Sayfa 443/852 İlkİlk ... 343393433441442443444445453493543 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,537 - 3,544 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    xbank ve BISTin bugünki grafiklerini ve hacmi inceleyince, xbank ı düşürenler, istediklerini almışlar gibi görünüyor. Soygun tamamlanmış olabilir. Açıkça manipulasyon yaptılar ve bizim paramızla bolca maaş alan, fetöcülerle eskiden kolkola yürüyüp orduyu hapse atan, milli eğitimin dünya sıralamasında geri gitmesine sebep olan, yabancılara göre yargı sisteminin içine ettiği söylenen, akp nin atadığı BIST yönetimi soygunu seyretti. Gözyaşları içinde "güzeeeel" diye çığlık atarak alkışlamışta olabilirler.

xbank ucuz olduğu için, satışların nerede biteceğini kestirmenin mümkünatı yok. Ne temele uyuyor, ne tekniğe. Nerede biteceğini ancak o ısrarlı satışı yapanlar bilebilir. BIST çapında yapılan çok bariz bir manipulasyon örneği.

Bugünki ısrarlı satışları ile, diğer sektör oyuncularının dirençlerinide kırıp, dökülmelerini sağlamışlar gibi görünüyor.

BIST yönetimini arayıp, "tamam soyduk akşam gelin boğazda rakı balık olayına girelim" dedilerse, artık xbank dan pek fazla kırmızı beklememeli.

Tabi bu durum yarın belli olacak. Benimki yüzeysel görüş.

2. Güzel yazı. Verdikçe alın kudursun köpekler, halk ve ykb taşıyorum her kademede karınca misali 3 5 10 bin çekiyorum köpeğin elinden maksat safımız belli olsun.

Faiz yüksek, s..e s..e düşecek, düşerken yalvaracaklar mal verin diye nah çekeceğiz. Hadi canim başka kapıya diyeceğiz.

Bol kazançlar.
     Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    xbank ve BISTin bugünki grafiklerini ve hacmi inceleyince, xbank ı düşürenler, istediklerini almışlar gibi görünüyor. Soygun tamamlanmış olabilir. Açıkça manipulasyon yaptılar ve bizim paramızla bolca maaş alan, fetöcülerle eskiden kolkola yürüyüp orduyu hapse atan, milli eğitimin dünya sıralamasında geri gitmesine sebep olan, yabancılara göre yargı sisteminin içine ettiği söylenen, akp nin atadığı BIST yönetimi soygunu seyretti. Gözyaşları içinde "güzeeeel" diye çığlık atarak alkışlamışta olabilirler.

xbank ucuz olduğu için, satışların nerede biteceğini kestirmenin mümkünatı yok. Ne temele uyuyor, ne tekniğe. Nerede biteceğini ancak o ısrarlı satışı yapanlar bilebilir. BIST çapında yapılan çok bariz bir manipulasyon örneği.

Bugünki ısrarlı satışları ile, diğer sektör oyuncularının dirençlerinide kırıp, dökülmelerini sağlamışlar gibi görünüyor.

BIST yönetimini arayıp, "tamam soyduk akşam gelin boğazda rakı balık olayına girelim" dedilerse, artık xbank dan pek fazla kırmızı beklememeli.

Tabi bu durum yarın belli olacak. Benimki yüzeysel görüş.
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    nosfecagri benden daha sinirli çıktı.

---

Bugün BIST de kenarda durmayı düşünüyorum. xbankı kestirmenin imkanı yok. En azından benim açımdan.

ons da shortdayım, düşerse uygun gördüğüm yerde kapatırım. ons da hareketler biraz farklı oluyor. Uzun aşağı barları, uzun yukarı barlar takip edebiliyor. Yada tersi olabiliyor. Sık sık bu şekilde oluyor. Uzun barlardan hemen sonra reverse pozisyon almak kazandırıyor. ons da gün içi al sat mantıklı. Grafiğe bakarsan Uzun vade trend aşağı gibi görünsede. Gün içi çok fazla uzun barlar 2 yönede oluyor. uzun vade trend de oturmak mantıklı görünmüyor.

usdtry de orta vade short dayım. 7.0 ye yaklaştığında kapatıp kapatmamaya karar vereceğim. O günki algıya bağlı.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    abd nüfusu 330 milyon. Virus sebebi ile abd de 425.000 kişi öldü.
    İsveç nüfusu 10 milyon. Virus sebebi ile İsveç de 11.247 kişi öldü.
    Çin nüfusu 1 milyar 300 milyon. Virus sebebi ile Çin de 4.800 kişi öldü.

Üçüde virus konusunda farklı yaklaşım sergilediler.

abd başlangıçta önemsemedi, sonrada orta seviye önlemler aldı. Kısıtlama yapmadıkları için 425 bin kişi öldü ve ekonomi fazla zarar görmedi. Virus bahane edilerek finans ve şirketlere Dağıtılan trilyonlarlada gelir seviyesi zaten yüksek milyonlarca kişi, servetlerine servet ekledi. İşden çıkmak zorunda kalan on milyonlarca kişi ise dahada fakirleşti, devletin kendilerine hibe olarak verdiği bir kaç bin dolarla karınlarını doyurdular.

İsveç tamamen serbest bıraktı, hiç bir önlem almadı, doğal akışına bıraktı. 2 hafta önce İsveç kralı "büyük hata yaptık" dedi ağladı. Ekonomileri 11 bin kişiyi feda ettiler ama kapamalar olmadığı için ekonomileri az etkilendi.

Çin en başından itibaren aşırı sert önlemler aldı, polis zoru ile insanları kontrol altına aldı evlerine soktu. youtube da polis zorunu ve hastanelerde yatanları youtube da göstererek kendi halkının acısını paraya çevirmeye çalışan Çin lileri tutukladı. abd ye çalışan ve sürekli virus hakkında dünyaya kötü haber yayan gazetecileri tutukladı, bazıları öldü. Çin 3 ayda virusu atlattı, ekonomi eski rayına döndü, 3 aylık sıkıntıdan sonra kimse işsiz kalmadı, nüfuslarına oranla kimsede ölmedi.(rakamları doğruysa)

Çin liler, İsveç gibi davransalardı, en az 1 milyon 462 bin kişi ölecekti. abd gibi davransalardı daha çok kişi ölecekti. Sert davrandıkları için 1 milyon 400 bin kişinin hayatını kurtardılar. Yüzmilyonlarca kişinin, ekonomik açıdan sıkıntı çekmesine engel oldular. Sadece 3 ay sıkıntı çektiler.

Siz hangisini tercih ederdiniz.?

Ben Çin i tercih ederdim. İsveç gibi nüfusum az ve zengin bir ülke olsaydım çok farklı bir yol tercih ederdim, ne Çin ne İsveç ne abd gibi davranırdım ama uzatmayayım. Sertlik son derece doğal çünki toplumda her türlü insan var, bizdeki umreden dönenleri düşünün, okuldan kaçıp halkın içine karışıyorlar ve en çok bulaşma bu kaçanların olduğu şehirde oluyor. Kendini engellemeye çalışan Polisin yüzüne bir tanesi tükürüp "sanada bulaşsın" diyor. Toplum içinde her türlü insan var ve ÖLÇÜLÜ sertlik olmadan hiç bir şey yapamazsın. Sertlikte aşırıya kaçan poliside acımasızca cezalandırırdım. Olay 2 taraflı, bunlar benden, bunlar senden yok. hepimiz var.

Her neyse.

Aklıma bluumbergin sömürge valisi yayın yönetmeni geldide. İsveç in yaptığını yapmalıyız diye biz yazı yazmıştı.

Medyada nedense kimsenin aklına Çin gelmiyor. İllede batıyı övecekler. Öyle bir şartlanmışlarki, batı harici bir ülke iyi birşey yapsa kesinlikle ağızlarına almıyorlar. O kadar korkuyorlar, halk o kadar şartlandırılmış.

Bu arada hatırlatayım. Çin in bu olayda iyi tarafını yazım diye Çin sürüsünden zannetmeyin. abd batsın ki batacak, Çin yükselsin. abd dünyaya hangi acıları çektirdi ise, Çin de aynı acıları çektirtecek, belki daha vahşi olacak. Yok yaw, kimse abd, fransa ve ingiltereyi yöneten ibraniler gibi vahşi olamaz. Belki almanlar olabilir, geçen yüzyılın başlarında güzel çalışmaları var. Hoş germen soyunun(almanlar-avusturyalılar) baş rolde olduğu 2 dünya savaşının arka planında yine ibraniler olabilir. Aydınlatılması gereken bir tarih. O dönemler, batıda ibrani hakimiyeti bittiğinde aydınlatılacaktır.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu sabah "Bugün BIST de kenarda durmayı düşünüyorum" diye yazmıştım. Kenardada durdum.

Düzeltme son onayıda aldı gibi. Artık başka bişey söylemek zor. Tüm sektörler katıldı. 2 günlük hacimde az da olsa destekler nitelikte.

xbank ı ısrarla satarak tüm endeksleri kendisine katılmaya zorlayan grup, bir yerde direnci kırarlar demiştim. Dün çatlattılar, bugün tam kırdılar.

Şimdi nereye kadar indirecekler sorusunun cevabı gerekiyor. Bizdeki geçmiş düzeltmeler hep acımasızca oldu.

DAX da yaklaşık 10 gündür yönünü aşağı çevirmiş ama onlarınki normal bir iniş görüntüsünde. Onlarda düzeltme oluncada %5-6 civarı oluyor. Umarım bizdede benzer bir şey olur.

Bazı teknik seviyeleri bir kaç gün önce belirlemiştim ancak tutacağını sanmıyorum. BISTi düşürenler amaçlarına ulaştığında yukarı dönecekler. Teknik destekleri daha çok diğer oyuncuları umutsuzluğa sürüklemek için kullanıyorlar. Psikolojik bir savaş yürütüyorlar.

---

ons altında beklediğim gerçekleşti. PMI lara ve yeni hükümetin ekonomi politikasına bakınca, EUR/USD nin düşmesi gerekir demiştim. Ancak bir kaç gün tersine yükseldi. Global devlerin yeni duruma göre pozisyon ayarlaması gerekmiştir. Sonrada düştü. USD az da olsa değerlendi.

USD ile GENELDE ters korelasyonlu ons altında bir miktar düştü.
    Akabinde uzun yeşil barlarda oluştu. Bunu sık sık yapıyor. Kazancı görünce kapatmazsan, kazancını elinden alıyor. Uzun barları iyi okumak ve takip etmek gerekiyor. Allahtan ekran başında iken düşüş gerçekleşti. 1840 altında shortları kapadım ama reverse almadım.

Şu an biraz yükseldi, 1846 civarında. Tekrar short almaya başladım. Yükseldikçe kademeli alacağım.
    TV lerde sık sık paçal almayın(kademeli) yanarsınız aptallar. Diye demeç veriyorlar. Benimde bunlara kafa atasım geliyor.

Eğer bir yön belirlemişseniz, kademeli(paçal) maliyet yapıyorsanız, belirlediğiniz yönede gitmişse, sorun nerede.? Neden kademeli almayayım.
    Belirlediğim yöne gitmemişse, kademelide alsan girecek, hepsini tek seferdede alsan girecek. Zarardan kaçışın yokki.!

Kademeli alınca, nereden döneceğini bilemediğin için az da olsa mallanmış oluyorsun. Tek seferde alayım diye bekledin, alacağın yere gelmeden döndü gitti, malsız şekilde gidişi seyredersin. Bunu bir kaç kere örneğini yazdım burada.

Bu telli kırlangıçlar neden illede kademeli maliyet yapmayın diyor anlamış değilim. Fikrim var ancak pekde iyi şeyler değiller.

---

usdtry, BIST bir günde %4,50 düştüğü halde çok çok az yükseldi. Hazine'nin 3,5 milyar USD lik tahvil satışını yaptığı gün, USD yükselişine oynayanların umudu kırıldı. Artık o kadar hevesli değiller. Bende her yükselişi shortlara takviye amaçlı kullanacağım ama yükseltmiyorlarda.

---

Hisse vadelide bugün kenardaydım. Düşüşten kazanamıyorum. Daha doğrusu ana trendin tersine giden endekste kazanamıyorum. Yoksa usdtry ve ons altın düşüşlerinden çok kazandım. Nisan mayıs aylarındada hisse düşüşünden az bir miktar kazandım. Ana trend düşüş yönünde ise kazanıyorum. Ana trend tersinde olan hareketlerden kazanamıyorum. Kaç sefer denediysem çoğunda zarar yazdım. Mantığım almıyor.

ons da short daydım, aşağıda kapadım. Çıkınca Tekrar short almaya başladım, akşam seansındada almaya devam edeceğim. Grefik okumam lazım.

usdtry de Şubat short devam. önümüzdeki günlerde 7.50 ye yaklaşırsa shortlara takviye yaparım.

---

Eğer düzeltme içindeysek, BIST de arada yeşil görsekte, düşüş süreci üç beş gün daha devam edecektir. Tamamen geçmiş düzeltmelere bakarak ortalama söylüyorum, yoksa net bir fikrim yok.

Bu sefer durum çok farklı. 800 bin yeni acemi oyuncu tonla para soktular.
    Düşüş, BIST deki bir grubun zorlaması ile oldu.
    Artık BIST de geçmişteki gibi güçlü tek grup yok, o sebeple hepimizi nasıl düzeltecekler bilemiyorum.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ayhan, ons altına yükselmesi için destek atayımda, yanlış zamanda aldın gibime geliyor. 1800 ün altına inmesini beklemeliydin. 1 ay içinde inme ihtimali var. Sebeplerinide yazmıştım. Tabi inmeyebilirde, ons altını kısa vadede her zaman tutturamıyorum. Bu konuda şansa ihtiyacın olacak, benden sana bolca şans.

---

BIST şu an %8 e yakın düşmüş durumda.
    BIST de aşağıda ilk destek 1400-1390 civarında. Buraya inerse %13 inmiş olacak.
    Bu destek çok sağlam değil, dünya kırmızı devam ederse 1400 de durmayabilir. Sonraki ciddi destek 1300-1290 da. Buraya düşerse %21 düşmüş olacak.

Normal olanı en fazla 1400 den dönmesi. Ancak o kadar çok bankacılık sattılarki, 1400 den döndürürlerse, sattıklarını geri koyabileceklermi.? Hoş bankacılığı alan yok, o senetleri geri koyarlar zaten bir cepten satıp öbür cebe koymuşlardır. Çünki bankacılığı almak isteyen yerli yok. Asıl amaçları ne ise, başka hangi senetleri almak istiyorlarsa, endeks 1400 e indiğinde amaçlarına ulaşmış olacaklarmı.? Umarım ulaşırlar ve 1400 ü bile görmeyiz.

---

ons aşağı doğru bir trend tutturmuşa benziyor. Hafif hafif iniyor. Dünyada hisseler düşerken neden ons da beraber iniyor benim açımdan anlaması güç. Tahvil faizleri düşüyor, bu para giriyor demek. Demekki para ons yerine bir miktar abd 10 yıllık tahvile gidiyor.

---

usdtry de Şubat shortlar devam. 7,45 i geçerse az bir miktar short takviye yaparım, 7,35 civarına indiğinde takviye kısmı tekrar kapatmak üzere.

Bol şans.

.
    Son düzenleme : alicemal; 28-01-2021 saat: 10:12.

yaktı beni altın alicemal hani fazla zarar yok ama zarar işte
    gerrçi o para doalrda dursada aynı zararı (kardan zarar) yazacaktı
    yanarım yanarımda doalrları bozupta bir kısmını vadeliye yatırdığım parayıda altına aktardığıma yanarım
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

8.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    yaktı beni altın alicemal hani fazla zarar yok ama zarar işte
    gerrçi o para doalrda dursada aynı zararı (kardan zarar) yazacaktı
    yanarım yanarımda doalrları bozupta bir kısmını vadeliye yatırdığım parayıda altına aktardığıma yanarım
    Ayhan bey,ben 1987 yılının Temmuzdan beri Türkiye'deyim.Altının daha şimdiye kadar (uzun vadeli) kaybettirdigini görmedim. Biraz sabır.

Sayfa 443/852 İlkİlk ... 343393433441442443444445453493543 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •