Sayfa 446/852 İlkİlk ... 346396436444445446447448456496546 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,561 - 3,568 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    viop u oynamayı öğrendim dediğim EYLÜL ayından beridir kazanç yüzdelerim şöyle.
    Evet detaylı tablo tutuyorum.

ons altın vadeli long dan az kazanç var, shortdan epey kazanç var. Ons altından kazancın, tüm toplam içindeki payı %20,58

hisse vadeli long dan büyük kazanç var, shortdan çok az kazanç var. Hisse vadeliden kazancın tüm toplam içindeki payı %73,37

usdtry vadeli long dan çok az zarar var, shortdan kazanç var. usdtry vadeliden kazancın, tüm toplam içindeki payı %5,16 ancak henüz kapamadığım shortlar dahil değil. Onları dahil edince oran biraz yükselecek.

eurusd vadeli long hiç oynamadım, 1 kez short oynadım çok az kazanç var. eurusd vadeliden kazancın, tüm toplam içindeki payı %0,84

Bunu niye yazdım.

Gençlere işlemlerin detayını bilmenin önemini vurgulamak için. Bize ekonomi eğitimi verirken, her gün tonla para kazansan bile her kuruşunun hesabını tutmak zorundasın. Kazancında nereden geldiğini bileceksin, zararında nereden geldiğini bileceksin dediler. Kazanıyorum diye maliyet hesabı tutmayı bırakırsan, neden battığını bile anlayamazsın, iş işten geçer. Hangi birim ne kadar kazandırıyor kaybettiriyor, her bir birimin işletmeye maliyeti, getirisi götürüsü nelerdir, detaylı bilmek zorundasın.

Bendede alışkanlık oldu.

excel türü tabloları kullanmayı bilmeninde avantajı büyük tabi. Formüllerle faydalı ve kolay tablolar hazırlayabiliyorum.
    Tüm alış satış işlemlerimi kayıt altında tutuyorum. Basit formüller tarafından hesaplanıyorlar. Oturupta yüzde hesapları için her gün uğraşmıyorum. En başta bir kez formülleri yazdınmı iş bitiyor.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Medyada Birisi yine aynı şeyi yazmış.
    "Amerkan 1 dolarını basmanın maliyeti 5-10 cent kadardır."

Yaw nasıl maliyeti olur.? Üretim maliyetlerinide bastığın para ile ödüyorsun. Basit anlamda Maliyet SIFIR.

Şöyle düşünün,

Sen Marketsin, Köylü Ayşe teyze her hafta sana bir sepet içinde 100 tane köy yumurtası getiriyor satıyor. Sende markette müşteriye satacaksın.
    Ayşe teyzeye 100 yumurta ücreti olarak, getirdiği yumurtalardan 10 tanesini veriyorsun. Sana yani markete maliyeti ne.? SIFIR.

abd parası basmak bunun aynısı. Maliyet sıfır.

vay efenim parayı basınca enflasyondu filandı fıstıktı devlete maliyeti öhhö. Onlar başka konu. Biz dolar basan fabrikanın maliyetinden bahsediyoruz. parayı basan için maliyet farklı, o fabrikanın olduğu devlet için maliyet farklı. Devlet için maliyet de ülkesine göre değişiyor.

Belliki abd nin para basma maliyeti devlet içinde sıfır. 12 yıldır hiç durmadan trilyon basıyorlar, enflasyon kıpırdamadı, devlete hiç bir yük binmedi. kağıt üzerinde kendi kendilerine borçlu görünüyorlar ancak o borcun yükünü taşıyan olmadı. Tersine o trilyonlarla dünyada tonla şirket, arazi satın alarak, menkul, gayrımenkul ve local-global şirket sahibi oldular. Bu açıdan zenginleştiler.

Basit anlamda FED in para basma maliyeti SIFIRdır. Medyada söylerkende para basma yani fabrika maliyetinden bahsediyorlar.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Malezya'nın Varlık Fonu'nda ne olmuştu?

Malezya'da Najib Razak, 2009'da seçimlerde yüksek oy aldı, Başbakan oldu.

"Malezya Devlet Yatırım Fonu"nu ve "Milli Hazine Fonu"nu kurdu ve iki fonun başına da kendisi CEO oldu.

2015 yılına gelindi. 2015'te Najib'in kişisel banka hesabına, yabancı bir hesaptan 681 milyon dolar yatırıldığı ortaya çıktı. Malezya'da bir savcı çıktı. Araştırdı. Najib'in 681 milyon doları başkanı olduğu Malezya Devlet Fonu'ndan aşırdığının izlerine rastladı.

Najib ise "bu para Suudi Kraliyet Ailesi'nden bana verilmiş kişisel bağıştır" diyordu.

Halk sokağa döküldü.(Arkasında muhalefet yada rakip dış güçler vardır. Halk kendi kendine devleti arkasına almış lidere karşı ayaklanmaz.) Najib'i istifaya çağırdı.

Najib, medyayı baskı altına aldı. Savcı yılmadı, soruşturma derinleşti.(Bizde savcı yok, cebimizden maaş alan birileri var.) Najib savcıyı görevden aldı. Yeni savcı, "delili yok" diyerek dosyayı kapattı(Bak bu savcı tanıdık geliyor).

Najib Fon'un parasıyla Türkiye'den Sabiha Gökçen Havalimanı ile Acıbadem Hastaneleri'ni satın aldırdı.

Seçimler oldu. Najib, seçimi kaybetti. Savcılık evine baskın yaptı. Baskında ele geçirilen 300 çanta, içinde milyonlarca dolar nakit para ile mücevher bulundu.

Najib, "onlar bana damadımın hediyesi" diye savunma yaptı. Tutuklandı. Mahkemede, "681 milyon doları sadece kendisinin değil parti yöneticilerinin de yediğini" anlattı.

Fon'un 11 milyar dolar zarara uğratıldığı iddianamede yer aldı.

Necati Doğrunun bugünki yazısındandı.
    https://www.sozcu.com.tr/2021/yazarl...gizli-6234989/

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Şehircilikte de mucizelere imza attı,

Anadolu bozkırının ortasında, pasaportsuz gidilen Avrupa şehri yarattı, kirlilikte rekor kıran Porsuk çayı'nı gondollarla dolaşılan, balık tutulan hale getirdi, devletten tek kuruş almadan şehrin tüm altyapısını değiştirdi.

Denizi yok, plajı var, yelken kursu veriliyor, kano şampiyonası düzenleniyor, milyon metrekareden büyük parklar yaptı, planetaryum kurdu, bilim deney merkezi kurdu, yıl boyunca milyonlarca insan geliyor, Türkiye'de sadece Eskişehir'de bilim kuyruğu oluyor, Masal Şatosu'nu Kapadokya'dan fazla turist geziyor, beş yıldızlı otel sayısı 100'ü çoktan geçti.

Yedi sahnesi olan şehir tiyatrosu kurdu, senfoni orkestrası kurdu, operayla baleyle tanıştırdı, bu şehrin çocukları Beethoven'la Bach'la Macher'le büyüyor, İdil Biret'le Fazıl Say'la Gülsin Onay'la Genco Erkal'la Bedri Baykam'la tanışıyor, Yunus Emre'yle Aşık Veysel'le Dede Korkut'la büyüyor, bu şehrin çocukları sanatla, tarih şuuruyla, doğayla, hayvan sevgisiyle, zihinlerine duvar örmeden, çocukluklarını, gençliklerini yaşayarak büyüyor, Türkiye'de eşi benzeri olmayan müzeler kurdu, Türkiye'nin ilk Kurtuluş Savaşı Müzesi'ni kurdu.

Odunpazarı Modern Müze'yi görün, iddia ediyorum, Eskişehir'in Türkiye'den yıllarca ilerde olduğunu görürsünüz, gözlerinize inanamazsınız. Belediyenin bünyesinde açılan kurslarla her yıl 15 binden fazla kadın ve çocuğa meslek edindiriyor, kadın kooperatifi kurdu.

Bedensel engelli yurttaşlarımız, kimseden yardım almadan, Türkiye'de sadece Eskişehir'de dolaşabiliyor, kimseden yardım almadan, Türkiye'de sadece Eskişehir'de sosyal hayata katılabiliyor, zihinsel engelliler ve alzheimer hastaları için bakım merkezleri kurdu, otizmli çocuklar için bakım merkezi kurdu.

Yerli tohum üretiyor, fideleri çoğaltıp çiftçiye ücretsiz dağıtıyor, öldü denilen Türk ipeğini canlandırdı, üretici market kurdu, halk süt kurdu. Sadece Türkiye'de değil, dünyada bu kadar kısa sürede, böylesine olumlu yönde gelişen bir başka şehir yok.

Ve önceki gün, dünyanın en güvenli şehirleri açıklandı.

Eskişehir 8'inci sırada.

---

Yılmaz Özdil in bugünki yazısındandı.
    https://www.sozcu.com.tr/2021/yazarl...fendi-6235112/

Yanlız şunu belirteyim, yılmaz özdil, Atatürkü kullanarak kazandığı 10 milyon USD ile Eskişehirde değil gitti Muğla/Bodrum'da yazlık aldı. Ayrıca yılmaz özdil, Türkiyeyi bu kötü hale getiren grubun içinden aydın doğanında hayranıdır. Yukarıdaki işleri yapan Eskişehir belediye başkanı Yılmaz Büyükerşen'i ağzına alıyorsa, ondanda para kazanmak içindir.

Gördüğünüz gibi yazısını her zaman okurum ama adamında ne mal olduğunu bilirim. Yazısını bilgi verdiği için okuyorum. Adamda hafıza korkunç. Yada iyi istif yapan ekibi var.

5. Gamestop'cular dedikleri gibi gümüşe operasyon çekiyorlar sanırım. Gümüş an itibariyle %6 artıda.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    adanalı, evet gümüşe girmişler. Bakalım o iş nereye varacak.
    bluumberg yayın yönetmeni, "bu gençler yarın buğday dada aynı şeyi yapar, dünya halklarını açlığa mahkum ederler" benzeri bir cümle kurdu. Hıyarın karşısında olsaydım şunları söylerdim, "2008 den beridir abd de basılan karşılıksız trilyonların bir kısmı EMTIA ya girdi ve hammadde fiyatlarını artırdı, tüm dünyada fabrikalar daha pahalı çalışmaya başladı, bir kısmı gıdaya girdi, tüm hububat fiyatlarını dünyada artırdı. O zaman aklın nerdeydi.?" Aslında konuşmaz bu hıyara bişey demezdim çünki tipine bakınca ibrani kökenli olduğu izlenimi edindim, bunlar laftan anlamaz, direk odunla dalardım. Büyük ihtimalle zopa yiyerek ricat etmek zorunda kalırdım ancak sorun değil. Dayak atıncada, dayak yiyincede sinirin geçiyor.

---

BIST de long zamanı geldimi.? Bugün biraz takip edeceğim. Bizimkiler yeşil olur, S&P kıpkırmızı olursa bizimkiler nasıl tepki verir bilemiyorum. Bugün ufaktan gireyimmi diye gözleyeceğim. Henüz kararımı vermedim.

Bi taraftanda zamanlama olarak düşüş henüz yetersiz diye düşünüyorum. Üstelik xbank ı ısrarla düşürenlerin hedefi gerçekleştimi.? Gerçekleşmedi ise hiç bir şey dinlemez aşağı devam ederler. Düşerken öyle çok yüksek hacim henüz görmedik. Bu hacmi görmek gerekirdi.

Acele edip büyük zarar yazmak yerine, bekleyip kazançtan zarar etmek daha iyi tabiki. En dibi bulmaya çalışmıyorum.

---

ons yeniden kobra gibi yükseldi. Saatlik grafikte Alt sınıra bakınca yükselen tepeler var. Neden bu kadar ısrarlı bu alıcılar. tabi sebebi para bolluğu, o trilyonları yiyecek halleri yok. short için Bu kez 1860 değil biraz daha yukarıyı beklemeliyim diye düşünüyorum. Grafiğe bakıp gün içi short alacağım sanırım. Tabi dönüş görüntüsünü görmem gerekir.

Özellikle öğle sonrası avrupa seansında önemli hareketler olabiliyor. abd seansında epey yükselttikten sonra devir edebiliyorlar. Avrupa seansında grafik okumam gerekir.

TV de "gümüş yükselişi altını etkilermi" diye cümle kurdular. Bunu düşünmemiştim. Etkilermi? Bilemiyorum. Göreceğiz. Gençlerin yanında elon mask ın milyar dolarlarıda var. Yanlız değiller. elon mask da vurgun yapmaya çalışıyor.

---

Yeni haftaya başladık bol şans.

.
    Son düzenleme : alicemal; 01-02-2021 saat: 09:47.

altına girseler ya yemedimi altına girmek boylarını mı aştı
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ayhan ın gazını abd li gençler yiyeceklermi bakalım.

abd li acar gençlerle ilgili bir bilgi daha vereyim. abd seçiminden önce trump seçim mitingi yapacak. Kapalı bir spor salonunda 5 - 10 bin kişi ye konuşma yapması planlanıyor. Katılımı ölçmeye çalışıyorlar, kaç kişi katılır, spor salonu yetermi yetmezmi.?

Gençler yine örgütleniyorlar, trump mitingine talep yağdırıyorlar. trump ekibi talebe bakıyorlar, en büyük kapalı spor salonu bile yetmiyor. Bunun üzerine stadyumda yapmaya karar veriyorlar, stadyum kapasitesi yetecekmi oda şüpheli.

Miting günü geliyor çatıyor, bakıyorlar kimse yok. Stad bomboş.

Bizde de gezi eylemi oldu. akp nin ekonomik açıdan yaptıklarına, parkları talan etmelerine yeter artık diyenler oldu. Ama maalesef olaya o esnada akp nin kapıştığı siyonistlerde dahil olunca gezi eylemi biraz kirlendi. Halbuki çok haklı çok güzel bir eylemdi. Çok güzel anıları var. Bizim iyi eğitimli gençlerimizde çok süper ancak akp döneminde pek çoğu maaalesef yurt dışına çalışmaya gittiler. eli palalı tarikat öğrencileri ile başbaşa kaldık.(abarttım)

---

usdtry de daha önce aldığım ilave shortları kapadım. Ana shortlar duruyor.

Neden kapadım.?

Bir kaç tane hisse vadeli long aldım. Aslında Riskli işlem olduğu için burada yazarak insanları etkilemeyi düşünmüyordum.

Riskli hisse vadeli long aldığım için, usdtry deki ilave shortların kazancını cebe koydumki. Olurda hisse vadeli aşağı dönerse, usdtry den aldığım kazanç telafi etsin. Böyle bir mantık kurdum. Bakalım ne olacak.

---

ons da short için yine 1870 üzerini bekleyeceğim. gümüş de olan altındada olabilirmi diye normalden biraz fazla yükseltebilirler o sebeple fazla cesur davranmayacağım. abd seansı nı gözlemlemek önemli. Avrupa nın başlattığı harekete katılmayabiliyorlar. Bu sefer hareketi asya başlattı, avrupa devam ettirdi. Şu ara 1860 üzerinde zorlanıyor. Çıkıp çıkmayacağı belli değil.

Sayfa 446/852 İlkİlk ... 346396436444445446447448456496546 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •