Sayfa 445/852 İlkİlk ... 345395435443444445446447455495545 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,553 - 3,560 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ons 1870 i geçmiş.

Şimdi az bir miktar short aldım.

Ekran başına yeni geçtim, neden yükseldiğinide bilmeden short aldım. Önceki günlerden kalma şartlanma.

Bakalım bir işe yarayacakmı.

---

BIST hisse'de sanırım abd piyasası açılışını bekliyorlar. abd ne tarafa giderse BIST de o tarafa gidecekmiş izlenimi var.

2.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku

cunburbaşkanımız

İyimiş..

3. [QUOTE=alicemal;5124507]Çok ilginç, xbankın günler süren ısrarlı zorlaması ile BISt endeks aşağı döndü.

Bugün bakıyorsun xbank endeksine, çok düşük açtı sonra yükselmiş, ama diğer endeksler korkudan xbank endeksinin yükselişine katılmıyorlar.

Buna "öğretilmiş çaresizlik" mi diyorlardı.? Başka bir şey mi deniyordu.?

Maymunlarla ilgili deney var. Muza elleyene veriyorlar elektriği.
    Zamanla hiç bir maymun muza ellemiyor. Kafese hiç elektrikle muhatab olmamış taze maymunlar koyuyorlar. Elektriği yemiş olanlar bunlara engel oluyor. Taze maymunlarda sebebini bilmeden muzlardan uzak duruyorlar. Derken DAHA taze maymunlar kafese konuyor. Hiç elektrik yememiş bir önceki nesil taze maymunlar, yeni gelen daha taze maymunlara engel oluyorlar.

"Aman muzlara dokunmayın."

Neden.?

Bilmiyorlar.

Sebebini bilmeden muzlara dokunmayın diye yeni giren maymunların üzerine yürüyorlar.

Biz insanız onlar maymun.

Halt yemişsin...

Açığa satış neden var.?
    Bilmiyorum.

Kaldıraç neden var.?
    Bilmiyorum.

Kademeli almak neden çok kötü.?
    Bilmiyorum.

Sende maymunsun. Sebebini bilmeden TV den şartlanmış yada kötü niyetli maymunların söylediği şartlanmalara uyuyorsun. Sorgulamıyorsun.

TV den bizi şartlandırmaya çalışanlarda sebebi bilmiyor çünki açıklayabileni görmedim. Sadece "açığa satış lazım, kaldıraç lazım, kademeli alma" diyorlar.

Neden.?

Açıklayan yok.

Onlarda maymun.

İnsan dediğiniz şey hayvanın ta kendisi fark yok, sadece görebilmek gerekir. Günlük yaşamımızda tonlarca örneği var.

"trump süperdi, biden korkunç."

Aylarca TV den bunu işlediler.

Neden.?

"trump döneminde süperdik"

"Nasıl süperdin.?"

"Bilmiyorum, süperdik"

Lang trump döneminde başına gelmeyen şey kalmadı, adam cunburbaşkanımız tayyip e hakaret mektubu yazdı, toplantıda tayyip in dengi olmayan bir abd li ile denkmiş gigi karşı karşıya oturttu hakaret etti, bize sizi batırırım diyerek ticari savaş açtı, USD 8.50 TL ye çıktı, 70 sent e muhtaç hale getirdi, avrupada %9 la doviz aradın bulamadın, bulamadığı için ekonomi bakanını dehledin.

"trump süper, biden korkunç."

Lang neresi süper trumpın.?

"Bilmiyorum."

Öğretilmiş çaresizlik. Maymunsan neden diye sormazsın. Sürü liderin ne diyorsa Kuran ayeti gibi kabul edersin. maymunlardada aynı.

"kominizm çok kötü, koministler öldürülmeli"
    Neden.?
    "Bilmiyorum kötü işte."

"Aleviler çok kötü, selefiler, vahabiler süper."
    Neden.?
    "Bilmiyorum kötü işte."

Maymunsun olm sen.? Ne öğretmişlerse, doğrumu yanlışmı sorgulamadan kabul etmişsin.

"başı secdeye deyiyorsa süper, namaz kılmıyorsa şeytan."
    Neden.?
    "Bilmiyorum."

Lang başı secdeye deyenler seni darbe ile indirip öldürmeye çalıştılar. CIA dan aldıkları emirle bu ülkeyi yok etmeye çalıştılar. Bu ülkede yaptıkları hırsızlığın, soygunun, sahtekârlığın haddi hesabı yok, herkesin rızkını cebe indirdiler. Nasıl oluyorlarda süper oluyorlar.

"Bilmiyorum süperler."

Maymunsun olm sen.

Gördüğünüz gibi, isviçreli bilim adamları onaylamış. "İnsan dediğin şey, hayvanlardan farklı değil. Bir tek efsane keçi var, onunda ne olduğu tartışmalı, araştırıyoruz. Sanırım tanrısal bir yaratık."

Ben demiyorum, İsviçreli bilim adamları söylüyorlar.

.[/QUOTE

Teşekkürler.....

4. Gamestop olayını gerçekleştiren arkadaşlar şimdide gümüşü kafaya takmışlar ama gümüş piyasası 1.6 trilyon dolarlık pazar,işleri zor.Gerçi silver %4 yukarda ama onların etkisi mi söylemek zor.Gümüş altın rasyosu an itibariyle 69 ,tarihsel ortalaması 12 .Adamların gümüş hedefi 1000 dolar,dolayisiyla altın onsda en az 12000 doları görmemiz mümkün mü? Ben pek ihtimal vermiyorum ama şu son 1,5 yılda öyle fiyatlamalar gördüm ki(petrol -40 dolar,taze kuru gıda hissesinin 2.5 TL den 1000 TL ye çıkması gibi) olmaz diyemiyorum.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    bursa
    Gönderi
    3,695
    Hepinize hayırlı kazançlar,
    Size bir sorum var
    Elimdeki paranın 30 bin TL lik kısmını
    10 bin TL lik katılım altın fonu olarak değerlendirdim
    Bu fonun yüzde 7 si hisse yuzde 1 i kira sertifikası gerisi altın
    Aldığım günün ertesi altın yukselmedigi halde yuzde 2.5 getiri sağladı..10250 TL oldu
    Bunu bulundurduğu hisseye bağladım.. Ogün yüzde 10 çıkan bist 50 hisselerini kontrol ettim. Anlam veremedim.
    Altın 1950 us idi ..ogunden beri 100 dolar düştü..
    Benim bakiye 9570 e geldi
    Sizce bu fon yüzde 7 lik hisseyi devamlı değiştiriyor mudur.. yada bunların yöntemi nedir..
    Ve bu zararı nasıl çıkarabilirim.. satıp gr altına mı geçsem.
    Bu arada diğer kalan 20 bin ile kısa vadeli kira sertifikası fonu aldim 450 TL karda

Redmi Note 4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    EFT
    Seçtiğin FON un içinde hisse de varmış. Evet hisseleri arada sırada değiştirirler. Bir hissede iyi beklentileri varsa eklerler, beklenti bitip kazancı cebe koyunca o senedi fon dan çıkarıp başka senet koyarlar. Seçtikleri senetler her zaman kazandırmaz. Biz nasıl hata yapıyorsak onlarda yapabilir. Endeks %5 çıkar FON %3 çıkabilir ve terside geçerli. Bu normal, seçtikleri senetlere bağlı.

BIST endeks ve ons altın bu aralar bir inip bir çıkıyor, günlük kâr zarar değişimleri normal.

RİSKLİ bir FON seçmişsin. ons altın ve hisse senetleri yükseldiği gibi düşebilirlerde.

Kira sertifikaları ise RİSKSİZ bir FON. Sürekli az miktarlarda yükselir. Zarar etmezsin.

GRAM altın, ons altının dünyadaki fiyatına göre inip çıkar ama aynı zamanda USD/TRY görede inip çıkar.
    Ons altının fiyatı artar, TL de değer kaybederse, FON değer yitirir. ons çıktı ama TL düştü diye. Terside geçerli.

ons altın seçmişsen, altın fiyatı dünyada yükselecekmi diye takip edersin.
    Gram altın seçmişsen, hem ons altın yükselmeli hemde TL değer kaybetmemeli. Eğer TLnin değer kaybetmeyeceğini düşünüyorsan, gram altınada girebilirsin, seçim senin.

Bu sene, ons, gram altın veya doviz alacağıma, paramı %17 - %18 faize yatırırdım. Bu sene, Hisse FON larda enflasyon üzerinde kazandırabilir.

Ons altının bu sene faiz kadar kazandırabilmesi için 2164 e çıkması lazım. Çıkıp çıkmayacağı belli olmayan riskli ons veya gram altınmı alırsın, yoksa faize mi koyarsın. Faize koyarsan, ons 2164 e çıkmış kadar kazanacaksın. Risksiz kazanç.

Dışarda ve içerde çok fazla siyasi kriz yaşadığımız, tüm dünyanında hedefi haline geldiğimiz için, TAHMİNLERİMİN TUTMAMA OLASILIĞI YÜKSEK. Ona göre kendi kararını kendin ver. Mart ayından beridir zarardayım beni takma. Herkesi dinle, kendi kararını ver, kimsede suç bulma.

bol şans.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    S&P de yine son beş dakikada kırmızı bar çektiler.
    Bir önceki sefer, kapanışa doğru son 5 dakikada kırmızı bar çektiklerinde, ertesi gün tüm dünya kıpkırmızıydı. İkinci kez aynısı olduğu için ilki kadar etkili olmaz ama yinede kırmızı açacağız demektir. Çoban kırmızı ise sürü niye olmasın.

Cuma günü xbank, daha önceki günleri kıyasladığında çok fazla düşüşe hevesli değildi, acaba kırmızıya devam edeceklermi.? Edecek gibi görünüyor. Diğer endekslerde katıldığı için artık çok agresif işlem yapmıyorlar.

BIST100, 1582 den 1432 ye kadar düştüler. yaklaşık %10,5 düşüş. İyi bir düzeltme demek. Bizde Temmuz ayında TCMB faiz artırmıyor diye %20 endeksi indirmişlerdi. Eski yerine gelmeden birde %6,6 vurmuşlardı.

Şimdi faizle ilgili veya siyasi başka bir sorunda yok. Ancak bu seferde xbank çıktı ortaya.
    AB Mart ayı korkusuda kalmadı. Yabancıların sürüyü korkutmak için kullanabileceği biden ve saz heyeti kaldı. "Acaba bizi nasıl dövecekler?". Sürü hevesle bunu bekliyor.

Her neyse, bu düzeltmelerle ilgili çok kötü anılarım var, bildiiiniz gibi değil. "düzeltme" denince sinirim tepeme çıkıyor.

Son durum;
    hissede kenarda durmaya devam.
    ons altında şans yine yaver gitti shortları kapadım kenardayım.
    usdtry malum. Şubat shortlar devam, yeni takviye yapamadım, artık yükseltmiyorlar.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    S&P de yine son beş dakikada kırmızı bar çektiler.
    Bir önceki sefer, kapanışa doğru son 5 dakikada kırmızı bar çektiklerinde, ertesi gün tüm dünya kıpkırmızıydı. İkinci kez aynısı olduğu için ilki kadar etkili olmaz ama yinede kırmızı açacağız demektir. Çoban kırmızı ise sürü niye olmasın.

Cuma günü xbank, daha önceki günleri kıyasladığında çok fazla düşüşe hevesli değildi, acaba kırmızıya devam edeceklermi.? Edecek gibi görünüyor. Diğer endekslerde katıldığı için artık çok agresif işlem yapmıyorlar.

BIST100, 1582 den 1432 ye kadar düştüler. yaklaşık %10,5 düşüş. İyi bir düzeltme demek. Bizde Temmuz ayında TCMB faiz artırmıyor diye %20 endeksi indirmişlerdi. Eski yerine gelmeden birde %6,6 vurmuşlardı.

Şimdi faizle ilgili veya siyasi başka bir sorunda yok. Ancak bu seferde xbank çıktı ortaya.
    AB Mart ayı korkusuda kalmadı. Yabancıların sürüyü korkutmak için kullanabileceği biden ve saz heyeti kaldı. "Acaba bizi nasıl dövecekler?". Sürü hevesle bunu bekliyor.

Her neyse, bu düzeltmelerle ilgili çok kötü anılarım var, bildiiiniz gibi değil.

Son durum;
    hissede kenarda durmaya devam.

ons altında şans yine yaver gitti shortları kapadım kenardayım. Ons da oyun tarzımı biliyorsunuz. Kazancı görünce uygun yerde kapatıyorum. Kazançlı değilim ama ters yönde uzun bar gördüm, yine kapatıyorum. Duruma göre bazen reverse yaptığımda oluyor. Yanlız asya seansında işlem yapmıyorum çünki kararlı götüremiyorlar. Avrupa veya abd seansı açıkken işlem yapıyorum.

usdtry malum. Şubat shortlar devam, yeni takviye yapamadım, artık yükseltmiyorlar.

Sayfa 445/852 İlkİlk ... 345395435443444445446447455495545 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •