Sayfa 434/852 İlkİlk ... 334384424432433434435436444484534 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,465 - 3,472 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Çarşı karışmış.

Ons uzun kırmızı bar ları yakıp harekete geçmiş. Bu sefer ekran başında değildim zamanında yakalayamadım.
    Anladığım kadarı ile abd tahvillerinin yükselmesi ve abd de FED faizlerinden bahsedilmesi, EUR/USD paritesini aşağı indirdi. pariteye bağlı ons altında uzun kırmızıları yaktı.

biden paket filan demezse, bu hareket biraz daha devam edebilir.

---
    USDTRY normal hareketine döndü. BIST hisse ile negatif korelasyonludur. Hisse endeksinin tersine hareket eder genelde. Bugünlerde öyle davranıyor. Bir kaç hafta önce ise anormal davranıyordu. Paralel hareket ediyordu.

BIST hisse endeksi ise XBANK a kilitli. XBANK da S&P vadeliye kilitlenmiş durumda. ne zamandır böyle bilmiyorum, ben bir kaç gün önce anormalliği araştırırken fark ettim.

S&P vadeliyi artık tahmin etmek gerekiyor. S&P 3800 e kada inip oradan tekrar yukarı döner diye düşünüyorum.

---

USDTRY short hariç hiç bir şeyden emin değilim. Bu sebeple, ons ve hissede çok az kontratla al sat yapıyorum. Dün artı kapadım. Bugün büyük ihtimal eksi kapayacağım.

Bol şans.

2. [QUOTE=adanalı;5055390]
     Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    adanalı, short olduğumu sebepleri ile söylemiştim.

Yanılmışım, sen haklı çıktın. Sebep yazıp beni inandırmadığın için zarar ettim. Yani suçlu sen çıktın.

Haklısın, bazen insanın içine doğar ya ,öyle bir hissiyatdı benimkisi, şimdi olsam ons şortlardım......ytd
    Ermiş olabilir miyim? Ya da ben de mi short-long işine girsem?Dışındaysan daha rahat ve kesin kararlar alındığını tecrübelerimle biliyorum.....alicemal abi sen ne diyorsun?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    adanalı
    Dürüst olmam gerekirse senin için erken. İstersen 10 kontrat sanal ortamda al sat. 3 ay kadar vakit geçir. Sonuçta kârdaysan, bu işte başarılı olma şansın yinede %50 olur. Çünki seninde farkında olduğun gibi, dışarıdan fikir yürütmek daha sağlıklı oluyor.

Hissede isen zarardada olsan umrunda olmaz. Üç ay, beş ay, üç yıl beklersin, aldığın fiyata gelir.(tabi BIST30 dan aldıysan)
    VİOP öyle değil. 10 ile çarpıldığı için zarara girdinmi 10 la çarpılıyor ve parayı sıfırladığın gibi 3 günde üzerine borcada girebiliyorsun. Hisse senedi gibi değil.

Şunu da bilmen lazım. Bu işte kazandığın para 10 ile çarpılıyor. Kaybettiğin parada 10 ile çarpılıyor. Kumarın yasal olanı.

Aşırı bilgi, tecrübe, yetenek, çelik bilek ve efsanevi yakışıklılık, 8 metre yüksek atlama ve engellide dünya rekoru gerektiriyor. Hepside bende var.
    Yinede hâlâ zarar çıkarmaya çalışıyorum. Anla yani.

---

Ummadığım şekilde bugünü artı kapadım. Kutlama için çıktım biraz gezdim ve 2 lahmacun yedim. Araba camından bi yandan maşşaklarımı kaşırken diğer yandan kızlara asıldım desem yalan olur. Her erkeğin doğasında olan o beceri, bebekken elimden alınmış.

Bugün portfoyume yeni bir araç ekledim. FX cilerin yıldızı EUR/USD yi.
    "Lang buda varmış, alabiliyormuyum acaba?" dedim. Baktım alabiliyorum. Deneme amaçlı 3 kontrat short aldım. Ne teminatını bilirim ne kazanç hesabını bilirim.

"aaaa alabiliyormuşum" dedim.

Almadan önce grafiğini takip ediyordum. neden ediyordum. Çünki ons altın EUR/USD paritesinden zaman zaman etkileniyor.
    Grafiğe baktım. Resmen düşecem diye bağırıyor.

"Lang" dedim, "bu grafik resmen düşecem diye bağırıyor, almamak salaklık."

Netçede 3 SHORT aldım, 2 dakka geçmedi yeşil barlar feza ya doğru uzamaya başladı.

"lang nooluyo dedim, abd bana taktımı yoğsam.?"
    Çünki abd başganı trump'a deli demediğim kaldı. Yok yaw, adama resmen deli de dedim.

Öğrendimki, ben shortlandıktan sonra abd de istihdam verisi açıklanmış ve beklenenin epey altında gelmiş.

Peki ben ve beni takip edenler ne biliyor.?

Haberle başlayan hareket, başladığı yerde biter. Eğer kalıcı etki yaratmayacak bir haberse.
    Habere baktım. Vay efenim işsizliğe müracaat beklenenin 200 bin üzerindeymiş. İşsiz sayısına bakıyorsun 20 milyon. Hali ile bu haberin kalıcı etki yaratmayacağı açık.

Neyse işte, bugünde böyle geçti. Sabah epey zarar açmıştım ama kapanış zarar yazmadım Kutlama için iki lahmacun yedim. Lahmacunlarda iş yoktu ama servisi yapan kadın hoşdu. Bana "abi" dedi durdu, bekâr erkek olarak aldırmamaya çalıştım, içime attım, 27 saç telim daha beyazlaştı. Bidahada o lahmacuncuya uğramam.

Bakalım gece para piyasalarında ne gelişmeler olacak.
    abd ülkesi, deli trumptan 1 sezonda kurtuldu.

Kurtulamasalardı, trump denen ilkel açgözlü hırsız yalancı siyasetçi, kalıcı zarar verecekti abd ülkesine ve kurumsal yapısına. Bir daha bellerini doğrultamama ihtimalleri vardı.

Türkiye Cumhuriyetinde ise böyle deliler hiç bir zaman başa geçemiyor. O sebeple huzurlu ve rahatız. Herkes bol paralı iş sahibi, ayda her 4 kişilik aile 10 kg KALİTELİ et yiyor(abd ve avrupada yaklaşık 5kg ile 10 kg arası), her yaz tüm aileler 4 yıldızlı 15 gün tatile gidiyor, her ailenin evi ve en az 2 arabası var. Tüm çocuklar ya meslek lisesi mezunu ya üniversite. Mezun olur olmazda işyerleri bu gençleri kapışıyorlar. İşsiz kalan olmuyor.

O sebeple biz rahatız, bizi kıskanan Avrupalılar düşünsün.
    Bana oy vermeyipte bu harikulade partilere oy veren sürüleri, öpüyor, kucaklıyor ve tekrar öpüyorum. Gadanızdan alıyorum. Hararetli sevgilerimi yolluyorum yaw.

Size sürü diyen eşşek olsun. Yok yaw, eşşeklerin köylerde hoş olmayan anıları oluyor. Papağan olsun. Kartala yem olmak, köyde eşşek olmaktan iyidir gibime geliyor.

Kartalmı olsam.?

Kartalda yaşamak için zavallı diğer canlıları parçalıyor. Ayrıca Kartalı öküzler avlıyor. Yobaz süper zakâlıların dediği gibi "mükemmel yaratılmış bu dünyada" acı çekmeden 10 dakka geçirmenin imkânı yok.

.
    Son düzenleme : alicemal; 08-01-2021 saat: 20:50.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Biraz bizim yerli şirketlerden bahsedelim.

Bu ara devlete bağlı kurumlar hariç hangisi yerli hangisi yabancı karışıyor.

Değerli herşeyi yabancılar almışlar.

Hemde hangi para ile alıyorlar.? FED in ECB nin sıfır faizle bunlara verdiği bedava para ile alıyorlar. TR de aldıkları şirketin kârı ilede çok çok uzun vade sıfır faizle aldıkları krediyi ödüyorlar.

Böylece tek damla emek harcamadan senin değerli neyin var neyin yok ele geçiriyorlar.

Bu olaydaki kötü yan ise, yerli şirketi sattın. Yüz milyon dolar yada avro yu ülkeye soktun mu? O para bu ülkedede kalmıyor, ülke devlet ve siyasetçisine güvenilmediği için para yurt dışına çıkarılıyor. Hem şirketi kaybettin, hemde parası ortada yok. Çifte kazık. İkide bir "paranızı yurt içine getirin noolur" diye kampanyaları biliyorsunuz.

Rekabet kurumu denen garabet bir kurum var. Hiç bir şeye engel olmuyor.? İleri teknoloji şirketlerinin yabancıya satılmasına bile ses çıkarmıyor.

Du yaw.

Bizden bahsedecektim.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu ülkenin medarı iftiharı ileri teknoloji kuruluşları var. Bu kuruluşlar 1970 li yıllarda Türkiyeye uygulanan ambargolar sonucu mecburiyetten doğmuşlar. Bu şirketlerin kuruluşunda ne akp nin ne özal ın ne demirel in istek ve katkıları yok. Tapılan siyasetçilerin ürünü değiller. İsmini bile hatırlamadığınız siyasetçilerin ürünüler.

ASELSAN, HAVELSAN, TUSAŞ(TAİ-TEİ), TÜBİTAK(SAGE), ROKETSAN ve bunların iştirakleri.

İlk IHA ları TUSAŞ yaptı. akp başa geçince tayyip in damadı bayraktar ailesi tusaş ın iha mühendislerini transfer ederek bugün bolca duyduğumuz bayraktar iha larını yaptı. Parada yine devlettendir, bunların siyasete atılmadan önce paraları yok. Delik ayakkabı ile gezen insanlar.

Her neyse,
    Roketsan ın balistik füzeler ürettiğini biliyormuydunuz. Hemde güdümlü. Fırlattıktan sonra istediğiniz hedefi denizde karada vuruyor ve yolda giderken hedefi değiştirebiliyorsunuz.

Yaklaşık 300+ km menzillleri var. Kimisi kara hedeflerini vuruyor, kimisi deniz hedeflerini. Neden menzil 300 km.? Çünki abd geçmişte 300 km yi geçemezsiniz diye sınır koymuştu. Sanırım amaç israil i korumaktı.

TUSAŞ ın en son yaptığı SİHA aksungur, yüksüz olarak havada 49 saat kalabiliyor. Yüklü yani bombalar yüklenmiş olarak 28 saat havada kalıyor. Hedefi bulma ve navigasyon cihazları Aselsan a ait. Bombalar Roketsan a ait. Motor Tusaş a ait dizel motor. Çok gelişmiş bir dizel motor ürettiler. Bu motoru rahatlıkla arabalarada uyarlayabilirler. Dizelin devri geçiyor ancak bu motoru yapanların nasıl bir elektrik motoru yapabileceklerinide düşünün.

Motor demişken şu an 1400 beygir gücünde Turboşaft Jet motoru yaptılar. Tusaş ın üretmeye başladığı Gökbey helikopterinde kullanacaklar. Bu ay içinde motoru Gökbeye monte etme ve test etme çalışmaları başlıyor. Yaklaşık 1 yıl sürecek, sonra dünyadan sertifikasyon alma çalışmaları başlayacak. Sertifikasyon almazsanız yurt dışında kullanamaz satamazsınız.

Bu motor aynı zamanda Atak helikopterindede kullanılacak. Biliyorsunuz İtalyanlarla ortak Atak saldırı helikopterini üretiyoruz. Motoru abd malı. Bu helikopteri bu sebeple dışarıya satamıyoruz. Ama yerli motor kullanılmaya başlanınca işler değişecek. abd yasakları sayesinde pek çok teknoloji geliştirdik. Yasak bize yarıyor. yasak olmasa siyasetçinin ilk aklına gelen ithal etmek. İthal edince bolca "akçeli" işler oluyor. Bir bakıyorsun siyasetçi servet yapmış.Bu sebeple ithalata bizim devlet adamları bayılırlar.

Ayrıca füzelerde kullanılan turbo jet motorlarınıda üretiyor. Balistik füzelerimizde yerli Turbojet Motorlar kullanılıyor.

Ses hızını aşan scramjet ve ramjet motorları üzerindede çalışmaya başlanmış.

TUSAŞ, Hürkuş isimli 2 kişilik eğitim uçağınıda üretiyor. Motoru kanada malı ancak ilerde yerli motora dönecekler. hız: 463 km. İrtifa: 10,5 km. Havada kalma süresi: 4Saat 15 dakika. Menzil: 1478 km. kanatlarına bomba takılabiliyor.

Hürjet isimli Jet uçağı üzerindede çalışılıyor. Bir kaç yıla uçmaya başlayacak ve üzerinde yerli motor olacak. Bu yerli motorun yapımı için İngiliz BAE system ve Rolls Royce firmalarından danışmanlık alınıyor. Tusaş ilk motoru üretme çalışmasına başladığı 1980 li yıllarda TUSAŞ ın ihtiyacı sebebi ile abd li general elektrik(edison un firması) ile ortak şirket kurmuştu. Sonra GE yoldan çekildi ve TUSAŞ tek başına motor geliştirmeye devam etti. Temelinde GE nin payı var.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Havelsan whatsapp a karşılık gelen yerli mesajlaşma yazılımı üretti. İsmi "ileti" Devlette kullanmak zorunlu hale getirildi.
    Türkiyenin pardus işletim sistemide var(Linux temelli) ancak devlette kullanımı zorunlu değil.

Neden değil.? Çünki devletin tüm bilgisayar sistemlerini yurt dışından ithal ediyorsun. (Neden devlet adamlarımızın ithalatı sevdiğimizi anlatmıştım.)

Sistem ithal olunca, işletim sistemide mecburen yabancı oluyor. Pardusu yüklettirmiyorlar.

Bizde yazılım eğitimi çok yeterli durumda, istersek sıfırdan işletim sistemi ve programlama dilleride yazabiliriz, o kaynak var ancak devlet bunu istemiyor. İthalat istiyor.

Sorarsan birn tane bahane üretirler. İşin uzmanı değilsen bunlara inanırsında.

Çin kabul etmiyor. Ülkesindeki yerli yazılımları destekliyor. TV ve gazetelerinden facebook, twitter, instagram, youtube gibi yahudi abd yazılımlarının reklamlarını bizdeki gibi bedava yaptırmıyor. Kendi yazılımlarını kullanıyorlar. Biz geri kaldık, Çin geldi bizi geçti.

Neden.? Seçtiğimiz devlet adamları ithal mala bayılıyorda ondan. Siz fakirleşirken onlar servet yapıyorlar.

Bizdeki TV ve gazeteler yabancı kontrolunde olduğu için, ithalatı alkışlıyorlar, yerli yapalım diyeni TV ye çıkarmıyorlar, komplo teorileri diyerek dalga geçiyorlar.

KKTC de günsel isimli "yerli" elektrikli araba üretildi. O arabada bizim TOGG gibi. 500 den fazla parçası ithal. Sahibi KKTC ibranisi. Kökeni israil.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Kuantum ve bilgisayar dünyası insanı hayretler içinde bırakıyor.

2 Terabayt bilgiyi 1 cm2 lik plasiğe yükleyebiliyorlar. Her bir harf 8 bit e sığıyor. 8 bit demek 8 nokta demek.

A harfini, bilgisayarda 8 adet nokta temsil ediyor. Her bir harfi 8 adet nokta temsil ediyor.

Bu noktaları nasıl A harfine dönüştürüyorlar.? 8 noktanın her birine elektrik yükü koyuyorlar yada koymuyorlar. Mors alfabesi gibi. 8 noktanın her birinde elektrik var yada yok. Elektrik varsa 1 diyorlar, yoksa 0.

8 noktadaki 1 ve sıfırların FARKLI kombinasyonlarından harfler doğuyor. Bu harfleride yazılımlar ekranda gösteriyorlar. 8 adet noktayı yazılım alıp, A harfi B harfi diye ekranda gösteriyor. En basit anlatımı bu.

Akıl almayacak konu burası değil. Bu gelişme on yıllar içinde yavaş yavaş olmuş. Her bir gelişmeye farklı bilim adamları katkıda bulunmuş, her biri bir tuğla eklemiş ve tuğlalar eklene eklene bugüne gelinmiş. Tuğla ekleyenlerden yahudi olanlar öne çıkarılıp onların ismi ile anılmış pek çok gelişme.

Aklımın alamadığı, bu noktalar o kadar küçültülmüşki gözle görülemiyorlar. Bir atom büyüklüğündeler. Atom cihazlarla bile görülemiyor, ancak deneylerle ispat edilebiliyor.

Sen atom boyutundaki noktaları 1 cm genişliğindeki bir plastiğe koyuyorsun, 2 terabayt 17.592.186.044.416 adet nokta eder.
    17 trilyon noktayı 1 cm ye sığdırıyorsun ve bunları çok hızlı okuyup yazabiliyorsun.

1 cm ye sığdırılmış Atomları hangi okuyucu yazıcı kafa ile HATASIZ okuyup yazabiliyorsun.? Bu okuyucu yazıcı kafayı cep telefonu gibi incecik bir şeye nasıl sığdırabiliyorsun. İnanılmaz geliyor bana.

Tabi ilgili mesleği olanlar açıklayabilirler. Felsefi açıdan ben daha fazlasınıda açıklayabilirim ancak gerçekten mucizevi.

Yetmiyor, kuantum bilgisayarları çıktı. Artık atomları değil atomu meydana getiren parçacıkları okuyup yazıyorlar.

Aklıma yine tayyip ve tarikatlar geldi. Ülkemizn insanının bilinç düzeyi geldi. Nasıl gelmesinki, insanın içi cız ediyor.
    Tabi tayyiplerin suçu değil bunlar sadece yetiştirilmiş araçlar. Bunları yetiştirip başımıza salan önce ingiltere sonradanda abd.

Her neyse yaw. Kuantum bilgisayarlarla ilgili yerli kaynak çok az, bende yeni yeni yeni öğrenmeye çalışıyorum.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Herkese iyi bir hafta diliyorum.

BIST hisse eksi açtı çünki S&P vadeliler bu sabah ekside. Bu sebeple XBANK da yüksek eksi açtı. S&P yukarı çıkarsa BIST de çıkacak gibi görünüyor. BIST de long al sat yapmaya devam ediyorum. S&P ye kitlenmiş olması bir ölçüde iyi. Daha iyisi bizde realizasyon henüz görünmüyor. Ancak S&P de bir realizasyon olursa bizimkiler ne yapacak.? 2 başlı olunca işler karışıyor.

S&P de 3840 civarını bekliyorum.

---

ONS da iyi bir düşüş sonrası durdu. abd 10 yıllık Tahvil faizleri yükselince, ons ve eur/usd hızla düştüler. Tahvil faizleri neden yükseldi.? O kadarını bilmiyorum. Portfoye eur/usd yide koyunca, kafa çorba oldu. 4 tane enstrüman(araç) takip etmeye başladım. BIST hisse vadeli, usd/try vadeli, ons vadeli ve eur/usd vadeli. Biraz fazla oldu. Hengi gelişme hangisini ne yönde etkiliyor, anında karar vermen gerekiyor. Bana biraz fazla geldi. Alışmaya çalışıyorum. Çok ürün iyidir ama HAKİM olmak kolay değil.

biden, cuma gün konuşmasında trilyonlarca yardım yapacağım hemde direk demiş. Bu açıklamaya rağmen nasıl olduda ons düştü anlamış değilim. İşte çok enstrüman takip etmenin sonucu.

Bu arada bunlara "araç" mı desem, "enstrüman" mı desem, "ürün" mü desem şaşırıyorum. Üçüde akılcı değil gibi. Araç diyeyim. Netçede ortada bildiğimiz türde ürün yok, zurnada değil çalamıyoruz, araç diyeyim.

ons u cuma, eur/usd yi bu sabah kapadım.
    ons da biden ın trilyon laflarına dayanarak long alsammı düşünmem lazım. Tahvil faizleride anında etkiliyor. tahvil faizleri neye göre iniyor çıkıyor onu anlamam lazım.

---

USDTRY de millet satmaya gönüllü değil, tersine alıyorlar. Bir yerde kırılacaklar. Kırılma sebebi ne olabilir diye düşünüyorum. ne duyarlarsa kırılacaklar. tayyip kuzu ya döndü, usd ci millet kırılmadı, usd 8.50 den 7.40 lara geldi usd ciler kırılmadı, aşı çıktı bu yaz turist dovizi belli miktarda girecek usd ciler şu ana kadar takmış görünmüyor. Bunları ne kırar biraz düşünmem lazım.

---

hisse vadelide long sat-al yapıyorum. kalıcı tutmuyorum çünki realizasyon bölgesindeyiz. hem s&p de hem bizde.

ons da şu an kenardayım. Bugün karar vereceğim. Hoş planlayıp işlem yaptığımda tutmuyor. Uzun barlara başyaınca atlıyorum o zaman kazanıyorum. buda saçma bir iş ama işe yaradı şu ana kadar.

usdtry de orta vade shortları tutuyorum.

eurusd leri kapadım, zaten deneme amaçlı çok az almıştım. Yinede iyi kazandırdı. ons la eur usd paralelse birinden vaz geçebilirim. Biraz durumu anlamam lazım.

Sayfa 434/852 İlkİlk ... 334384424432433434435436444484534 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •