Sayfa 444/852 İlkİlk ... 344394434442443444445446454494544 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,545 - 3,552 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ayhan istedi yaptık, onsu 20 kuruş yukarı taşıdık. Artık bundan sonrası kendine kaldı.

ons yine uzun barları yakmış. Bu sefer yeşil yakmış. para piyasaları başında değildim yakalayamadım. Ani fırladığına göre bir haberle fırlamış olmalı. Ya aşı hakkında kötü bir haberdir, yada trilyonluk paketlerle ilgili iyi haberdir.

Aylardır bu ikisi ile yatıp kalkıyor. ons fırlamadan önce abd 10 yıllık tahvil faizleride yükselmeye başlamış. Tahvil faizinin yükselmesi sebebi ile çıktı ise şaşırırım çünki bir yerden not almışım, tahvil faizi ile negatif korelasyonlu diye.

Akşam sebebi öğrenmeye çalışayım ciddi bir şey değilse 1860 üzeri short için iyi yerler. ons altında kazancı görünce hemen kapamak gerekiyor, uzun süre bir yönde durmuyor.

---

BIST de düzeltme bittimi acaba.? Grafik bitti diyor ama düzeltmelerde yeşil kapanan günler oluyor. Düzeltme Erken biterse sebebi yeni giren 800 bin kişidir. Çok büyük para ile girdiler ve düzeltmeyi yapanlar amaçlarına bu büyük para sebebi ile kolay ulaşmış olabilirler. Dün yazmıştım şartlar eski düzeltmelerle aynı değil diye.

Yarın belli olur, düzelip düzelmediği.

Bu düzeltmedede para kazanamadım ama anormal bir hareketti, xbank da operasyonu yapanlar haricinde kazanan olmamıştır. Şanslı acemileri ve hep aynı yöne oynayan yarım oyuncuları saymıyorum.

Hisse vadelide Aynı anda hem short hemde long olayını yine beceremedim. Bir dahada denemem.

BIST 100 xbank kapanışları, yarında yükselmeye devam edeceğim diyerek kapadılar. Akşam piyasalarda BÜYÜK bir bozulma olmazsa yarın yeşil açarız. Düzeltme bitmişsede akşamda yeşil kaparız.

Olay anormal başladığından, yön hakkında net değilim. Net olduğum şey, BIST100 de orta uzun vadede yön yukarı. Kısa vadeyi her zaman tutturduğumu söyleyemem, zaten kısa vadeyede odaklanmıyorum.

---

usdtry de yazacak farklı bir şey yok. Yeterince yükselmediği için Şubat shortlara takviye yapamadım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    son durum;
    hisse vadelide kenardayım.

ons vadelide shortlar vardı, yeşil barları görsem kapayıp reverse yapacaktım, shortlar elde kaldı. 1860 a çıkınca çok az short takviye yaptım. Ama riskli durum, mecburiyetten bu durumda kaldım.

usdtry malum.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ons altında durum anlaşıldı, yeşil uzun barlara başladığı yere döndü.

Kuralımız neydi.?

Haberle başlayan hareket, başladığı yere döner. Sadece haberin kalıcı etki yaratıp yaratmayacağıı anlamak gerekir.

Haberi bulamadım ancak kalıcı etki yaratmadığına göre, dandik bir haberle birileri operasyon yapmış.

Yukarda aldığım takviye shortları kapadım. Önemli olan yönden emin olmak. Aşağı yönden emin olduğum için ve maliyetimde yüksekte olduğu için shortları yukarıda kapamadım. Tersine shortlara takviye yaptım.
    Maliyetim kötü olsaydı büyük ihtimalle 20 cent zararı görünce kapatmak zorunda hissedecektim.

Satarken değil alırken kazanıyorsun.

Aşağı yönden eminim derkende öyle çok fazla bir aşağı beklemiyorum. 1820 ye gelsin. Sonrası yine analiz yapmam gerekiyor.

Olurda yine yeşil barları yakarsa, bende para piyasaları ekranı başındaysam, shortları kaparım.

Altında mart ortaları nisan başı sert yykarı harejet bekliyorum. Bi bok bildiğimden değil öyle istiyorum. Ama şimdi 440 ların altınada çok sarkıtmamaları lazım
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Altında mart ortaları nisan başı sert yykarı harejet bekliyorum. Bi bok bildiğimden değil öyle istiyorum. Ama şimdi 440 ların altınada çok sarkıtmamaları lazım
    Bugüne kadar taktığım çeyreklikleri, bilezikleri hiç daha ucuza aldığım olmadı.
    Çok da şeyetmemek lazım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ayhan, umarım dilediğin gibi olur. USD lerle geç vedalaştın, umarın altınlarınla zamanında vedalaşırsın.
    O kadar yıllık borsadasın ama USD lerle nasıl bu kadar geç vedalaştın, onuda anlamış değilim.

---

Bu GameStop olayıda bayağı bir ilginç. 1 saat kadar önce bluumbergin asya kökenli kadını ile, önemli konulara girip, hiç bir şey söylemeden çıkmayı başaran zevzek muhabbet ediyorlardı.

Konu GameStop dan açıldı. (Bu arada kökleri asyaya dayanan oturum yöneticisi kadına yakın çekim yaptılar bayağı güzel kadınmış. )

GameStop olayı kısaca şöyle.

abd de borsaya kote edilmiş GameStop isimli bir şirket var.

Önce hedge fon nedir onu kısaca söyleyeyim.: Riskli işlemler yapan, vur kaç çı fon yöneyim şirketleri. faydaları kadar, zararları var. Bu konu tartışılır.

GameStop şirketi tahtasında, hedge fonun biri(melvin capital- sahibi Gabe Plotkin) yüklü miktarda açığa satış yapmış.

Açığa satış yapmak ne demek.? Elinde GameStop hissesi yok ama elinde varmış gibi istediğin kadar satış yapıyorsun. Sistem buna izin veriyor. Sanırım 2 gün içinde açığa sattığın kadar hisse senedini geri almak zorundasın(ya yahtadan satın alacaksın tabi satan olursa, yada emin değilim ama kiralayacaksın filan). Ama 2 gün içinde sattığın kadar geri alış yaparsan, fiziki hisse almana da gerek yok. Kazandığın miktarı cebe indiriyorsun. Zararıda cebe indiriyorsun. Riskli iş.

GameStop isimli şirkette bu hedge fon yüklü açığa satış yapmış. Yani elinde olmayan GameStop senetlerini satmış.

Bunu KY ler fark etmişler ve hedge fonu kıstırmaya karar vermişler. KY ler reddit denen mesajlaşma programı ile örgütleniyorlar, GameStop isimli şirketin senetlerini satın almaya başlıyorlar. Hedge fon senedin fiyatını düşürmek için durmadan satıyor. Bunlarda alıyorlar. O kadar çok alıyorlarki fiyat düşmediği gibi uçuşa geçiyor.

Hedge fonun hesabı bozuluyor. Hedge fon şunu hesaplıyor. Yüklü satış yapınca senedin fiyatı düşecek, herkes korkup satış yapacak. Aşağıdan sattıklarını geri toplayacak. Satış alış fiyat farkını cebe indirip güzel kazanç sağlayacak. Açıkça senet sahiplerini 2 günde soyacak.

Gerçekte yaptığı iş AÇIK manipulasyon. Ceza alması gereken bir iş. Ancak bu büyük hedge fonların hepsi ibrani kökenliler tarafından kurulmuş. TR dekilerin çoğuda öyle, TC kimlikli ibrani kökenli zibidiler. Para piyasalarına hakimler. Para piyasalarını kuranlarda bu ibrani soyundan gelenler. Açığa satış sadece güçlüye yarar. Dünyadaki güçlüler de kendileri olduğu için açığa satış onlara serbest, her haltı yiyorlar kimsede hesap sormuyor.

Açığa satışı piyasa yapıcılar yapıyorsa normal karşılanabilir. Ama başkası yapıyorsa manipulasyondur kardeşim.

Bu gençler örgütlenip hesap soralım demişler.

Neden.?

Çünki tahtalarda hedge fonlar yaptıkları manipulasyonlarla gençlerin canına okuyorlar. Hayatlarından bezdiriyorlar. Kimsede çıkıp açığa satış yöntemi ile manipulasyon yapan hedge fonlara bir şey demiyor.

Gençler tahtayı kaldırıyorlar. Hedge fonun sattığı fiyatın 6 katına çıkıyor. Kafadan atıyorum, hedge fon senetleri 20 TL den satmaya başlamış. Hesapta 3 TL ye kadar düşürecek, sonra 3 TL den geri satın almaya başlayacak. Ortalama alış maliyeti 8 TL olsa. 20 TL ye satmıştı, 8 TL ye geri aldı brüt kazancı 12 TL. 2 Günde güzel kazanç.

İşler terse dönüyor 20 TL ye sattığı senetler 120 TL ye çıkıyor. 100 TL zararda. Sattıklarını 120 TL den geri alıp tahtadan çıkıyor.

Hedge fonun sahipleri ibrani olduğu içinde olay büyüyor ve gençlere hesap sorma zamanı geliyor. Bakalım hesap soracaklarmı.

İşin acı yanı şu.

Hedge fon istediğine ulaşsa, tahtadaki yüzbinlerce oyuncuyu soymuş olacak. SEC yani abd nin SPK sı bu hedge fona hiç bir şey sormayacak. En kötü ihtimalle "bravo nasıl soydun yüzbinleri." diyecekler.

Tersi olup yüzbinler hırsız hedge fonu yakalayıp soyunca, bu sefer karşısına devlet çıkıyor.

Üstelik gençler fiziki senet alarak tahtayı yükseltiyorlar, ama hedge fon açığa satış yöntemi ile elinde olmayan senetlerle bu işi yapıyor. Yani AÇIK MANİPULASYON. Şirketi o kadar düşürmesi için sebep yok.

Bakalım abd nin SPK sı SEC, ne işlem yapacak.

Bizim BIST yönetimi, SPK, ağızlarını açmış SEC in yapacağı işlemi bekliyorlar. Aynısını bizde uygulayacaklar.

SEC, hırsızı yani hedge fonu savunup, gençleri cezalandırırsa, bizimkilerde aynısını yapacak, dünyada aynısını yapacak.

Olay bu kadar açık ve iğrenç maaalesef.

TV deki zevzek de konuşma tarzından anladığım kadarı ile hırsız hedge fonun tarafında. Zevzeğin kurumundan işlem yapan biri olsam, anında paramı çekerim.
    Son düzenleme : alicemal; 28-01-2021 saat: 22:23.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dün akşam kapanışa doğru abd borsası bozdu, vadelileride aşağı indi. DÜnya borsalarıda abd ye bakarak kırmızıya döndüler.
    Bizde xbank dan korkup eksi açtık.

Düzeltme devam edecekmi etmeyecekmi bir kaç saat içinde belli olur. Benim bir fikrim yok çünki düzeltmeler BIST de balinaların KY yi soyması şeklinde gerçekleşiyor. Soyana kadar indiriyorlar.

BIST de trend oluşana kadar kenarda duracağım.

---

ons bugünki yönünü 11:00 de avrupa piyasaları açılınca belirler. Asya lılar ciddi bir hareket yapamıyorlar. Yapsalar abd robotları kafalarına vuruyor olmalı.

ons dada fırsat görene kadar kenarda beklesem iyi olacak. Dün ucuz yırttım şanslıydım, aynı şans tekrar etmeyebilir.

Haftalardır oynadığım 3 araçtada trend yok. Günlük in çıklar oluyor. Bu dönem sermayeyi korumam lazım. fazla topa girmesem iyi olacak.

---

Bugün;
    hisse vadelide kenardayım,
    ons vadelide kenardayım, avrupa seansındaki hareketleri izlemeliyim,
    usdtry de şubat shortlar devam, çok yükselirse shortlara takviye yap, düştüğünde tekrar kapamak üzere.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Çok ilginç, xbankın günler süren ısrarlı zorlaması ile BISt endeks aşağı döndü.

Bugün bakıyorsun xbank endeksine, çok düşük açtı sonra yükselmiş, ama diğer endeksler korkudan xbank endeksinin yükselişine katılmıyorlar.

Buna "öğretilmiş çaresizlik" mi diyorlardı.? Başka bir şey mi deniyordu.?

Maymunlarla ilgili deney var. Muza elleyene veriyorlar elektriği.
    Zamanla hiç bir maymun muza ellemiyor. Kafese hiç elektrikle muhatab olmamış taze maymunlar koyuyorlar. Elektriği yemiş olanlar bunlara engel oluyor. Taze maymunlarda sebebini bilmeden muzlardan uzak duruyorlar. Derken DAHA taze maymunlar kafese konuyor. Hiç elektrik yememiş bir önceki nesil taze maymunlar, yeni gelen daha taze maymunlara engel oluyorlar.

"Aman muzlara dokunmayın."

Neden.?

Bilmiyorlar.

Sebebini bilmeden muzlara dokunmayın diye yeni giren maymunların üzerine yürüyorlar.

Biz insanız onlar maymun.

Halt yemişsin...

Açığa satış neden var.?
    Bilmiyorum.

Kaldıraç neden var.?
    Bilmiyorum.

Kademeli almak neden çok kötü.?
    Bilmiyorum.

Sende maymunsun. Sebebini bilmeden TV den şartlanmış yada kötü niyetli maymunların söylediği şartlanmalara uyuyorsun. Sorgulamıyorsun.

TV den bizi şartlandırmaya çalışanlarda sebebi bilmiyor çünki açıklayabileni görmedim. Sadece "açığa satış lazım, kaldıraç lazım, kademeli alma" diyorlar.

Neden.?

Açıklayan yok.

Onlarda maymun.

İnsan dediğiniz şey hayvanın ta kendisi fark yok, sadece görebilmek gerekir. Günlük yaşamımızda tonlarca örneği var.

"trump süperdi, biden korkunç."

Aylarca TV den bunu işlediler.

Neden.?

"trump döneminde süperdik"

"Nasıl süperdin.?"

"Bilmiyorum, süperdik"

Lang trump döneminde başına gelmeyen şey kalmadı, adam cunburbaşkanımız tayyip e hakaret mektubu yazdı, toplantıda tayyip in dengi olmayan bir abd li ile denkmiş gigi karşı karşıya oturttu hakaret etti, bize sizi batırırım diyerek ticari savaş açtı, USD 8.50 TL ye çıktı, 70 sent e muhtaç hale getirdi, avrupada %9 la doviz aradın bulamadın, bulamadığı için ekonomi bakanını dehledin.

"trump süper, biden korkunç."

Lang neresi süper trumpın.?

"Bilmiyorum."

Öğretilmiş çaresizlik. Maymunsan neden diye sormazsın. Sürü liderin ne diyorsa Kuran ayeti gibi kabul edersin. maymunlardada aynı.

"kominizm çok kötü, koministler öldürülmeli"
    Neden.?
    "Bilmiyorum kötü işte."

"Aleviler çok kötü, selefiler, vahabiler süper."
    Neden.?
    "Bilmiyorum kötü işte."

Maymunsun olm sen.? Ne öğretmişlerse, doğrumu yanlışmı sorgulamadan kabul etmişsin.

"başı secdeye deyiyorsa süper, namaz kılmıyorsa şeytan."
    Neden.?
    "Bilmiyorum."

Lang başı secdeye deyenler seni darbe ile indirip öldürmeye çalıştılar. CIA dan aldıkları emirle bu ülkeyi yok etmeye çalıştılar. Bu ülkede yaptıkları hırsızlığın, soygunun, sahtekârlığın haddi hesabı yok, herkesin rızkını cebe indirdiler. Nasıl oluyorlarda süper oluyorlar.

"Bilmiyorum süperler."

Maymunsun olm sen.

Gördüğünüz gibi, isviçreli bilim adamları onaylamış. "İnsan dediğin şey, hayvanlardan farklı değil. Bir tek efsane keçi var, onunda ne olduğu tartışmalı, araştırıyoruz. Sanırım tanrısal bir yaratık."

Ben demiyorum, İsviçreli bilim adamları söylüyorlar.

.

Sayfa 444/852 İlkİlk ... 344394434442443444445446454494544 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •