Sayfa 424/852 İlkİlk ... 324374414422423424425426434474524 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,385 - 3,392 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu arada sabahtan beridir ufaktan longa girdim yine. Fazla kontratla oynamayacağım çünki geldiğimiz seviye çok güvenilir değil.

Daha çok al ve bir kaç gün sonra kapat yapacağım.

Piyasa ekranını kapatayım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Biraz stresli bir gün oldu.

BIST in 1400 ü tek seferde geçemeyebileceğini yazmıştım. Öyle davranıyor.
    1400 e kadar gelirken, bankalar hariç ısrarlı alıcılara ve bankaları bir yüksek satıp bir yüksek alan yabancılara alışmıştım. Bu anormal durum kafamda normalleşmiş olmalı.

caatsa tehlikesi kalkınca işler eski normallere döndü. Ancak kafa şu anki normale alışamadı henüz. Gerçek normal bu.

Yarın ne olacak, biraz bocaladıktan sonra 1400 üzerinde tutunacağını düşünmeye başladım. Sebebi 24 Aralık.
    Faiz kararı gelmeden önce yukarıya veya aşağıya doğru hızlı bir gidiş olacağını sanmıyorum. 1400 üzerinde kalsak bile, 24 aralığa kadar çok yükselmeyeceğimizi düşünüyorum.

---

Ons da, 908 milyarlık paket SON haber üzerine bir coşku başladı. Dün gelen Habere göre paket parçalara ayrılmış ve en azından bir kaç parçası geçecek. 908 milyar olmasa bile daha azı geçecek.

Bugün yada yarın geçmesine kesin gözü ile bakıyor olmalılarki, ons endeksini bayağı yükselttiler.

Paket onaylandıktan sonra ons endeksinin aşağı döneceğini düşünüyorum. Tabi eğer başka bir paket ortaya çıkmazsa, yada önemli abd eyaletlerinden bazıları kendilerini tamamen kapamaya karar vermezlerse. Kapanma ihtimalindende söz ediliyor ama şu ana kadar ciddiye almadım.

Ons konusundaki planım aynen devam ediyor. paket onaylandıktan sonra tepe yaptığını düşündüğüm yerde kademeli shorta geçeceğim. Tabi o esnada piyasa ekranı başındaysam ve durumu fark etti isem.

---

USDTRY de yazacak bir şey yok. caatsa dan sonra iç ve dış manipulatörler kenara çekildi.
    Hafif hafif düşer demiştim. Sadece 24 aralıkta bir faiz kararı çıkmazsa işler tersine dönebilir. Ancak söylenen oki, benimde fikrim de aynı yönde, 24 aralıkta en az 100 baz puan faiz artacak. Artmaması sürpriz olur.

Adam MB kasasındaki dovizi artıracağım diyor, bireyselin dovizden vazgeçmesini sağlayacağım diyor.
    Bunu yapmanın yollarından en önemlisi faizi artırıp cazip hale getirmek.

---

Kış sebebi ile, sabah viop açılmadan önce piyasa ekranlarını açamadığım için, ertesi güne ait görüşümü akşamdan yazmaya başladım.

Herkese bol şans dilerim.

3. altın 1890 üzerinde tutunabilirse 1918-1930 seviyeleri test edebilir. teşvik paketi doların zayıflamasına neden oldu

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    AltunAy evet, bencede bugün 1900 ü geçmesi ihtimali var. Yanlız paket 2 iş günü daha çıkmazsa tekrar hafiften aşağı dönecektir. Paket çıkıncada tepe yaptıktan sonra aşağı dönecektir.

---

Sabah haberlerine bakıyordum, Avrupa Birliği(AB) içinde İtalya nın borcunun bir kısmını silelimmi diye tartışıyorlarmış. Almanya kızmış, konuşmayın bu tür şeyler. Almanlar tembele kızıyorlar.

İtalya yıllardır zor durumda, ekonomisi diğer büyük avrupa ülkeleri ile kıyaslayınca hep kötüye gitti. Biliyorsunuz onların devletini uzun yıllar berlusconi isimli bir hırsız yönetti. Berlusconiye hırsız olduğunu bile bile oy attılar. Adam iyi konuşuyor olmalı. Sonrada ülkeleri Almanya ve Fransa nın epey gerisinde kaldı. Borç batağına saplanmak üzere, zor durumda.

Nereye varacağım.

Bizim CDS ler 350 civarında, borçlarını ödemekte zorlanıyor İtalya nın borcunun bir kısmını silelim denen İtalya CDS i 100 de. Yani borcunu ödeyene 350, ödemek istemeyene 100.
    Yunanistanıda anlatmıştım onların CDS de 100 de.

CDS rakamları senin dünyadan kaç faizle kredi alacağını belirliyor. yada etkisi oluyor diyelim. Kredi puanı gibi bir şey. Büyükse tefeci faizi ile faizle borçlanıyorsun, düşükse normal faizle.

Neden bize hısız muamelesi yapıyorlarda asıl hırsızlara dürüst insan muamelesi yapıyor bu batılılar.

2 Sebebi var, birincisi batılılar ırk çıdır. kendileri ve diğerleri olarak hesap yaparlar.
    İkinciside biz hakkımızı savunmuyoruz. Hesap sorması gereken bizim devletin başındakiler, kendi aile servetlerini nasıl artırırızla meşguller.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ONS da paket neden bu kadar önemli.? Neticede paket göründüğü kadarı ile esnaf ve işsiz kalan çalışanlara fayda sağlıyor. Bunlar haftada 600 USD yi alıp ons altınamı koşacaklar.?

ONS u yukarda tutan, abd hisse borsalarına balon yaptıran, FED in finans kesimine verdiği trilyonlar. Şu arada her ay 120 milyar USDlik tahvil alımı yaparak finansa para yağdırıyor. Şirket tahvili bile alsa bankalar aracılık yapıyor.

Şirketlere ve finansa verdiği 120 milyar dolar larda para piyasalarına kayıyor.

Nasıl bizde pandemi sebebi ile iş yerini kurtarsın diye kobi lere verilen milyonlar doviz, altın ve hisse ye gidiyorsa, onlardada aynı. Onlar bunu 2008 den beridir arsızca yapıyorlar, biz yeni öğrendik.

Para vermek sorun değil. tabiki vereceksin ancak abd ve bizde denetleme yok. ceza yok.

Parayı yatırım yapsın diye veriyorsun, adam koşup ilk doviz büfesinden USD alıyor. Verdiğim parayı yatırım yapmak için kullandınmı diye denetlemiyorsun.
    çalışanına versin diye kobi ye hibe veriyorsun, adam gidip kendine ev alıyor. Denetlemiyorsun.

En zengin ülkelerden İsviçre. Bizim gibi ülkelerle kıyaslayınca Orada kimsenin paraya ihtiyacı yok. Taşıyor resmen.

Ama devlet verdiği her kuruşu denetliyor, amaç dışı kullanmaya kalkanları cezalandırıyor. Mimliyor, suratına tükürüyor. pandemi sebebi ile verilen paraları amacı dışı kullananları yakalamış, parayı geri almış, üzerine ceza vermiş. Yakalananlara bakıyorsun birsürü Türk var.

Bizde denetleme ve ceza yok.

Bunun sebebide, denetleme ciddi olsa, hapse ilk girecek olanlar siyasetçiler. Büyük talancı onlar. O sebeple devletin denetleme kurumlarını yok ettiler, etkisiz hale getirdiler.

Polisi ve askeri kendi kontrollerine aldılar. Sayıştayı pasifize ettiler. Hakimler, yargıçlar savcılar, kendilerine biat edenleri yükselttiler. Devlet müfettişlik kurumlarını kapadılar.

Her kesde bu yapılanlara bilerek veya bilmeyerek oy verdi.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yaw sabah haberlerini dinleyeyim diyorum, siyonist bloomberg baştan sona reklam dolu. fetö cü olduğunu düşündüğüm ekoTürk e geçeyim diyorum, bu aralar orasıda bayağı bir reklam almış ama yinede bloomberg kadar sinir bozucu değil.

bedavamı yayınlıyorlar anlamıyorumki.

Çözümüde basit

Günlük reklam kazancın 100 milyon olsun, reklam sürende 8 saat olsun.

Reklam fiyatını 2 katına çıkar, verilen reklamlar azalır ama yine günde 4 saat reklamla 100 milyon kazanırsın.
    tabi birebir aynı hesap olmaz ama ayarını yaparsın.

Bu sayede seyirci daha çok sende kalır. Üzerine birde kendi program reklamlarını saatlerce yapıyorlar.

cnbc-e de saatlerce reklam verirdi, üzerine FB televizyonu gibi hareket ederdi. Battı.

Düzgün bir alternatifleri olsa, siyaset, futbol, din gibi fanatik olunan konulara bulaşmamış olsun. Herhangi bir çıkar grubuna hizmet etmesin. Halkın geneline hizmet etsin.

Anında bu ikisinin önüne geçer.

Tabi halkın geneline nasıl hizmet edeceksin, onu ayarlamak kafa ister. Üzerine her ne kadar haber kanalıda olsa show dünyasını bileceksin, oda ayrı yetenek.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    24 Aralığa kadar, daha çok ons altına odaklanmaya çalışacağım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Endeks bugün 1400 üzerinde kaldı.

Yarında benzer bir gün izleyeceğiz gibi görünüyor. Biraz kırmızı biraz yeşil, akşamada yine biraz yeşil veya kırmızı kaparız.

Yabancılar çok nazlı banka alıyorlar. Sebebi bankalarda olduğu söylenen "gizli" batık kredi korkusu olmalı. Yıllardır banka bilançoları hakkında dönem dönem, batacaklar, bitecekler gibi şeyler yazıldı çizildi. Bankalarsa hep yüksek kârlar yapmaya devam ettiler.

Adamlar halkı soyuyor, devletde bankalara bişey olmasın diye ses çıkarmıyor. Medya zaten finansın elinde. Siyasiler ise, iyi koltuğa oturmak ve orada kalmak için medyanın ne kadar önemli olduğunu biliyorlar. O sebeple güçlüye elleşmiyorlar. Zaten hepsi güçlünün adamı.

Netçede bankalar ve banka kaymak tabakası, ortakları medya ve siyasetçilerle beraber semirip duruyor. Yabancıların korkusu yersiz bence. Bankalar eğer varsa büyük batık kredileri yine bu halkın üzerine bir kısmını yıkarlar, kalanınıda işlem fiyatlarından filan çıkarırlar.

---

Ons da 900 milyarlık paketi takibim devam ediyor. Sanırım hala paket onaylanmadı.
    Onaylanır yeşil barları uzatmaya başlarsa, tepe olarak düşündüğüm yerde shorta girerim.

Bugün onaylanmazsa.?

Hafta sonu müzakereler devam eder ve pazartesi onaylanabilir. Pazarteside onaylanmazsa, artık onaylanmaz herhalde. Ocak sonuna kalır.

Ama onaylanır diyor TV deki herkes.

Sayfa 424/852 İlkİlk ... 324374414422423424425426434474524 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •