Sayfa 454/852 İlkİlk ... 354404444452453454455456464504554 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,625 - 3,632 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    bursa
    Gönderi
    3,695
    Bloomberg de izledim . ons için 1600 1800 dolar aralığında hareket bekleyenler var..
    Birde gümüş u alanlar tutuyormuş ve talep halen varmış deniyor..
    Neye inanacaz , şaşırdık,

Redmi Note 4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Valla ben BU YIL için ons hakkındaki düşüncemi yılbaşında yazmıştım. "1700 - 2070 arasında dolanır" demiştim.

Sebeplerini yazmıyorum çünki inandırıcı olur, birileri inanır gider dediğimi yapar, kaybeder üzülürüm.
    Neticede her söylediğim çıkmıyor.

O rakamların biraz altı veya üstüne çıkabilir.

ons da trend beklemediğimden sene boyunca vur kaç yapmaya çalışacağım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    ons u bugün yükselten, 1.9 luk paketi ilgilendiren haber olmalı.
    1.9 luk teşvik paketinin çıkışını hızlandıracak bir düzenleme abd kongresinden onaylanıp geçmiş.

teşvik haberlerinin, geçici olarak ons u yukarı ittirdiğini biliyoruz.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Şu ekonomi kanallarını seyredince odunla dalasım geliyor.

Konu "Enflasyon yüksek, Nasıl enflasyonu düşürürüz."

Şirket marabalarının hepsi "yüksek faiz verirsek enflasyon düşer" diyor. Çoğuda acaip inanarak söylüyorlar.

TV seyreden sürü de buna inanıyor. Her yıl on milyarlarca lira ve karşılığı doviz büyük para babalarına faiz olarak veriyoruz. Verilen o para bu halktan çıkıyor.

Önerdikleri çözüm, canavarı faiz ile besleyelim.

Bu herifler gerçektenmi odun, kapasitelerimi bu kadar.? Yoksa birilerinin maaşlı kuklasımı.?

Sebebe zeten kimse giremiyor, ekonomi yönetimi diyemiyorlar, devletin kötü yönetimi, çürümüşlüğü diyemiyorlar.

tamam, onu anlarım, korkarsın TV de söylemezsin, arkadaşlar arasında söylersin.

Ama o zaman çözümünde faiz artışı olamaz.

Serbest piyasa ülkelerinde enflasyonu düşürmenin tek çözümü var.

Üretimi artıracaksın, tam rekabeti sağlayacaksın.

Üretimi artırmak yerine devlet teşviklerini ithalatçılara veriyorlar, yani devlet enflasyonu körüklüyor.

Tam rekabeti sağlamak yerine kartel oluşturmuş devlere göz yumuyorlar, üzerine teşvik ve ayrıcalık veriyorlar. Buda enflasyonu körüklemek demek çünki karteller istedikleri fiyatı koyuyorlar ve ihtiyaç kadar değil, en iyi fiyat alacak kadar üretim yapıyorlar. Rekabet olmayınca, kaliteyi ve fiyatı istedikleri gibi belirliyorlar. Devletin buna çözümü ise basit. "ithal edelim". Samanı, pirinci, eti, elektroniği üretmek, üretimi artırmak yerine ithal ediyorlar. Meralara tarlalara bina dikiyorlar. yerli tohumu yasaklayıp ithal GDO lu tohumu alıyorlar. Yerli ilaç ve aşı fabrikalarını kapatıp ithalata yöneliyorlar. Yerli şeker fabrikalarını kapatıp... böyle gider..

Enflasyonun ana sebebi devlet yönetimi başka hiç bir şey değil.

Çözüm TEK. bacadan siyah duman çıkıyor çünki odun yerine karyolayı yakıyorsun. Odun nerde? Çalmışlar. Bunların kara duman için çözümü ne.? Toplanmışlar "baca ağzını güneye çevirirsek kara duman gider." "bacaya 2 boru daha ekleyelim" "bacaya pervane takalım". "bacaya ses cihazı koyalım."

Lang dingiller sürüsü, baca ile ne uğraşıyorsunuz, sobaya bakın. Kaynağa bakın.

Enflasyonu düşüren ülkelere verdikleri örnek brezilya ve rusya.

Bu 2 ülkenin özelliği ne.?

Kendi halklarını soyan hükümetler tarafından yönetiliyor. Gelir dağılımı korkunç bozuk. Büyük kalabalıklar sürünüyor. Çok bilenin biri geçmişte Rus halkı zengin demişti. lang git KKTC, TR nin tüm illeri, bedenini satan yabancı kadınların hepsi eski rus."

Brezilye ve rusya, kendi halklarını süründürme pahasına enflasyonu düşürmüşler, bunu örmek veriyorsun. Oda rakama inanırsan. Belkide onlardada tüik vardır.

İthalat yapmayacaksın hemşerim. TR de üreteceksin. Şirket kayırmayacaksın. Tekel olan ürünlerde, yeni küçük üreticileri teşvik edeceksin. En başta halkını soymayacaksın. Halkını soyuyorsan, başka hiç bir şeyi beceremezsin.
    Neden.?
    Soyabilmek için devlete soyguna izin verecek tipleri doldurursun. O tiplerde hem izin verir hemde kendileri soyar. Bunu gören devletin tüm kademeleri değişir ve eli uzun olur. Devletin asıl işi yapılmaz, nereden ne kaldırırız telaşı başlar.

Bunu rusya ve brezilya için söylüyorum, TR süper bir ülke ama enflasyon düşmüyor. Kurşun döktükmü hallolur. Kısmet olayı.
    Son düzenleme : alicemal; 05-02-2021 saat: 23:10.

5. Okumuş insanını kasiyer, güvenlik görevlisi yapıp, ithalatçı sığırlara dışarıdan mal getirip içeride satıp zengin olma şansı tanır, sığır gütmekten öte bir becerisi olmayan ihracatçılara, dışarıdan ekipman getirip milleti yasal köle olarak kullandırıp, hiçbir katma değer üretmeden zengin olmalarına imkan tanırsan başka ne beklenir ki? Ancak kazancından vergi toplamak, harcarken ayrıca vergi toplamak ve bunun dışında ekstradan söğüşleme işini layığıyla yerine getiriyorlar, bu konuda gerçekten çok başarılılar. Zaten Michael abimiz söylemiş zamanında;

https://www.youtube.com/watch?v=QNJL6nfu__Q

Öte yandan onlarca yıldır, ülküsü "küçük Amerika, büyük İsrail" olan güruhun da bu konuda pek ağlaşmaya hakkı yok diye düşünüyorum. Tek sorun, kurunun yanında yaş da yanıyor.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    cumartesi abime katılıyorum. Jacksun un bu şarkısınıda özlemişim.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Haftasonu eve kapalıyız, ekonomi harici eğlenceli bir şeyler yazayım diyorum ama Cuma günü kötü kaybettim. Eğlence pek aklıma gelmiyor.

Birazdan komşu-lar gelir her pazar hava güneşli olursa benim bahçede bitki çayı içiyoruz. 4 güngür ilkbaharı yaşıyoruz. Ocak şubat aylarında denize giren tek tük erkek görmüştüm, hatta bende yıllar önce bir kızın zorlaması ile Şubat ayında denize girmiştim. Ancak cuma günü gördüğüm başkaydı.

Şubat ayı başında, Kışın en soğuk aylarından birinde, 3 tane liseli yaşta genç kız denize giriyor. Bunda tüm okulların kapalı olmasını etkili. Millet yazlıklarında uzaktan eğitimle işi götürüyorlar. Hava güzel olunca deniz kenarıda, sandalyelerini kapanlarla dolu oluyor. Çok kalabalık değil ama 10-20 metre aralıklarla üçer beşer öbekler halinde kümelenilmiş.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Cuma günü aklımdan çıkmıyor. Nerede hata yaptım.?

Uzun süredir neredeyse hiç ciddi para kaybetmiyordum. Cuma günü bir kaç hata birden yaptım.

Sabah ne kararı vermiştim. hisse long ları azaltıp, kapanışa doğru yeniden alayımmı diye karar vereceğim.

Öğleleyin komşuların çağırması ile deniz kenarına gittim, ekranı kapadım. Birinci hatam buydu. Borsada kontrat sayın çok olduğu günlerde para piyasaları ekranı başından ayrılma. Kontrat azaltmadan gitme apttallığında bulundum.

İkinci hatam ons altındaki kendi kuralımı çiğnemem oldu. Kazancı görünce kapamadım, 1770 hedefini bekledim. 20 centten fazla kazanç oluşmuştu normalde 10 cent benim için yeterli. Şanssızlık o esnada abd de yeni haber çıkmış, 1.9 luk teşvik paketinin çıkışını kolaylaştıracak düzenleme çıkarıp senatoda onaylamışlar. ons bu haber üzerine yükselmeye başlıyor. Durumdan benim haberim yok.

Haberim olmadığı için teknik yükseliş zannedip 1800 e doğru çıkarken 1800 den döner diye shortlara takviye yaptım. Haberi bilsem bırak takviyeyi yeşil barı görür görmez kapardım. Hatta yeşil barı bile beklemezdim.

Aslında ons shortları maliyetine kapadım, hatta çok küçük artı ile kapadım. Sorun şuradaki 20 cent kazançla kapasaydım, hisse vadelideki kaybın çoğunu, ons vadelideki kazanç götürecekti. Önemsiz bir kayıpla günü kapayacaktım çünki cuma günü usdtry vadeli shortlardan da kazanç gelmişti.

ons altında oynamanın kötü yanı bu. ons u etkileyen haberlerin çoğu abd den çıkıyor ve benim saatler sonra, iş işten geçtikten sonra haberim oluyor.

Kazncı görünce kapasaydım, haberin benim açımdan önemi olmayacaktı.

Hem hisse vadeli hatam, hem ons vadeli hatam aynı güne denk gelincede ciddi kaybettim.

Eğer bu kayıpları ers olarak hafızaya yazabilirsem, kayıp değil kazanç oluyor. Bu kayıplar sayesinde çok büyük kazançlar elde edebiliyorsun. Eğer ders almayı biliyorsan.

Sayfa 454/852 İlkİlk ... 354404444452453454455456464504554 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •