTRY de caatsa ortadan kalkınca operasyonu yapanlar durdular. Hem yurt dışında yükseltenler vardı hemde sabah bizim piyasa açıldığında. 2 tarafta durdu.
    USDTRY de az miktar shortla beklemeye devam ediyorum bakalım ne olacak. Normal Şartlar Altında 7.0 ye kadar düşüş beklediğimi biliyorsunuz. Onun tersi birşey haftalardır yazmadım.

shortları hiç artırmadım çünki hisse viop dan daha çok kazanıyorum. Ağırlık bu haftalarda orada.
    Sadece vade değiştirdim ocak ayı sonuna taşıdım.

---

riskli aldığım pozisyonları yazmadığımı tekrar hatırlatayım. O pozisyonları genelde zararla kapatıyorum. Ama riskli pozisyonlarımı çok az kontratla iyi yerden aldığımdan az zarar yada hiç zarar olmuyor. Bazen tutuyor, bazen tutmuyor.

Haftalar önce USDTRY de short, hisse viop da long aldığım pozisyonları yazdım çünki onlardan emindim.

Emin olup burada yazdığım pozisyonlardan 10 tanesinden 8 tanesi doğru çıkıyor. Nadiren yanılıyorum. Önemli olan iyi yerde almak. hata yapsanızda küçük zararla yada maliyetine kapatıyorsunuz.

.
    Son düzenleme : alicemal; 16-12-2020 saat: 10:21.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Çok tehlikeli bir yolda ilerliyoruz.

Para piyasalarına göre devletin başarılı yada başarısız olduğuna hükmediyoruz. USD yükseliyorsa, faiz çıkıyorsa, BIST düşüyorsa devlet başarısız, USD düşüyor, faiz düşüyor, BIST yükseliyorsa devlet başarılı.

TEK GÖSTERGEN bunlar olmuşsa geleceğin karanlık demektir.

Evet bu saydıklarımız ekonominin göstergeleri, normal şartlar altında üstteki açıklama doğru.

Ama şartlar normalse.

İlkelin özelliklerini saymıştım. Yüzeyle ilgilenir, sebep sonuçla ilgilenmez. Cebinde para bolsa nerden geldiği önemli değildir kendini başarılı sayar.

Çok güzel örneği geçende okumuştum(Yoksa Ege hoca'mı anlatmıştı.). 2000 yılında mafya bankaların sahibi olduğunda, anormal faizlerle USD toplayan bazı bankalar vardı. Adam 60 milyon USDlik TV lere reklam vermiş 100 milyon USD toplamış, bunu başarı olarak görüyor. O 100 milyon doları geri faiziyle ödemesi gerektiğini düşünemiyor, o anda cebinde 100-60=40 milyon USd var, onu başarı olarak görüyordu. Dün oda yoktu.
    100 milyon USD faiziyle ödeyeceksin, cebinde 40 milyon USD var. 60 milyon USD faiziyle beraber içerdesin.

İlkel de kafa böyle çalışır. Sadece sonuca bakarak başarı yada başarısızlık kararı verirsin.

hava ısınıyorsa işler iyi, güneş çıktıda havamı ısındı yoksa volkan patladı lavlar mı üzerimize geliyor önemli değil. hava ısındıya.

İlkel sebepleri sonuçlara bağlayamaz. Sadece sonuçlar onu ilgilendirir. Muz veriyorsa adam iyidir. O muzu verme sebebini düşünemez.

2000 yılından sonra bolluk vardı. USD çok düşünce Ucuz Çin mallarına boğulmuştuk. Araba fiyatları herkese alınabilir hale gelmişti. malı mülkü satıp araba ve elektronik almıştık. Borca girip beyaz eşya almıştık, istatistikler patlamıştı, kalkınıyor görünüyorduk.

Beyaz eşya istatistiği patladı, araba üretim satış istatistikleri patladı.

CHP ekonomistleri dahil herkes "inanılmaz ama mal meydanda kalkınıyoruz" diyorlardı. akp birde hesaplama yöntemlerini değiştirip bir i, üç göstermeye başlamıştı.

O zamanlar biri asaf hoca olmak üzere pek çok gazeteciye mailler atıyordum.

Zenginleşmiyoruz, malı mülkü satıp, borca girip ithal mal alıyoruz. geçici demiştim.

Hiç biri anlamamıştı. Sadece göstergelere bakarak yazıyorlardı "galiba zenginleşiyoruz."

Şimdi işin acısı çıkmaya başladı.

Hem borç içindesin, hemde malı mülkü sattın, USD de 7 küsür TL. Elektronik ve araba halkın çoğu için lüks haline geldi. hepsi hepsi 15 yılda. 15 yıl bir devlet için kısa vadedir.

Başa dönersek, sebeplere bakmadan BIST yükselmiş, USD düşmüş, faiz düşmüş, sadece bunlara bakarsak ilkeliz demektir. Yaw direk sonuca gireyim, ilkelsiniz olm hepiniz. Nasıl olsa sonucu oraya bağlayacağım.

Yine sinirlendirdiniz, 3 cümle yazdırmıyorsunuz.

Naapacam bilemiyorum.

Kaç fabrika açtında BIST yükseliyor, Kaç fabrika kapanmıştıda BIST düşmüştü.?

ne kadar ihracatımız artdıda BIST yükseliyor.?

Sanayiydi, Hizmet di Üretimi ne kadar arttırdıkta BIST yükseliyor.?

Kimse bunla ilgilenmiyor.

Aynen sığırın trene odaklandığı gibi, USD nerede, BIST nerede ona odaklanmışız.

MB başganı konuştu, piyasa onun her cümlesine göre dalgalandı.

Küçük abd gibiyiz.

abd de 40 milyon kişi aç, 7milyon kişi sokakta yaşıyor. FED tahvil alacam deyince piyasa coşuyor. Lang kaç aç'a işsize iş verdinde piyasa coştu.

Köpek örneğini vermiştim. Köpeği yanlış anlamayın, hayatımızın içinde olduğu için ondan örnek veriyorum. Köpek kendi canını acıtan sopa ya odaklanır, sopayı tutana değil. Sebep sonuç bağlayamaz. Sopayı yere bırak gider sopayı ısırır.

Piyasalar göstergelerdir, hedef sebepler olmalıdır. Göstergeler, sebepler değiştiği için değişir.

Normal şartlarda durum böyledir.

Yeni fabrikalar açılır, BIST yükselir. sebep değiştiği için gösterge olan BIST yükselir.
    Ama Merkez Bankasında para basılır, finans kurumlarına dağıtılır, tek fabrika, tek otel açılmadığı halde, tek yeni tarım alanı kazanılamadığı halde, üretim artmadığı halde, yani sebeplerin hepsi yerinde sayıyorkende, sırf finans taki parazitler beslendiği içinde BIST yükselir.

Sebep beleş para ise, gösterge yanlıştır.
    Sebep üretimin artması ise gösterge doğrudur.

abd de uzun zamandır göstergeler tamamen finansa verilen olanaklar sayesinde iyi görünüyor.

Şimdi bizde küçük abd olma yolunda ilerliyoruz. Almanya ve avrupanın bazı ülkeleri gibi kurumsal hafızamızda yokki, kendimizi sınırlayabilelim. Yolda kalabilelim.

viop a girdiğimden beridir bu türden beyin tırmalayan yazılar yazamıyordum.

Bugün MB başganını TV den biraz seyredince sinirlerim bozuldu.

nasılda ülkeyi paranın uşağı haline getirmişler.

Bir tek Twin özlemler süperdi.
    Aç özlem sinirliydi, yemeği saklayanları arıyordu büyük ihtimalle. MB başganını karşısında görünce ona daldı. yemek nerde öğrenmeye çalıştı. Besili özlem ise mutluydu. Fazla yemeğin böyle bir etkisi oluyor.

roytersin besili bebesi, sömürge valisi gibi konuştu. MB başganını konuşma tarzı ile dövdü. Tipine baksan roman mahallesindeki teneke toplayıcısı dersin. Ama ezbere dayalı sistemde kitap ezberleyip iyi etiket sahibi olunca, sömürge şirketinede kapağı atmışsan, atalarının doğduğu büyüdüğü KENDİ ülkenin başganına fırçayı çekecek cesareti kendinde bulursun.

.
    Son düzenleme : alicemal; 16-12-2020 saat: 15:16. Sebep: ince ayar

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Endeks 1400 üzerinde kalmaya çalışıyor.
    Long Pozisyon tutmayıp, dalgaya oynasam iyi olur gibi.

MB başganı ne izlenim uyandırdıysa, dovizde düşüşünü durdurdu ve biraz çıktı. MB başganı, "doviz rezervimizi artırmaya çalışacağız" gibi bir şeyler söyledi. Sanırım bundan etkilendiler. MB piyasadan doviz toplayacak diye düşünmüş olmalılar.

Yanlış hatırlamıyorsam, Bir ara TR de üretilen tüm altını, piyasaya hiç çıkmadan MB alıyordu. Halada öyle olabilir.

Sayfa 422/852 İlkİlk ... 322372412420421422423424432472522 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •