Sayfa 460/852 İlkİlk ... 360410450458459460461462470510560 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,673 - 3,680 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Dün piyasa ekranı başında olmadığımdan, dünki 14:55 de başlayan düşüşün sebebini bilmiyordum. Tepede gelen realizasyon zannettim.

Ancak az önce haberlerde dünki siyasi gelişme sonucu borsa düştü deyince, haber kaynaklı satış olduğunu öğrenmiş oldum. Sanırım dünki şehit haberleri ve tayyipin sadece koyunlarının etkilendiği agresif konuşması BIST deki yabancılarıda etkilemiş xbank satmaya başlamışlar.

Haberle başlayan hareket nerede biter.? Eğer kalıcı etki yaratacak bir haber değilse başladığı yerde biter.

Normalde böyledir ancak ekstra başka durumda var, tepelerdeyiz. Bazı FON'lar parayı cebe koyalım diyebilir. Yabancılar xbank satışına devam edebilir. Bilinmez. Yükseklerde ne söylesem boş.

Hisse vadelide çok az sayıda longlarla devam ediyorum. usdtry Mart shortları çok az artırdım.

ons da kenardayım.

Bol şans.

Bu arada viop tarafında dünki haberle ilgili araştırma yaptım. Sık sık yaptığım gibi beleşe konayım dedim. Baktım viop topiği, hisse senedi topiğine dönmüş.

Yinede biraz bilgi bulabildim, yazanlara teşekkür ederim.

Selamlar, bol şans.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    sağol abigailcat,

-------

Bugün yine piyasa ekranı başında değildim.
    Gün sonu endekslere bakıyorum, xbank yine aşırı satıcılıymış. Devlet bankaları olmasa %2 den fazla eksi kapayacakmış. Diğer sektörler ise satışa katılmamış, yaklaşık yatay kapamışlar.

xbank ı neden sattıklarını sanırım biliyoruz. Ucuz olan bankaları satıp, devletin verdiği %14 civarındaki faize geçiyorlar. batıda negatif faizde bekleyen 20 trilyon dolar var, o paradan getir neden ucuz bankaları enayi gibi satıyorsun. Satıyorlar. Zaten BIST de ille bir sorun olacak. Genel sorunumuz tayyip uygulamalarıydı, o bitti şimdide bankaların anormal satışı çıktı.

İşlemlere ve TR makro ekonomik verilerine bakarsak BIST in yatay-hafif yukarı olması gerekir. Daha yenide düzeltme yaptık.

BIST Grafiğe bakarsakda tam tersi görünüyor.
    BIST Grafikte ikili tepe görünümü var. Ya ikinci tepe inişindeyiz, yada ikinci tepe tamamlanmayacak ve yukarı dönecek. rekor seviyelerde yukarı dönmesi daha zor. Hem rekor seviyelerdeyiz, hemde ikili tepe görünümü. Normalde yükselişe oynayanlar için tehlike göstergesi..

Elimde çok az long olduğu için korkum yok, biraz kazancı görüncede kapatırım.

---

Ciddi miktarda usdtry short var. Makro ekonomik görünüm dovizin yükselmesini desteklemiyor. Düşmesi bu seviyelerde artık zorlaştı, ancak yükselmesi dahada zor. O sebeple usdtry shortlardan korkum yok. Zaten maliyet 8.0 de, en fazla kazançtan biraz kaybederim.

---

ons da epeydir kenardayım. Sürekli abd teşvik paketleri gündemde tutulduğu için short alamadım. Düşüşü kaçırdım. Artık dibi bekleyip long kovalamak gerekir ancak, ne zaman teşvik konusu gündeme getirilir bilemiyorsun. Bir biden, bir yellen paketti öne çıkarıp duruyor. abd de ortaya çıkan haberde bana geç ulaşıyor hali ile hareketi kaçırmış oluyorum. ons da benim açımdan işler zor.

teşvik paketleri gündemde olmasa, teknik temel rahat oynardım.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Büyük iş çeviren dolandırıcıların bir taktiği var.

Bankadan 100 milyon TL kredi çekecek, sonrada o parayı iç edecek. Nasıl yapıyorlar.?

Bankadan kredi çekeceksin. Kendi adına çeksen az para verirler, konut kredisi çeksen konuta ipotek koyuyorlar. kendi adına yapamazsın. Şirket adına yapman gerekir.

Yöntemi şu. Şirket sahibi olacaksın, o şirket adına kredi çekeceksin. Şirketin köklü şirketse onmilyonları çekebilirsin. Şirketin köklü değil yeni kurduysan 1 TL vermezler.

Bu durumda ne yapıyorlar.

2 Yöntemi var.

Birincisi küçük vurgun. Bir iki milyonluk iş yapacaksın.
    Bankalar yeni şirketlere kredi vermiyorlar, bunlarda mevcut şirketleri devir alıyorlar. Benim 5 yıllık şirketim var ama kârlı değil kapatacağım. Kapatmak bile bir sürü iş ve masraf.

Adamlar geliyor bana teklif sunuyorlar. "Sana 100 bin verelim şirketi bizim üzerimize devir et." Ben üzerine atlıyorum, hem kapama masrafları ve büraokrasisinden kurtulacağım, hemde üzerine 100 bin TL alacağım.

Kabul ediyorum, devir işlemini yapıyorum tabi tüm yükü onlar çekiyorlar ben sadece imza atacağım.
    Kredi alabilmeleri için 3 ay veya biraz daha fazla beklemeleri gerekiyor. Bu sebeple bende şirkette 3 ay ortak görünüyorum. O arada dolandırıcılık yapmıyorlar. 3 ay sonra benim ortaklığımı şirketten çıkarıyorum.

Ben resmen ayrıldıktan sonra, adamlar bankalardan şirket adına çekebildikleri kadar kredi çekiyorlar. Banka bunlara çek koçanı da veriyor. Yeni şirket olsalar alamazlar. O çek koçanınıda, pahada ağır yükte hafif, hemen satılabilecek bir sürü mal alıp vadeli çekler kesiyorlar.

Bu şekilde bir kaç milyon cebe indirip ortadan kayboluyorlar. Şirket battı, banka ve çek mağdurları su içti.

İkincisi BÜYÜK vurgun. Yüzlerce milyonluk milyonluk iş yapacaksın.

Bunun için şirketin olması yetmez, krediyi dolandıracağın bankanın şube müdürü ve merkezde krediyi imzalayacak olanlarla anlaşacaksın. Özel banka ile yapamazsın, yönetiminde siyasi kadroların olduğu devlet bankalarına gideceksin.

Banka çalışanının yetkisi çok sınırlı, bunu aşan para için müdür imzası gerekiyor. Müdüründe yetkisi sınırlı, büyük paralar onay için merkeze gidiyor.

Sayıştayın yeni raporu. Adam Ziraat bankasını 450 milyon TL çarpmış.

Önce gidip mevcut araba kiralama şirketini üstte anlattığım yöntemle üzerine alıyor.
    Sonra Ziraat bankasına gidip parça parça 600 milyon TL kredi çekiyor. 150 Milyonuna şirkette kiralamak için arabalar satın alıyor. Kalan para 450 milyon TL ortada yok.

Adama bakıyorlar, kendi adına özel uçak satın almış, kendi adına İstanbulda Bodrumda her biri milyonlarca dolarlık bir sürü villa ve daire satın almış. Su gibi para harcıyor. 450 milyonun nerede olduğu belli. Paralar şirket adına çekildiği için, adamın ve ailesinin üzerine olan maddi varlıklara el koyamıyorsun. Öyle bir kural var, bazı şirket türlerinde, şirket borçlarından şirket ortakları değil, sadece şirketin tüzel kişiliği sorumlu oluyor. Şirket batınca alacaklılar, şirket sahiplerinin evine arabasına maaşına el koyamıyorlar. Şirket üzerinde ne varsa ona el koyabiliyorlar.

Bu sadece 1 kişi.
    Sadece 1 yöntem. Bunun gibi halkı soydukları onlarca yöntem var. En büyük soygun dev ihalelerle yapılıyor.

Kuralımız neydi.?

Üretmeden cebine giren para, diğerlerinden çıkar. Ziraat bankasının kasası bu tür soygunlarla boşaldıkça bizim vergilerimizle tamamlıyorlar. 3 yıl kadar önce işsizlik fonundan 11 milyar TL aktardılar.

Vergilerin bir kısmı bu türden soyguna gidince, devletin ihtiyacı olan para, halk için harcaması gereken para azalmış oluyor.

Azalan parayı;
    ---> bize ek vergiler koyarak, (emlak değer artış vergisi, sokak aydınlatması, sıvı katı atık bedelleri vb.)
    ---> mevcut vergilerin miktarını, oranını artırarak, (emlak ve araba sahibi isen açıkça hissetmişsindir)
    ---> parasız olan devlet hizmetlerini paralı hale getirerek, (eğitim, sağlık epey eskiden tam parasızdı vb.)
    ---> devletin para harcayarak yapması gereken işlerin bir kısmını yapmayarak,(fakir illeri kalkındırma projeleri, kaliteli demiryolu ağları, otoyol, köprü, tünel, hastahane projeleri vb.)
    ---> memurlara, emeklilere daha az maaş vererek bizden alıyorlar.
    Çalışanlar fakirleşirken, çalışanların vergileri ile soyguncular zenginleşiyorlar.

.
    Son düzenleme : alicemal; 17-02-2021 saat: 20:36.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Halkbank, kendi büyüklüğü ve işlem hacmindeki diğer bankaların yarısından az kâr açıklıyor. Sizce kâr olması gereken diğer yarı nereye gidiyor.?

Halkbank göz önünde olan banka çünki BIST de işlem görüyor. Ya göz önünde olmayan Ziraat bankası.?

Şimdi bunu yazınca aklıma daha kötüsü geldi. Kötü Cin fıkrası vardır ya. Gelir "3 dilek söyle" der. Söylediğin her dileği yerine getirince eskisinden çok daha kötü duruma düşersin.

Devlet bankaları soyuluyor o zaman özelleştirelim derler. Bedava denilecek fiyata kendi adamlarına yine devlet bankası kredisi ile verirler. Satın alanın cebinden kuruş çıkmadan devlet bankası sahibi olur. TTKOM öyle yapılmadımı.? gazeteler TV ler öyle satılmadımı.? Petrol ofisini aydın doğan öyle almadımı.?

O sebeple insan devlet bankaları soyuluyor demeye bile korkuyor.

Kemal Derviş "kurtuluş için ihracatı artırın". dedi.

akp ihracaat seferberliği başlattı, ihracat 3 katına çıktı, baktık ithalat da 6 katına çıkmış toplamda eskisinden kötü hale gelmişiz. İthalat-İhracat tutarları arasındaki farkıda, malı mülkü satarak her yıl kapamışız.

Siyasetçi dediğin kötü cin gibi. akp ye özel durum değil, öncekilerde daha küçük tonlu olmalarına rağmen bunlar gibiydi. akp kimlerden öğrendi sanıyorsunuz.? özal ailesinin, yılmaz ve çiller ailelerinin, erbakan'ın, demirel in çevresindeki insanların, her partiden belediye başkanlarının, her partiden kurum yöneticilerinin, yolsuzluklarını seyrede seyrede büyüdüler.

Sonucun ne olmasını bekliyordunuz.? bak hala bekliyor. Bitti. Medya ile beraber halkı soya soya geldiniz, gençleri bu şekilde eğittiniz, yeni gençler büyüyünce öğrettiklerinizi uyguluyorlar. Ne bekliyordun ki.? Pardon bunu sormuştum.
    Son düzenleme : alicemal; 17-02-2021 saat: 21:04.

6. Yalvarmaya başladı iblisler halk da. Insallah okuyup faydalanan olmuştur.

Ykb bedava hala. Halk hala bedava. Yüklü pozum var ikisinde, üstüne de kinim nefretim var yeni girmiş de olsam. Hadi bakalım.

Bol kazançlar.
     Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Güzel yazı. Verdikçe alın kudursun köpekler, halk ve ykb taşıyorum her kademede karınca misali 3 5 10 bin çekiyorum köpeğin elinden maksat safımız belli olsun.

Faiz yüksek, s..e s..e düşecek, düşerken yalvaracaklar mal verin diye nah çekeceğiz. Hadi canim başka kapıya diyeceğiz.

Bol kazançlar.

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Az miktarda hisse vadeli long var demiştim. Gün içinde zararına kapadım. Endeksin 1550 üzerinde hala durma ihtimali var ancak stresi kaldıramadım. Zaten az miktardaydı. Biraz kenarda durup nefes alayım. belki ons da fırsat yakalarım.

usdtry Şubat ve Mart vadeli shortlar duruyor.

Ons da kenardayım hala.

BIST endeks zirve seviyelerinde ve İşbank gibi köklü bir bankanın F/K sı 4 ün altında. Olacak şey değil. xbank ı satan Yabancılar çok saçmalıyorlar.

Ama yapacak bir şey yok ona karar vermişler, sebebini bilmiyorum. Yabancı fonların Biri satıp biri alsa yine dengede olur bu kadar düşmez. Anlaşmışlar gibi topluca satıyor olmalılar. Siyonist FON larsa zaten onlar yabancı ülkelerde ortak hareket ediyorlar.

Hisse senetlerinde tepelerdeyiz artık kazanmak zor demiştim. Hakkatende zor.

Short oynamak var, ancak yabancılar bankaları 2-3 gün satıyor 1-2 gün alıyor. hangi gün satacak bilemezsin. Tam gün takip edip harekete atlasan o da bana göre değil, günlükçülere göre belki. Hoş benimde günlükçü olmama az kaldı.

Bu arada komşu topik te YALIN nikli arkadaş yazıyor.

Hisse senedi almak istiyorsanız, ŞİRKET temel analizi bilmeniz gerekir. Çok güzel anlatıyor kendisi. Nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlarsınız, onun yazılarını okuyun derim.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    usdtry de işler karışık. 8.0 den 7.0 ye kadar ineceğini söylemiştim ve 8.0 den itibaren short pozisyonumu hiç bozmadım.

7.0 den daha aşağısı için ise hedef veremedim. shortları "tayyip arıza çıkarana kadar tutarım" dedim. Bunu deme amacım, somut bir temel dayanak bulamadığım için.

Sonra TV deki aracı kurum elemanları ve akademisyen ekonomist yorumcuları dinliyorum. En babaları bile usdtry 7.0 den aşağı inmez, buradan yukarı döner diyorlar. Türk lerden çok azı aşağıda hedef veriyor. Yabancıların ise bir kısmı aşağı hedef veriyor.

Şaşırdığım nokta, yerli profesyonellerin çoğunun usdtry de yükselişe inanması. Bu sebepten vatandaş da hala doviz alıyor. Geçen hafta yine bir buçuk leğen dolusu doviz almışlar. TV lerden etkileniyorlar.

Peki neden profesyoneller dovizin çıkması gerektiğine inanıyorlar. Sebep ne.?

Bir tanesi, "aşağı düşerse ithalat yine patlar, yukarda kalması lazım" diyor. Lang dingil 8.0 üzerinde iken ihracat patlayıp ithalat gümledimi.? Hayır hiç bir şey olmadı.

Ben taaaa yıllar önce doviz yükselmeye başlayınca söyledim. Bu siyasetçilerle doviz 20 TL de olsa bu ülke ithalattan vaz geçmez. Sistem sömürülmek üzerine kurulmuş ve bu halk bu sistem içinde doğmuş büyümüş. Başka şey bilmez.

Bataklık örneğimi biliyorsunuz "bebek bataklıkta doğmuş büyümüşse, evreni bataklıktan ibaret sanır, kuru toprak aramak aklına gelmez."

Söylediğim çıktı 8.50 ye USD geldi ama cari açıkta fark olmadı. Bir tek 3 TL den 6 TL ye çıkarken ihracat azıcık arttı. Sonrasında yine düştü.

Hali ile bu zibidinin tezi çürük.

Diğerleri ne sebep söylediler hiç hatırlamıyorum. Saatlerce bunları dinliyorum ama aklımda hiç bir şey kalmıyor. Boş konuşuyorlar. Yeni bir şey söylemiyorlar.

Bir yıl kadar önce, gece marabası yeni şeyler söyler diye yeni birini bluumberge çıkardı. Hakkaten bir sürü yeni şey söyledi ama anladığım kadarı ile hafiften sıyırmıştı. Bi dahada çıkarmadılar. Bazı gerici kanallarda ve internet TV de gördüm, o kanallarda kendini tutmadan konuşuyordu. Adam "Çamaşır suyu bedenimize enjekte edersek virusten kurtuluruz" diyen trump ın yerine abd ye başgan olabilir. O zekâ seviyesinde.

Başkada yeni bişey söyleyen çıkarmadılar. Hep aynı mavalı okuyanlar var.

TV de yorum yapan profesyoneller benimde kafayı karıştırdılar. Normalde su içinde 6.50 ye kadar bekliyordum. Şimdi şüphedeyim, "lang bu kadar kalabalık bir sürü aynı şarkıyı söylüyorsa, bu şarkının etkili bir yanı olmalı, belki bende söylemeliyim." diye düşünmeye başladım.

Sürü psikolojisi böyle bir şey işte. Sürüde koyunun biri ayağına diken batınca "meeae" der. Onun yanındakide "buyur banamı dedin" anlamında "mee" der. İki koyun meleyince üçüncü "bişeymi oluyo" anlamında "meea" deyip telaşlı hareket edince, bu telaşı ve üç melemeyi duyan sürünün hepsi bakmışsın "meeaa" diyerek koşuyorlar. İlk meleyende olayı kendisi başlattı ama "mee" ler üreyip kendine geri dönünce korktu sürüye inandı. Sürü ilk meleyen yüzünden koşuyor, ilk meleyen sürü koşuyor diye koşuyor. Sürü psikolojisi böyle bişey. Peki ne zaman dururlar.? Engele gelene kadar yada uçuruma yuvarlanana kadar.

İmdi bende meleyerek sürüye uysammı.? usdtry shortları kapasammı.?

Düz mantıkla dovize bakıyorum. Neden arttı, neden düşüyor.?

Artma sebebi dovizi dünyadaki para sistemi ile kontrol eden siyonistlerle tayyipin kavga etmesi. TR de Kolayca dovizi yükselttiler. TR de Hem ülke kontrolu şirketler ve medya sayesinde onlarda, hemde tayyipin çok kötü ülke yönetimi var şimdi detaya girmeyeyim.

tayyip silah zoru ile faizi düşürürse herşey süper olacak diye biliyordu. Devlet bankalarına silah zoru ile faizi indirtti. Enflasyon verilerini sahte olarak oluşturup düşük gösterdi. Batılılar ise buna içerideki bankaları sayesinde dovizi yükselterek karşılık verdiler. TR ye para vermeyide kestiler.

İthalaltımız ihracatımızın 2 katı olduğu için doviz olmayınca işler karıştı. Enflasyonun sahtesi bile yükselmeye başladı.

tayyip bu dönemde şunu anladı. "Faizi zorla düşürmek ve sahte düşük enflasyonla bu iş olmuyor, dovizide düşürmem lazım."

Nasıl düşüreceksin ülkede doviz bırakmadın.?

Bunu yapabilmek için dovizi yükselten batıya teslim etti ülkeyi. Batılı şirketler ve batılı siyasiler, içerideki ortakları ne istiyorsa Kasım ayından beri vermeye başladı.

Amacı dovizi düşürmek. Doviz düşünce faiz ve enflasyon düşecek. Faiz düşünce ülke uçacak kaçacak.

Adamın hesabı bu. Doğru olan yol aklına gelmiyor. Üretimi artır, devleti düzelt, sonucunda enflasyon KALICI OLARAK düşsün.Hoş bu adama göre düzgün devlet böyle oluyor, o da ayrı mesele.

Yani tek adam. Devleti yöneten kişi, dovizi düşürebilmek için batıya teslim olmuş. Amacına ulaşmak için yapmayacağı şeyin olmadığını gösterdi. 7.0 ye kadar da bir kaç ayda düşürdü. Demekki bu adamı ciddiye alacaksın çünki dovizi düşürme işine kendini adamış durumda.

Nereye kadar düşürürse tatmin olacak.?

Enflasyon ve faiz düştüğü zaman tatmin olacak.

Netçe: Banka faizleri düşene kadar dovizi düşürmeye devam edecek. Tabi başarabilirse.

Makro Temel analiz budur.
    İncelediğimiz konuyu geçmişte etkileyen sebepleri kabataslak bulduk. O sebeplerin mevcut durumunu ortaya koyduk. Sonucu tahmin ettik.
    Geçmişin verilerine bakarak geleceği tahmin etmek teknik analizdir. Teknik analizde yapmış olduk. Ortada rakama dayalı veri yok ama olaya dayalı veriler var.

Bakın yazı içinden ne derslerde çıktı. Yarın belediye başganları bu yazı sebebi ile madalya takmak için kapıma dayanır. İşin yoksa onları kovala.

Şunuda açıklamak gerekir, herkes dovizin yükseliş ve düşüşünü, kendi bilgi, tecrübe ve kapasitesine göre farklı açıklayabilir. Bu durumda farklı sonuç çıkarabilir. Ben böyle açıkladım.

İmdi siz söyleyin, doviz düşecekmi çıkacakmı.?
    TV deki profesyonel sürüyle beraber meleyeyimmi? Melemeyeyimmi.?

.
    Son düzenleme : alicemal; 19-02-2021 saat: 01:06.

Sayfa 460/852 İlkİlk ... 360410450458459460461462470510560 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •