Sayfa 463/852 İlkİlk ... 363413453461462463464465473513563 ... SonSon
Arama sonucu : 6816 madde; 3,697 - 3,704 arası.

Konu: Bana kalırsa.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399

MHT damardan girmiş.

Bildiğim bir konu olsaydı açıklardım. Neden bilmiyorum.? Çünki ilgimi çekmiyor. Neden ilgimi çekmiyor.? Çünki para piyasalarını direkt etkileyen bir sebep değil.

MB nin elinde 500 milyar USD de olsa son yıllarda yaşadıklarımızı yaşayacaktık.

Zaten yazılana göre 200 küsür milyar doları MB ve devlet bankaları eli ile heba etmişiz. Yinede dovizi tutamamışız.

Ne zaman tutmuşuz.? Ülkeyi sömüren güç odaklarına istediklerini verdiğimiz zaman. Önce fetöcüleri geri aldık, sonra suriye ve libyada abd ye boyun eğdik, sonra siyonist bankaların istediği piyasa düzenlemelerini yaptık vb.

Onlar istediğini alınca, içerideki ortakları dovizi yükseltmeyi bıraktılar.

Sorun doviz stokunda değil. ülkenin kafa yapısında. Doviz stokunu gündeme getirenlerde mahfi eğilmez gibi direkt olarak dış güçlere hizmet edenler, yada ebleh chp ekonomistleri. Sırf başa geçeceğiz diye saldırıp duruyorlar. lang önce chp deki hırsızları temizle. Sonra gel ben sana ülkeyi kalkındıracak projeleri detayları ile açıklayayım. Sonra akp ye saldırmak aklından bile geçmez, oyların katlanır gider kıt kafalılar sürüsü.

Bizim para piyasalarını direkt etkileyen sebepler hakkında yeterince bilgiliyim, onlarıda anlatıyorum zaten.

---

xbank yine başrolde, satıyorlarda satıyorlar.
    Bankaları alanlar kazançlı çünki yaz ayları ve sonrası enflasyon düşmeye başladığında faizler düşmeye başlayacak. Şu an bankaları satanlar, ikinci yarı ve yıl sonuna doğru geri BIST e dönmek isteyecekler ve bankaları 2 kat fiyata geri alacaklar. faizden kazandıklarını verecekler.

Tabi bu ideal senaryo. Arada çok olay olur ve işler değişir.

Yeni dedikoduya göre, savunma bakanı abd ye yaranmak için "S-400 leri depoya kaldırabiliriz" demiş.

İşte bu tür şeyler MB nin kasasındaki dovizden çok daha etkili oluyor. Batıya tam teslim olacaksın, kasan tam takır olsada olur, yağdırırlar dovizi ama yedi sülaleninde nikâhını alırlar. Şu ana kadar 5 sülale gitti, 2 kaldı.

---

Bugün koç grubu yardımsever pozisyonunda. koç holding ve froto ile endeksi tutmaya çalışıyorlar. Neredeyse başaracaklarda, diğer büyük şirketlerden destek alamıyorlar.

xbank satışta çok ısrarcı. Şu ana kadar xbank ı yüksek eksi kapatacaklar gibi görüntü verdiler.
    Azcık daha hisse long aldım, bayağı stresteyim.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    xbank Bugün S&P vadeliye kitlenmiş numarası yapıyor.

bluumberg de erol oytun ercan imzalı uzun bir röportaj yazısı var.

Makalede 100 cümle varsa 99 unda "abd tahvil faizleri yükselişi, TR para piyasalarının ebesini beller" izlenimi uyandırılmış.

Tek cümlede ise röportaj yapılan yabancı ekonomist, "TR yi etkilemez" demiş. Yani aslında tek cümlelik bir röportaj ve sonuç var oda TR etkilenmez. O tek cümleye 99 cümle ekleyip tam tersi izlenim uyandırmış. Açıkça kumpas yazısı.

Sanırım birilerinin TR deki operasyonuna yardım amaçlı düzenlenmiş bir tuzak yazı.

bluumberg 2 ortaklı, TR deki sahibi TC kimlikli (sanırım TR deki ibrani kökenlilerden), devletten beslenip büyüyen birisi. Diğeri eski new york belediye başkanı, direkt siyonist ve ibrani kökenli. İbrani kökenli batılıların TR deki ortaklarıda TC kimlikli olsada İbrani kökenli oluyor yada yahudi oluyorlar. İbrani kökenli yahudilere biat etmiş olan yahudiler.

Makale yazarının ismini unutmayın lazım olur. Büyük ihtimalle bu tür işlerde kullanılan biridir.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    adanalı ile bir daha inatlaşmayacağım.

2 sefer hislerine dayalı tahmin yazdı. İkisindede kısa vadede tutturdu.

Birincisinde bir kaç hafta önce altın yükselecek dedi ben kısa vade için düşüş bekliyordum. Altın hemen yükselmeye başladı.

Ben düşüş beklerken dünde doviz yükselecek dedi, bugün doviz yükselmeye başladı.

Dersimi aldım.

---

Bugün xbank la koç grubunun kapışması şeklinde geçti. Biraz şişe cam koç grubuna yardım etti. 1550 üzerinde kapadık ancak xbank kötü görüntü verdi, satmaya devam edeceğim diyerek kapadı. Günün en düşük değerinden kapadı.

xbank'a siyonist bluumberg site ve kanalıda destek olmaya başladı. Az önce yazdığım yazı ilginçti. TR ye son aylarda yaklaşık 20 milyar USD girmiş.

İmdi yabancı para olsanız TR ye gelirken ne istersiniz.?
    Kur yüksek olsun, hisse senetleri düşük olsun, faiz yüksek olsun.

Yüksek kurdan paranızı TR ye sokar TL ye çevirirsiniz. Düşmüş fiyatlardan hisseye, yüksek oranlı faize yatırırsınız.

Büyük para soktuğunuz için hisseler yükseldi. Faizdende kazandınız çıkacaksınız. Ne istersiniz.?
    Düşük kur.

Senetleri kazançlı satarsınız, faizi cebe koydunuz, düşük kurla TL satıp doviz aldınız gittiniz. TR halkı hafifledi ferahladı, siz kısa süreli yük tuttunuz gittiniz. Vur kaç yaptınız.

TR ye para sokacak kişiler için en güzel senaryo bu.

bluumberg deki yazıda ne diyor. ?

abd tahvil faiz artışından korkun.?

Halbuki dün yazdım, abd tahvillerinden çıkış olduğunda, çıkan paranın bir kısmı gelişmekte olan ülkelere gidermiş. Gelişmekte olan ülke olarak abd tahvil faiz artışından korkmamıza gerek yok gibi görünüyor.(FED faiz artışından abd dahil tüm dünya korkuyor o ayrı konu)

abd tahvilinden çıkan paranın bir kısmı bize girecekse, tamda istedikleri senaryo oluşuyor. Yüksek kur, yüksek faiz, düşen borsa.

---

son durum;
    Bir miktar hisse long maalesef almış bulundum.
    ons da kenardayım.
    usdtry de short devam.

Bu haftaya kötü başladım. geçen pek iyi geçmemişti.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Bu arada TV de geçen gün birisi anlatıyordu. Yabancılar BIST'de kazandılar filan diye.

Yabancıların aldığı ağırlıklı olarak bankalar ve büyük şirketler.

Bankalara bakıyorsun 2020 yıl başında, pandemi çöküşünden önce 1620 deymiş. Şu an 1420 de. %12 zarar. Üzerine banka faizini zarar olarak koy, çünki paranı hisseye değil banka faizine koysaydın %10 kazanacaktın. Enflasyonu hiç katmıyorum çünki yabancı para hesabındayız, yabancı ülkede enflasyon %2 altında. Onuda %1 olarak katabiliriz.

Sonuçta yabancı para BIST de en azından hisselerde kazançlı değil epey zararda. Bu yüzden koşa koşa faize geçiyorlar ya.

Alıntı Originally Posted by boschyatirim Yazıyı Oku
    Bu arada fiziki gramı 405 ten altinada biraz girdim orda zarardayim şimdilik.

Döviz olayına gelince mart başından sonra gidişata göre karar verecem.Şu an hiç dövizim yok.Euroyu 9.60 ta dolarida 7.78 de satmistim.

Şu an portfoyum %60 mevduatta %20 borsada %20 altinda.

Sepetteki ürünleri 5 e sabitleyecem.
    Bundan sonra ağırlık degistirecem sadece.
    Henüz maliyeti hesaplamadım ama altında maliyetim 440 civarındadır giren kol böreği kadar ama hiç endişem yok içimde bir his altın mayıstanb540 üstü olacak diyor
    Sterlin ve euroda da zararxayım ama onlardada endişem yok
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

6.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Henüz maliyeti hesaplamadım ama altında maliyetim 440 civarındadır giren kol böreği kadar ama hiç endişem yok içimde bir his altın mayıstanb540 üstü olacak diyor
    Sterlin ve euroda da zararxayım ama onlardada endişem yok
    Sn.ayhan53 benim altinda yatirimim yoktu.Borsa ve birazda dovizdeydim.

Altin almaya yeni basladim.(fiziki)
    ZGOLD aldim biraz.

Dovizden ciktigim rakamlari yukarida yazdim.Mevduata geçmiştim.

Mart ve haziranda mevduat dönüşlerini o anda hangi yatirim araci ucuz kaldiysa giriş yapacam.

Borsa yatirimimi simdilik tek hisseye düşürdüm. 2013 yilindan beri kopamadigim eregli hissesindeyim.

7. Fiziki aldigim altınları cocuk evlendirecegim için topluyorum.Onlara dokunmayacagim.

Altindaki diger iki yatirimim,
    1-BES %100 altin fonu
    2-Trade amaçlı ZGOLD tasiyorum.

Bes ten 2023 yilinda ayrilacam.

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Brezilya bizimle aynı kategoride tutulan ülkelerden biri.
    Cuma gününden itibaren onların para piyasalarında epey bir satış dalgası başlamış. Borsası ise dün yüksek düştü.

Dün bizdeki hareket sabah 06:00 civarında dovize alış gelmesi ile başlıyor. Bizim para piyasaları kapalıyken usdtry ye yüksek alış gelmesi şaşırtıcı tabiki. Haftalardır böyle hafif agresif bir gün geçirmemiştik doviz konusunda.

Buda dün yurtdışından operasyon ihtimalimi aklıma getirdi. Çünki brezilyada düşüşe sebep olan etken brezilya ya özeldi. Devlet Petrol şirketinin başından abd de eğitim görmüş Piyasaların sevdiği birini görevden alıp, devlet başkanının hırsızı olduğu ihtimali olan piyasaların sevmediği birini getirmişler.

Dün brezilya sebebi ile düştüysek, bugünü yeşil kapamamız gerekir. Yok sebep hala yabancıların hisselerden çıkışı ise, bugün ne olacağı bellisiz.

Bazıları düzeltme diyor. Mümkün ama %11 lik düzeltmeden yeni çıktık.
    Üst üste düzeltme olmazmı.? Şu anki rekor seviyelerde olur. Aşağı yukarı dalgalarla bir müddet yatay seyretmemiz normal olur.

Bol şans.

Sayfa 463/852 İlkİlk ... 363413453461462463464465473513563 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •