Sayfa 430/852 İlkİlk ... 330380420428429430431432440480530 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,433 - 3,440 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yıl sonu olduğu için para piyasalarında hareketler pek normal değil.

BIST hissede de söyleyebileceğim bir şey yok. Bu hareketleri anlamlandırmak zor. Ana sebep tayyibin yeniden yüzünü batıya dönmesi, bu durumda arkası doğuda kalıyor. Fazla Parada batıda hali ile, batılı yabancı geri döndü. Diğer önemli konu çok fazla yeni oyuncunun girmesi. Umarım sonu hayırlı olur bu yeni girenlerin.

Tr verileri hala iyi gelmeye devam ediyor. bankalar geçen yıl aynı döneme göre aralıkta kârlarını %23 gibi anormal bir miktarda artırmışlar. FED gibi bizdede ankalara para yığsalar kazancı normal sayacağımda, pandemide bu bereket nereden.?
    Yaz aylarında araba ve inşaat satışları çok artmıştı, onun etkisi devam ediyor olmalı.

---

Ons da kısa vade beklenti kalmadı demiştim. Ocak sonu biden abd yi devir alıyor yeni pakete girişir mutlaka. Ancak o döneme kadar kısa vade 1800 lere doğru bir hareket bekliyorum.

Aracı kurumlar dan bazıları haftalardır 1550 - 1600 filan diyorlar. Oralara inanasım gelmiyor. Sebebi ise her ay FED 120 milyar USD, ECB(Avrupa Merkez Bankası) ise 60 milyar avro parayı finans sistemine dağıtıyor "tıksırıncaya, aksırıncaya kadar yiyn" diyor. Adanalıya nispet sebep yazdım.

Şu an neden yükseliyor. EUR/USD paritesi ile olsa gerek. İşlerine gelirse pariteye dayıyorlar. Parite ise anlamsısca avro lehine değişiyor. Son PMI lara bakıyorum, durum abd lehine.

Üstelik yeni paketle alt gelir grubuna para dağıttılar, bu para 1 veya 2 ay abd verilerini daha yukarı taşıyacak. Alt gelir grubuna verilen para direk ekonomiye giriyor, üst gelir grubuna dağıtılan ise bankalarda stoklanıp halka yük oluyor.

---

USDTRY de tepki geldi. Son derece doğal, 20 günde 8.0 TL lerden buraya geldi.

Tepki abartılıp 7.50 lere dayanırsa shortlara takviye yaparım diye düşünüyorum. O esnada korkutmuşlarsa takviye yapmayabilirimde. Hala amatör davranışlarım var çünki. Bugün yine hisse vadelide çok aptalca hareketler yaptım.

.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yılın son işlem günü.

Bir dahaki işlem pazartesi günü olacak. yabancılarda dönmüş olur herhalde.

Aslında dünki işlem hacmi, yabancılarında olduğu günlerdeki kadar vardı. Yerli dün gaza geldi gibi. Pazartesi günü yabancı döndüğünde, "bankaları niye yükselttiniz lam" deyip yerlinin gazını almaz umarım.

Çok az BIST hisse vadeli long var elimde. Hisse vadelide Büyük pozisyon tutmuyorum. Son haftalarda tuttuğum ana pozisyon USDTRY short.

Ons da Aralık vade shortları, Şubat 2021 vadeye aktarmaya çalışıyorum. Olabildiğince yüksekten aktarmaya çalışacağım. Aralık vade maliyetim 1880 in üzerindeydi. Ons andeksi, son tepesi 1907 yi geçerse short pozisyonu kaparım.

ons da detay verebiliyorum, seviye verebiliyorum. Hisse ve USDTRY vadelilerde detay veremiyorum. Piyasa çok sığ, çok rezil bir para piyasamız var. Ahlak yapımız o kadar kötüleştiki, toplumsal olarak "çalıyor ama çalışıyor" diyebilecek kadar seviyemizi düşürmüşüz.

Orman kanunları işliyor. Aynı adamlar on yıllardır manipulasyon yapıyorlar. BIST yönetimleri Ahlaklı ve kapasiteli olsaydı, bir kez manipulasyon yapan, bir daha belini doğrultamazdı. Doğduğuna pişman olur, para piyasası denince kaçardı. İngiltere piyasasında KKTC li iş adamı 30 milyon USDlik(yada sterlin emin değilim) şaibeli işlem yapıyor, adamın hayatını kaydırıp hapse atıyorlar. Dev holdingi Poly Peck i batırıyorlar. Bugünki Vestel, Poly Peckin parçası. Elinden yahudiler aldılar. Tabi bu olay daha çok siyasiydi, KKTC nin zaten kalkınmasını istemiyorlardı, ellerine fırsat geçmiş oldu. Hong Kong la ilgili örneğide bir kaç kez yazmıştım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bugün bankacılık endeksine bakarken, bir şey fark ettim.

25 Aralık öncesi, bankacılık endeksini kontrol edenler yabancılardı. Yabancılar banka endeksine dahil olan bankaları sattıklarında endeks düşüyor, aldıklarında yükseliyordu. Geri kalan herkeste bankacılık endeksine odaklanmıştı. Yabancılar bankacılık sektöründe büyük ağırlıkta olduğu için su sonucu çıkarabiliriz. Yabancılar satınca millet hurraaa herşeyi satıyor, alınca alıyorlardı. GENELDE böyleydi.

İmdi, yabancılar 25 aralıkta tatile çıktı. Pazartesi ye kadarda dönmeyecekler.
    25 aralıkta ve sonraki günler, bankacılık endeksinde işlem hacminin yarıya düşmesi bunu gösteriyor. Tüm BISTin hacminin %70 ininden fazlasını yerliler yaptığından, yabancı çekilince yarıya düşmesi, yabancıların gittiğini gösterir.

Aradan bir kaç gün geçince gördümki, meydan boşalınca yerlinin güveni gelmeye başladı. Daha çok hacimden ve önceki korkusuzca yükselişten bu anlaşılıyor. Bugünki korku, bir sonraki işlem gününde yabancıların dönecek olmasından kaynaklanıyor olmalı. Patron korkusu.

İmdi gözlemi bırakıp, analize geçelim.

Bugün bankacılık endeksi düştü, diğer endeksler düştü, bankacılık yükseldi, diğer endeksler yükseldi.

"Yaw, hani yabancı satarken satıyordun, alırken alıyordun. Yabancı yoook, ne halt yemeye bankacılık endeksini takip ediyorsun. Satan yabancı, alan yabancı değilki.?"

İmdi vurucu noktaya gelelim.

Bu yazacaklarımı hiç bir yerde bulamazsınız, belki himalayaların en sivri tepesine çıkıp atlayınca aydınlanabilirsiniz, yada 127 milyon USD ye bu işi çözerim. Du yaw, bedava anlatıyorum. froyd gibi ibrani yahudiler, benim gibi nirvanaya erenlerin bilgilerini derleyip toplayıp pazarlıyorlar. Büyük ün, şan şöhret yapıyorlar. Aynştayn aynı, nivton aynı.

İmdi,

Buradaki olayı anlatabilmek için daha basit örneklere geçeyim. Yabancı yokken neden bankacılık endeksi sürünün lideri oldu.

Sürü lideri, bankacılık endeksini kullanan yabancılardı. Yabancılar sanayi endeksini kullansalardı sürü sanayi endeksini takip edecekti. Jön olan endeks değil yabancılar. Endeks sadece ARAÇ. Ama yabancı gittiiii. Jön gitti.

Endeksi sopa olarak düşünün, sopayı ele geçireni, ilkel sürü, lider olarak görmeye başladı.

İmdi diğer örneklerle dahada anlaşılır yapalım. Bu yazıyı copy yalayıp saklayın. Derslerde okutulmaz, bir yerde bulamazsınız. 30 yaşında Nirvanaya ermiş efsane keçi ürünü. Sahibinden.

İlkel davranış: Grupta bir kişi bir yerden sopa bulur. Sopa kullanarak bir kaç kişiyi hırpaladıktan sonra grubun lideri olur. İlkel canlı sopaya bakar ve şunu anlar; O sopa, bir kişinin lider olmasına sebep olmuştur.
    İlerde bir gün o sopa başkasının eline geçer ve o lider olur. Artık sopa liderlik semboludur. Sopayı tutan değil sopa ilahlaşmıştır. Sopaya ilahi özellikler eklenir ve dilden dile yayılır.
    "Sopa yoldaşını kendi seçer."
    "Sopa toplumu yola koymak için gelmiştir."
    "Sopa tanrıların gücüne sahiptir."
    "Sopa yı tanımayanlar bir gün onun gazabına uğrarlar."

Sopayı tutan kişi, sopayı kullanarak insanları döven kişi yok farz edilir. Döven, can acıtan, insanları yola getiren, düzeni sağlayan sopa dır. Can acıtan, düzeni sağlayan, sopa ile vuran kişi değildir, bizzat sopa dır.

İlkel canlı, sopa ve sopayı tutan kişi arasındaki bağlantıyı kavrayamaz. Olaylar, nesneler arası bağ kuramaz. Ne kadar ilkelse, o kadar gerçekten uzaklaşır.(Bursa'lı badeci imama ailesini ve kendini badelettiren kalabalığı düşünün. Yada düşünmeyin mide kalkıyor.)

Dinlerdede kitaplar ilahlaştırılmıştır. O din kitabının içini dolduran değil, kitabın kendisi ilahtır. Tanrıdan geldiği söylenen Kitab'a sahip olan kişi, tanrıların gücüne ulaşmıştır. Kitap elinde tutuyorsan, sen ilahsın. Kitap kimde ise artık o ilah. Kitapta ne yazdığı önemli değildir, o kitabı tutan kişi önemlidir.

Laik kesimdede Atatürkün yaptıkları değil, ismi ve nesnesi ilahlaştırılmıştır. Sabah akşam Atatürkçüyüm denir, ama Atatürkün yaptıklarının tam tersi yapılır. Gider abd ye biat edilir. Devlet, belediyeler eli ile çalışan halk soyulur.

Dinci kesimde ise içinde yazan değil kitap ilahlaştırıldığı için, Kitabın Türkçe okunması istenmez. Kitapta ne olduğu bilinsin istenmez. Kitabı tutan kişiye ilah gözü ile bakılması istenir. Bu sayede kitabı tutan kişi, kitapta yazanları değil kendi çıkarlarını gerçekleştirebilir.

Din kitabı tutarak ilkel canlıları yönetmekle, sopa tutarak ilkel canlıları yönetmek arasında fark yoktur.

İlkel canlılardaki bağ kuramama özelliği, kötü insanlar tarafından dinler aracılığı ile kullanılır.

Arabistanda kendi dili ile okunuyor. Arap erkeği, kadını, din kitabında söyleneni, ezan da söyleneni, yazanı anlıyor. Ama Türk halkı anlasın istenmiyor. Kitabı elinde tutan ne söylerse, o doğru kabul edilsin isteniyor.

Kuran Türkçe okunmasın diyenler sizin dostunuz değildir.

Geçen gün çokça eleştirdiğim haberTürk ün yazarlarından biri, çoğ ağır yazı yazmış. Vay efenim İstanbul Belediyesi neden Semah törenini Türkçe Kuran okuyarak gerçekleştirmiş miş. Yüzlerce cümle yazmış, tüm yazıyı okudum, tek sebep söyleyememiş. BOMBOŞ bir yazı. Arapça okunsun, sebep.? Yok.
    Ki bu kişi, medeni modern denen kesimin takip ettiği bilim adamı görünümlü bir tip. TV de göründüğü ilk andan beri sevememiştim kendisini. Seveni takip edeni çok. neydi adı yaw, bakıp geleyim. murat bardakçı.
    Son düzenleme : alicemal; 31-12-2020 saat: 17:14.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Şubat 2020 de viopa geçtiğimden beri bu tür üretkenliğim olmamıştı. viop hayattan kopardı resmen.

Yukarıdaki yazının başlığı, "ilkelsiniz olm siz" olacak.

.
    Son düzenleme : alicemal; 31-12-2020 saat: 16:45.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bugünlerde biraz gevşedim. Ekonomik aktiviteyi 1 ay öncesinde olduğu kadar kapsamlı takip etmiyorum.

Böyle rahat davrandığım dönemlerde hep büyük zararlar yazmışımdır. Para piyasalarında oynuyorsan, gevşemek yaramıyor.

BIST hisse endekste pek tahmin yapamaz hale geldim. Hem gevşediğim için, hemde endeks düzeltme yapmadan rekorlar kırdığı için.
    Pazartesi ne olacak hiç bir fikrim yok. Grafikte önceki yılbaşlarına baktım. Bazı yıllar, yıl başından sonraki ilk 3-5 günlük satış olmuş sonra toparlamış. Böyle olur demiyorum. Geçmişte bazı yıllar böyle olmuş.

---

Ons da adanalı nın hissi mi gerçekleşecek, benim tahminimmi gerçekleşecek.

Bugün Asya seansında sattılar, Avrupa açılınca almaya başladılar. Bugün Avrupada Almanya ve batıda abd para piyasaları kapalı. onsu fransa ve ingilteremi yükseltti.? Birileri yükseltti. Aralık vade shortları Şubat vade ye taşımayı tamamladım. Maliyet 1900 e yakın oldu.

Pazartesi günü avrupa seansında ons endeks 1907 üzerinde ve devam edecem görüntüsü veriyorsa, pozisyonu kapatırım. 1907 de hem uzun vade trend üst bant'ı hem son tepe sınırı, hemde FB kuruluşu var.

---

Bugün ons ve usdtry yükseldi. BIST önceki günler yükselmişti. Bilanço görünümü ile ilgili bi numaralar olabilir. Bugün yılsonu bilançoları kapanıyor olsa gerek.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Mutlu bir yıl dilerim.
    Umarım 2021 de her şey gönlünüzce olur.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Vay canına, yeni yıla kötü girdim.
    ons altın gece 02:00 de yukarı doğru uzun yeşil barı açmış.

Gece 02:00 de hangi piyasa açıldıda bu kadar cesaretli bir işe girişti.? Avustralyamı.? Hawai yerlilerimi.?
    abd ve Avrupa robotlarımı?.

Asya piyasası 03:00 den sonra açılıyor. Zaten agresif bir harekette yapmıyorlardı, avrupa ve abd nin açılmasını bekliyorlardı.

Batının Robot denen yapay zekâ yazılımları olsa gerek.

adanalı'nın hissi doğru çıktı. Sebep yazmadığı için tebrik etmiyoruz tabiki. Sebep yazmaya teşvik edelim.

usdtry short ve hisse long vadelilerden bugün kazandığımı ons altın götürdü. Zararına kapadım ve hala neden zarar ettiğimi bilmiyorum. parite diyorlar ama parite geçen haftadan daha kötü durumda değil. Görünürde başkada bişey yok. Demekki düşmek istemiyor. Davranış tarzını değiştirdi.

En son davranış tarzını değiştirdiğinde yine zararlı kapamıştım. Sonra rayına girmişti ama iş işten geçmişti. Bu 2 oldu.

Global tuzak da olabilir. Belli bir davranış tarzına alıştırıp, sürü yeterince birikince ters hareketle sürüyü lüplüyorlardır. TV lerde yorumcular 1550 - 1600 deyip duruyordu. Tabi ben kesinlikle o uyuzlara bakıp hareket etmedim. Yazdığım sebepleri biliyorsunuz. TV deki Bu yorumlar, büyük short bir sürünün oluştuğunu gösteriyordu.

hawai yerlileri ons altındaki uzun vade düşüş trendini kırdı. Olcak şey değil.

---

Bugün yıllık tahmin yazma günüm olsun. Geçen yıl için ne demiştim ne çıktı ve bu yılki tahminim ne.?

.
    Son düzenleme : alicemal; 04-01-2021 saat: 10:10. Sebep: 04:00 -> 03:00

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ons dan geçmişte kazandıklarımı yavaş yavaş vermeye başladım.

Çözüm üretmeliyim.

Sayfa 430/852 İlkİlk ... 330380420428429430431432440480530 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •